چه ماسکی بزنیم ؟

نی نی تایم :ویروس کرونا ماه ها است که همه چیز را تحت سلطه خود قرار داده و بر روابط و مناسبات اجتماعی تاثیرگذاشته است. پس از توصیه های مختلف برای استفاده از دستکش، ضدعفونی کردن دست ها و محیط، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت شیوه نامه های بهداشتی، اکنون استفاده از ماسک به عنوان بهترین راهکار پیشگیری از انتشار و ابتلا به ویروس کرونا عنوان می شود.

اصل استفاده از ماسک به قدری مورد تاکید است که در شهری مانند تهران برای استفاده نکردن از آن جریمه تعیین شده است. اهمیت استفاده از ماسک، برای شهروندان این سوال را مطرح می کند که آیا هر نوع ماسکی مانع انتشار و ابتلا به این ویروس می شود و بهترین و ایمن ترین نوع ماسک کدام است.

نوع ماسک، چندلایه بودن، مدت زمان ایمن بودن ماسک و اینکه در محیط های مختلف به چه نوع ماسکی نیاز است، سوالات ما از فوق تخصص بیماری های ریه است.

فرهاد ملک ابراز داشت: ماسک های سه لایه موجود دربازار، یا همان ماسک های جراحی، نفوذپذیری کمتری دارند و به منظور جلوگیری از ورود ویروس به مجاری تنفسی استاندارد است و برای عموم مردم استفاده از این ماسک ها کفایت می کند.

وی یادآور شد: استفاده صحیح از ماسک های مناسب می تواند تا ۹۰ درصد از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کند.

وی افزود: چه افراد بیمار و چه غیربیمار، هنگام حضور در مکان های عمومی باید از این ماسک ها استفاده کنند؛ زیرا این ماسک ها در صورتی که فرد بیمار باشد، مانع از پخش شدن ویروس می شود و افراد غیربیمار نیز با استفاده از ماسک مانع از ورود ویروس به مجاری تنفسی خود می شوند.

ملک ادامه داد: لازم است هر ۴ یا ۵ ساعت یک بار ماسک های جراحی تعویض شوند زیرا رطوبت موجود در تنفس افراد، نفوذپذیری ماسک را افزایش می دهد و ماسک کارایی خود را از دست می دهد.

ماسک های پارچه ای فقط در کوتاه مدت مفید است

این فوق تخصص بیماری های ریه اظهار داشت: افرادی که به هردلیل توانایی استفاده از ماسک های سه لایه جراحی را ندارند، می توانند از ماسک پارچه ای ضخیم هم استفاده کنند هرچند این ماسک ها به اندازه ماسک جراحی کارایی ندارند و فقط می توانند هنگام حضور کوتاه مدت در مکان های خلوت و کم خطر از ابتلا به بیماری جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: مهمترین راه برای ورود ویروس کرونا به بدن، بینی و دهان است. بنابراین لازم است هنگام استفاده از ماسک، بینی، دهان و چانه حتما پوشانده شود در غیر این صورت استفاده از ماسک بی فایده است.

ملک گفت: ضروری است افراد از دست زدن به ماسک پرهیزکنند زیرا با این کار، در صورت آالوده بودن دست، ممکن است آلودگی به ماسک و سپس به مجاری تنفسی منتقل شود.

وی خاطر نشان کرد: نفوذ ویروس از طریق چشم بسیار نادر است اما در صورتی که افراد در مکان های پرخطر قرار می گیرند استفاده از شیلد و یا عینک برای پوشاندن چشم نیز توصیه می شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here