اهدای خون بند ناف، چه مراحلی دارد؟

father cutting the umbilical chord of his newborn child, doctor helping him.
در بانکهای عمومی خون بند ناف، خون های بند ناف از سوی خانواده ها به بانک اهدا می شوند. هدف از این کار خیرانه، کمک به بیماران نیازمند است.
چه تفاوتی بین بانک عمومی و بانک خصوصی بند ناف وجود دارد؟
در بانکهای خصوصی بند ناف، هر خانواده ای می تواند خون بند ناف نوزاد را برای خودش ذخیره و نگهداری کند، که در ازاء، این ذخیره سازی هزینه ای نیز پرداخت می کنند. به این ترتیب خون بند ناف انحصارا برای آنها نگهداری می شود.
در بانکهای عمومی خون بند ناف، خون های بند ناف از سوی خانواده ها به بانک اهدا می شوند. هدف از این کار خیرانه، کمک به بیماران نیازمند است. در قبال اهدا هیچ هزینه ای پرداخت نشده و ذخیره سازی نمونه بصورت رایگان صورت می گیرد.
اعضای درجه یک نوزاد عضو بانک عمومی خون بند ناف می شوند و در صورت نیاز چنانچه نمونه نوزادشان در بانک موجود باشد، پس از بررسی از نظر سازگاری ژنتیکی و کافی بودن تعداد سلول ها، قابل استفاده برای آنها خواهد بود.
در غیر اینصورت سعی می شود که از نمونه های موجود در بانک، نمونه مناسب جهت پیوند برای آنان انتخاب شود. در صورت مراجعه همزمان دو بیمار و موجود بودن تنها یک نمونه سازگار فردی که عضو بانک باشد، در اولویت دریافت نمونه قرار دارد.
برای اهدای خون بند ناف کودکم به کجا باید مراجعه کنم؟
برای اهدای خون بند ناف قبل از هفته ۳۸ حاملگی به بانک عمومی خون بند ناف رویان در تهران یا نمایندگی های این بانک در بیمارستان های تهران و شهرستان ها (که اسامی آنها در لیست مراکز فعال جمع آوری نمونه آمده است) مراجعه کنید.
آیا قبل از اهدا مادر مورد آزمایش قرار می گیرد؟
بله. در بانک عمومی خون بندناف لازم است صحت سلامت خانواده و نوزاد مورد تایید قرار گیرد. به این منظور پرسشنامه پزشکی در اختیار خانواده قرار می گیرد. هم چنین از مادر به منظور آزمایشات غربالگری از لحاظ بیماری های عفونی مثل ایدز و هپاتیت، ۵ میلی لیتر نمونه خون گرفته می شود.
خون بند ناف چگونه جمع آوری می شود ؟
در هر دو حالت، پس از استریل کردن بند ناف توسط پنبه آغشته به الکل و بتادین، بند ناف توسط یک سر سوزن که در انتهای کیسه های خونگیری تعبیه شده است، سوراخ شده و خون موجود در بند ناف و جفت به کیسه خون انتقال می یابد.
آیا نمونه گیری از خون بند ناف صدمه به نوزاد وارد می کند؟
خیر. نمونه گیری از آن هیچ صدمه ای به نوزاد و یا مادر وارد نمی کند. این خون بعد از جدا شدن کامل بند ناف از نوزاد قابل جمع آوری است.
آیا خون بند ناف  گرفته شده، قبل از ذخیره شدن مورد آزمایش قرار می گیرد؟
بله خون جمع آوری شده از لحاظ شمارش سلول های بنیادی، نوع HLA، آلودگی های باکتریال و قارچی، بیماری های عفونی مشخص مثل ایدز ،هپاتیت و موارد دیگر مورد آزمایش قرار می گیرد.
آیا همه نمونه های اهدایی ذخیره سازی می شوند ؟
نمونه هایی ذخیره سازی می شوند که تعداد سلول آنها بالاتر از ۸۰۰ میلیون سلول باشد و عاری از عوامل میکروبی و ویروسی مانند هپاتیت B، هپاتیت C، ایدز و سیتو مگالو ویروس باشد.
در چه شرایطی مادر اجازه اهدای خون بند ناف کودک خود را ندارد؟
– مادر در حال حاضر بیماری ها یا مشکلات زیر را داشته باشد:
عفونت های ویروسی، HIV،HBV ،HCV و HCV
– عفونت های شدید عمومی و یا پوستی که درمان آن طولانی شده باشد.
– بیماری تیروئیدی (پرکاری) که هنوز تحت بررسی است یا کمتر از ۲۴ ماه از قطع داروی تیروئیدی گذشته باشد.
– توده های سرطانی که بررسی نشده یا بدخیم است.
– بیماری های همراه با کم خونی، بیماری های سیستم ایمنی (لوپوس، واسکولیت، روماتیسم مفصلی و…)، اختلالات خون ریزی دهنده (به علت اختلالات پلاکتی)، بیماری های دستگاه عصبی (MS، پارکینسون، دمانس و…)، ابتلا به تالاسمی مینور، فاویسم و هر نوع بیماری که پایه ژنتیکی دارند.
– سیروز کبدی، توکسوپلاسموز مزمن، تعریق شبانه با علت نامشخص، صرع، دیابت، فشار خون
– تاتو یا خال کوبی، طب سوزنی، تماس با سر سوزن آلوده، داروهای سرکوب کننده ایمنی، انتقال خون، داروهای روان گردان، حجامت طی ۱۲ ماه اخیر
– استفاده از یکی از روش های درمانی رادیوتراپی، استفاده از هورمون های هیپوفیزی (هورمون رشد و جنسی و …)، ایمونوگلوبولین تزریقی، فاکتورهای انعقادی، تاموکسیفن، Etretinate tigason، مواد مخدر تزریقی، لیزر درمانی، داروهای پرورش اندام، پیوند عضو، استفاده از اسپرم یا جنین اهدایی جهت درمان ناباروری
– طی ۱۲ ماه اخیر مادر به یکی از بیماری های زیر مبتلا شده باشد:
آبله مرغان، سرخجه، سرخک، هرپس زوستر، لیستریوز، زونا، توکسو پلاسموز، بیماری های منتقله از راه جنسی
آیا همه خون های بند ناف اهدایی به بانک های عمومی ذخیره سازی می شوند؟
از آنجا که خون بند ناف برای بیمارانی مورد استفاده قرار می گیرد که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و یا در سنین مختلف  و وزن های متفاوتی هستند، لذا بانک های عمومی خون بند ناف تنها به نگهداری نمونه هایی می پردازند که عاری از ویروس و میکروب باشند و تعداد سلول کافی برای پیوند داشته باشند (به عنوان مثال در بانک عمومی خون بند ناف رویان، واحدهای خونی که تعداد سلول آنها بیش از ۹۰۰ میلیون باشد، نگهداری می گردد).
بابت عضویت در بانک عمومی خون بند ناف، هیچ گونه هزینه ای دریافت می شود؟
خیر. بابت عضویت در بانک عمومی خون بند ناف هیچ گونه هزینه ای پرداخت نمی کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here