راهکار در زمان عفونت چشم نوزادان و کودکان

عفونت چشم نوزاد با نام بیماری کنژنکتیویت شناخته می‌شود.در این مقاله همه نکات در مورد عفونت چشم نوزادان و روش استفاده از پماد یا قطره چشمی برای کودکان آورده شده است.
 

اگر سفیدی چشم نوزاد شما و پلک آن قرمز شده است او احتمالآً دچار عارضه ی کنژنکتیویت یا التهاب ملتحمه شده است. این بیماری یک التهاب است که می‌تواند دردناک بوده و خارش داشته باشد و معمولاً نشانه‌ای از عفونت چشم نوزاد است. با این حال ممکن است به دلایل دیگری ماننند حساسیت، یک واکنش آلرژیک و یا یک بیماری جدی‌تر نیز رخ دهد. این بیماری معمولاً با اشک ریزی و ترشح همراه است.راهی که بدن برای بهبود وضعیت بکار می‌گیرد.

عارضه‌ی کنژنکتیویت بوسیله باکتری‌ ها، ویروس‌ ها یا عفونت‌ های قارچی بر روی پلک‌ ها ایجاد می‌شود که با قرمزی چشم نوزاد، خارش، حساسیت به نور و ترشحات و اشک همراه است.

A solution during infections of infants and children

اگر چشمان کودک شما قرمز است سریعاً به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. عفونت چشم معمولاً هفت تا ده روز طول می‌کشد. اگر پزشک متخصص تشخیص دهد که کودک شما به عفونت چشم مبتلا شده است، داروهای لازم را برای او تجویز می‌کند. هرگز داروهای باز شده قبلی و یا داروهای چشمی دیگران را برای چشمان کودک خود بکار نبرید زیرا این می‌تواند یک آسیب جدی دیگری وارد کند.

عفونت چشم نوزاد تازه متولد شده

عفونت چشم نوزادان ممکن است نتیجه قرار گرفتن نوزاد در معرض باکتری‌ ها در زمانی باشد که از کانال زایمان عبور می‌کند. به همین دلیل است که تمامی نوزادان را در زمان تحویل بعد از تولد، با قطره‌ها یا پماد های آنتی بیوتیکی چشمی درمان می‌کنند. این عفونت مختصر، باید درمان شود تا بعد تبدیل به عفونت‌های جدی نشود.

عفونت‌ های چشم که پس از تولد رخ می‌دهد

این عفونت هم ناخوشایند است زیرا معمولاً با قرمزی چشم و ترشح مواد زردرنگ همراه است و باعث ناراحتی کودک می‌شود. این عفونت نیز به ندرت جدی است و معمولاً درمان می‌شود. چندین نوع ویروس مختلف یا باکتری‌ ها می‌تواند باعث عفونت چشم نوزاد شود. اگر پزشک متخصص اطفال تشخیص دهد که عفونت ناشی از باکتری‌ها است، درمان معمول تجویز قطره‌های آنتی بیوتیک است. اما بیماری کنژنکتیویت که به وسیله ویروس ایجاد می‌شود را نباید با آنتی بیوتیک‌ ها درمان کرد.

عفونت‌ های چشم بسیار مسری است

به جز قطره و پماد های چشمی، نباید دست‌ها را به چشم ها بزنید تا زمانی که داروها تمام شود و قرمزی چشم‌ ها رفع گردد. دقت کنید قبل و بعد از تماس دست‌ ها با ناحیه آلوده چشم ها، دست‌ های خود را بشویید.

چگونه پماد یا قطره های چشمی را برای کودک خود استفاده کنیم؟

A solution during infections of infants and children

 1. دست‌های خود را بشویید.
 2. چشم کودک را پاک کنید.
  اطراف هر دو چشم را تا ناحیه بینی با یک دستمال تمیز کنید. اگر اطراف چشم مواد ترشح شده وجود دارد دستمال را با آب گرم مرطوب کنید و به اطراف چشم بکشید. یک دقیقه صبر کنید. اگر ترشحات چشم تمیز نشد؛ مجدداً دستمال را با آب گرم مرطوب کنید و به آن بکشید تا همه کثیفی‌ها تمیز شود. اگر هر دو چشم نیاز به تمیز شدن دارند برای هر چشم یک دستمال جداگانه استفاده کنید و برای هر بار استفاده دستمال را بشویید و دوباره استفاده کنید. زمانی که تمیز کردن چشم ها تمام شد، دستان خود را بشویید.
 3. کودک خود را بر یک سطح صاف بخوابانید.
  فرزند خود را به پشت بخوابانید و سر او را بین پاهایتان قرار دهید و دستانش را زیر پاهایتان جای دهید که تکان نخورد. در زیر شانه‌های کودک خود یک بالش نازک قرار دهید و از فرزند خود بخواهید سرش را به سمت عقب کج کند. 
 4. پماد یا قطره چشمی را بریزید.
  برای قطره‌ های چشمی

  قطره چشمی را از یخچال به دمای اتاق بیاورید و در دستان خود بگیرید تا گرم شود. با توجه به دستورالعمل روی بطری، آن را تکان دهید. به فرزندتان بگوید از یک جهت به جهت دیگر نگاه کند. مچ دست خود را که قطره چکان را با آن نگه داشته‌اید، روی پیشانی کودک بگذارید. قطره چکان را نزدیک چشم کودک ببرید و قطره را دور از مجاری اشک در چشم بچکانید.

  برای پماد های چشمی

  به فرزندتان بگویید از یک جهت به جهت دیگر نگاه کند. مچ دست خود را که پماد چشمی را با آن نگه داشته‌اید، روی پیشانی کودک بگذارید. پماد را نزدیک چشم کودک ببرید و یک خط نازک از پماد را در طول پلک پایین چشم بمالید. هنگامی که به انتهای چشم رسیدید، لوله را بچرخانید این باعث می‌شود پماد از لوله جدا شود.

A solution during infections of infants and children

 1.  از کودک خود بخواهید برای مدت یک دقیقه چشمانش را ببندد تا پماد یا قطره چشمی در سراسر چشم او پراکنده شود.
 2. باقیمانده‌های دارو را از اطراف چشم‌ها با یک دستمال تمیز پاک کنید.
 3. قطره چکان یا نوک پماد را با آب مقطر بشویید.
 4. بعد از هر بار استفاده نوک پماد یا قطره چکان را با آب مقطر بشویید.
 5. در آخر دست‌ها را بشویید.

 

 

●  پیشگیری از عفونت چشم کودک

– رعایت بهداشت هنگام ابتلا به عفونت چشمی بسیار مهم است، چون این عفونت‌ ها واگیر داشته و به راحتی از فرد مبتلا قابل سرایت به افراد سالم می‌باشند.

از جمله راه‌های سرایت، مالیدن دست افراد به چشم کودک و روبوسی افراد مبتلا با کودکان و استفاده از حوله مشترک است.
– شستشوی چشم با شامپوی بچه در پیشگیری از بروز عفونت های چشمی موثر است، زیرا بسیاری از عفونت های چشمی از زیر مژه ها شروع می شود.

●  علایم عفونت چشم

– رنگ سفید کره چشم، صورتی یا قرمز رنگ می شود.

– ترشحات سبز، زرد یا سفید رنگ در گوشه چشم جمع می شود.
– مرتب از چشم اشک می آید.
– هنگام پلک زدن احساس می شود که چیزی مثل سنگ ریزه یا شن و ماسه، در چشم وجود دارد.
– پلک ها هنگام خواب خشک می شوند.
– در ناحیه پلک ها، ورم به چشم می خورد.
– یک توده دردناک و کوچک قرمز رنگ در ریشه مژه ها احساس می شود.در بعضی موارد به خصوص در عفونت‌های ویروسی چشم ممکن است تب، گلودرد و علایم سرماخوردگی نیز همراه این نشانه‌ها باشد.
A solution during infections of infants and children
●  در چه صورت باید به چشم پزشک مراجعه نمود؟

– اگر حجم این ترشحات به اندازه ای باشد که سبب چسبیدن پلک ها به هم می شود، نشانه عفونت چشم (کونژنکتیویت) خواهد بود.

– در صورتی که ترشح چشمتان زیاد شود و با ماساژ گوشه داخلی چشم (در کنار بینی) چرک خارج گردد. ولی در صورتی که حجم آن کم بوده و تنها در گوشه چشم وجود دارد، طبیعی محسوب شده و اقدام خاصی نیاز نخواهد داشت.
– قرمزی‌ و متورم‌ بودن‌ پلک‌ها یا پوست ‌اطراف آن‌
– چشم‌ درد
– کاهش‌ بینایی‌، تاری‌ دید یا دوبینی‌
– وجود جسم‌ خارجی‌ در چشم که‌ به‌ راحتی‌ برداشته ‌نشود.
– جراحت‌ چشم‌
– پاشیدن‌ مواد شیمیایی‌ به‌ داخل‌ چشم‌
– التهاب‌ چشم‌ در کودک‌ کوچک تر از یک‌ ماه
– ترشح‌ تمیز و شفاف‌ یا قرمزی‌ چشم‌ که‌ بیش ‌از یک‌ هفته‌ طول‌ بکشد.
– اگر چشم‌ ها بعد از سه‌ روز مداوا، بهبودی‌ پیدا نکنند.
●  اقداماتی‌ که‌ شما والدین‌ عزیز در موارد التهاب‌ ملتحمه‌ یا وجود جسم‌ خارجی‌ یا در زمان‌ به‌کارگیری‌ نسخه‌ پزشک‌ برای‌ خود یا فرزندتان‌ باید به‌ طرز صحیح‌ انجام‌ دهید.
به‌ شرح‌ زیر می‌باشد:
معمولا پزشک‌ داروهای‌ مخصوص‌ چشمی‌ تجویز می‌کند که‌ بهتر است‌ هنگامی‌ که‌ کودک‌ بیدار است‌، چشم‌ هایش‌ را تمیز کرده‌ و هر دو ساعت‌ از قطره‌ استفاده‌ کنید.
برای‌ تمیز کردن‌ چشم‌ با یک‌ گلوله‌ پنبه‌ای‌ گرم‌ و خیس‌ به‌ آرامی‌ قی‌ چشم‌ را پاک‌ کنید.
برای‌ ریختن‌ قطره‌، پلک‌ زیرین‌ را به‌ پایین‌ بکشید و قطره‌ را در پلک‌ پایین‌ به‌ آرامی‌ بچکانید، وقتی‌ چشم‌ رو به‌ بهبودی‌ رفت‌، می‌توان‌ تعداد دفعات‌ استفاده‌ از قطره‌ را به‌ چهار بار در روز کاهش‌ داد.
برای‌ کودکان‌ کم‌ سن‌ و سال‌تر، می‌توان‌ به‌ جای‌ قطره‌ از پماد استفاده‌ کرد که‌ باید چهار بار در روز استفاده‌ شود.
استفاده‌ از پماد می‌تواند تاری‌ دید ایجاد کند. در موارد عفونت‌ های‌ شدید و مقاوم‌، پماد را به‌ همراه‌ قطره‌ در هنگام‌ خواب‌ استفاده‌ کنید.
کودک‌ شما می‌تواند سایرین‌ را نیز مبتلا کند.
پس‌ حوله‌ او را جدا کنید و همیشه‌ دست‌ها و لباس‌ هایش‌ را با دقت‌ بشویید.
اگر آلرژی‌ یا لک‌ ماده‌ محرک‌ باعث‌ عفونت‌ چشم‌ کودک‌ می‌شود،سعی‌ کنید از این‌ مواد پرهیز کنید.
اگر ماده‌ شیمیایی‌ به‌ چشم‌ کودک‌ پاشید، فورا چشم‌ را به‌ خوبی‌ بشویید و به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید.
در صورتی‌ که‌ فکر می‌کنید جسم‌ خارجی‌ در چشم‌ وجود دارد، پلک‌ زیرین‌ را به‌ پایین‌ بکشید و بعد از دیدن‌ جسم‌، آن‌ را با یک‌ دستمال‌ کاغذی‌ نرم‌ بیرون‌ آورید.
اگر هنوز هم‌ جسم‌ وجود داشت‌، پلک‌ بالا را به‌ عقب‌ برگردانید و با یک‌ سوآپ‌ پنبه‌ای‌ (وسیله‌ای‌ شبیه‌ گوش‌ پاک‌ کن‌) که‌ استریل‌ می‌باشد، جسم‌ را بیرون‌ آورید.
راه‌ دیگر شستن‌ چشم‌ با آب‌ روان‌ است‌. اگر درد وجود دارد حتما به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید و چشم‌ را دستکاری‌ نکنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

67 − 66 =