۵ علت کف کردن دهان نوزاد در هنگام خواب

۵ علت کف کردن دهان نوزاد در هنگام خواب
 
کف کردن دهان نوزاد یکی از نگرانی‌ های والدین است. شما می‌توانید با خواندن این مقاله متوجه ۵ علت اصلی کف کردن دهان کودک خود شوید, بنابراین با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.
 

اگر از دهان کودکتان در نیمه شب در خواب، کف بیاید و بخواهید او را از خواب بیدار کنید،‌ وحشت نکنید. بسیاری از والدین ممکن است این اتفاق را تجربه کرده باشند و حتی ممکن است این اتفاق اخیراً برای شما رخ داده باشد.

علل کف کردن دهان نوزاد

دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد. این اتفاق ممکن است فقط زمانی رخ دهد که کودک خواب باشد؛ در این زمان ممکن است لحظاتی در خواب تنفس نوزاد قطع شود و یا نفس او محبوس شود، در این حالت نترسید، کودک را بلند کنید و در وضعیت آرامی قرار دهید؛ بسته به موقعیت کودک می توانید کار هایی برای تسکین آن انجام دهید.

خواندن این مقاله به هیچ عنوان جایگزین توصیه های یک پزشک متخصص برای کودک شما نیست؛ پس قبل از هر اقدامی با پزشک کودک خود مشورت کنید.

5 The root cause of the baby's mouth during bedtime

_غذا دادن بیش از حد به کودک

یک نوزاد تازه متولد شده فقط می تواند یک یا دو اونس شیر را در هر بار تغذیه مصرف کند. دادن شیر بیش از حد به کودک ممکن است منجر به ایجاد کف دهان نوزاد شود که این کف، راهی برای خروج شیر زیاد از معده کودک است. همچنین این کف ممکن است به دلیل بلعیدن بزاق در طول خواب نوزاد باشد و این حباب های بزاق که از دهان نوزاد خارج می شود به شکل کف می شوند.

تغذیه بیش از حد را نمی توان اندازه گیری کرد مخصوصاً اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه کند، بلکه باید با زمان های شیر خوردن، آن را بررسی و اندازه گیری کنید.

برای نوزادان کوچک می توان زمان تغذیه با شیر مادر برای هر سینه مادر، به ۱۰ دقیقه محدود کرد. اگر به نظر می رسد کودک هنوز گرسنه است، می توانید ۱۵ دقیقه بعد مجدداً به او شیر دهید. فقط مطمئن شوید که تغذیه نوزاد به آرامی صورت گیرد.

اگر برای تغذیه نوزاد از بطری یا شیشه شیر استفاده می کنید، دقت کنید که بطری مناسب انتخاب کنید. اگر سوراخ پستانک بطری خیلی بزرگ است، سرعت جریان شیر به سمت دهان نوزاد خیلی سریع می شود و نوزاد هوای بیشتری نسبت به شیر دریافت می کند که این می تواند منجر به ایجاد گاز روده و کف دهان نوزاد شود.

_آروغ نزدن نوزاد

آروغ زدن برای نوزاد ضروری است. آروغ نزدن یا تاخیر در آروغ نوزاد بعد از شیر خوردن، می تواند باعث ایجاد کف دهان نوزاد در هنگام خواب شود. راه های زیادی برای آروغ زدن نوزاد وجود دارد، بهترین روش این است که صورت نوزاد را مقابل خود بگیرید در حالی که بدن او را به خود تکیه داده اید و سر او در راستای شانه های شما قرار بگیرد و در حالی که شکم نوزاد را به سینه خود فشار می دهید، پشت کودک را ماساژ دهید تا آروغ بزند.

5 The root cause of the baby's mouth during bedtime 

شما هم چنین می توانید کودک را بر روی شکم بخوابانید، فشار بر شکم باعث خروج گاز می شود. هم چنین با زانوهای کودک حرکت دو چرخه را انجام دهید و پاها را بالا و پایین بیاورید تا شرایط آروغ زدن نوزاد فراهم شود.

_مایع آمنیوتیک

گاهی اوقات مایع آمنیوتیک در معده نوزادان تازه متولد شده باقی می ماند که نوزاد باید آن را از بدن خارج کند. یکی از روش های خارج کردن این مایع این است که آن را به سمت دهان بکشند و آن را خارج کنند. این وضعیت معمولاً ۲ تا ۳ روز بعد از زایمان از بین می رود. در این حالت شما مراقب نوزاد باشید و خودتان نیز آرام باشید.

_رفلاکس

اگر کودک شما از رفلاکس اسید معده رنج می برد، احتمالاً بیشتر از حد معمول شیر خورده است و شیر هضم شده در حال بازگشت است و با کف در دهان کودک مشخص می شود. گذشته از نسخه پزشک برای مشکل نوزادتان یک پیشنهاد خانگی برای رفع این مشکل وجود دارد و آن این است که در زمان خواب، نوزاد را به یک سمت قرار دهید زیرا خوابیدن بر پشت احتمال رفلاکس را زیاد می کند، همچنین این حالت خوابیدن نوزاد، خطر بیشتری بدلیل خفه شدن با شیر ایجاد می کند. 

5 The root cause of the baby's mouth during bedtime

خوابیدن بر روی یک تخت یا مکان شیب دار یکی دیگر از راه های جلوگیری از کف کردن دهان نوزاد است. وضعیت درست قرار گرفتن نوزاد به کودک کمک می کند که رفلاکس اسید معده کمتر شود و بازگشت شیر به دهان کودک کاهش یابد.

_عفونت

یکی از علائم برونشیت و پنومونی، کف کردن دهان در هنگام خواب است. کودک ممکن است مریض و خواب آلود و نا آرام به نظر برسد و دمای بدن نوزاد بالا رود. ممکن است کودک به سختی نفس بکشد و یا از دهان نفس بکشد. با مشاهده علائم عفونت در نوزاد شک نکنید و سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

مادری یک حرفه استرس زا و بدون پاداش است که باید در مورد کودکان به صورت هوشیارانه عمل شود. والدین ممکن است در زمینه پرورش نوزاد خود با چیز های زیادی روبرو شوند، که یکی از آن ها کف کردن دهان نوزاد است. کف کردن دهان نوزاد شاید خیلی وحشتناک به نظر برسد ولی نگران نباشید و آرام باشید و هوشیارانه عمل کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here