مراحل زایمان بدون درد، چگونه است؟

فرایند زایمان طبیعی بدون درد خیلی کمتر طول می‌کشد و این روش برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و پره‌اکلامپسی بسیار مناسب است.
یکی از شدیدترین دردها، درد زایمان طبیعی است. بسیاری از مادران بویژه در تجربه اول زایمان به دنبال راهی برای کاهش درد زایمان هستند. امروزه زایمان طبیعی بدون درد به کمک تزریق اپیدورال به منظور کنترل درد و داشتن زایمانی راحت‌تر انجام می‌شود.
در زایمان طبیعی بدون درد، اپیدورال از طریق یک کاتتر (لوله) باریک به قسمت پایینی کمر، نزدیک طناب نخاعی تزریق می‌شود. اپیدورال در واقع یک داروی بی‌حسی است که موجب بی‌حس شدن ناحیه شکمی، قسمت‌های تناسلی و ناحیه لگنی می‌شود، اما اختلالی در حرکات ایجاد نمی‌کند. به این ترتیب زایمان طبیعی می‌تواند با موفقیت ولی بدون تحمل درد شدید انجام شود.
تزریق اپیدورال معمولا در شروع فرایند زایمان و توسط پزشک یا پرستار متخصص انجام می‌شود. تزریق اپیدورال یک تزریق سریع است و اثرگذاری آن معمولا بلافاصله حس می‌شود. اپیدورال به صورت یک تزریق یا در دٌزهای متعددی از طریق لوله اپیدورال مخصوص تزریق می‌شود. مکانیسم اثرگذاری آن بدین صورت است که اعصاب دردی که موجب انقباضات شدید رحمی می‌شوند در سطح نخاعی مسدود شده و در نتیجه پیام درد به مغز نمی‌رسد. تزریق به هیچ عنوان با فرایند زایمان تداخل ندارد و تاثیر ناچیزی روی عضلات دخیل در زایمان می‌گذارد. به عبارت دیگر با وجود تسکین درد، مادر کاملا هوشیار است و در روند زایمان نقش فعالی دارد و شاهد به دنیا آمدن نوزاد خود خواهد بود.
فرایند زایمان طبیعی بدون درد خیلی کمتر طول می‌کشد و این روش برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و پره‌اکلامپسی بسیار مناسب است. زایمان طبیعی بدون درد جایگزین مناسبی برای خانم‌هایی است که بدلیل ترس از درد به سزارین روی می‌آورند و امروزه بطور گسترده‌ای در سراسر دنیا استفاده می‌شود. زایمان طبیعی بدون درد هم برای مادر و هم نوزاد بسیار امن‌تر است و دٌز معمول اپیدورال هیچ تاثیر منفی روی نوزاد نخواهد داشت.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 73 = 80