علل و علائم دیابت در بارداری

دیابت بارداری نوعی دیابت است که در دوران بارداری تشخیص داده می شود. در این بیماری مانند انواع دیگر دیابت، میزان قند خون بالاست؛ گاهی نیز دیابت بارداری موقتی است و در ۳ ماهه دوم به وجود می آید و با زایمان از بین می رود.
 
حتی اگر زائو، درمان کنترل قند خون را دریافت کرده باشد، اغلب یک روز پس از زایمان، میزان قند به حالت طبیعی برمی گردد. با این حال این زنان پس از زایمان باید تحت نظر پزشک قرار گیرند زیرا احتمال بروز مجدد دیابت وجود دارد.
 

علایم:

 در اغلب موارد علایم خفیفی که زندگی زائو را به خطر نمی اندازد، وجود دارد. این علایم اغلب با خستگی مفرط، تشنگی بیش از حد و افزایش ادرار ارتباط دارد.
 

علل:

 در زمان زایمان، تغییراتی در بدن مادر ایجاد می شود تا قند بیشتری در اختیار جنین قرار گیرد. یکی از این تغییرات، تولید هورمون ها توسط جفت است که در عملکرد انسولین تداخل ایجاد می کند. در این شرایط قند موجود در جریان خون مادر کمتر وارد سلول ها می شود و این امر باعث بالا رفتن قند خون می شود. در اکثر موارد جنین، قند اضافه را جذب می کند و در نتیجه قند خون مادر افت می کند اما در برخی زنان، جفت بیش از حد هورمون تولید می کند که این امر به افزایش قند خون مادر منجر می شود. با بالا رفتن غیرطبیعی قند خون، دیابت بارداری به وجود می آید. برخی از زنان نیز قبل از بارداری دیابت دارند که بارداری آن را تشدید می کند و دیابت بارداری به وجود می آید. برخی نیز قبل از بارداری دیابتشان تشخیص داده نمی شود و در زمان بارداری با دیابت بارداری این مشکل مشخص می شود. تغییر میزان هورمون های استروژن و پروژسترون در زمان بارداری می تواند در تعادل گلوکز و انسولین اختلال ایجاد کند.
 

عوامل خطر!

 اضافه وزن یا چاقی مفرط
داشتن دیابت قبل از بارداری
زایمان قبلی که وزن نوزاد بیش از ۴٫۵ کیلوگرم بوده است.
ابتلای یکی از اعضای خانواده به دیابت نوع ۲
سابقه دیابت بارداری در بارداری های قبلی
 

تشخیص:

 معاینه ها اغلب در ۲۴ تا ۲۸ هفته بارداری انجام می گیرد اما زنانی که در معرض خطر بالای دیابت بارداری قرار دارند، باید زودتر مورد معاینه قرار گیرند. در صورت تشخیص دیابت آزمایش قند در ۶ تا ۱۲ هفته پس از زایمان انجام می شود.
 

مشکلات:

 میزان بالا و غیرعادی قند خون در مادر باعث می شود قند بیشتری به جنین برسد که این امر رشد بیشتر جنین را در پی دارد. در صورت درمان نشدن، نوزاد با وزن زیاد به دنیا می آید.
 
درشت بودن نوزاد (۴٫۵ کیلوگرم یا بیشتر) می تواند به مادر آسیب برساند و نیاز به عمل سزارین باشد. پس از زایمان، نوزاد در معرض خطر قند خون پایین، سندروم زجر تنفسی نوزادان و یرقان قرار می گیرد. علاوه بر آن احتمال خطر چاقی مفرط و دیابت نیز برای کودک وجود دارد.
 
حتی اگر دیابت بارداری پس از به دنیا آمدن کودک از بین برود، در این زنان احتمال بروز این بیماری در آینده تا ۶۰ درصد افزایش می یابد. بنابراین، به طور منظم برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here