رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به آسم

 
رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به آسم

آسم یک بیماری التهابی مزمن بوده که با انسداد قابل برگشت مجاری کوچک تنفسی مشخص می‌گردد. علائم آن به‌صورت حمله‌های تنگی نفس، سرفه و خس‌خس سینه (تریاد کلاسیک) می‌باشد و ممکن است به‌دلیل شدت علائم فرد را از خواب بیدار کند یا منجر به هیپوکسی و سیانوز و حالت خفگی در شخص بیمار شود

خوراکی های مفید برای بیماران آسمی
خوراکی های مضر برای بیماران آسمی:
 • مصرف غذاهای محرک و تند و تیز, غذای سرخ کرده, میوه‎هایی مانند نارنگی, پرتقال, هندوانه و خیار و کلا میوه‎هایی که طبع سرد و تر دارند برای بیماران آسمی مضر است.
 • این بیماران باید از مصرف نوشیدنی‎های سرد و آب یخ پرهیز کنند.
 • بیماران آسمی از مصرف غذاهای خیلی گرم نیز اجتناب کنند.
 • از خوردن سرکه خودداری شود.
 • توت‌فرنگی کمتر بخورند.
 • از مصرف شکر، نمک و آب کلرینه شده پرهیز کنید. به یادداشته باشید که بسیاری از غذاهای فرآوری شده محتوی نمک و یا شکر می باشند.
 • برخی از افراد نسبت به بعضی از مواد غذایی از جمله شیر ، گندم ، ذرت و نشاسته رت، بادام زمینی، سویا  ، تخم مرغ و …حساسیت دارند و ممکن است علائم آسم در آنها به دلیل مصرف این مواد غذایی پدید آید و یا اینکه تشدید شود. شما باید مدت کوتاهی مصرف آنها را محدود کنید تا بفهمید به کدامیک از آنها حساسیت دارید.
 • اگر معده حساسی دارید سعی کنید، از مواد غذایی که نفخ ایجاد می کنند کمتر استفاده کنید مثل: مار چوبه، انواع لوبیاها، کلم بروکلی، گل کلم، کلم برگ، کلم دکمه ای، نوشیدنیهای گازدار، خیار، خربزه، سیر، پیاز (خام)، نخود، لپه، انواع فلفلها، ترب، سوسیس، مواد غذایی محتوی ادویه های تند و انواع شلغم.
نکات مهم درباره خواب مناسب برای بیماران آسمی
 • بیماران آسمی باید پرهیزاتی را رعایت کنند تا بیماری‌شان شدت پیدا نکند این افراد بهتر است که به پشت دراز نکشند و طاق باز نخوابند چرا که دردشان افزایش پیدا می‎کند و بیماریشان را شدت می‎بخشد.
 •  خوابیدن بعد از غذا برای این بیماران بسیار مضر است چرا که هضم غذا را مختل می‌کند و بیماری این افراد را شدت می‎دهد. همچنین، این بیماران بدانند که استحمام زیاد نیز خوب نیست به خصوص که استحمام بعد از غذا باشد که خود مشکلاتی را برای این بیماران به وجود می‎آورد.

 

توصیه های مهم:
 • پُرخوری، برهم خوری و با هم خوری را باید رعایت کنید.
 • قبل از اینکه خیلی خسته و یا خیلی گرسنه شوید، غذا بخورید.
 • در طول روز به میزان کافی آب و مایعات مصرف شود.
 • هنگامیکه غذا را می جوید، و می خورید نفس بکشید، اگر احتیاج دارید که نفسی تازه کنید، خوردن را متوقف کنید. و در هنگام صرف غذا آرامش داشته باشید.
 • یکی از بهترین روش های طبیعی درمان آسم انجام روزانه ورزش تنفسی است. ورزش باعث می شود میزان دی اکسید کربن موجود در خون افزایش یابد و در نتیجه عضلات نرم و مجرای تنفسی شل شود. این امر باعث گشاد شدن مسیر تنفسی می شود.
 •  اگر دچار حمله های مکرر آسم می شوید توصیه می کنیم از استعمال مواد دخانی بپرهیزید. زیرا دود این مواد لوله تنفسی را تحریک و واکنش سیستم دفاعی بدن را بیشتر می کند.
 • برای بهبود عملکرد ریه، مبتلایان به آسم باید از طریق ورزش و برنامه غذایی سالم، وزن خود را پایین بیاورند. برای پیشگیری از حمله های آسم همیشه با ورزش بدنتان را گرم کنید. توجه کنید اضافه وزن روی تمام سیستم بدن از جمله ریه اثر می گذارد.
یک متخصص تغذیه گفت: موادی همچون تخم مرغ، گندم، ماهی، آجیل و بادام، شیر و سویا که حساسیت زا هستند، آسم را تشدید می کنند و فرد مبتلا به آسم برای مصرف آنها باید با پزشک مشورت کند.

به گزارش مهر، سارا صرافی زاده با بیان اینکه آسم دوسوم از افراد ارثی است، افزود: در این افراد سابقه آسم در خانواده بیمار وجود دارد. افرادی که مبتلا به آسم هستند شش هایشان تحریک پذیرتر است و محرک ها بر روی شان به آسانی اثر می گذارد که علت آن می تواند، کاهش سیستم ایمنی بدن شان در مقابله با آلرژن ها و مواردی که در محیط هستند مثل عفونت های قارچی باشد. 

وی با بیان اینکه آسم یک شرایط التهاب زاست که در شش ها به وجود می آید، ادامه داد: مصرف و وجود آنتی اکسیدان ها در بدن می تواند آثار مثبتی در بهبود شرایط آسم داشته باشد. تغذیه با شیر مادر هم در کنترل آسم بسیار موثر خواهد بود.

این دکترای تغذیه در ادامه بیان کرد: عفونت قارچی بیش تر در فضاهایی همچون خانه های قدیمی، خانه هایی که آفتاب نمی بینند، خانه هایی که نمناک و مرطوب هستند، دیده می شود و وجود دارد. قارچ ها ممکن است از فردی به فرد دیگر منتقل شود یا از طریق خوردن غذایی که به قارچ آغشته شده است، وارد بدن شود.

وی با بیان اینکه موادی همچون تخم مرغ، گندم، ماهی، آجیل و بادام، شیر و سویا که حساسیت زا هستند، آسم را تشدید می کنند، گفت: اما اینکه فرد مبتلا به آسم می تواند این مواد را مصرف کند یا خیر؟ باید به صورت فردی بررسی شود. یعنی باید بیمار به متخصص تغذیه مراجعه کند و تشخیص داده شود از چه موادی می تواند استفاده کند و از چه میوادی نمی تواند استفاده کند.

وی در خصوص رژیم غذایی مناسب برای کسانی که آسم دارند، گفت: بین آسم و سطح ویتامین e ، c ، سلنیو، میوه جات، چربی های غیراشباع و ویتامین d رابطه معنا داری وجود دارد. تغذیه انحصاری با شیر مادر برای مدت حداکثر شش ماه توانایی معجزه آسایی به بچه می دهد. همچنین بالا بودن سطح ویتامین d مادر باردار در آینده بچه بسیار موثر است. برای افرادی که آسم دارند توصیه می کنیم مصرف ویتامین c و امگا سه چون ضدالتهاب هستند از خواصش بهره مند شوند.

این دکترای تغذیه با بیان اینکه تخم مرغ، آجیل، ماهی، گندم و … از موارد حساسیت زا هستند که علت آن فعال نبودن برخی از آنزیم ها در و یا دلایل ژنتیکی دارد، افزود: مصرف قهوه به افرادی که آسم دارند بسیار توصیه می شود؛ زیرا اثر مثبتی بر روی ماهیچه های تنفسی فرد می گذارد. کاکائو هم باعث خون رسانی به مغز می شود و در نتیجه سرفه ها را کاهش می دهد.

وی با تاکید بر اینکه خیلی اوقات افراد به گرده افشانی گل ها، حساسیت پیدا می کنند و یا زمان هایی که ذرات معلق در هوا هستند، ادامه داد: برخی از افراد نیز نسبت یه یکسری از میوه ها و غذاها ممکن است حساسیت زا شوند و شرایطشان نامناسب شود. علت این موارد، مصرف موادی است که باید مصرف شود و نمی شود مثل تخم مرغ، امگا سه، زردچوبه و آنتی اکسیدان ها مثل ویتامین ها؛ مصرف کلم بروکلی، پرتقال، گریپ فروت، کیوی، گوجه فرنگی، و به طوری کلی خانواده کلم برای وجود ویتامین c ، مصرفشان توصیه می شود. مصرف نوشابه هم خوب است؛ ولی زیاد توصیه نمی شود. افرادی که از ماساژ استفاده می کنند به خاطر آرامشی که به دست می آورند، کارایی ریه هایشان بهتر می شود.

وی تصریح کرد: رایحه های غذایی هم می تواند تحریک پذیر و عاملی باشد برای سرفه و تنگی نفس افراد؛ در اولین مرحله برای اینکه این شرایط بدتر نشود توصیه می شود افرادی که شرایط نامناسب ریوی دارند در برابر عوامل آلرژن هوا قرار نگیرند و در مواردی از کورتون استفاده می کنند تا سیستم بدنش سرکوب شود و واکنش نشان ندهد. اولین گام از نظر تغذیه استفاده از مواد غذایی دارای ویتامین ها و مواد که در قالب غذا موثر است.

این دکترای تغذیه در گفتگو با رادیو سلامت ، با بیان اینکه افرادی که آسم دارند از پرخوری پرهیز کنند، اظهارداشت: زیرا مصرف غذای زیاد و پرکردن معده باعث رفلاکس معده می شود و این حالت برای افرادی که آسم دارد مضر است. این افراد، نباید در معرض عفونت قرار بگیرند. مصرف ویتامین c و مصرف ویتامین ب ۶، مصرف ویتامین e، سلنیوم،ا مگا سه، و منیزیم به صورت مکمل می تواند تاثیر خوبی در کنترل بیماری داشته باشد. تمامی این موارد باید توسط متخصص تغذیه یا پزشک فرد اجازه داده شود تا تداخل غذایی و دارویی نداشته باشد. افراد مبتلا به آسم باید بدن خود را قوی و وزن خود را کنترل کنند.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here