آشنایی با قرص آتورواستاتین

هشدار های مهم

ضعف عضلانی : در هنگام مصرف آتورواستاتین خطر ابتلا به ضعف عضلانی افزایش می یابد . خطر ابتلا به این بیماری بیشتر می شود اگر دچار مشکلات تیروئید و مشکلات کلیوی باشید . اگر پس از مصرف قرص های آتورواستاتین درد یا ضعف عضلانی در عضلات شما شروع شد ، بلافاصله این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید .

مشکلات کبدی : در هنگام مصرف قرص های آتورواستاتین ممکن آزمایشات آزمایشگاهی برای کبد شما غیر طبیعی باشد و ممکن است نتایج این آزمایشات نشان دهد که شما دارای مشکلات کبدی هستید . پزشک این موضوع را مد نظر قرار می دهد .

دیابت : آتورواستاتین ممکن است سطح قند خون را افزایش دهد . شما و پزشک تان باید با دقت کامل در هنگام مصرف این دارو ، قند خون خود را کنترل کنید .

آتورواستاتین چیست ؟

قرص خوراکی آتورواستاتین یک داروی تجویزی است ؛ این دارو با نام برند لیپیتور ( Lipitor ) و نام عمومی آن آتورواستاتین در دسترس است . قابل ذکر است که داروهای عمومی معمولا هزینه پایین تری دارند

موارد مصرف آتورواستاتین

مصرف آتورواستاتین برای بهبود مشکلات کلسترول یا چربی خون برای افرادی که مبتلا به انواع مشکلات کلسترول هستند ، استفاده می شود . همچنین این دارو برای کاهش میزان خطر حمله قلبی و سکته مغزی مورد استفاده قرار می گیرد . جالب است بدانید آتورواستاتین همراه با رژیم غذایی ( کرب سایکلینگ ) ، کاهش وزن و ورزش مورد استفاده قرار می گیرد . این دارو برای جلوگیری از ایجاد کلسترول در عروق خونی مفید است ؛ عروق مسدود شده می توانند جریان خون رسانی به قلب و مغز را متوقف کنند که با مصرف این قرص ها از این کار جلوگیری به عمل می آید.

آتورواستاتین ممکن است به عنوان بخشی از یک درمان ترکیبی مورد استفاده قرار گیرد ، لذا این بدان معنی است که احتمال دارد قرص های دیگری نظیر داروهای کاهش کلسترول هم برای شما تجویز گردد .

آتورواستاتین چگونه کار می کند ؟

آتورواستاتین متعلق به یک کلاس از داروهایی است که مهار کننده ها ردوکتاز یا استاتین ها با نام HMG-CoA هستند . منظور از یک کلاس از داروها ، گروهی از داروهایی هستند که به شیوه مشابهی کار می کنند . این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه به کار می روند . این دارو با کاهش لیپوپروتئین کم چگالی( LDL ) یا کلسترول بد و افزایش لیپوپروتئین پرچگالی ( HDL ) یا کلسترول خوب ، عمل می کند . این دارو توانایی بدن شما را برای از بین بردن کلسترول بد از طریق کبد شما فراهم می کند .

عوارض جانبی آتورواستاتین

قرص خوراکی آتورواستاتین می تواند باعث خواب آلودگی شود و یا عوارض جانبی رایج دیگری داشته باشد ؛ برخی از عوارض جانبی رایج که ممکن است با استفاده از قرص خوراکی آتورواستاتین رخ دهند عبارتند از :

علائم سرما خوردگی مانند آبریزش بینی ، عطسه و سرفه

اسهال

باد معده

سوزش سر دل

درد مفاصل

فراموشی

سرگیجه

اگر این اثرات خفیف باشند ، ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند . اگر آنها شدیدتر هستند و یا نمی روند ، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید .

عوارض جانبی خطرساز

اگر پس از مصرف این قرص ها با عوارض جانبی جدی روبرو شدید ، بلافاصله با پزشک خود در میان بگذارید . عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند شامل موارد زیر باشد :

مشکلات عضلانی ؛ علائمی شامل : ضعف عضلانی غیر قابل توصیف ، گرفتگی یا درد

خستگی

مشکلات کبدی ؛ علائمی شامل : خستگی یا ضعف ، از دست دادن اشتها ، درد معده زیاد ، ادرار تیره رنگ ، زرد شدن پوست یا سفید شدن چشم ها .

آتورواستاتین ممکن است با داروهای دیگر در تقابل باشد !

قرص های آتورواستاتین ممکن است با سایر داروها ، ویتامین ها و یا گیاهانی که مصرف می کنند ، متقابل باشد . این تقابل زمانی اتفاق می افتد که طریقه اثر دارو تغییر کند . این می تواند مضر باشد و یا مانع از تاثیرگذاری خوب دارو شود . برای جلوگیری از تعاملات ، پزشک باید به دقت داروهای مورد مصرف شما را بررسی کند . اطمینان حاصل کنید که در مورد تمام داروها، ویتامین ها و یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید .

understanding-atorvastatin-pills

نمونه داروهایی که در تضاد با آتورواستاتین با آتورواستاتین هستند ، در زیر آورده شده است :
 • آنتی بیوتیک ها

برخی آنتی بیوتیک ها هنگامی که با این دارو مصرف شوند ، خطر ابتلا به مشکلات عضلانی را افزایش می دهند ؛ نمونه هایی از این داروها عبارتند از :

 • کلاریترومایسین
 • اریترومایسین

حتما در صورت استفاده از انتی بیوتیک ها با پزشک خود مشورت کنید .

 • داروهای قارچی

داروهایی که برای عفونت های قارچی مورد استفاده قرار می گیرند نیز ممکن است در تضاد با آتورواستاتین باشند . نمونه این دارو ها : ایتراکونازول و کتوکونازول

 • داروهای کاهش کلسترول

سایر داروهای کاهش کلسترول خطر ابتلا به مشکلات عضلانی را هنگام مصرف با آتورواستاتین را افزایش می دهند . دکتر شما ممکن است دوز داروها را تغییر دهد یا از مصرف آنها با هم جلوگیری کند . نمونه هایی از این داروها عبارتند از : جم‌فیبروزیل ، داروهای حاوی فیبرات ، نیاسین

 • ریفامپین ( Rifampin )

مصرف ریفامپین با آتورواستاتین ممکن است میزان آتورواستاتین را در بدن کاهش دهد ؛ این بدان معنی است که احتمال دارد آتورواستاتین به خوبی کار خود را انجام ندهد .

 • داروهای HIV و هپاتیت C

مصرف برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری ایدز یا هپاتیت C ممکن است باعث ناسازگاری آتورواستاتین در بدن شما شود . این مسئله باعث افزایش خطر مشکلات عضلانی شما می شود . پزشک ممکن است دوز آتورواستاتین را کاهش دهد . نمونه هایی از این داروها عبارتند از :

مهار کننده های پروتئاز همانند : داروناویر ( darunavir ) ، فوزام پرناویر ( fosamprenavir ) ، لوپیناویر ( lopinavir ) ، ریتوناویر ( ritonavir ) ، ساکویناویر ( saquinavir ) و تیپراناویر ( tipranavir )

 • دیگوکسین ( Digoxin )

آتورواستاتین می تواند میزان دیگوکسین را در خون به میزان خطرناکی افزایش دهد . پزشک شما این سطوح را نظارت خواهد کرد و در صورت لزوم دوزهای دارو را تنظیم می کند .

 • قرص های ضدبارداری

آتورواستاتین ممکن است سطح هورمون های ضد بارداری خوراکی را در خون شما افزایش دهد.

 • کلشیسین ( Colchicine )

مصرف این دارو با آتورواستاتین خطر ابتلا به تخریب عضلات را افزایش می دهد .

هشدارهای آتورواستاتین

این دارو با هشدارهای متعددی همراه است :

آلرژی : آتورواستاتین می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند . علائم عبارتند از : متورم شدن صورت ، لبها، زبان یا گلو ، مشکل تنفس ، مشکل بلع .

اگر این نشانه ها ایجاد شد ، به اورزانس اطلاع دهید . همچنین اگر واکنش آلرژیک تا به حال به آن داشته اید ، این دارو را دوباره مصرف نکنید چرا که می تواند منجر به مرگ شود .

غذاها : هنگام مصرف آتورواستاتین از نوشیدن آب گریپ فروت به مقدار زیاد اجتناب کنید . نوشیدن آب گریپ فروت می تواند خطر بروز شکستگی عضله را افزایش دهد . اگر قصد نوشیدن این آبمیوه را دارید از پزشک خود میزان امن آن را جویا شوید .

الکل : مصرف نوشیدنیهای الکلی همزمان با استفاده از آتورواستاتین می تواند خطر ابتلا به بیماری های کبدی را افزایش دهد . اگر بیش از ۲ لیوان نوشیدنی الکلی در روز می نوشید ، با پزشک خود صحبت کنید .

هشدارها برای کسانی که شرایط سلامتی خاصی دارند :

افرادی که مبتلا به مشکلات کلیوی هستند ؛ در هنگام مصرف آتورواستاتین خطر ابتلا به تخریب عضلات ( رابدومیولیز – واپاشی عضلات ) را افزایش می دهند . پزشک شما ممکن است برای مشکلات عضلانی بیشتر از شما مراقبت کند .

افرادی که مبتلا به مشکلات کبدی هستند ؛ نباید این قرص را مصرف کنید اگر مشکلات کبدی دارید .

افرادی که مبتلا به دیابت هستند ؛ آتورواستاتین ممکن است سطح قند خون را افزایش دهد . اگر این اتفاق افتاد ، پزشک شما ممکن است داروهای دیابت شما را تنظیم کند .

هشدار برای سایر گروه ها

برای زنان باردار : آتورواستاتین یک داروی بارداری رده X است . داروهای رده X نباید در طول بارداری مصرف شوند ! سریعاً با پزشک خود در میان بگذارید اگر در حین استفاده از این دارو ، باردار شده اید .

برای زنان شیرده : آتورواستاتین ممکن است به شیر مادر منتقل شود و ممکن است در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، عوارض جانبی ایجاد کند . اگر فرزندتان را شیر می دهید ، با پزشک خود مشورت کنید . ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که آیا شیر دادن را متوقف کنید یا مصرف این دارو را متوقف کنید .

برای سالمندان : افرادی که بیش از ۶۵ سال دارند و از قرص های آتورواستاتین مصرف می کنند ، در معرض خطر بروز تخریب عضلانی ( رابدومیولیز ) هستند.

برای کودکان : آتورواستاتین مورد مطالعه قرار نگرفته است و نباید در کودکان زیر ۱۰ سال استفاده شود اما برای کودکان ۱۰ تا ۱۷ ساله ایمن و موثر است .

نحوه مصرف آتورواستاتین

این اطلاعات مربوط به دوز قرصهای خوراکی آتورواستاتین است . تمام دوزهای ممکن و فرم های دارویی ، ممکن است در این قسمت وجود نداشته باشند . مقدار دوز، فرم دارویی و چگونگی مصرف دارو ، بستگی به موارد زیر دارد :

 • سن شما
 • شرایط درمان شما
 • میزان سختی شرایط شما
 • دیگر شرایط پزشکی
 • چگونه به دوز اول واکنش نشان می دهید
فرم های دارو و قدرت هر یک

نام عمومی : آتورواستاتین ( Atorvastatin )

فرم : قرص خوراکی

میزان : ۱۰ میلی گرم، ۲۰ میلی گرم، ۴۰ میلی گرم و ۸۰ میلی گرم

برند تجاری : لیپیتور ( Lipitor )

دوز مناسب برای پیشگیری از بیماری های قلبی

دوز بزرگسالان ( ۱۸ تا ۶۴ سال ) : دوز اولیه استاندارد ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم است که روزانه مصرف می شود . دوزهای معمولی بین ۱۰ تا ۸۰ میلی گرم در روز مصرف می شوند .

دوز کودکان ( ۰ تا ۱۷ سال ) : آتورواستاتین برای پیشگیری از بیماری های قلبی برای کودکان مورد تایید قرار نگرفته است .

دوز میانسالان ( ۶۴ سال و بالاتر ) : کلیه های افرادی که سن بالایی دارند ممکن است به دارو بسنده نکرده و باعث شود بدن شما به آرامی دارو را پردازش کند . در نتیجه مقدار بیشتری از دارو در بدن شما به مدت طولانی تری باقی می ماند . این باعث افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی می شود .

دوز مناسب برای دیس لیپیدمی

دوز بزرگسالان ( ۱۸ تا ۶۴ سال ) : دوز اولیه استاندارد ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم است که روزانه مصرف می شود . دوزهای معمولی بین ۱۰ تا ۸۰ میلی گرم در روز مصرف می شوند .

دوز کودکان ( ۱۰ تا ۱۷ سال ) : در کودکان از آتورواستاتین فقط برای درمان هیپرکلسترولمی استفاده می شود . دوز توصیه شده برای درمان هیپرکلسترولمی ۱۰ میلی گرم در روز است . حداکثر توصیه شده دوز ۲۰ میلی گرم در روز است .

دوز کودکان ( ۰ تا ۹ سال ) : آتورواستاتین مورد مطالعه قرار نگرفته است و نباید در افراد زیر ۱۰ سال استفاده شود .

دوز میانسالان ( ۶۴ سال و بالاتر ) : همانند دوز مناسب برای پیشگیری از بیماری های قلبی ( در بالا نوشته شده است ) .

آتورواستاتین فقط با تجویز پزشک

قرص های خوراکی آتورواستاتین برای درمان طولانی مدت استفاده می شود . اگر پزشک آن را تجویز نکند با خطراتی همراه است .

اگر مصرف دارو را متوقف کنید یا به طور کل از آن استفاده نکنید ؛ در حالی که یک رژیم غذایی سالم می تواند سطح کلسترول را بهبود ببخشد ؛ آتورواستاتین می تواند بیش از پیش کمک کند . اگر شما آتورواستاتین را مصرف نکنید ، سطح کلسترول شما کنترل نخواهد شد . این ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته شما را افزایش دهد .

اگر دوز دارو را گم کردید یا طبق برنامه پیش نرفتید ؛ داروهای شما ممکن است به خوبی کار نکند یا ممکن است به طور کامل متوقف شوند . برای اینکه دارو به خوبی کار کند ، مقدار مشخصی از آن باید همیشه در بدن شما باشد .

اگر بیش از حد مصرف کنید ؛ می توانید مقادیر خطرناکی از این دارو را در بدن خود داشته باشید و ممکن است علائم زیر را به دنبال داشته باشد :

اسهال

باد معده

سوزش سر دل

درد مفاصل

فراموشی

سرگیجه

ضعف عضلانی

از دست دادن اشتها

درد معده

ادرار تیره رنگ

زرد شدن پوست و سفید شدن چشمان

اگر فکر می کنید بیش از حد از این دارو مصرف کرده اید ، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما شدید باشد با اورژانس تماس بگیرید .

اگر یادمان رفت ، دوز دارو را مصرف کنیم ؛ به محض یادآوری ، دوز خود را مصرف کنید. اما اگر فاصله زمانی دوز اول و دوم زیاد نباشد ، فقط یک دوز مصرف کنید. هرگز سعی نکنید دوز دو بار در یک بار مصرف کنید. این می تواند عواقب جانبی خطرناکی را ایجاد کند.

چگونه می توان گفت که آیا دارو کار می کند ؟ شما قادر نخواهید بود که آتورواستاتین را احساس کنید . پزشک شما سطح کلسترول را اندازه گیری می کند تا ببینید که آتورواستاتین برای شما مناسب است یا خیر . دکتر شما ممکن است دوز دارو را بسته به میزان کلسترول تان تنظیم کند .

نکات مهم مصرف آتورواستاتین

در صورتی که پزشک شما قرص های آتورواستاتین را برای شما تجویز کند ، این نکات را در ذهن داشته باشید :

عمومی : قرص را برش ندهید و یا آن را خرد نکنید .

نگهداری : آتورواستاتین را در دمای اتاق بین ۶۸ درجه فارنهایت ( ۲۰ درجه سانتیگراد ) و ۷۷ درجه فارنهایت ( ۲۵ درجه سانتیگراد ) نگهداری کنید . آن را مقابل نور آفتاب و حرارت مستقیم قرار ندهید . این دارو را در مناطق مرطوب مانند حمام نگهداری نکنید .

هنگام مسافرت با آتورواستاتین

همیشه داروهای تان را با خود حمل کنید . هنگام پرواز آن را هرگز در ساک خود نگذارید و در کیف دستی قرار داده تا در زمان مقرر آن را مصرف کنید . در مورد دستگاه های اشعه ایکس فرودگاه نگران نباشید ، آنها نمی توانند داروهای شما را خراب کنند . ممکن است مجبور شوید به کارکنان فرودگاه آتورواستاتین خود را نشان دهید ؛ یادتان باشد همیشه جعبه اصلی دارو را با خودتان به همراه داشته باشید  . همچنین آن را در آب و هوای بسیار گرم یا بسیار سرد نگذارید.

نظارت

در حالی که شما با اتورواستاتین درمان می شوید ، پزشک شما سطح کلسترول و عملکرد کبد را بررسی می کند . این کار از طریق آزمایش خون انجام می شود.

رژیم غذایی برای آتورواستاتین

در صورت مصرف این دارو ، ممکن است پزشک شما رژیم کم چرب و کم کلسترول را به شما توصیه کند .

آیا جایگزینی برای آتورواستاتین وجود دارد ؟

داروهای دیگری برای درمان بیماری شما وجود دارد . برخی از آنها ممکن است با شرایط شما سازگارتر باشند . با پزشک خود در مورد داروهای جایگزین دیگر که مناسب شما باشند، صحبت کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here