خانه بارداری و زایمان بارداری تغییرات شگفت انگیز جنین طی ۹ ماه بارداری

تغییرات شگفت انگیز جنین طی ۹ ماه بارداری

تغییرات شگفت انگیز جنین طی ۹ ماه بارداری

دوران بارداری برای شما بسیار ویژه، جذاب و در عین حال بسیار با اهمیت می باشد، آگاهی هر چه بیشتر شما از این دوران به شما کمک می کند در کمال صحت و سلامت  مسیر پرپیچ و خم خود را در طول این ۹ ماه طی نمایید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

amazing-embryo-changes-during-9-months-of-pregnancy

بارداری معمولا ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته بطول می انجامد، که بطور قراردادی از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود. این دوران را می توان به سه “سه ماهه” بارداری تقسیم کرد که در هر یک وقایع خاصی اتفاق می افتد؛ سه ماهه اول از اولین هفته بارداری تا انتهای هفته ۱۳، سه ماهه دوم از هفته ۱۴ تا پایان هفته ۲۷، و سه ماهه سوم از هفته ۲۸ تا آخر هفته ۴۰ است که عمدتا در این زمان ( کمی زودتر یا دیرتر) به زایمان و تولد نوزاد ختم می شود.
 
هر سه ماهه مشخصات مربوط به خود را دارد:
 
 در سه ماهه اول ضربان قلب جنین شنیده می شود،
در سه ماهه دوم اولین حرکات جنین توسط مادر احساس می شود،
و در سه ماهه آخر برخی از مادران انقباضات کاذب زایمانی موسوم به برکستون- هیکز را تجربه می کنند.
 
بعضی از آزمایشات مانند نمونه برداری از پرزهای جفتی در سه ماهه اول و آمنیوسنتز در سه ماهه دوم انجام می شوند. برخی از مسائل مانند دیابت بارداری، در سه ماهه آخر تظاهر می کنند.
 
در این دوران عواطف و احساسات شما نیز مانند بدنتان دستخوش تغییراتی می شود و شرایط زندگی برای خانواده بتدریج آماده پذیریی از کودک آینده خواهد شد.
 
amazing-embryo-changes-during-9-months-of-pregnancy
 

از هنگام لقاح جنین تا پایان ۹ ماهه بارداری تغیرات شگفت انگیز بسیاری در بدن مادر و جنین رخ می دهد. معمولاً این تغییرات و رشد جنین در دوران بارداری به صورت هفتگی مورد بررسی قرار می گیرد.

 
ماه اول بارداری

طی ماه اول بارداری سیستم قلب و عروق نوزاد شکل می گیرد و در ۲۱ روزگی شروع به کار می‌کند. قلب می‌تپد و خون به اطراف بدن پمپ می‌شود. اتصالات سیستم اعصاب مرکزی که بعدا به مغز و ستون فقرات تبدیل می شوند، کار خود را آغاز می‌کند. در انتهای هفته‌ی چهارم لوله‌ عصبی کامل شده و چهره مشخص می‌شود و نقاطی به وجود می‌آید که در آن چشم‌ ها و گوش‌ ها شکل‌ می‌گیرند. 

ماه دوم بارداری

در ماه دوم بارداری بر روی بدن جنین برآمد گی‌ های کوچکی شکل می‌گیرد که با رشد بیشتر به دست و پا های جنین تبدیل می شوند. گوش‌ ها از زیر چانه به پهلو های سر منتقل می‌شوند، ولی چشم‌ ها هنوز فاصله‌ی زیادی دارند. انتهای این ماه پایان دوره‌ی رویانی نامیده می شوند. 

ماه سوم بارداری

ماه سوم بارداری زمان رشد گردن و راست قامت شدن جنین است. طی این ماه بند ناف به اندازه‌ی خود جنین خواهد بود. ناخن انگشتان رشد خود را آغاز می‌کند و در انتهای سه ماهه‌ی اول، فرزندتان انگشتان بی‌ همتایی خواهد داشت.

amazing-embryo-changes-during-9-months-of-pregnancy

ماه چهارم بارداری

در ماه چهارم بارداری حس و حالتان بهتر می‌شود و احتمالاً دیگر حالت تهوع شما از بین رفته است. فرزندتان کاملاً شکل گرفته است و اکنون باید رشد کند و بلوغ یابد. موهای نازکی روی ابرو و بالای لب جنین شروع به رشد می‌کند. در ماه پنجم تمام بدن جنین با موهای کُرک‌ گونه پوشیده می‌شود که او را گرم نگه می‌دارد و از او حمایت می‌کند.

سر جنین در مقایسه با بدنش، بسیار بزرگ است، اما در این ماه بدن شروع به رشد بیشتر می‌کند. در حالی که رشد سریع است، ولی افزایش وزن جنین هنوز آهنگ آهسته‌ای دارد، چون جنین هنوز ذخیره کردن چربی در بدنش را آغاز نکرده است. در این ماه جنین نوع خاصی از چربی را ذخیره می کند که چربی قهوه‌ای نام دارد.

چربی قهوه‌ای ساختار سلولی غنی دارد که برای گرم نگه داشتن جنین می‌تواند مستقیماً به انرژی مبدل شود.  سلول‌ های عصبی در مغز تقسیم خود را به پایان رسانده و به شمارش حداکثری خود رسیده‌اند. برای شکل بخشیدن به عملکرد مغزی، ترتیب دادن به اعصاب آغاز می‌شود. روکش کردن اعصاب شروع می‌شود (روکشی از چربی که سیستم اعصاب را پوشش می‌دهد و از آن حمایت می‌کند) و این پوشش کمک می‌کند که ارسال علایم از مغز سریع‌ تر و بهتر انجام شود. قفسه‌ی سینه‌ی جنین بالا و پایین می‌رود، اما این نشانه تنفس حقیقی او نیست.

در انتهای ماه چهارم، جنین بزرگ‌تر و فعال‌ تر، ولی حرکات او آهسته می‌شود و معمولاً مادر آن را احساس نمی‌کند.  شکل‌ گیری کامل مغز در این ماه رخ می‌دهد، بنابراین تغذیه‌ی مناسب و تامین نیازهای ضروری جنین می تواند سلامت بارداری و جنین را تامین کند. 

ماه پنجم بارداری

در ماه پنجم بارداری غدد تولید کننده‌ی چربی جنین کار خود را آغاز می‌کند و پوست فرزندتان شروع به تولید ماده‌ای به نام ورنیکس خواهد کرد. از این ماه می توانید حرکت و تکان خوردن فرزندتان را احساس کنید. 

ماه ششم بارداری

در ماه ششم بارداری فرزندتان می‌تواند خارج از رحم زنده بماند (گرچه بسیار زود است و شما بهترین محفظه برای بچه‌ی درونتان هستید). شش‌ های او شروع به تولید ماده ای بنام سورفکتانت می‌کند. این ماده به رشد شش‌ های فرزندتان در هنگام تولد کمک می‌کند. 

amazing-embryo-changes-during-9-months-of-pregnancy

ماه هفتم بارداری

در ماه هفتم بارداری مغز جنین شروع به چروک خوردن می‌کند تا بتواند ضمن رشد داخل جمجمه جای بگیرد. در این ماه استخوان‌ های کوچک درون گوش جنین کاملاً و به اندازه‌ی بلوغ شکل گرفته‌اند و جنین با صدا های بلند واکنش نشان می دهد. بنابراین می توانید برای فرزندتان لالایی بخوانید زیرا  او می تواند آن ها را به خاطر سپارد و پس از زایمان با شنیدن لالایی آشنای شما آرام گیرد. 

ماه هشتم بارداری

در ماه هشتم بارداری همه‌ی سیستم‌ های اصلی بدن جنین کامل شده‌اند. اکنون سیستم اعصاب مرکزی، حرکات تنفسی و واکنش‌ های اولیه را کنترل می‌کند. ماهیچه‌ ها به شکل پیاپی منقبض و و منبسط می‌شود و  لایه‌ ایی از چربی زیر پوست جنین وجود دارد.  

ماه نهم بارداری

در ماه نهم بارداری موهای ریز و ورنیکس (چربی روی پوست) او تقریباً از بین رفته‌اند و روده‌ های او پر از مکونیوم (مدفوع اولیه) است.

مکونیوم از ترشحات روده و موادی ساخته شده که بچه از مایع آمنیوتیک بلعیده است. 

amazing-embryo-changes-during-9-months-of-pregnancy

دلیل متورم شدن مچ پا چیست ؟

 متعجبید که چرا مچ پاهایتان مثل بادکنک متورم شده است؟ این مشکل به علت تجمع مایعات در بافت‌هاست. گرچه مقداری از این تجمع مایعات عادی است، اما مقدار زیاد آن ناراحت‌ کننده است و می‌تواند با فشار خون بالا در ارتباط باشد. احتمالاً در انتهای روز متوجه خواهید شد که مچ پاهایتان متورم شده است. این نوع تورم یا اِدِما به نام اِدِمای وابسته نامیده می‌شود. این تورم موقتی است و وقتی که پایتان را بالا بگذارید و استراحت کنید ناپدید می‌شود.

نوع خطرناک‌ تر آن را اِدِم پیتینگ (pitting) می‌خوانند و معمولاً به این معناست که بدن مایع زیادی را در خود ذخیره می‌کند. ممکن است صورت، دور چشم‌ ها و دست‌ ها پُف کند. این تورم به سرعت رفع نمی‌شود، پس بهتر است پزشک را از وضعیت خود مطلع کنید.

 هشدار به زنان باردار

-اگر دچار تهوع، کاهش اشتها، استفراغ، یرقان و یا خستگی همراه با خارش پوست شدید، با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این نشانه ها می تواند نشان دهنده مشکلات کبدی باشد.

-اگر ورم بدن ناگهانی و شدید باشد و یا به سرعت افزایش وزن بیابید، با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این نشانه ها می تواند نشان دهنده پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) و یا افزایش فشار خون بارداری باشد.

amazing-embryo-changes-during-9-months-of-pregnancy

بارداری سالم و طبیعی، سه مرحله دارد که به ترتیب عبارتند از:

-سه ماهه اول که از زمان لقاح تا هفته ۱۲ بارداری می باشد.

-سه ماهه دوم که از هفته ۱۳ تا ۲۷ بارداری می باشد.

-سه ماهه سوم از هفته ۲۸ تا زمانی که نوزاد به دنیا بیاید، می باشد.

 

هفته سوم بارداری
در این هفته اتفاقات زیادی در رحم شما در حال رخ دادن است. کوچولوی شما فعلا فقط یک توده متشکل از صدها سلول است که بطور دیوانه واری در حال تکثیر م
هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری
این هفته آغاز دوره رویانی در جنین است. از حالا تا ده هفته دیگر تقریبا تمام دستگاه های بدن جنین شما تکامل یافته و شروع به فعالیت می کند.

– مغز و نخاع شروع به شکل گیری می کنند.

– قلب شروع به شکل گیری می کند.

– جوانه های دست و پا تشکیل می شوند.

– قد جنین ۲ سانتیمتر می باشد.

هفته پنجم بارداری
هفته پنجم بارداری
در داخل رحم شما، جنین کوچکی به سرعت در حال رشد است. در این مرحله، او تنها به اندازه یک دانه کنجد می باشد، و بیشتر به یک بچه قورباغه شباهت دارد تا انسان!
هفته ششم بارداری
هفته ششم بارداری
بدن کودک شما در حال شکل گیری است، و سلول هایی که بعدا اندام ها و سیستم های بدن او را تشکیل خواهند داد، به سرعت در حال تقسیم شدن هستند.
هفته هفتم بارداری
هفته هفتم بارداری
کودک شما هنوز یک دم کوچک دارد (که در واقع استخوان دنبالچه است) و در هفته های بعدی از بین خواهد رفت. اما این دم، تنها قسمتی است که با رشد کودک شما کوچک میشود.
هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری
اکنون اندازه کودک شما حدود ۱٫۶ سانتی متر (در حدود اندازه یک لوبیا قرمز) است. او مرتبا حرکت می کند و تغییر مکان می دهد، هر چند شما تا چند هفته دیگر حرکات اورا به خوبی حس میکنید.

– تمام اعضای اصلی و ساختار بیرونی بدن شروع به شکل گیری می کند.

– قلب نوزاد با یک ریتم معمولی می زند.

– دست ها و پاها بلندتر می شوند و انگشتان دست و پا شروع به شکل گیری می کند.

– اندام جنسی شروع به شکل گیری می کند.

– چشم ها به جلوی صورت می آیند و پلک ها تشکیل می شود.

– بند ناف به وضوح قابل رویت است.

– در پایان هفته هشتم، جنین بیشتر شبیه یک انسان می شود و نزدیک به ۵/۲ سانتیمتر قد و کمتر از ۵/۱ گرم وزن دارد.

هفته نهم بارداری
هفته نهم بارداری
اکنون اندازه کودک شما در حدود ۲٫۵ سانتی متر (حدود اندازه یک دانه انگور) است و وزن او در حدود چند گرم است، اما از آن جا که ساختار فیزیکی بدن او شکل گرفته کاملا واضح است.
هفته دهم بارداری
هفته دهم بارداری
کودک شما دیگر یک رویان کوچک نیست! هر چند او بزرگتر از یک خرما نیست، یعنی طول بدن او از فرق سر تا انتهای بدن تنها در حدود ۲٫۵ سانتی متر یا کمی بیشتر است.
هفته یازدهم بارداری
هفته یازدهم بارداری
کودک شما اکنون به اندازه یک انجیر است و بدن او کاملا شکل گرفته است؛ حدود ۳٫۸ سانتی متر طول و حدود هشت گرم وزن دارد.
هفته دوازدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداری
اندازه کودک شما به حدود ۵ سانتی متر یعنی تقریبا اندازه یک لیموترش رسیده است و حدود ۱۵ گرم وزن دارد. صورت او به صورت یک انسان کامل شباهت بیشتری دارد.

– عضلات و اعصاب شروع به کار کردن می کنند. نوزاد می تواند مشت بزند.

– اندام جنسی خارجی نشان می دهد که نوزاد ، دختر است یا پسر.

– پلک ها برای رشد چشم ها، بسته می باشد.

– رشد سر خیلی کند است.

– در این مرحله جنین ۵/۷ سانتیمتر قد و ۲۸ گرم وزن دارد.

هفته سیزدهم بارداری
هفته سیزدهم بارداری
هر چند کودک شما هنوز خیلی کوچک است، اما احتمالا شکم شما به زودی به قدری بزرگ خواهد شد که همه خواهند فهمید شما باردار هستید!
هفته چهارهم بارداری
هفته چهاردهم بارداری
اندازه کودک شما از سر تا پا در حدود ۸٫۹ سانتی متر و تقریبا به اندازه یک لیمو است و حدود ۶۰ گرم وزن دارد. بدن او سریع تر از سر او رشد می کند.
هفته پانزدهم بارداری
هفته پانزدهم بارداری
اکنون طول بدن کودک شما از فرق سر تا پا حدود ۱۰ سانتی متر، و وزن او در حدود ۸۰ گرم است.
هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری
با طولی به اندازه ۱۱ سانتی متر و وزنی حدود ۱۱۰ گرم کودک شما به اندازه یک گلابی بزرگ شده است! با این حال در سه هفته آینده او به سرعت رشد خواهد کرد؛

– بافت عضلانی و استخوان ها شروع به شکل گیری می کنند.

– پوست شروع به شکل گیری می کند.

– مکونیوم (مدفوع جنین) در دستگاه گوارشی جنین رشد می کند. اولین حرکت روده جنین، توسط مکونیوم اعمال می شود.

– نوزاد رفلکس مکیدن را پیدا می کند.

– قد جنین ۱۰ تا ۵/۱۲ سانتیمتر و وزن جنین ۸۴ گرم می شود.

هفته هفدهم بارداری
هفته هفدهم بارداری
وزن کودک شما حدود ۱۵۵ گرم و اندازه او حدود ۱۲٫۷ سانتی متر است؛ تقریبا به اندازه یک پیاز بزرگ. او می تواند مفصل های خود را تکان دهد و اسکلت او در حال شکل گیری است.
هفته هجدهم بارداری
هفته هجدهم بارداری
اندازه کودک شما تقریبا ۱۴ سانتی متر (تقریبا به اندازه یک سیب زمینی بزرگ) و وزن او حدود ۲۲۰ گرم است. او مشغول خم کردن دست ها و پاهایش است
هفته نوزدهم بارداری
هفته نوزدهم بارداری
وزن کودک شما حدود ۲۶۰ گرم و اندازه او حدود ۱۵ سانتیمتر (تقریبا اندازه یک کدو سبز کوچک) می باشد. دست ها و پاهای او در موقعیت صحیح نسبت به یکدیگر و هم رحم مادر قرار دارد.
هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری
وزن کودک شما به ۳۲۰ گرم رسیده است. طول بدن او نیز از فرق سر تا باسن برابر ۱۶٫۵ سانتی متر و از فرق سر تا پاشنه پا به صورت کشیده و صاف حدود ۲۵ سانتی متر است.

– جنین در این هفته، فعال تر می شود.

– جنین با موهای کرک و نرم به نام “لانوگو” و یک پوشش مومی به نام “ورنیکس” پوشیده می شود. این پوشش ها باعث می شوند که لایه های زیرین پوست تشکیل شوند.

– ابرو، مژه، ناخن دست و پا تشکیل می شود. نوزاد در این حال می تواند به راحتی خود را خارش دهد.

– نوزاد می تواند بشنود و بلع کند.

– قد نوزاد ۲۴/۱۵ سانتیمتر و وزن آن ۲۴۴ گرم می شود.

 

هفته بیست و یکم بارداری
هفته بیست و یکم بارداری
وزن کودک شما حدود ۳۴۰ گرم و اندازه او تقریبا ۲۶٫۶ سانتی متر است. ابروها و پلک های او کامل شده اند. و مسلما شما حرکت های او را احساس می کنید.
هفته بست و دوم بارداری
هفته بست و دوم بارداری
کنون کودک درون رحم شما مثل یک نوزاد ولی کمی کوچکتر است. او ۲۷٫۷ سانتی متر طول و حدود ۴۵۰ گرم وزن دارد. پوست او تا زمانی که به اندازه کافی وزن اضافه کند چروکیده به نظر می آید
هفته بیست و سوم بارداری
هفته بیست و سوم بارداری
کنون طول بدن کودک شما بیشتر از ۲۹٫۲ سانتی متر و وزن او بیش از ۴۵۰ گرم است. پوست او قرمز و چروک خورده است. رگ های خونی در ریه او در حال رشد هستند تا او را برای تنفس آماده کنند.
هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری
کودک شما به سرعت در حال رشد است و وزن او حدود ۱۱۰ گرم نسبت به هفته قبل (که تنها کمی بیشتر از ۴۵۰ گرم وزن داشت) زیادتر شده است.

مغز استخوان شروع به ساخت گلبول های خونی می کند.

– جوانه های چشایی در زبان نوزاد شکل می گیرد.

– انگشتان دست و پا شکل می گیرد.

– موی سر شروع به رویش می کند.

– ریه شکل می گیرد، اما کار نمی کند.

– رفلکس اندام پیشرفت می کند.

– به طور منظم می خوابد و بیدار می شود.

– اگر نوزاد پسر باشد، بیضه ها از شکم به داخل کیسه های بیضه حرکت می کنند.

اگر نوزاد دختر باشد، رحم و تخمدان ها در جای خود قرار می گیرند و تخمک در تخمدان تشکیل می شود.

– نوزاد، چربی ذخیره می کند و مقداری به وزنش افزوده می شود. حدود ۴۸/۲۰ سانتیمتر قد دارد و ۶۷۲ گرم وزن دارد.

هفته بیست و پنجم بارداری
هفته بیست و پنجم بارداری
ندازه کودک شما از سر تا پاشنه پا حدود ۳۴٫۳ سانتی متر شده است. وزن او (که حدود ۶۸۰ گرم است) خیلی زیاد به نظر نمی رسد اما او به زودی کمی بافت چربی می آورد و قیافه باریک و نحیف او تغییر خواهد کرد،
هفته بیست و ششم بارداری
هفته بیست و ششم بارداری
اکنون وزن کودک شما کمی کمتر از ۹۰۰ گرم و طول بدن او از سر تا پاشنه پا حدود ۳۵٫۵ سانتی متر است. عصب های گوش او در حال تکامل هستند که در نتیجه به صداهای مختلف بهتر پاسخ می دهد
هفته بیست و هفتم بارداری
هفته بیست و هفتم بارداری
کودک شما دارد همه رحم شما را پر می کند! در این هفته او حدود ۹۰۰ گرم وزن دارد و طول بدن او نیز ۳۶٫۵ سانتی متر است. او اکنون می تواند چشمان خود را باز و بسته کند و در زمان های مشخصی می خوابد و بیدار می شود.
هفته بیست و هشتم بارداری
هفته بیست و هشتم بارداری
در این هفته کودک شما ۹۱۰ گرم وزن و ۳۷٫۶ سانتی متر طول دارد. او می تواند چشمان خود را (که اکنون مژه دارند) باز کند
هفته بیست و نهم بارداری
هفته بیست و نهم بارداری
اکنون وزن کودک شما حدود ۱۱۰۰ گرم و اندازه او کمی بیشتر از ۳۸ سانتی متر است. ماهیچه ها و ریه او به رشد خود ادامه می دهند و سر او بزرگتر می شود تا با مغز در حال رشد هماهنگ شود. ….
هفته سی ام بارداری
هفته سی ام بارداری
اندازه کودک شما کمی بیشتر از ۳۹٫۳ سانتی متر شده است و وزن او حدود ۱۳۵۰ گرم می باشد. مایع آمنیوتیک اطراف او اکنون حدود ۷۰۰ گرم است
هفته سی و یکم بارداری
هفته سی و یکم بارداری
در این هفته اندازه کودک شما به حدود ۴۰ سانتی متر رسیده است. وزن او کمی بیشتر از ۱۳۶۰ گرم است و به زودی شاهد یک افزایش وزن ناگهانی در کودکتان خواهید بود.
هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری
حتمالا اکنون وزن کودک شما حدود ۱۸۰۰ گرم و طول او هم حدود ۴۳٫۲ سانتی متر است و بیشتر فضای رحم شما را به خودش اختصاص داده است.

تمام استخوان های نوزاد شکل گرفته است، اما هنوز نرم می باشند.

– ضربات نوزاد، قدرتمندانه می باشد.

– چشمان نوزاد با تغییرات نور، می توانند باز و بسته شوند.

– ریه ها به طور کامل شکل نگرفته اند، اما تنفس رخ می دهد.

– بدن شروع به ذخیره مواد معدنی می کند، از قبیل: آهن و کلسیم.

– لانوگو (موهای کرک و نرمی) شروع به ریزش می کند.

– کودک هر هفته ۲۲۴ گرم افزایش وزن می یابد.

– قد نوزاد ۳۸ تا ۴۳ سانتیمتر و وزن آن ۷/۱ تا ۶/۲ کیلوگرم می باشد.

هفته سی و سوم بارداری
هفته سی و سوم بارداری
در این هفته وزن کودک شما کمی بیشتر از ۱۸۱۰ گرم و طول بدن او (از سر تا پاشنه پا) حدود ۴۳٫۷ سانتی متر می شود.
هفته سی و چهارم بارداری
هفته سی و چهارم بارداری
وزن کودک شما به ۲۱۵۵ گرم رسیده است و اندازه بدن او هم حدود ۴۵٫۵ سانتی متر شده است. لایه های چربی که برای تنظیم دمای بدن او بعد از تولد مورد نیاز است در حال کامل شدن هستند.
هفته سی و پنجم بارداری
هفته سی و پنجم بارداری
کودک شما در حال بزرگ شدن است! وزنش بیشتر از ۲۲۵۰ گرم شده و طول بدن او هم کمی بیشتر از ۴۵٫۷ سانتی متر است.
هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری
وزن کودک شما هر روز زیاد می شود، تقریبا روزی ۳۰ گرم. وزن او حدود ۲۷۰۰ گرم است و حدود ۴۸٫۲ سانتی متر طول دارد.

– پوشش مومی بدن که به نام “ورنیکس” خوانده می شد، ضخیم تر می شود.

– چربی بدن زیاد می شود.

– نوزاد روز به روز بزرگ تر می شود و جای کمتری برای حرکت خواهد داشت. حرکت نوزاد کمتر می شود، اما مادران همان حرکت کم را نیز احساس خواهند کرد.

– قد نوزاد ۶/۴۰ تا ۴۸ سانتیمتر و وزن آن ۶/۲ تا ۴ کیلوگرم می شود.

هفته سی و هفتم بارداری
هفته سی و هفتم بارداری
کودک شما کامل شده است و از این به بعد قادر خواهد بود که به زندگی در خارج رحم ادامه دهد.
هفته سی و هشتم بارداری
هفته سی و هشتم بارداری
کودک شما حسابی چاق شده است! او بین ۲۷۲۰ تا ۳۴۰۰ گرم وزن دارد (پسرها معمولا کمی سنگین تر از دخترها هستند) و طول بدن او نیز بین ۴۸٫۲ تا ۵۰٫۸ سانتی متر است.
هفته سی و نهم بارداری
هفته سی و نهم بارداری
کودک شما آماده است تا به دنیا قدم بگذارد! او به ساختن یک لایه چربی جهت کنترل دمای بدن پس از تولد ادامه خواهد داد؛ اما اکنون حدود ۶۰ سانتی متر طول و ۳۱۵۰ گرم وزن دارد
هفته چهلم بارداری
هفته چهلم بارداری
تخمین اندازه متوسط کودک شما خیلی سخت است اما یک نوزاد به طور متوسط حدود ۳۱۷۵ گرم وزن و حدود ۶۰ سانتی متر طول دارد. هر روز که می گذرد کودک شما کمی بزرگتر می شود،

در هنگام تولد، یک نوزاد سالم و طبیعی، ۲ کیلو و ۷۵۰ گرم تا ۴ کیلو و ۱۵۰ گرم وزن دارد و  ۴۸ تا ۵۳ سانتیمتر قد دارد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − = 8