علل دل‌درد کودکان ودرمان خانگی

علل دل‌درد کودکان ودرمان خانگی

نی نی تایم: اگر کودک شما به صورت غیر عادی بهانه گیری می کند و شما را کلافه کرده است در این مورد ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که کودک دل درد دارد. وقتی بچه شما احساس ناراحتی می کند، حواستان باشد. به مخصوص بعد از خوردن غذا. ممکن است او علایم دیگری نظیر تب، استفراغ و اسهال هم داشته باشد. درصورت لزوم با پزشک او تماس بگیرید و از این اطلاعات برای فهم مشکل بچه استفاده کنید. این موارد شایع ترین دلیل درد دل بچه ها هستند.با این مطلب همراه باشید تا با علل دل‌درد کودکان ودرمان خانگی آن بیشتر آشنا شوید.

قولنج یا کولیک

زمانیکه یک بچه سالم به طور غیرقابل کنترل گریه می کند، می گویند قولنج یا کولیک کرده است. اگر بچه شما کمتر از ۵ ماه دارد و بیش از حد و به طور غیرقابل کنترل برای بیش از سه ساعت پشت سر هم یا بیشتر روزهای هفته حداقل برای سه هفته گریه می کند و هیچ توضیح پزشکی برای این موضوع وجود ندارد، او قولنج کرده است. متاسفانه هیچ درمانی برای قولنج نیست. والدین و پزشکان سعی می کنند راههای مختلفی برای آرام کردن بچه و قطع کردن گریه او ارائه دهند. اما خبر خوب اینجاست که بیشتر بچه ها بین سه تا چهار ماهگی پیشرفت قابل توجهی داشته و وقتی پنج ماهه می شوند، دیگر قولنج نمی کنند.

 یبوست

رایج ترین درد شکم بچه زمانی است که آنها یبوست دارند. اگر روده های بچه شما کمتر از حد معمول کار می کنند و به خصوص اگر شکم او  در سه روز یا بیشتر کار نکرده و وقتی هم کار می کند، با مشکل روبروست، احتمالا او یبوست دارد. نشانه دیگر مدفوع سخت و خشک است که به سختی از روده او بیرون می آید. اگر بچه شما غذاهای سفت می خورد، می توانید با دادن غذاهایی که شکم او را به کار می اندازند، مدفوع او را نرم کنید. زردآلو، گلابی، آلو و لوبیا می توانند مفید باشند. در عوض جلوی خوردن غذاهایی مثل موز، سیب، هویچ، برنج و کدو را بگیرید.همچنین به بچه مایعات بیشتری دهید. تمرین و ورزش هم می تواند به حرکت روده ها و کار کردن شکم کنند. بچه را روی تخت بخوابانید و پاهای او را به صورت دوچرخه زدن تکان دهید.

درد گاز معده

گاز معده هم یکی از مشکلات رایج بین بچه ها در سه ماهه اول زندگی آنها که روده آنها در حال بزرگ شدن است، به شمار می رود. در سن شش تا دوازده ماهگی هم به دلیل اینکه آنها خیلی از غذاها را برای اولین بار امتحان می کنند، دچار این مشکل می شوند.

causes-of-childhood-and-home-remediesزمانیکه یک نوزاد به طور غیرقابل کنترل گریه می کند، می گویند قولنج یا کولیک کرده است

ریفلاکس

بیشتر بچه ها بعد از غذا خوردن کمی تف می کنند و هر از گاهی بالا می آورند. اگر بچه شما اغلب این کار را می کند، این را ریفلاکس می ماند. ریفلاکس زمانی رخ می دهد که دریچه بین مری و معده بچه خوب کار نمی کند و غذا و مواد اسید از معده به سمت گلو غرغره می شوند. ریفلاکس می تواند درد معده و حس سوزش در گلو و سینه را موجب شود. بیشتر بچه ها در سال اول زندگی خود از ریفلاکس خلاص می شوند. اگر احساس می کنید بچه شما ریفلاکس دارد، مهم است که با دکتر خود حرف بزنید. دکتر می تواند راههای برای کاهش علایم این بیماری به شما ارائه دهد.

آلرژی غذایی

آلژی های غذایی می توانند منجر به اسهال، استفراغ و درد شکم شوند. اگر بچه شما مدفوع خونی یا جوش های خارشی دارد، ممکن است آلرژی غذایی عامل آن باشد. اگر بچه شما به غذا آلرژی دارد، بدن او نسبت به غذا به عنوان یک عامل مهاجم برخورد کرده و سیستم ایمنی در زمان حمله به کار می افتد و علایم آلرژی بروز می کنند که می توانند خفیف یا جدی باشند. اگر بچه با مشکل تنفسی روبروست یا صورت و لبهای متورم دارد یا بعد از خوردن اسهال و استفراغ دارد، حتما با پزشک تماس گیرید. اگر بچه شما به طور پیوسته، بعد از خوردن یک غذای مشخص علایمی بروز می دهد، با دکتر او حرف بزنید. ضمن اینکه عدم تحمل لاکتوز یا نارسایی لاکتاز یا نوعی عدم توانایی در سوخت و ساز و هضم لاکتوز و قند و شیر در بدن است، در نوزادان نادر است. این معمولا دیرتر یا در طول ده سال نخست زندگی بچه  نمایان می شود.

آنفولانزای معده

بچه شما استفراغ می کند و اسهال دارد؟ اگر این طور است، ممکن است گاستروآنتریت یا آنفولانزای معده داشته باشد. این دومین بیماری رایج در بین کودکان در ایالات متحده بعد از سرماخوردگی است. اگر آنفولانزای معده موجب استفراغ یا اسهال بچه شما می شود و با تب و کاهش اشتها همراه است، می تواند به زودی به کم آبی بدن بچه منجر شود. برای همین مهم است که به بچه خود درحالیکه با مریضی روبروست مایعات زیادی به صورت شیر مادر یا شیرشیشه بدهید. اگر هم او دچار کم آبی بدن شد، با دکتر تماس گیرید.

 causes-of-childhood-and-home-remedies

آلژی های غذایی می توانند منجر به اسهال، استفراغ و دل درد در کودکان شود

  عفونت های دیگر

باور بکنید یا نکنید، سرماخوردگی و آنفولانزای معمول می توانند منجر به درد شکم بچه شوند. به این خاطر که بیشتر مخاط تولید شده در زمان تنفس بچه در دوران بیماری به پایین گلو رفته و می تواند معده او را تحریک کند. بعضی از بچه ها آن مخاط را به صورت استفراغ از بدن خود بیرون می آورند. این جالب نیست ولی معمولا درد را از بچه دور می کند. عفونت ادراری مثانه و حتی عفونت گوش هم ممکن است بعضی اوقات درد شکم و اسهال و استفراغ را باعث شود.

انسداد روده

اگر بچه شما یک لحظه خوب است و یک دقیقه دیگر حالش بد می شود، پاهایش را می کشد و سخت گریه می کند، به خصوص اگر این علایم درحال تشدید هستند و بچه به طور مرتب استفراغ می کند، با دکتر تماس گیرید. این علایم ممکن است نشان دهنده انسداد روده و تنگی دریچه پیلور یا درهم رفتگی شکم باشند.
 
مسمومیت

اگر بچه شما چیزی سمی نظیر قرص و دارو و گیاه یا یک ماده شیمیایی بلعیده این می تواند موجب دل درد و اسهال و استفراغ شود.
 
حالت تهوع در حال حرکت

احتمال دارد بچه شما در زمان حرکت ماشین یا وسایل نقلیه دیگر حالت تهوع داشته و بالا می آورد. کارشناسان می گویند این زمانی رخ می دهد که نوعی قطع ارتباطی بین چیزی که بچه می بیند و آنچه با حس حرکت اعضای بدنش، مثل داخل گوش و برخی عصب هایش احساس می کند، وجود دارد. می توانید در طول سفرهای خود توقف کنید تا بچه هوای تازه استنشاق کند. اگر او قبل از راه افتادن چیزی بخورد، بهتر است. بدون مشورت با دکتر هیچ دارویی به او ندهید

دیدگاه متخصصان در این خصوص

فرید ایمان‌زاده در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره علل دردهای شکمی، اظهارداشت: دردهای شکمی یکی از عوامل مراجعه کودکان به بیمارستان است که علل مختلفی دارد، این دردها می‌تواند ناشی از مشکلات داخلی یا جراحی باشد.

* برخی دردها ناشی از آپاندیسیت یا انسداد روده است

وی تاکید کرد: در بررسی دردهای شکمی باید مواظب باشیم تا دردهایی که نیاز به جراحی دارند را مشخص کنیم زیرا برخی دردها ناشی از آپاندیسیت یا انسداد روده است.

* دردهای ناشی از گوش درد یا سنگ‌های کلیه

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: علت دردهای شکمی می‌تواند خارج از دستگاه گوارش باشد مانند گوش درد، سردردهای مننژیتی، سکته‌های سطح تحتانی قلب که به عروق شکم منتشر می‌شود و سنگهای کلیه و مجاری ادراری.

* دل‌درد ناشی از ورم معده، کبد و زخمهای اثنی‌عشر

وی افزود: منشأ برخی دردهای شکمی نیز داخل دستگاه گوارش است که از آن جمله می‌توان ورم معده، کبد، پانکراس و زخم‌های اثنی‌عشر را نام برد.

causes-of-childhood-and-home-remedies

* والدین به عرق نعنا و نبات داغ بسنده نکنند

این فوق تخصص گوارش اطفال اظهار داشت: والدین موقع دل‌درد، به عرق نعنا و نبات داغ بسنده نکنند و کودک را به پزشک ارجاع دهند.

رئیس بیمارستان کودکان مفید با تاکید بر لزوم توجه به دل‌دردهای شکمی در کودکان گفت: دل‌درد نباید ساده انگاشته شود و والدین به جای درمانهای خانگی، کودک را به پزشک ارجاع دهند، همچنین دردهای شدید و مداوم باید توسط همکاران بررسی شود چرا که برخی موارد، خود درمانی والدین موجب پارگی آپاندیس و روده می‌شود.

* درمان‌های خانگی مانع تشخیص و درمان دقیق می‌شود

این فوق تخصص گوارش اطفال تصریح کرد: درمانهای خانگی مانع تشخیص درمان دقیق می‌شود و این روش‌ها گاهی خسارت‌های جبران ناپذیری وارد می‌کنند.

* علائم دل‌درد کودکان

رئیس بیمارستان کودکان مفید اظهارداشت: کودکی که دل‌درد دارد به خود می‌پیچید، تهوع، استفراغ و تب دارد و از درد شکم از پا به خود می‌پیچد.

روش های خانگی عالی برای درمان دل درد کودکان

برای کودکان دل درد تجربه ای کاملا ناخوشایند می باشد. خوشبختانه، روش های درمان خانگی کمی برای دل درد کودکان وجود دارد که ممکن است کمک بزرگی برای تسکین دل درد کودک شما باشد. در ادامه موثر ترین روش ها را برای شما آورده ایم.

ماست

به عنوان میان وعده غذایی به کودک خود ماست بدهید. ماست خنثی کننده عالی برای گرفتگی شکم و اسهال می باشد. اگر دل درد کودک شما با اسهال همراه باشد، سپس باکتری های خوب به متعادل سازی مصرف مواد غذایی در شکم و روده کمک می کند. ماست حاوی باکتری های سالم و موثر می باشد. باکتری های خوب موجود در ماست جایگزین باکتری های خوب از دست رفته در شکم کودک می شوند. باعث می شود تعادل مواد غذایی در بدن شما حفظ شود. به بدن اجازه دهید تا در عوض اینکه مواد مغذی را به طور معمول از دست بدهد آن ها را از طریق خودن ماست بدست آورد.

غذاهای تسکین دهنده

در طول دل درد به کودک خود غذاهای تسکین دهنده را در مقادیر کم بدهید. این غذا ها شامل ماست، برنج، آب سیب و نان تست می باشد. ممکن است کودک در این مدت اشتهای زیادی نداشته باشد. از دادن غذاهای چرب و یا تند که هضم آن ها دشوار است به کودک خود خودداری کنید. این غذاها احتمالا دستگاه گوارش شما را دچار اختلالاتی مثل حالت تهوع یا اسهال می کند. به عبارت دیگر، غذاهای تسکین دهنده درد شکم را تسکین بخشیده و به آسانی هضم می شوند. وقتی کودک شما دل درد دارد شما باید همچنین از میوه های خاص و انواع توت ها از جمله گیلاس، تمشک و زردآلو خودداری کنید. وقتی دستگاه گوارش کودک شما به خوبی کار نمی کند این میوه ها ممکن است هضم دشوار تری داشته باشند.

چای بابونه

یک فنجان چای بابونه در تسکین دادن گرفتگی عضلات شکمی می تواند موثر باشد. بابونه یک آرامبخش و ضد تورم طبیعی می باشد. این می تواند به شل شدن عضلات شکم و تسکین گرفتگی کمک کند.

عسل

عسل ترکیبی از آنتی اکسیدان های تسکین دهنده می باشد. اگرچه مصرف آن بدلیل خطر بوتالیسم به بچه های کوچکتر از یک سال توصیه نمی شود. می توانید با استفاده از مقدار کمی عسل و آب گرم برای کودک خود چای درست کنید یا یک قاشق عسل که با دمای اتاق متعادل می باشد به او بخورانید. عسل نقش مهمی در درمان دل درد در کودکان دارد.

کمپرس گرم

کمپرس گرم یکی از ساده ترین و موثرترین روش های درمان خانگی دل درد کودکان می باشد. یک بطری کوچک آب گرم روی شکم کودک خود قرار دهید. این عمل جریان خون را برای سطح پوست افزایش می دهد، بطور همزمان احساس درد در شکم را کاهش می دهد.

دل درد کودکان اغلب با استفاده از روش های خانگی به راحتی قابل درمان می باشند در موارد اندک شما مجبور به مراجعه به پزشک خواهید شد. امیدواریم این روش ها در درمان دل درد کودک شما موثر باشند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here