آب و هوا چه تاثیری بر سلامت پوست دارد ؟

همانطور که می دانید آب و هوا تاثیر کاملاً مستقیم روی پوست شما به جا می گذارند. البته به غیر از آب و هوا فاکتورهای دیگری مثل ژنتیک، میکاپ، نوع پوست، نور خورشید هم هستند که زیبایی پوست شما را تحت تاثیر قرار می دهند اما به طور کلی آب و هوا هم نقش مهمی را در این زمینه ایجاد می کنند. حال قصد داریم در این مقاله آب و هواهای مختلف را به شما معرفی کنیم و تاثیر آنها را روی پوست مورد بررسی قرار دهیم.

آب و هوای گرم

در آب و هوای گرم، پوست شما تقریباً به دلیل تعریق زیاد چرب می شود. این چربی ها داخل منافذ پوست باقی می مانند؛ حتی اگر در این آب و هوای گرم میکاپ انجام دهید، باز هم ظاهر زیبایی پیدا نمی کنید. احتمال آفتاب سوختگی و ایجاد آکنه و لک روی پوست نیز بیشتر است. سرطان پوست نیز در آب و هوای گرم احتمال بیشتری دارد.

آب و هوای سرد و قطبی

در آب و هوای سرد پوست شما درگیر می‌ شود. رگ های خونی مدام تغییر حالت می دهند. یعنی مدام منقبض و منبسط می شوند. زیرا قصد دارد خون گرم را در زیر پوست به جریان بیندازد. در نتیجه قرمزی روی پوست ایجاد می شود و رگ های خونی کش می‌ آیند. اگر فرد از هوای سرد وارد اتاق گرم شود، این التهاب و قرمزی افزایش پیدا نکند. معمولاً در هوای سرد رطوبت پایین است، در نتیجه پوست افراد خشک می شود.

مناطق مرطوب

هنگامی که هوا گرم است، پوست سعی دارد دمای اضافه داخل بدن را از طریق گشاد شدن رگ های خونی و منافذ پوست، بیرون بریزید. در نتیجه فرد عرق می کند و این عرق روی سطح پوست و مو می‌ نشیند تا بدنش خنک شود اما فرایند خنک کردن پوست در هوای مرطوب مانند همیشه عمل نمی‌ کند. هوای مرطوب یک هوای سنگین است. در نتیجه عرق به راحتی از روی پوست برداشته می‌ شود و گرما روی پوست به دام می افتد. سپس این عرق و گرما لابلای منافذ پوست رخنه می کنند و التهاب در فرد ایجاد می شود.

آب و هوای خشک

کاملا مسلم است که در آب و هوای خشک پوست شما خشک تر است، زیرا رطوبت بیشتری را از دست می دهد. از طرفی پوست شما در چنین هوایی تشنه آب است و غده های عرق کمتر فعالیت می‌ کنند. در نتیجه رطوبت حاصل از عرق را روی پوست خود مشاهده نمی کنید.

آب و هوای معتدل

در آب و هوای معتدل، پوست شما به طبیعی ترین شکل و حالت خود می‌ رسد و معمولاً حالت مطلوبی دارد. پوست عاشق آب و هوای معتدل است. آب و هوای معتدل یعنی هوایی که در آن دما و رطوبت میانگین هستند. در نتیجه پوست آرام می‌ شود و هم ظاهر و هم عملکرد بهتری دارد. به همین دلیل است که شما در فصل بهار و پاییز نسبت به فصل زمستان و تابستان، پوست بهتری دارید و رطوبت در آن معتدل تر است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here