مدفوع نوزاد و علائم هشدار دهنده

یکی از کارهای مهمی که مادران باید برای نوزادشان اجام دهند بررسی مدفوع اوست زیرا مدفوع نوزاد نشان دهنده سلامت یا بیماری نوزاد است. با ما همراه باشید.
 
 

مدفوع نوزاد در بسیاری از موارد می تواند هشدار های لازم را برای شناختن بیماری و جلوگیری از پیشرفت بیماری به والدین بدهد.

 مدفوع نوزاد و علائم هشدار دهنده

باید توجه کرد که در مدفوع نوزاد سالم نباید هیچ گونه خلط، بلغم یا خون دیده شود.baby-stool-and-warning-signs

baby-stool-and-warning-signs

مدفوع نباید بیش از اندازه آبکی باشد، ضمن اینکه در یک نوزاد طبیعی، مدفوع هیچ گاه سفت و خشک نیست، بلکه باید کاملا شل و نرم باشد و هیچ گاه نباید مدفوع گلوله گلوله سفت دفع کند.مدفوع نوزاد در بسیاری از موارد می تواند هشدار های لازم را برای شناختن بیماری و جلوگیری از پیشرفت بیماری به والدین بدهد.

هر تغییر رنگی در مدفوع نوزاد باید هشداری برای والدین باشد ، حتی تغییر شکل مدفوع نوزاد می تواند در نشان دادن بیماری به ما کمک کند.

در صورت مشاهده هر کدام از نشانه های زیر به سرعت با پزشک کودک تماس بگیرید.
مدفوع مایع :

اسهال کودک سبز ، زرد یا قهوه ای رنگ و مایع است که می تواند نشانه عفونت یا آلرژی باشد. در صورت ادامه یافتن اسهال کودک احتمال کم آبی در بدن او وجود خواهد داشت.

مدفوع سفت و مانند سنگریزه

اگر مدفوع کودک سفت و شبیه شن و سنگریزه است ، احتمال دارد دچار یبوست شوند . علاوه بر این مدفوع سفت می تواند نشانه حساسیت کودک به شیر یا سویا و یا عدم توانایی در هضم شیر مادر یا شیر خشک باشد.

خون قرمز در مدفوع کودک

در حالی که مدفوع کودک ممکن است به دلیل خوردن یا نوشیدن غذای خاصی مانند گوجه فرنگی یا پانچ میوه قرمز رنگ شود اما مدفوع قرمز رنگ کودک می تواند نشانه وجود خون در مدفوع باشد . وجود خون قرمز در مدفوع طبیعی می تواند علامت حساسیت به پروتئین شیر باشد در حالی که وجود خون در اسهال می تواند نشانه ابتلای کودک به عفونت باکتریایی باشد.

بلغم در مدفوع کودک

مشاهده رگه های سبز رنگ به همراه رشته های براق در مدفوع کودک به معنی وجود بلغم است. این مسئله می تواند نشانه وجود عفونت در بدن کودک باشد.

مدفوع سیاه

مدفوع سفید گچی یا خاکستری رنگ می تواند علامت این باشد که کودک غذایش ار هضم نمی کند. رنگ سفید ممکن است علامت کمبود تولید صفرا توسط کبد برای هضم غذا باشد.

چند بار در روز طبیعی است؟

 

اینکه فرزندتان چند بار در روز مدفوع داشته باشد، مهم نیست اما ظاهرا این مسئله برای تازه‌ مادران مهم است. بعد از ۶ ماهگی بیش از ۴ بار مدفوع در روز زیاد است و کمتر از یک بار در ۳ یا ۴ روز برای کودکی که با شیر مادر تغذیه می‌کند، کم است و کمتر از یک بار در روز برای کودکان بالای ۲ سال بسیار کم محسوب می‌شود.
به همین دلیل بهتر است مدفوع به صورت تدریجی و با ثبات باشد.
Baby stool and warning signs
چه بویی می‌دهد؟

بوی مدفوع واکنشی به این مسئله است که چقدر مدفوع در روده مانده است. مدفوع هر چه بیشتر در کنار باکتری‌ ها مانده باشد، بوی بدتری دارد. هر چند بچه‌ هایی با بوی تند مدفوع ممکن است حساسیت داشته باشند. به طور معمول مدفوع کودکی که با شیر مادر تغذیه می‌کند بو نمی‌دهد در حالی که تغذیه‌کنندگان با شیر خشک معمولا مدفوع بد بویی دارند.

هر چند زمانی که کودک غذا می‌خورد و پروتئین‌ های با منابع متنوع دریافت می‌کند، موضوع فرق می‌کند.
 

غلظت و ثباتش چگونه است؟
 
غلظت مدفوع در بچه‌ ها و خردسالان غلظتی متفاوت دارد. کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، مدفوع بسیار نرمی دارند که معمولا مثل خردل، رنگی زرد-نارنجی دارد و ممکن است به وضوح بلغم هم در آن دیده شود. مدفوع همچنین ممکن است بوی شیر ترشیده بدهد.
شیرخوارانی هم که با شیشه تغذیه می‌شوند، مدفوع حجیم‌ تر و پرقوام‌ تری نسبت به کودکان تغذیه شده با شیر مادر دارند که معمولا بوی بدی شبیه بوی مدفوع بزرگسالان دارد. در این نوزادان به دلیل وجود باقیمانده‌ های شیر خشک، بافت مدفوع به نظر حجیم‌ تر از مدفوع نوزادی است که با شیر مادر تغذیه شده است.
دلیل این تفاوت هم به هضم نشدن برخی ترکیبات شیر خشک در بدن شیرخوار مربوط می‌شود. اگر کودک شما صرف‌ نظر از سن مدفوعی خمیری یا گلوله‌ای دارد احتمالا دچار یبوست شده است.

 

رنگش از کجا می‌آید؟
 
مدفوع حاصل خرد شدن غذاها، باکتری‌ها و سلول‌هایی است که از روده و صفرا خارج می‌شود. صفرا ضایعاتی است که از کبد دفع شده و در روده ذخیره می‌شود و رنگ مدفوع را تعیین می‌کند. در زمان تولد، روده‌ بچه‌ها استریل است اما بعد از گذشت چند هفته روده‌ها و مدفوع پر از باکتری‌های مفید می‌شود.
نوزادی که با شیر مادر تغذیه می‌کند بسته به تغذیه مادر هر روز پروتئین‌ های متفاوتی را هضم می‌کند که همین، رنگ‌ های متنوعی به مدفوع می‌دهد. هر چند نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می‌شوند روزانه غذای مشابهی را دریافت می‌کنند اما تنوع باکتری‌ها در روده آن ها هم می‌تواند رنگ مدفوع را متفاوت کند.
مدفوعی با رنگ قرمز

وجود خون قرمز روشن در مدفوع به چند دلیل است:
 

شایع‌ترین علت مشاهده رگه‌ های خونی در مدفوع نوزادان وجود خراش‌های کوچکی در اطراف مقعد نوزاد است. علت این خراش‌ ها می‌تواند خروج پر فشار محتویات روده بزرگ باشد بنابراین نوزاد باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد تا اطراف مقعد او را از نظر وجود خراش‌ها بررسی کند.

 

دومین علت شایع خون در مدفوع آلرژی‌ نوزاد به شیر گاو است. آلرژی به شیر گاو به شکل‌ های مختلف خودش را نشان می‌دهد که یکی از اشکال آن به خصوص در دوره نوزادی وجود رگه‌های خون در مدفوع است که شبیه نخ قرمز رنگی در مدفوع نوزاد دیده می‌شود.
در چنین مواردی به جز حذف لبنیات در رژیم غذایی مادر، در نوزادی که شیر مادر می‌خورد، نیاز به اقدام دیگری نیست. اما اگر نوزاد شیرخشک می‌خورد و نسبت به آن آلرژی دارد باید از شیر خشک‌ های رژیمی خاصی استفاده کرد. علت دیگر وجود خون در مدفوع، بیماری‌ های خونریزی‌ دهنده در نوزادان است.
baby-stool-and-warning-signs
مدفوع نشانه کالری کم
 
وقتی شما از هر سینه برای مدت زمان کوتاهی به کودک شیر دهید او آغوز بیشتری دریافت می‌کند که شیرین‌ تر و رقیق‌تر است. در این حالت در پوشک نوزاد مدفوع سبز و کف‌ مانندی مثل جلبک دیده می‌شود. کودک شما باید مدت طولانی‌ تری با هر سینه شیر بخورد تا اطمینان حاصل شود که مواد غذایی کافی را دریافت می‌کند.
گاهی اوقات ویروس هم می‌تواند این رنگ مدفوع را ایجاد کند. اگر فرزندتان ناراحت و بی‌قرار است بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 

مدفوع سرشار از آهن
 
اگر شما به فرزندتان مکمل آهن بدهید مدفوع سبز تیره یا تقریبا سیاه خواهد شد. مصرف اسفناج هم می‌تواند رنگ مدفوع را تیره کند. والدین باید در صورت مشاهده مدفوع تیره علائم دیگر کودک را نیز بررسی کنند. اگر مدفوع کودک بدون استفاده از مکمل آهن سیاه باشد یا همراه با تب، استفراغ، بی‌اشتهایی و کم‌تحرکی باشد، بهتر است با پزشک مشورت کنید که به علت وجود خون در مدفوع نباشد.

 

مدفوع سفید رنگ
 
مدفوع سفید نشانه مشکل کبد یا کیسه صفراست. صفرا ماده‌ای گوارشی است که در کبد ساخته و در کیسه صفرا ذخیره می‌شود. رنگ طبیعی مدفوع را همین صفرا تعیین می‌کند. اگر کبد صفرا تولید نکند یا صفرا مسدود شده باشد، ‌مدفوع می‌تواند سفید باشد.
اگر متوجه مدفوع سفید در کودک خود شدید در صورتی که همراه با تب،‌ استفراغ، کج‌خلقی، بی‌اشتهایی و کاهش فعالیت باشد، باید هرچه سریع‌تر با پزشک مشورت کنید.
وجود موکوس در مدفوع
 
وجود موکوس یا همان مخاط در مدفوع می‌تواند برای پدر و مادر نگران‌کننده باشد زیرا می‌تواند نشانه بیماری‌هایی مانند روده تحریک‌پذیر، کولیت یا موارد دیگر باشد. این بیماری می‌تواند ناشی از تغییر در باکتری‌های طبیعی در دستگاه گوارش نیز باشد.
مدفوع آبکی مایل به سبز کمرنگ با رشته‌های براق نشانه وجود موکوس است. در صورت وجود موکوس می‌توانید به وجود حساسیت یا عفونت نیز مشکوک باشید و با پزشک مشورت کنید.

 

baby-stool-and-warning-signs

در هر سنی چه مدفوعی طبیعی است؟
 
 دوران جنینی:
در این دوران هم مدفوع وجود دارد.‌ حتما نمی‌دانستید که مدفوع در روده کودک شما قبل از تولد شکل می‌گیرد. بچه‌ها با روده‌هایی پر از مکونیوم به دنیا می‌آیند؛ ماده‌ای استریل، چسبناک، قهوه‌ای- سبز که از مایع آمنیوتیک، صفرا و سلول‌های بدن ساخته می‌شود. در بیشتر بچه‌ها مکونیوم وجود دارد تا اینکه بعد از تولد دفع می‌شود.

 

 یک تا ۴ ماه:
وقتی نوزاد ۳ یا ۴ روزه ‌است مدفوع او از حالت مکونیومی به غلظتی آبکی می‌رسد و از قهوه‌ای مایل به سبز به رنگ معمول خود تبدیل می‌شود. بچه‌ها معمولا روزانه ۱۰ پوشک را در ماه اول و دوم کثیف می‌کنند و بعد از آن تا ۴ ماهگی روزانه ۲ تا ۴ پوشک. بچه‌هایی که با شیر خشک تغذیه می‌کنند به طور کلی کمتر از بچه‌هایی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند، مدفوع می‌کنند زیرا مدفوع آنها به کندی به سمت روده حرکت می‌کند.
آن ها یک یا دوبار،‌ هر یک یا ۲ روز بعد از ماه اول و دوم اجابت مزاج دارند اما برخی ۳ تا ۴ بار در روز مدفوع می‌کنند. علاوه بر این، بچه‌ها در هر دو نوع شیرخوار بین چند بار در روز تا یک بار در ۳ تا ۵ بار در روز مدفوع می‌کنند.
 ۵ تا ۱۲ ماه:
وقتی نوزاد در ۴ تا ۶ ماهگی شروع به خوردن غذاهای پوره‌ مانند و غلات می‌کند، مدفوعش تغییر می‌کند. مدفوع نوزادان شیر مادرخوار با اضافه شدن جامدات ضخیم‌تر می‌شود در حالی که نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌کنند مدفوع نرم‌تری دارند.
اگر نوزاد شیر مادرخوار هر ۵ روز مدفوع می‌کرد، حالا تغییرات روزانه‌ای را در او شاهد خواهید بود.

 

 یک تا ۳ سال:
وقتی شما از شیر مادر به غذاهای تکمیلی روی می‌آورید، مدفوع همچنان تغییر می‌کند و برای برخی بچه‌ها سخت‌تر و ضخیم‌تر می‌شود. بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی شما ممکن است متوجه آنچه «سالاد پوشک» نامیده می‌شود شده باشید؛ تکه‌هایی از سبزی‌ها که هضم آنها سخت است. این موضوع ممکن است شما را از دادن این قبیل خوراکی‌های سخت هضم باز دارد اما نباید این کار را بکنید زیرا روده کودک شما در حال ایجاد آمادگی برای هضم و پردازش آنهاست. بعد از مدت زمانی خواهید دید که او این قبیل غذاها را بهتر هضم می‌کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here