خواص اعجاب انگیز درمانی گل سرخ

خواص اعجاب انگیز گل سرخ
منظور از گل سرخ همان گل محمدی است و با گل رز فرق دارد.گل سرخ یا غنچه باز نشده گل سرخ باید در سایه خشک شود اما اینکه چگونه به هنگام خرید متوجه این موضوع شویم از طریق رنگ قرمز مایل به بنفش آن قابل تشخیص است و اگر گل سرخ‌ رنگ‌پریده باشد، نشانه آن است که در آفتاب خشک شده است.

تمام گل از جمله مادگی سرشار از ویتامین C و پرچم‌ها و کاسبرگ‌های آن باید پودر شوند.

مقدار مصرف به اندازه یک قاشق چای‌خوری در هر ۸ ساعت است و باید همراه با غذا میل شود و البته این را هم اضافه کنم که مکانیسم اثر گل سرخ این است که مواد زائد تجمع یافته در بافت عصبی (بتا آمیلویید) را پالایش کرده و مغز را از خطر اختلال عملکرد و در نهایت مرگ‌ومیر سلولی نجات می‌دهد، و حتی موجب تکثیر سلول‌های جدید عصبی در مغز می‌شود.

مصرف پودر گل سرخ برای بیماران آلزایمر پیشرفته نیز توصیه می‌شود؟
بیماران آلزایمری که بیماری آن‌ها پیشرفت کرده است و دارو مصرف می‌کنند نیز پودر گل سرخ را به همان صورت هشت ساعت یک‌بار به مقدار یک قاشق چای‌خوری مصرف کنند موجب تخفیف در علائم بیماری آن‌ها خواهد شد نه اینکه بیماری آن‌ها کاملاً درمان شود.

دوره درمانی برای فراموشی سالمندی سه هفته است و در تجربه ما، موارد متعددی که برای این مشکل با ما تماس گرفته‌اند و از کلافگیِ فراموشی شکایت داشتند با توصیه به استفاده از پودر گل سرخ و مصرف آن پس از سه هفته احساس رضایت کردند و مشکل فراموشی آن‌ها رفع شد.

البته این‌گونه افراد برای جلوگیری از عود فراموشی باید به درمان به‌طور مستمر ادامه دهند. بیماران آلزایمری که دارو مصرف می‌کنند لازم نیست داروی خود را قطع کنند بلکه در کنار مصرف این داروها، از پودر گل سرخ نیز می‌توانند استفاده کنند.

alzheimers-prevention-and-treatment-with-roses

با توجه به اینکه بیماری آلزایمر یک بیماری خاموش است توصیه شما به این افراد چیست؟

پودر گل سرخ به دلیل اثر پیشگیری‌کننده که دارد توصیه می‌شود که تمام افراد اعم از سالم و بیمار مصرف کنند زیرا که گل سرخ یک داروی گیاهی است که بیش از هزار سال در طب سنتی بدون هیچ‌گونه عارضه مهم جانبی مورد استفاده قرار گرفته است و مردم تجربه خوبی در استفاده از آن به‌عنوان یک ادویه رایج و بدون عارضه، دارند، ما اکنون آن را برای پیشگیری و معالجه بیماری آلزایمر معرفی کرده‌ایم که تا کنون درمان قاطعی نداشته است.

اکنون این بیماری سلامت حدود ۱۰ درصد سنین بین ۶۵ تا ۷۵ سالگی و ۲۰ درصد سنین بین ۷۵ تا ۸۵ سالگی را در جمعیت کشور تهدید می‌کند، و در چند ساله اخیر میانگین سن ابتلا به آن کاهش پیدا کرده است.
عقل و منطق حکم می‌کند، در مقابل این تهدید بزرگ، در استفاده از این داروی گیاهی که تأثیر صد درصدی خود را بر آلزایمر حیوانی به اثبات رسانده و در ده‌ها مورد تجربه‌های شخصی تأثیر درمانی خوبی بر فراموشی سالمندی داشته است، زمان را از دست ندهیم و منتظر اعلام نتایج پایان کارآزمایی بالینی که ممکن است حداقل تا یک سال دیگر به طول انجامد، ننشینیم.

برخلاف سایر بیماری‌ها که معمولاً همان اول با علائمی مثل درد و تب خودش را نشان می‌دهد، آلزایمر اصطلاحاً با چراغ خاموش می‌آید، به طوری که اولین علائم و اختلال آشکار در رفتار، نشانه شروع تحلیل قشر مغز از حدود ۱۰ سال پیش است و لذا مسئله پیشگیری برای این بیماری اهمیت فوق‌العاده دارد.

عوارض مصرف پودر گل سرخ؟
گل سرخ هیچ‌گونه عارضه یا اثرات جانبی ندارد ولی ممکن است لینت مزاج دهد که این امر مطلوبی است چراکه معمولاً افراد مسن دچار عارضه یبوست هستند و آلزایمر عمدتاً افراد مسن را دچار می‌کند.
با توجه به اینکه یبوست عارضه‌ای است که خود یک علت‌العلل برای برخی دیگر از امراض گوارشی محسوب می‌شود، پس این اثر لینت دهندگی گل سرخ از این نظر هم به بیماران آلزایمری کمک می‌کند.

از این اثر گل سرخ، مردم تجربه تاریخی در سلامت دستگاه گوارش دارند. گل سرخ اگرچه خاصیت لینت دهندگی مزاج را دارد ولی با مصرف مقدار بیشتر، ممکن است به جای اسهال، یبوست ایجاد کند. به هرحال اگر اثر لینت دهندگی تبدیل به بروز اسهال شد می‌توان آن را به همراه پودر نعناع استفاده کرد.

آیا مصرف گل سرخ به غیر از اثر بهبود و درمان آلزایمر تأثیرات دیگری هم دارد؟
این دارو، حائز سایر اثرات مثبت درمانی مثل تأثیر درمانی بر بیماری افسردگی و همچنین دارای اثر تقویت‌کنندگی قدرت جنسی نیز هست و این اثرات قبلاً شناخته و معرفی شده بوده‌اند.

alzheimers-prevention-and-treatment-with-roses

داروی ممورال. رابطه آن با گل سرخ؟
ممورال همان ترکیب کندر و زنجبیل است، و این هر دو ماده، اثر مفید و موثری روی تقویت حافظه دارند ولی با مکانیسم متفاوت با گل سرخ، به‌گونه‌ای نمی‌توانند جایگزین همدیگر شوند ولی اگر با هم استفاده شوند، مسلماً اثرات همدیگر را تقویت می‌کنند.

گل سرخ با نام علمی  (Rosa)جزء گل هایی است  که دارای خواص درمانی بسیاری است و مصارف مختلفی از جمله مصارف خوراکی  دارد از این گل معطر در تهیه شربت,مربا,گلاب و ترکیبات ادویه استفاده می شود.

این گیاه معطر بوته ای است که از شرق و ایران نشات گرفته و دارای انواع متفاوتی است که بهترین نوع گل سرخ متعلق به ایران است.

علاوه بر مصارف خوراکی از نظر دارویی نیز کاربرد دارد و دارای خاصیت های دارویی ارزشمندی است به طوریکه ابن سینا از خواص مربای گل سرخ در درمان بیماری سل و نتایج موثر آن سخته گفته است. گیاه شناسان نیز خواص این گل معطر را تایید کرده اند.

گلاب بدست آمده از این گل نیز دارای فواید درمانی است اگر دچار دردهای عضلانی و سردرد هستید برای رفع درد خود می توانید از گلاب گل سرخ استفاده کنید . هم چنین برای رفع بوی بد دهان,تقویت قلب و اعصاب نیز کاربرد دارد علاوه بر آن نشاط آور نیز است.

درباره ارزش و فواید طبی این گیاه علاوه بر ابن سینا گیاه شناسان معروفی همچون جالینوس، دیوسکوریه و پلین سخن گفته اند و به خواص آن اشاره کرده اند و تاثیر خواص گلاب را در درمان بیماری هایی اعم از ناراحتی‌های گوش، دستگاه گوارشی، عوارض پوستی و دردهای استخوانی مفید دانسته اند.

همچنین گل سرخ به عنوان داروی ضد تهوع و قابض به کار می رود. غرغره این گیاه نیز برای زخم های دهان و لثه,تورم لوزه ها مفید است.

خواص گل سرخ

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد خواص گل سرخ (رز) در درمان برخی از بیماری ها مفید است به طوریکه رومیان باستان نیز از خواص دارویی آن بهره می بردند . ساکنان اولیه آمریکای شمالی نیز برای درمان سوزش سر معده و ناراحتی های معده از چای گلبرگ های گل سرخ استفاده می کردند. در این قسمت به خواص این گیاه معطر به صورت کامل می پردازیم .

alzheimers-prevention-and-treatment-with-roses

چای گل سرخ
چای یا دمنوش گل سرخ یک نوشیدنی معطر و فوق العاده با خواص مثال زدنی و پرخاصیت برای آن هایی است که علاقه مند به نوشیدنی های گرم هستند. گل سرخ یا همان گل محمدی نوعی گل رز است که در ایران به صورت گسترده کشت و استفاده می شود. از این گل معطر و پرخاصیت در تهیه گلاب، مربا، عطر، به صورت پودر داخل ادویه ها، در ترکیب شیرینیجات و غیره استفاده می شود. گل محمدی طبیعت گرم دارد و برای تسکین اعصاب فوق العاده است. شما می توانید از این گلبرگ های خوش رنگ و معطر چای تهیه کرده و یک نوشیدنی صد درصد شرقی و آرامبخش تهیه کنید. پس بفرمایید یک فنجان سلامت و آرامش.

چای گل سرخ برای سم زدایی از بدن
مصرف منظم چای گل سرخ در گام اول به سم زدایی و پاکسازی بدن کمک می کند. چون روی کبد و صفرا تأثیر داشته و باعث تمیزی آن ها می شود. این نوشیدنی معطر ادرارآور است و به کنترل حالت احتباس آب در بدن کمک می کند. البته باید گفت که با یک گل بهار نمی شود. یعنی با نوشیدن یک فنجان چای گل سرخ نمی توانید از این خواص بی نظیر بهره مند شوید. باید این نوشیدنی را به صورت منظم و یک دوره درمانی میل کنید.

گل سرخ سرشار از ویتامین C
گل محمدی طبیعت گرم دارد و برای تسکین اعصاب فوق العاده است. شما می توانید از این گلبرگ های خوش رنگ و معطر چای تهیه کرده و یک نوشیدنی صد درصد شرقی و آرامبخش تهیه کنید

گل سرخ یا همان گل محمدی خواص زیادی برای سلامتی دارد. این گل خوش رنگ سرشار از ویتامین C می باشد. بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، گلبرگ ها و ساقه این گل (به ویژه به صورت خام) منبع غنی ویتامین C محسوب می شود. باید بدانید که در روند خشک شدن گل، ۲۵ تا ۶۰ درصد ویتامین C موجود در آن از بین می رود. بنابراین توصیه می شود در تهیه چای تا حد امکان از گل سرخ تازه استفاده کنید. یادتان باشد که ویتامین C برای دستگاه ایمنی، حفظ سلامت پوست و استخوان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این ویتامین در جذب هر چه بیشتر آهن نقش موثری دارد.

گل سرخ منبع آنتی اکسیدان و ضد سرطان است
چای تهیه شده از گل سرخ فواید دیگری نیز دارد. این گل سرشار از آنتی اکسیدان ها و به ویژه پولیفنول های موسوم به کاتچین است. آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد محافظت کرده و به این ترتیب از بروز سرطان ها پیشگیری می کند. ترکیبات آنتی اکسیدانی نه تنها از آسیب های رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند بلکه بدون آسیب رساندن به سلول های سالم اطراف، باعث نابودی سلول های سرطانی می شود. در واقع این گل باعث بهبود سلامت درون و بیرون بدن و حفظ جوانی آن می شود.

alzheimers-prevention-and-treatment-with-roses

چای گل سرخ برای مقابله با انواع مشکلات تنفسی ناشی از سرماخوردگی مفید است

 چای گل سرخ برای تسکین دردهای زنانه
چای گل سرخ همچنین در بهبود دردهای قاعدگی موثر است. اگر شما نیز از سندرم پیش از قاعدگی رنج می برید حتماً این چای را در برنامه روزانه تان بگنجانید. به عقیده برخی متخصصان این گل همچنین در تنظیم قاعدگی نامنظم یا شدید موثر است. گفتنی است که گل سرخ برای افزایش میل جنسی نیز موثر عمل می کند.

چای گل سرخ بهترین نوشیدنی برای روزهای سرد
چای گل سرخ برای مقابله با انواع مشکلات تنفسی ناشی از سرماخوردگی و آنفلوانزا مفید است. بنابراین توصیه می شود با فرا رسیدن روزهای سرد سال از این چای غافل نباشید.

چای گل سرخ تب بر است
اگر تب دارید می توانید به این چای اعتماد کنید. چای گل سرخ باعث کاهش دمای بدن شده و تب را کاهش می دهد. این چای برای پاکسازی بدن و کاهش التهاب و همچنین برطرف کردن ضایعات پوستی نیز موثر است. نتایج بررسی ها نشان می دهد که گل سرخ از تشدید عفونت جلوگیری می کند.

چای گل سرخ برای آرامش اعصاب
چای گل سرخ باعث تسکین دستگاه عصبی می شود. اگر به طور منظم از این چای میل کنید از مشکلاتی مانند بی خوابی و خستگی خلاص خواهید شد. این نوشیدنی مفرح اعصاب بعد از یک روز کاری طولانی مدت و همراه با استرس است و باعث رفع خستگی و کسب انرژی دوباره می شود.

چگونه چای تهیه کنیم؟
چای گل سرخ همچنین در بهبود دردهای قاعدگی موثر است. اگر شما نیز از سندرم پیش از قاعدگی رنج می برید حتماً این چای را در برنامه روزانه تان بگنجانید

تهیه این چای بسیار ساده است. اگر حوصله تهیه چای گل محمدی را ندارید می توانید داخل قوری چای معمولی تان کمی گلبرگ گل محمدی بریزید تا معطر شود.

اما برای تهیه چای گل محمدی برای هر فنجان آب به ۶ تا ۷ گلبرگ گل سرخ نیاز دارید. برای شیرین کردن آن نیز می توانید از عسل یا عصاره استویا استفاده کنید که یک شیرین کننده طبیعی و فاقد کالری است.

برای تهیه این چای کافی است گلبرگ ها را به آب جوش اضافه کرده و اجازه دهید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت کند. سپس می توانید چای را صاف کرده و کمی عسل یا عصاره استویا به آن بزنید.

می توانید از گلبرگ های خشک نیز در تهیه دمنوش استفاده کنید. می توانید یک قاشق غذاخوری گل سرخ را به همراه یک قاشق غذاخوری چای سیاه یا سبز به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه دم کنید. این دمنوش برای از بین بردن بوی بد دهان و کاهش نفخ موثر است.

علاوه بر چای گل سرخ و شربت می توانید عسل آن را نیز تهیه کنید برای این کار کافیست ۶۰ گرم از گلبرگ آن را به مدت ۱ روز در یک قوری آب جوش دم کنید. بعد از صاف کردن ۱۰۰ گرم عسل به آن اضافه کنید وسپس روی حرارت ملایم بگذارید تا مایع غلیظی شود. این مایع (عسل گل سرخ) برای مراقبت از دندان و التهابات لثه موثر و مفید است هم چنین به عنوان خلط آور، ضد عفونت‌های تنفسی به صورت غرغره بکار می‌رود و برای تسکین دردهای گلو در آنژین نیز موثر است.

ترکیبات گل سرخ

ترکیبات گل سرخ عبارتند از قند، تانن، اسید گالیک، اسانس، مواد پکتینی و ماده رنگی. کاسبرگ رز وحشی یکی از منابع غنی ویتامین C در قلمرو گیاهان است. علاوه بر آن کاسبرگ این گیاه سرشاراز ویتامین‌های A،B  و Kاست. در گذشته از کاسبرگ گل سرخ شربتی آماده می کردند که برای افزایش مقاومت بدن کودکان در برابر عفونت‌ها و درمان سرماخوردگی معمولی استفاده می شد.

مربای گل سرخ

در ایران از گلبرگ‌های گل سرخ مربایی خوش طعم با خواص دارویی ارزشمند تهیه می‌شود که در این قسمت طرزتهیه آن شرح داده شده است .

برای تهیه مربای گل رز لازم است تقریباً هم وزن گلبرگ رز مورد نظرتان شکر در نظر بگیرید. مقداری آب در قابلمه ‌بریزید روی حرارت بگذارید تا بجوش آید حالا گلبرگ‌های رز پاک شده را در آب جوش بریزید و اجازه دهید حدود۲   دقیقه بجوشد و بعد آن را در آبکش خالی کنید و با آب سرد آبکشی کنید  به این ترتیب تلخی گل گرفته می‌شود. اجازه دهید  آب اضافی گل کاملاً رفته و تقریباً خشک شود.

حالا در این مرحله شکر را با مقداری آب در قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد و قوام بیاید  و به غلظت مورد نظر برسد سپس کمی زعفران در آن بریزید و گلبرگ‌ها را به آن اضافه کنید بگذارید چند جوش بزند. مربای گل سرخ آماده است .مربا را در ظروف شیشه‌ای دردار استریل بریزید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 7 = 3