۵ نکته مهم درباره استفاده از کرم ضدآفتاب

۵ نکته مهم درباره استفاده از کرم ضدآفتاب

اگر پوست دارای آکنه دارید، برخی از مواد شیمیایی موجود در محصول ضد آفتاب ممکن است مشکل شما را بدتر کنند. برای خلاص شدن از شر این اثر جانبی بد، شما می‌توانید کرم‌های ضد آفتاب و غیر روغنی را انتخاب کنید. توصیه می‌شود از یک کرم ضد آفتاب مناسب برای نوع پوست خود استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید و این مطلب را از دست ندهید.

چند نکته مهم درباره ضد آفتاب:

-کرم ضد آفتاب یک نیاز ضروری برای پوست همه ماست که استفاده از آن مربوط به فصل خاصی نیست و متخصصان پوست بارها و بارها تاکید کرده‌اند که در هر شرایطی حتی در داخل منزل و روزهای ابری نیز استفاده از آن برای حفاظت از پوست لازم است بنابراین باید بدانید که نه تنها در فصل بهار و تابستان بلکه در تمامی فصول و شرایط باید از ضدآفتاب مناسب استفاده کنید.

a393f9fd fe4f 402a 8b60 6c3045d8a2c8 320x155 - ۵ نکته مهم درباره استفاده از کرم ضدآفتاب

-عددی که به عنوان SPF  روی کرم‌ های ضد آفتاب نوشته شده مخفف عبارت (Sun Protection Factor) است که بیشتر افراد را دچار سوءتفاهماتی در برداشت درست از آن می‌کند. بعضی تصور می‌کنند که این عدد به معنی درصد محافظت ضد آفتاب از پوست آن هاست، بعضی نیز تصور می‌کنند که این عدد هر چه بالاتر باشد به معنای محافظت در زمان طولانی‌تر است. اما این تصورات اشتباه است. عدد SPF میزان محافظت از پوست را نشان می‌دهد اما جالب است که بدانید برخلاف تصور عموم اختلاف میان محافظت SPF 30 با SPF 100 چندان زیاد نیست. کرم‌های ضدآفتاب با SPF 50 و ۷۰ و بالاتر، فقط برای کسانی که بیماری‌ پوستی دارند، توسط پزشک تجویز می شوند، مانند کسانی که به نور آفتاب حساس‌اند و یا سرطان‌ پوست دارند. چون همان چند درصد اضافه ی حفاظت از پوست برای این بیماران مهم است.

-رای تشخیص میزان محافظت فرمول‌های مختلفی گفته شده است. عده‌ای می‌گویند که SPF  بیانگر مدت زمانی است که کرم ضدآفتاب از پوست شما حفاظت می‌کند. مثلا  SPF 30 به مدت ۳۰ دقیقه و… اما این طور نیست. در واقع میزانSPF  هیچ ربطی به مدت زمان استفاده از کرم ضدآفتاب ندارد. محافظت SPF با یک فرمول قابل برآورد است. به این صورت که عدد ۱۰۰ را بر SPF کرم ضدآفتاب که روی جعبه نوشته شده است، تقسیم کنید. عدد حاصل را از عدد ۱۰۰ کم کنید. عدد باقیمانده نشان دهنده درصد حفاظت پوست به وسیله آن کرم ضدآفتاب است. برای مثال، کرم ضدآفتابی که SPF 25 دارد، ۹۶ درصد از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. حال اگر این محاسبه را درباره کرم ضدآفتابی با SPF 100 انجام دهید، خواهید دید که ۹۹ درصد از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می‌کند. بنابراین کرم ضدآفتاب با SPF 100 تفاوت چندانی با کرم ضدآفتاب با SPF 25 در حفاظت از پوست ندارد و این چند درصد قابل چشم ‌پوشی است.

6174438 961 274x192 - ۵ نکته مهم درباره استفاده از کرم ضدآفتاب

-هر چه که راجع به صرفه‌جویی در زندگی‌تان مد نظر قرارد می‌دهید در مورد کرم ضد آفتاب فراموش کنید! در مصرف کرم ضدآفتاب باید دست و دلبازانه رفتار کنید چون پای سلامت پوست شما در میان است. اغلب متخصصان پوست معتقدند که کرم ضدآفتاب به طور متوسط باید هر ۳ الی۴ ساعت یک بار تمدید شود. البته این زمان بستگی به میزان قرار گرفتن شما در نور شدید خورشید، ساحل، استخر و نیز ساعات تابش مستقیم خورشید متغیر است. از طرف دیگر باید ضخامت مناسبی را از کرم روی پوست مالید. به طور متوسط باید در هر سانتی‌متر مربع پوست، ۲ میلی‌گرم کرم ضدآفتاب مالیده شود تا محافظت از پوست انجام گیرد.

-بهار و تابستان فصل مسافرت و ساحل و آب نیز هست. مشکل بسیاری از ما این است که نمی‌دانیم وقتی از آفتاب دلچسب یک  استخر روباز کیفور می‌شوم چطور پوست‌مان را در مقابل نور خورشید محافظت کنیم. همین طور شرایط مشابه مانند قرار گرفتن در آب دریا. باید بدانید که استفاده از کرم ضدآفتاب و بلافاصله قرار گرفتن در آب باعث می‌شود ضد آفتاب شسته شده و از بین برود. بهتر است نیم ساعت قبل از وارد شدن به آب از ضدآفتاب استفاده کنید تا به طور کامل جذب پوست شما شود. از طرف دیگر باید توجه داشت که در شرایط استخر و دریا تاثیر ضدآفتاب زودتر از بین می‌رود و باید هر یک ساعت یک بار کرم خود را تمدید کنید.

6d8676d3 c3dd 4d57 8db9 43a947a02a92 320x171 - ۵ نکته مهم درباره استفاده از کرم ضدآفتاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

3 + 6 =