چطور از پوستمان مقابل آلودگی هوا محافظت کنیم ؟

همزمان که ترافیک افزایش پیدا می‌ کند، آلودگی هم به یکی از بزرگترین مشکلات زندگی های شهر تبدیل می‌ شود. عوامل مختلفی روی پوست تاثیر گذار هستند، مثل مواد سمی، کربن مونوکسید، نیتروژن اکسید حاصل از ماشین ها و تولیدات کارخانجات.
همچنین آلوده کننده های ثانویه مثل اوزون هم هستند که زمانی ایجاد می شوند که صنعت ها و لوازم گرماده و همچنین خطوط انتقالی در معرض اشعه خورشید و گرما قرار می‌ گیرند.

این آلوده کننده ها چه تاثیری روی پوست دارند؟

آلودگی نه تنها پوست شما را کثیف می کند، بلکه این سم ها منافذ پوست را می بندند، اکسیژن رسانی را کاهش می دهند. در نتیجه  تنفس پوست شما دچار محدودیت می‌ شود، براقیت خود را از دست می دهد و تیرگی ها و ضایعات روی آن ظاهر می شود.
زمانی که پوست شما در برخورد با آلودگی قرار می گیرد، رادیکال‌ های آزاد روی آن ایجاد می‌ شوند مولکول های ناپایدار باعث ایجاد اکسیداسیون سلولی و پیری پوست می شوند.
یکی از اثرات منفی آن این است که آلودگی در طول روز پوست شما را زبر می کند و چربی طبیعی آن را دچار مشکل می کند. پوست نیز طراوت همیشگی را از دست می دهد و واکنش بیشتری نشان می‌ دهد و بیش از همیشه مستعد مشکلات و بیماری ها می شود.

اثرات آلودگی هوا روی پوست

از بین بردن رنگ طبیعی پوست
پر کردن منافذ با آلودگی و همچنین ایجاد جوش های سرسیاه  هایپرپیگمنتیشن
پیری زودرس
کم آبی و خشکی

برای محافظت از پوست از آلودگی هوا چه کنیم؟

شستشو دهید

حتما صورت خود را شسته و پاکسازی کنید.  دو بار در روز صورت خود را برای از بین بردن آلودگی ها و مواد آلوده کننده پاکسازی کنید.

یک الی دو بار در هفته پوست خود را لایه‌ برداری کنید. با انجام این کار نه تنها منافذ پوست تمیز می شوند، بلکه سلول های مرده از روی آن برداشته می‌ شوند و باکتری روی آن قرار نمی گیرد. همچنین محصولات مراقبتی نیز بهتر از همیشه جذب پوست می شوند و تاثیر و خواص آنها چند برابر می گردد‌.

مرطوب کننده را فراموش نکنید

صبح و شب پوست خود را مرطوب کنید. بعد از شستن یا لایه برداری دوباره، رطوبت پوست را متعادل کنید و این کار را از طریق استفاده از سرم پوست انجام دهید. سرم و یا مرطوب کننده ای را تهیه کنید که متناسب با نوع پوست شماست. این کرم ها می توانند مکمل هم باشند و از پوست شما بیشتر محافظت کنند. از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

از ضدآفتاب استفاده کنید

استفاده از ضد آفتاب‌ پر اهمیت ترین راهکار مراقبت از پوست است و در طول روز حتما از آن استفاده کنید. اشعه های فرابنفش خورشید برای پوست بسیار خطرناک هستند و اثر آسیب رسانی آلوده کننده ها را نیز افزایش می دهند. پس در تمام طول سال، هر روز در بیرون از منزل از ضدآفتاب استفاده کنید.

آنتی اکسیدان ها را فراموش نکنید

مواد غذایی مصرف کنید که حاوی آنتی اکسیدان ها و چربی های سالم هستند. مواد غذایی مثل سیر، بادام، بادمجان، بروکلی، آووکادو غلات کامل، ماهی و تخم مرغ نه تنها خوشمزه هستند، بلکه سلامت پوست شما را بازیابی می کنند و مشکلات بافت پوست را از بین می برند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here