خانه نوزاد و نوپا بیماری ها و مراقبت ها نوپا آموزش تنفس مصنوعی نوزاد زیر یک سال

آموزش تنفس مصنوعی نوزاد زیر یک سال

آموزش تنفس مصنوعی نوزاد زیر یک سال

در این مطلب قصد داریم شما را با روش های تنفس مصنویی نوزادان زیر یک سال و بالای یک سال آشنا کنیم. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

تنفس مصنوعی نوزاد برای جلوگیری از خفگی او الزامی است . مجاری تنفسی امکان دارد به علل مختلف از قبیل پریدن جسم خارجی به حلق ، غرق شدن ، در معرض دود غلیظ قرار گرفتن ، عفونت جدی ریوی یا شوک الکتریکی بسته شوند. در چنین موارد تنفس نوزاد به سرعت باز نمی گردد و کودک از کمبود اکسیژن رنج می برد و احتمالا دچار صدمه مغزی می شود.

Artificial respiration training for a baby under one year

اگر کمبود اکسیژن برای چند دقیقه طول بکشد ، ضربان قلب او قطع می شود و نیاز به احیای قلبی پیدا می کند.

برای تنفس مصنوعی نوزاد زیر یک سال و خفگش اش چه کنیم ؟

-برای شروع تنفس مصنوعی نوزاد ، اگر کودک بیهوش نیست. یک دستتان را زیر بدن او ببرید و سر و گردنش را نگه دارید. با دست دیگر آرواره او را بین شست و انگشتان دیگر بگیرید و آرنج را روی شکم او بگذارید.

-طوری که صورت بچه رو به پائین و بدنش پایین تر از شکمش باشد او را سرازیر کنید. شکم او را با دست دیگرتان که روی رانتان تکیه داده اید نگه دارید.

-با پاشنه یک دستتان ضربات سریعی به وسط پشت کودک و در فاصله بین شانه ها بزنید.

-در تنفس مصنوعی نوزاد ، اگر شیئی با این ضربات بیرون نیامد کودک را به پشت برگردانید . مراقب باشید که سر کودک پایین تر از پاهایش قرار بگیرد. انگشت اشاره و میانی خود را روی انتهای استخوان جناغ بگذارید و چهار بار به سرعت فشار بدهید طوری که یکی دو سانت فرو برود.

-اگر تنفس کودک برقرار نشد یا بیهوش شد ، کسی را به کمک بخواهید و به کودک تنفس مصنوعی بدهید . ابتدا زبان کودک و آرواره ی پائین را بکشید ببینید جسم در انتهای گلوگیر نکرده ،اگر چیزی دیدی ،انگشت کوچک خود را داخل گونه هایش و به انتهای گلو ببرید و جسم را بیرون بیاورید . (اگر چیزی نمی بینید دستتان را داخل دهان نبرید چون ممکن است بیشتر باعث انسداد مجرای تنفس شوید.)

-اینک با پائین کشیدن چانه کودک ، تنفس مصنوعی را شروع کنید. پیشانی او را عقب بکشید.

Artificial respiration training for a baby under one year

-اگر کودک هنوز نفس نمی کشد ، سرتان را عقب بکشید ، چانه او را کاملا پایین بیاورید و با دهانتان بینی و دهان او را کاملا بپوشانید و هر یک و نیم ثانیه یک بار به او تنفس بدهید ، طوری که قفسه سینه او بالا بیاید.

-اگر هوا وارد ریه ها نشد ، یعنی که مجاری تنفس هنوز بسته است . به گزارش اسان طب دوباره از مرحله ۳ شروع کنید و تا مرحله ی ۷ ادامه بدهید تا وقتی برسد که کودک سرفه کند ، نفس بکشد ، گریه کتد ویا کمک از راه برسد.

 

آموزش تنفس مصنوعی کودکان بالای یک سال

تنفس مصنوعی کودکان مراحل خاصی دارد و برای خروج جسم از حلق کودک ضروری است . هنگامی که کودک چیزی را بلعیده و سخت سرفه می کند ، سعی کنید او را بالا نگه دارید و به او فرصت دهید که جسم را با سرفه بیرون بیندازید ، سرفه نوعی مکانیسم حفاظتی برای خارج راندن جسم خارجی از ریه هاست. سرفه کردن بهترین راه برای بیرون راندن جسم از مجاری تنفسی است. اگر کودک بتواند نفس بکشد ، حرف بزند و گریه کند ، نزدیک او بمانید و از کسی کمک بگیرید.

هرگز تلاش نکنید که جسم را بیرون بیاورید . به پشت کودک نزنید ، او را وارونه نگه ندارید و دستتان را داخل دهانش نبرید و سعی نکنید جسم را بیرون بکشید . هر یک از این رفتارها ممکن است جسم را محکمتر وارد مجاری تنفسی کند و با مسدود کردن کامل مجاری ، خفگی را به وجود بیاورد.

آموزش تنفس مصنوعی کودکان
تنفس مصنوعی کودکان و خروج جسم از حلق

-در تنفس مصنوعی کودکان اگر کودک هوشیار است ، از شیوه هیملیچ استفاده کنید . پشت سر کودک زانو بزنید یا بایستید و دستهایتان را دور کمر او حلقه بزنید . یک دست را مشت کنید و انگشت شست دست مشت شده را روی انتهای استخوان جناغ او بگذارید.

-مشت خود را با دست دیگر بپوشانید و مشت را کاملا به شکم کودک فشار بدهید . در مورد بچه های کوچک با ملایمت رفتار کنید . این روش را تا وقتی که جسم بیرون بیاید ادامه بدهید . این کار باعث می شود که کودک نفس بکشد یا سرفه کند . اگر این شیوه جواب داد به رغم این که حال کودک خوب است به پزشک تلفن بزنید.

-اگر کودک هنوز هم نفس نمی کشد ، زبان و آرواره پائین او را بین انگشت شست و بقیه انگشت ها بگیرید و بکشید . داخل گلو را نگاه کنید . اگر جسم را دیدی ، انگشت کوچک خود را داخل دهان و انتهای گلو بگردانید و با حرکتی قلاب مانند آن را بیرون بیاورید. اگر چیزی نمی بینید انگشت را داخل دهان نبرید چون ممکن است مجرای تنفسی را ببندید. روش هیملیچ را آن قدر ادامه بدهید تا جسم بیرون بیاید و یا بیمار بیهوش شود.

Artificial respiration training for a baby under one year

-اگر کودک بیهوش شد ، روش هیلمیچ را در حالی که کودک به پشت خوابیده انجام بدهید . دو طرف پاهای او زانو بزنید . پاشنه یکی از دست هایتان را روی انتهای استخوان جناغ بگذارید و کاملا بر استخوان سینه او مسلط شوید . دست دیگرتان را روی دست اولی بگذارید . به گزارش اسان طب نوک انگشتان به طرف سر کودک باشد . حالا روی شکم سریع فشار بیاورید. در مورد بچه های کوچکتر ملایمتر حرکت کنید . این کار را تا وقتی که شیئی بیرون بیاید ادامه بدهید.

-اگر کودک بیهوش باقی ماند ، یا نتوانستید جسم را خارج کنید ، فورا کسی را صدا بزنید که کمکتان کند . کودک همچنان به پشت خوابیده باشد ، اما شما چانه او را به طرف پائین و سرش را به طرف عقب بکشید . بینی و دهان او را با دهان خود کاملا بپوشانید و دوبار به او تنفس مصنوعی بدهید . تنفس مصنوعی کودکان باید آن قدر قوی باشد که قفسه سینه کودک بالا بیاید . اگر این اتفاق نیفتاد ، دوباره کار را تکرار کنید.

-اگر هوا وارد ریه های کودک نشد ، شماره های ۴ و ۵ را دوباره تکرار کنید . آن قدر به تنفس مصنوعی کودکان را به حالت دهان به دهان و شیوه هیملیچ ادامه بدهید تا تنفس برگردد یا کمک برسد.

تنفس مصنوعی کودکان مبحث مهمی است که اگر درست انجام نشود ممکن است جان کودک را بگیرد یا برای او مشکلات تنفسی ایجاد کند. پس سعی کنید در این زمینه اطلاعات کافی را بدست اورید.

کمک‌ های اولیه به نوزادان در زمینه‌ی CPR و خفگی

همه‌ی ما امیدواریم که هیچ‌ گاه در موقعیتی قرار نگیریم که نیاز به نجات جان یک کودک داشته باشم. اما این مسئله ممکن است رخ دهد. استفاده از نوعی غذا یا اسباب بازی، لغزیدن زیر آب داخل وان حمام یا استخر و یا گیر کردن داخل طناب کشی یا نوارهای پرده می‌تواند باعث خفگی کودک شود. ما در این راهنمای گام به گام اصول کمک‌های اولیه جهت خفگی و CPR را توضیح می‌دهیم، اما صرفاً به این راهنما به عنوان تنها منبع اطلاعاتی اکتفا نکنید.

Artificial respiration training for a baby under one year

بهتر است در کنار این راهنما یک دوره‌ی کامل چند ساعته در مورد CPR کودکان و نوزادان را بگذرانید تا تکنیک‌های درست و مناسب را در این زمینه یاد گرفته و تمرین کنید. پیشنهاد ما این است حتما دوره های کمک‌های اولیه به نوزادان در زمینه‌ی CPR و خفگی را بگذرانید.

گام اول: وضعیت را سریعاً ارزیابی کنید.

اگر کودک به طور ناگهانی قادر به گریه سرفه نیست، ممکن است چیزی راه هوایی او را مسدود کرده باشد و ممکن است نیاز به کمک داشته باشد تا آن شیء را خارج نماید. وقتی کودک دهانش را باز می‌کند ممکن است تک صداهایی از دهان او خارج شود یا هیچ صدایی از او خارج نشود. همچنین ممکن است پوست کودک تغییر رنگ قرمز یا آبی روشن بدهد. اگر او دهان خود را باز کرده یا سرفه می‌کند، بدین معناست که راه هوایی فقط تا حدودی بسته شده است.

اگر این چنین است، به کمک کنید تا بیشتر سرفه کند. سرفه کردن مؤثرترین راه برای باز کردن انسداد است. اگر کودک قادر به بیرون راندن شیء توسط سرفه نیست، از کسی بخواهید تا اورژانس را خبر کند، در همین حال به پشت او ضربه زده و روی سینه‌اش را فشار دهید (گام دوم را ببینید) اگر شما با کودک تنها هستید، دو دقیقه از او مراقبت کرده و سپس اورژانس را خبر کنید.

از سوی دیگر، اگر شک دارید که راه هوایی کودک به خاطر اینکه گلوی او متورم شده است، بسته می‌باشد یا خیر، فوراً اورژانس را خبر کنید. برای مثال، ممکن است کودک نسبت به نوعی غذا یا نیش حشره واکنش آلرژیک نشان داده باشد یا ممکن است مبتلا به بیماری مانند خناق شده باشد. همچنین اگر کودک شما ریسک بالایی برای مشکلات قلبی دارد فوراً اورژانس را خبر کنید.

Artificial respiration training for a baby under one year

گام دوم: سعی کنید شیء مزاحم را با ضربه زدن به پشت کودک و زدن ضربه روی قفسه سینه دفع کنید.
ابتدا به پشت کودک ضربه بزنید.

اگر کودک شما هوشیار است اما نمی‌تواند سرفه یا گریه کند یا نفس بکشد و شما مطمئن هستید که چیزی در راه هوایی او گیر افتاده است، به دقت او را در حالی که صورتش رو به بالا است روی یک بازو قرار دهید و پشت سر او را با دست دیگر روی پای خود بگذارید. دست و بازوی دیگر خود را در چلوی بدن او قرار دهید. او اکنون مانند ساندویچ بین بازوان شما قرار داده شده است. از شست و انگشتان خود استفاده کنید تا فک او را نگه دارید و کودک را طوری برگردانید که پشت صورت او روی بازوی دیگرتان باشد.

بازویتان را تا روی پایتان پایین بیاورید طوری که سر کودک پایین‌تر از سینه‌اش باشد. با استفاده از پاشنه‌ی دستتان، پنج ضربه‌ی مجزا و محکم بین دو کتف کودک بزنید تا شیء مزاحم به بیرون رانده شود. همچنان با محکم نگه داشتن فک او بین شست و انگشت اشاره‌تان، سر و گردن او را ثابت نگه دارید. سپس دست آزاد خود را (دستی که به پشت کودک ضربه می‌زند) را در حالیکه بازویتان در امتداد ستون فقرات کودک است، روی پست سر کودک قرار دهید. در حالیکه با دست و بازوی دیگرتان جلوی بدن او را نگه داشته‌اید، با دقت او را برگردانید. سپس روی سینه کودک ضربه و فشار وارد کنید. از انگشتان شست خود کمک بگیرید تا فک کودک را در حالیکه او را بین بازوان خود قرار داده‌اید تا از سر. گردن او محافظت کنید، نگاه دارید. در حالیکه سر کودک را پایین‌تر از بقیه‌ی بدنش نگه داشته‌اید، بازویی را که پشت کودک را نگه داشته است تا ران مخالف آن پایین بیاورید.

پشت ۲ یا ۳ انگشت خود را روی مرکز سینه کودک و زیر خط فرضی که بین دو نوک پستان او است، قرار دهید. برای ایجاد فشار روی قفسه سینه، مستقیماً حدود ۲/۱ ۱ اینچ زیر قفسه سینه کودک را فشار دهید. سپس اجازه دهید تا قفسه سینه به وضعیت نرمال خود بازگردد.

۵ بار بر روی قفسه سینه فشار وارد کنید. انگشتان خود را در تماس با استخوان سینه کودک نگه دارید. فشار وارد شده باید ملایم اما نه تند و سریع باشد.

اعمال ضربه بر پشت کودک و ایجاد فشار بر قفسه‌ی سینه‌ی او را تکرار کنید.

۵ بار دیگر بر پشت کودک ضربه زده و همچنین ۵ بار دیگر روی قفسه سینه فشار ایجاد کنید. شما ملزم به انجام کاری موسوم به CPR هستید.

انجام CPR بر روی کودک بدین شرح است:

دهان کودک را باز کرده و دنبال جسم خارجی بگردید. اگر می‌توانید چیزی را در دهان او ببینید، با انگشت کوچک خود آن را درآورید. به او ۲ بار تنفس مصنوعی بدهید. اگر هوا داخل دهان او نمی‌رود (قفسه سینه او بالا نمی‌رود)، سر او را کج کرده و مجدداً ۲ بار به او تنفس مصنوعی بدهید. اگر همچنان قفسه سینه او بالا نمی‌آید، ۳۰ بار قفسه سینه او را فشار دهید. داخل دهان او را نگاه کرده و اگر شیء را داخل دهان او می‌بینید، آن را خارج کنید. ۲ بار دیگر به او تنفس مصنوعی بدهید. تا وقتی که نیروهای امدادی برسند، ایجاد فشار بر قفسه سینه کودک را تکرار کنید.

Artificial respiration training for a baby under one year

چگونه CPR انجام دهیم؟
CPR چیست؟

CPR عبارت است از احیای قلبی ریوی. این یک روش نجات بخش برای کودکی است که هیچ علامتی از حیات (هوشیاری یا تنفس موثر) در او دیده نمی‌شود. CPR از انقباضات قفسه سینه و تنفس مصنوعی استفاده می‌کند تا به گردش خون غنی از اکسیژن در داخل مغز و دیگر ارگان‌های حیاتی تا زمان فرار رسیدن نیروهای امدادی کمک کند. حفظ گردش خون غنی از اکسیژن به جلوگیری از آسیب مغزی که در چند دقیقه اتفاق افتاده و می‌تواند منجر به مرگ شود کمک می‌کند.

انجام دادن CPR سخت نیست. گام‌های زیر را برای CPR انجام دهید:
گام اول: بررسی وضعیت کودک

آیا کودک هوشیار است؟ پای او را غلغلک دهید یا به آرامی روی شانه‌ی او ضربه بزنید و او را صدا بزنید. اگر کودک واکنشی نشان نداد، فوراً از کسی بخواهید تا با اورژانس تماس بگیرد. (اگر شما با کودکتان در خانه تنها هستید دو دقیقه از او مراقبت کنید سپس به اورژانس زنگ بزنید)

به سرعت اما با ملایمت کودک را به پشت و روی یک سطح صاف و محکم قرار دهید. مطمئن شوید که کودک خون ریزی شدید ندارد. اگر او شدیداً خون ریزی می‌کند از روش توقف خون ریزی از طریق اعمال فشار بر ناحیه‌ی مورد نظر استفاده کنید. تا زمانی که خون ریزی تحت کنترل است، CPR را اجرا نکنید.

Artificial respiration training for a baby under one year

گام ۲: راه هوایی کودک را باز کنید.

با یک دست سر کودک را به پشت چرخانده و توسط دست دیگر چانه‌ی او را اندکی بالا بیاورید (برای باز کردن راه هوایی نیازی نیست تا سر کودک را خیلی به عقب برگردانید) چک کنید که آیا کودک بیش از ۱۰ ثانیه نفس نمی‌کشد یا خیر. برای بررسی نفس کشیدن کودک، در حالیکه به پاهای او می‌نگرید، سر خود را تا نزدیکی دهان او پایین بیاورید. بررسی کنید که آیا قفسه سینه او بالا و پایین می‌رود یا خیر و به صدای تنفس او گوش دهید. چنانچه کودک نفس می‌کشد، باید بخار نفس او را روی گونه‌ی خود حس کنید.

گام ۳: اگر کودک نفس نمی‌کشد، به کودک ۲ بار تنفس مصنوعی آهسته بدهید که هر بار تنفس مصنوعی فقط ۱ ثانیه طول بکشد.

دهان و بینی کودک را با دهان خود پوشانده و تا زمانی که مشاهده کنید قفسه سینه او بالا می‌رود به آرامی درون ریه‌ های او بازدم کنید و بین نفس‌ های مصنوعی مکث کنید تا جریان هوا به بیرون پس داده شود.

به یاد داشته باشید که ریه‌های یک کودک بسیار کوچک‌تر از ریه‌ های شما است. بنابراین برای پر شدن آن‌ ها میزان خیلی کمتری هوا نسبت به تنفس کامل نیاز است. نفس کشیدن خیلی شدید یا خیلی تند ممکن است هوا را با فشار داخل شکم کودک کند. اگر قفسه سینه او بالا نمی‌رود، راه هوایی او مسدود شده است. کمک‌ های اولیه مرتبط با خفگی را که در سطور بالا توضیح داده شد را اعمال کنید.

Artificial respiration training for a baby under one year

گام ۴: ۳۰ بار قفسه سینه کودک را فشرده کنید.

در حالی که کودک هنوز به پشت خوابیده است، قسمت نرم پشت ۲ یا ۳ انگشت خود را در مرکز قفسه سینه او درست زیر خط فرضی که از بین دو نوک پستان می‌گذرد، قرار دهید. با قرار دادن پشت انگشتان خود روی آن نقطه، حدود ۲/۱ ۱ اینچ قفسه سینه را فشار دهید. مستقیماً رو به پایین فشار وارد کنید. اعمال فشار باید با ملایمت و نه تند و سریع باشد. ماساژ قفسه سینه را در نرخ ۱۰۰ در هر دقیقه،۳۰ بار این کار را انجام دهید.

شماره‌ها را بلند بشمارید «یک و دو و سه و… » و در حالی که عدد را می گویید قفسه‌ی سینه را فشرده و در حالیکه کلمه‌ی و را می گویید اجازه دهید قفسه سینه بالا بیاید. وقتی که این ۳۰ بار ماساژ قفسه سینه را تمام کردید، ۲ بار تنفس مصنوعی بدهید (گام ۳) (هر سیکل ماساژ قفسه سینه و تنفس مصنوعی باید ۲۴ ثانیه طول بکشد)

گام ۵: ماساژ قفسه سینه و تنفس مصنوعی را تکرار کنید.

توالی ۳۰ بار ماساژ قفسه سینه و ۲ بار تنفس مصنوعی را تکرار کنید. اگر با کودکتان در خانه تنها هستید پس از ۲ دقیقه مراقبت از کودک اورژانس را خبر کنید. تا زمانی که نیروهای امدادی فرابرسند، توالی ماساژ قفسه‌ی سینه و تنفس مصنوعی را ادامه دهید. وقتی علائمی از حیات را مشاهده کردید، و احساس شود که وضعیت مساعد نیست یا اینکه برای ادامه این کار بسیار خسته هستید، از یک ضربان ساز خارجی خودکار AED استفاده می‌شود.
حتی اگر به نظر می‌رسید که حال کودک در زمان رسیدن نیروهای امدادی خوب است، پزشک باید او را جهت اطمینان خاطر از اینکه راه هوایی او به طور کامل باز بوده و هیچ جراحت داخلی در بدن کودک وجود ندارد، معاینه کامل نماید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here