بوتاکس در بارداری

شاید شما جزو کسانی هستید که در دوره‌های منظم بوتاکس می‌کنید یا روی لب‌تان ژل تزریق کرده‌اید. حالا که تصمیم گرفته‌اید مادر شوید تکلیف این‌ها چه می‌شود؟ می‌توانید به تزریق بوتاکس‌تان ادامه دهید یا ژل لب‌تان را تمدید کنید؟ شاید هم قصد دارید پروتز سینه انجام دهید؛ آیا نگران قدرت شیردهی خود در آینده هستید؟
عمل‌های زیبایی امروز یکی از پرطرفدار‌ترین جراحی‌های بانوان را تشکیل می‌دهد. خانم‌ها در دوران مختلف سنی به انجام انواع گوناگونی از این جراحی‌ها تمایل نشان می‌دهند. از بین بردن چروک‌های صورت، بزرگ کردن لب‌ها، کاشت پروتز در گونه و سینه و… اما نگرانی‌هایی نسبت به این جراحی‌ها در زمان بارداری یا انجام آن‌ها قبل از حاملگی ذهن آن‌ها را به خود مشغول کرده است.

تزریق بوتاکس یا ژل و همین طور کاشت پروتز در گونه یا سینه

انجام انواع عمل‌های زیبایی شامل تزریق بوتاکس یا ژل و همین طور کاشت پروتز در گونه یا سینه به هیچ عنوان در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.البته هنوز اثرات مخرب این مواد روی جنین به طور مشخص ثابت نشده است، اما احتمال می‌رود که اثرات ناشناخته‌ای داشته باشد که با پیشرفت علم در آینده به اثبات برسد. به همین دلیل انجام هیچ یک از این عمل‌ها در دوران بارداری درست نیست.

حتی تزریق ژل نیز بهتر است به بعد از زایمان موکول شود. البته این موضوع شامل مواردی می‌شود که با اندام‌های داخلی سروکار دارند و موادی شیمیایی به داخل بدن وارد می‌شوند ولی انجام امور زیبایی دیگر، مانند کاشت ناخن که با اندام‌های خارجی سروکار دارند بلامانع است.
مادرانی که پیش از بارداری پروتز پستان انجام داده‌اند لازم است بدانند که این پروتز‌ها اختلالی در فرزندآوری و شیردهی آن‌ها ایجاد نمی‌کند. مخصوصا اگر پروتزهای سینه در قسمت زیر عضله کار شده باشد هیچ مشکلی در شیردهی ایجاد نمی‌کند اما حتی در صورت کاشت پروتز روی عضله نیز ۸۰ درصد از قدرت شیردهی مادر حفظ می‌شود.

ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه

عمل‌های ماموپلاستی که برای کوچک کردن سینه انجام می‌شود و در آن‌ها قسمتی از بافت سینه برداشته می‌شود مشکلی در شیردهی آینده ایجاد نمی‌کنند. بهتر است خانم‌ها انجام این عمل‌ها را به بعد از زایمان موکول کنند.

ابدومینوپلاستی یا کشیدن پوست شکم

بسیاری از خانم‌ها بعد از زایمان علاقه دارند عمل ابدومینوپلاستی یا کشیدن پوست شکم را انجام دهند تا از افتادگی و شل شدن آن جلوگیری کنند. برای این عمل باید حداقل یک سال از تاریخ زایمان فرد گذشته باشد و می‌توانند در زمان مناسب عمل‌های زیبایی را با هم انجام دهند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here