سونوگرافی ناهنجاری جنین

سونوگرافی ناهنجاری جنین ,از آنجایی که سلامت جنین در دوران بارداری یکی از دغدغه های همه زوج هاست، اهمیت سونوگرافی و تست غربالگری حائز اهمیت می شود.
سونوگرافی ناهنجاری جنین
چه کسانی باید این آزمایش‌ها و سونوگرافی‌ها را انجام دهند؟
مادرانی که سنشان از ۳۵سالگی گذشته، یا فرزند قبلی آنها با ناهنجاری متولد شده باشد یا ازدواج فامیلی داشته‌اند، حتما باید این آزمایش‌ها را انجام دهند.
این خدمات تشخیصی رایگان است؟
نه، رایگان نیست، در بخش دولتی به میزان محدود وجود دارد و در بخش خصوصی هم هست که هزینه‌های خاص خود را دارد.
پروژه‌ای در وزارت بهداشت در حال آ‌ماده شدن است که امیدواریم با اجرای آن بتوانیم هزینه‌های این خدمات تشخیصی را به حداقل برسانیم و این خدمات را برای افراد در معرض خطر، یعنی مادران بالای ۳۵سال، ازدواج‌های فامیلی و کسانی که در خانواده‌شان سابقه تولد نوزاد نارس بوده، رایگان کنیم.
این پروژه در تبریز شروع شده است و امیدواریم بعد از طی دوره آزمایشی آن را با حمایت مدیران ملی بتوانیم در کل کشور اجرا کنیم.
اگر تشخیص‌ها به موقع و قبل از ولوج روح، یعنی قبل از ۱۶هفتگی انجام شود و متوجه شویم که ناهنجاری ارثی وجود دارد، می‌توان دستور سقط قانونی صادر کرد.
اما برای صدور چنین دستوری باید ۲ بار آزمایش انجام شده باشد و مدارک، محکم و مستند باشد، زمان آن هم تا ۱۶ماهگی بسیار کوتاه است و باید سریع انجام شود.
برخی از این آزمایش‌ها نیز نیازمند نمونه‌برداری از مایع آمنیوتیک جنین است که باید متخصص ژنتیک، بررسی‌های پیچیده‌ای روی آن انجام دهد.
به‌علت همین پروسه سخت و زمان اندک آن، بسیاری از مادرانی که نوزاد ناهنجار دارند موفق نمی‌شوند سقط قانونی انجام دهند و دچار تضاد اخلاقی می‌شوند.
یعنی به سمت سقط غیرقانونی می‌روند؟
بله، تقرییا همه مادرانی که بعد از ۱۶هفتگی متوجه ناهنجاری و ناقص بودن نوزادشان می‌شوند، سقط غیرقانونی انجام می‌دهند. حدود یک‌سوم مادران این نوزادان موفق به سقط قانونی می‌شوند و بیش از دو سوم این سقط‌ها غیرقانونی انجام می‌شود که بسیار مخاطره‌آمیز است و اطلاعات دقیقی درباره آن نداریم.
درصـــدی از این ناهنجاری‌ها نیز به سقط منجر نمی‌شود و نوزاد ناقص متولد می‌شود که همان ۵‌تا‌۸درصد تولدهاست؟
بله، بخشی از این خانواده‌ها نیز موفق به سقط نمی‌شوند.
تقریبا تمام مادرانی که نوزاد ناهنجار را سقط نکرده‌اند، بعد از زایمان و در دوره نوزادی پشیمان می‌شوند و وقتی بچه خود را می‌بینند که دچار مشکل است، زجر می‌کشند.

این مسئله خیلی مهمی است، هم کسانی که سقط غیر قانونی می‌کنند دچار تضادهای شدید معنوی و اخلاقی می‌شوند چون به هر حال کاری خلاف عرف و شرع انجام داده‌اند و هم کسانی که نوزاد ناقص را سقط نکرده‌‌اند چون می‌بینند که بچه‌شان زجر می‌کشد و گاهی این تضاد روحی تا آخر عمر باقی می‌ماند.

مسئله خیلی مهمی است و باید نوزادان و خانواده‌های آنان حمایت شوند.
این مـشــکـلات و ناهنجاری‌ها در افراد فقیر بیشتر است؟
بله، بررسی‌ها نشان می‌دهد که تفاوت معناداری بین ۲۰درصد بالا و ثروتمند و ۲۰درصد فقیر کشور از این نظر وجود دارد و میزان تولد نوزاد نارس در ۲۰درصد فقیر ۲ تا ۳ برابر خانواده‌های ثروتمند است.
اما مسئله سواد عامل بسیار مهم‌تری است و ارتباط معنادارتری بین سطح سواد و تولد نوزاد نارس وجود دارد و در خانواده‌های باسوادتر تولد نوزاد نارس و ناهنجار بسیار کمتر است.
افزایش درخواست مجوز سقط‌ درمانی
درخواست مجوز سقط ‌درمانی در استان تهران از ابتدای فروردین تا پایان دی سال گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶٫۵درصد افزایش داشته است. به گزارش ایرنا از پزشکی قانونی استان تهران ۱۶۲۰نفر در استان تهران برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه کرده‌اند.
مهم‌ترین شروط صدور مجوز سقط‌
یکی از مهم‌ترین شروط صدور مجوز سقط‌ درمانی در پزشکی قانونی سن بارداری است که براساس قانون باید قبل از ۴ ماهگی باشد.
درصورتی که مادر مهم‌ترین شرط که همان سن بارداری کمتر از ۱۹هفته است را داشته باشد، موارد دیگر یعنی وجود ناهنجاری در جنین که موجب حرج مادر شود یا بیماری مادر که ادامه بارداری را برای او با خطر جانی توأم می‌سازد، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here