تغییرات مادر و جنین از سه ماهه اول تا سه ماهه دوم بارداری

تغییرات مادر و جنین از سه ماهه اول تا سه ماهه دوم بارداری

نی نی تایم : کاربر عزیز چنانچه در خود علائم و نشانه‌های بارداری می بینید یا احتمال می‌دهید که باردار باشید و نمی‌دانید چگونه مطمئن شوید؛ برای دریافت اطلاعات بیشتر به ادامه مقاله توجه کنید.

همه ما راجع به انواع ویارها (ترشی، بستنی، میوه‌ یا غذایی خاص) و علائمی که مادرانِ آینده تجربه می کنند چیزهایی شنیده ایم. اما خانمها نسبت به تغییرات هورمونی که بارداری به همراه دارد، واکنش های مختلفی نشان می دهند. شما فکر می کنید چه واکنش هایی داشته باشید؟ در ادامه تغییرات مادر و جنین از سه ماهه اول تا سه ماهه دوم بارداری آشنا می شوید.

حالت تهوع صبحگاهی

بیش از ۸۵ درصد مادران گرفتار حالت تهوع و استفراغ می شوند، البته نه فقط صبح ها. در حالی که علت آن دقیقاً مشخص نیست اما تصور می شود که مقصر اصلی آن هورمونِ محرک غدد جنسی جنین باشد: این هورمون هرچه بیشتر وارد سیستم بدنتان شود بیشتر حالت تهوع خواهید داشت. که این مساله در حقیقت چیز بدی نیست برخی از کارشناسان تصور می کنند که هرچه بیشتر حالت تهوع داشته باشید احتمال سقط جنین یا زایمان زود رس کمتر می شود.

هرچه بیشتر از علل، نگرانیها و درمان تهوع صبحگاهی آگاه باشید کمتر شما را اذیت می‌کند و بهتر با آن کنار می‌آیید.

شیوه هایی برای به حداقل رساندن حالت تهوع صبح گاهی تا زمان قطع آن در  سه ماهه دوم بارداری:

در طول روز کم غذا بخورید. کاهش میزان غذا و همچنین افزایش وعده ها می تواند هضم غذا را آسان نموده، معده تان را پر کند و شما را سیر نگه دارد ( حالت تهوع با معده خالی بدتر است). اگر می خواهید بیشتر غذای شیرین و ملایم بخورید، کارشناسان توصیه می کنند هرچه می خواهید بخورید اما به شرط سالم بودن آن. اگر معده تان فقط ساندویچ گریل شده با پنیر را قبول می کند، می توانید چند روزی این ساندویچ را بخورید.

زنجبیل بخورید. ثابت شده که زنجبیل تسکین بخش ناراحتی معده است. پس مقداری زنجبیل تازه را در لیوان چای یا آب میوه رنده کنید تا موثر تر باشد.

ویتامین B6بخورید. مکملی از این ویتامین می تواند به خالی شدن سریع تر معده تان کمک کند. مقدار مناسب آن را از پزشک خود بپرسید.

توصیه مشاور: در طب سنتی ایرانی تجربه شده که استفاده از سیرابی در بهبود حالت تهوع صبحگاهی بسیار کمک کننده است. مایعات و سرخ کردنی‌ها حالت تهوع را بیشتر می‌کنند . بنابراین از غذاهای جامد بیشتری استفاده نمایید مخصوصا بیسکویت یا نان در ابتدای صبح.

ویار و تنفر از غذا

اشتیاق به برخی از غذاها یا نفرت از برخی دیگر اغلب با تهوع صبحگاهی مرتبط است. این اشتیاق و تنفر از غذا می‌تواند غیر قابل پیش بینی باشد. اما تا ۸۰ درصد از زنان باردار می گویند که اشتیاق به غذا دارند و ۸۵ در صد هم گفته اند که از بعضی غذا ها بیزارند.

آیا باید تسلیم غذا های مورد علاقه تان شوید یا از غذاهایی که بدتان می آید دوری کنید؟ بستگی دارد.  اگر به غذاهای سالم ویار داشته باشید و خودتان را به چیپس و بستنی نبندید،  وزیاده روی نکنید. قاعده ای خوب: حجم مصرفی غذای لذیذتان را بین ۷۵ تا ۱۰۰ کالری در روز محدود کنید. به جای غذاهایی که از آن ها متنفرید سعی کنید غذاهای دیگر جایگزین کنید.

  • اگر نمی‌توانید شیر بخورید، به جای آن پنیر کم چرب، پنیر دلمه شده یا ماست بخورید. و سعی کنید از سوپ، شوربا یا پن کیک استفاده کنید.

  • اگر دلتان سبزی قبول نمی کند، میوه های حاوی بتاکاروتین مثل انبه، زردآلو و طالبی بیشتر بخورید.

  • اگر از گوشت بدتان می آید، حبوبات مصرف کنید. یا گوشت گوساله، مرغ و بوقلمون را در سس، سوپ و یا تاس کباب پنهان کنید.

قوی شدن حس بویایی

بسیاری از خانم ها می گویند که در دوران بارداری حس بویایی شان قوی شده است. فرضیه: این حالت به شما هشدار می دهد تا از غذاهای حاوی باکتری زیاد یا سم طبیعی که می تواند در طول این دوره حیاتی به جنین آسیب برساند، جلوگیری کنید. این حس بویایی بیوتیکی معمولاً در ماه های بعدی کاهش می یابد.

خستگی

احساس خستگی ۲۴ ساعته یکی از عوارض جانبی بارداری است. وزن شما به علت رشد کودک افزایش می یابد: تخمدان هایتان پروژسترون بیشتری تولید خواهد کرد که این هورمون تاثیر مسکن داشته و حجم خون جهت خون رسانی به کودک را تا ۵۰% افزایش خواهد داد. یکی از عوامل پنهانِ خستگی، کم خونی است. بدن شما برای ساختن سلولهای خونی کودک نیاز به آهن بیشتری دارد و اگر میزان آهن بدن شما کافی نباشد، کودک تان آهن مورد نیاز خود را از شما گرفته و آهن شما پایین خواهد آمد. پزشک در اولین ویزیتِ قبل از زایمان دستور آزمایش خون می دهد تا ذخایر آهن تان را بررسی کند. اگر کمبود آهن داشته باشید به احتمال زیاد مکمل های آهن برای تان تجویز خواهد کرد.

 با آگاهی از هفت عارضه ناخوشایند دوران بارداری که ممکن است به‌صورت کامل و یا نسبی هر فرد باردار را درگیر کند، راحت‌تر این دوران پرفراز و نشیب را پشت سر بگذارید.

توصیه مشاور: از انجاییکه  در دوران بارداری بدن به اهن بیشتری نیاز دارد و هنگام زایمان مادر خون از دست می دهد لذا مصرف مکمل های اهن در دوران بارداری برای تمام مادران از ماه چهارم اغاز می شود منتها اگر خانمی کمبود اهن را نیز داشته باشد طبق نظر پزشک و ماما دوز ان فرق خواهد کرد.

دیگر کارهایی که می توانید برای مبارزه با خستگی انجام دهید :

تکانی به خودتان بدهید.اگر دراز کشیدن تنها کاری است که تمایل دارید انجام دهید، کمی پیاده روی کنید یا کمی حرکات کششی انجام دهید. ۲۰ دقیقه ورزش برای چند بار در هفته می تواند سرزنده تان کند.

پیش از زایمان ویتامین‌های دوره بارداری بخورید.اگر هیچ گاه میل به غذا ندارید، قرصِ ویتامین می تواند این شکاف را پر کند و به علت وجود آهن در آن، از کم خونیِ شما جلوگیری کند.

هر وقت توانستید بخوابید. زودتر به رختخواب بروید و دیرتر از رختخواب خارج شوید و هر وقت که توانستید، چرت بزنید. اگر تمام روز کار می‌کنید، ۱۵ دقیقه پشت میزتان چرت بزنید.

تکرر ادرار

حتی اگر هنوز بزرگ شدن رحمتان را حس نمی کنید مطمئن باشید رحم تان در حال بزرگ شدن است و به مثانه تان که واقعاً هیچ وقت خالی نمی ماند فشار می آورد. به علاوه، کلیه ها یتان دارند اضافه کاری می کنند تا مواد اضافی را از بدن تان بیرون کنند. نتیجه: نیاز به ادرار مکرر در شب و روز. با این حال خوردن مایعات را قطع نکنید و ادرار تان را نگه ندارید زیرا  نگهداشتن ادرار می تواند منجر به عفونت مجاری ادراری شود. برای این که مدام مسیر دست شویی را نروید چند ساعت قبل از خواب مایعات ننوشید و از خوردن مایعات حاوی کافئین خوداری کنید زیرا کافئین مثانه را تحریک می کند. قبل از خاموش کردن لامپ اتاق خواب برای آخرین بار به دستشویی بروید.

آکنه

خانم ها در سه ماه اول بارداری به دلیل فعالیت بیش از حد هورمون ها مستعدِ تولید آکنه هستند. تغییرات هورمونی می تواند باعث شود که پوست، روغن بیشتری تولید کرده و منجر به ایجاد جوش در گردن، صورت، شانه ها و پشت شود. برای کمک به کنترل این بیماری به این قسمت مراجعه کنید.

کم آوردن نفس

زنان باردار تنفس های عمیق تری دارند تا اکسیژن مورد نیازِ خون مازاد را تامین نمایند. حتی اگر هوای زیادی را وارد شش هایتان می کنید از این که احساس می کنید نفس کم می آورید تعجب نکنید، زیرا بخشی از آن به این دلیل است که کودک تان دی اکسید کربن بیشتری را به شما انتقال می دهد.

سر درد

کمبود قند خون ( در اثر تغییرات سوخت و ساز بدن)، افزایش ترشح هورمون ها و کاهش جریان خونِ مغز می تواند منجر به سردرد های ناراحت کننده ای شود. اگر سردرد دارید، سعی کنید از یک کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید، قسمت گیجگاهی تان را ماساژ دهید، یا هوای تازه وارد شش های تان کنید. اگر این ها موثر واقع نشدند، استفاده از استامینوفن برای خانم های باردار خطری ندارد. اگر میگرن دارید با پزشک تان مشورت کنید. از سردرد دوران بارداری بیشتر بدانید.

خشک شدن چشم و تغییر دید

با افزایش جریان خون، در تمامی قسمت های بدن تان احساس ورم خواهید کرد، از جمله چشم ها یتان. قرنیه چشم هایتان درشت و دارای انحنا می شود و این مساله نحوه شکست تصاویر را تغییر می دهد. برای همین کسانی که از لنز های تماسی استفاده می کنند مجبورند آنها را در بیاورند و تا زمان زایمان از عینک استفاده کنند. حتی مادرانی که گاهی اوقات عینک می زنند نیز نمی توانند خوب ببینند.حتی اگر قوه بینایی تان تغییری نکند، ممکن است چشم هایتان به علت تغییر میزان ترشح  هورمون ها خشک شوند. برای حل این مشکل می توانید از قطره چشم استفاده کنید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید تا به طور موقت شماره عینک تان را تغییر دهد.

ورم سینه

حتی اگر کودکتان به اندازه یک کاما (،) باشد، سینه های خود را آماده شیردهی می کنند. تغییرات هورمونی و بزرگ شدن لوله های شیردهی معمولاً حدود هفته ششم بارداری باعث ورم و بزرگ شدن سینه و حساس شدن آن ها می شود. برای کاهش درد آن ها:

سوتین های بزرگتر با قلاب های بیشتر برای تنظیم کردن آن خریداری کنید (پول تان را خرج سوتین های تنگ جلو بسته نکنید).

اگر درد آن ها آسایش را از شما صلب کرده، از سوتین های نخی برای زمان خواب استفاده کنید- این سوتین ها درد را کاهش خواهند داد.

تغییر میل جنسی

افزایش هورمون ها و جریان خون شما می تواند بر واژن و کلیتوریس اثر بگذارد و آن ها را نرم تر و بسیار حساس کند. این امر در بسیاری از خانم ها منجر به افزایش میل جنسی همراه با ارگاسم های بیشتر و شدید تر می شود. هر حالتی که داشته باشید عادی است. اما همسرتان را درجریان بگذارید. به او بگوید که چه احساسی دارید و چه چیزی اذیت تان می کند و از چه چیزی ناراحت نمی شوید. تا احساس سرخوردگی نکند و احساس نکند که شما او را پس می زنید.

فراز و نشیب های عاطفی

هورمون ها، عدم خواب راحت و ماهیت بارداری، همه این ها در تغییرات عاطفی موثرند. شاید احساس آرامش و پس زنی، سرزندگی، نگرانی، عصبانیت یا گریه، شادی و خوشبختی کنید و همه این ها حالت ها و احساساتی عادی هستند. اما بهتر است تا جایی که می توانید تعادل خود را حفظ کنید (در این صورت افراد محبوب تان واقعاً ممنون تان می شوند.) بنابراین سعی کنید تا می توانید استراحت و نرمش کنید.

خلاصه

سه ماه اول بارداری تان هیجان انگیز است و احتمالاً کمی وحشتناک. تغییراتی که بدن تان تجربه می کند می تواند به همراه خود احساسات زیادی ایجاد کند.به بدن خود و تغییراتی که در آن در حال رخ دادن است آگاه باشید و سعی کنید خیلی خود را نگران نکنید و اگر راجع به آنچه که تجربه می کنید، سوالی دارید از پزشک تان بپرسید.

سه ماهه اول دوران بارداری زمانی است که اعضا و اندام های جنین تشکیل می شوند، در صورتی که در سه ماهه دوم اعضا و اندام های تشکیل شده رشد و نمو کرده و به تدریج تکامل می یابند. در ادامه پیرامون این موضوعات مطالعه خواهید کرد:تغییرات جنین، تغییرات مادر.

تغییرات جنین در سه ماهه دوم بارداری  

در سه ماه دوم بارداری چه بر سر بدن مادر می آید؟ 

در طول سه ماهه دوم بارداری ، یعنی هفته های ۱۵ تا ۲۷ ، احساسات شما نسبت به سه ماهه اول از این دوران پایدارتر شده و بدنتان هم طیف وسیعی از تغییرات فیزیکی جدید را تجربه خواهد نمود. همچنین، اگر روند حاملگی شما به صورت طبیعی پیشرفت کند، تورم پاها مخصوصا ناحیه مچ پا در سه ماهه دوم بارداری ظاهر می­شود. اما یادتان باشد که در سه ماهه سوم از دوران بارداری، تورم پاهای مادران حامله باید از بین برود. بنابراین، اگر میزان ورم پاهای شما در ماه­های پایانی دوران بارداری، حتی با استراحت کافی کاهش نیافت، باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و با به­کار بردن مراقبت­های بهداشتی لازم، مشکل خود را درمان کنید. علاوه بر این موارد، بعضی از زنان حامله در سه ماهه دوم بارداری خود احساس می­کنند که مشکل احتقان و گرفتگی بینی آن­ها تثبیت شده و دیگر درمان نخواهد شد. ولی یادتان باشد که این مشکل پس از تولد نوزاد، خود به خود از بین خواهد رفت.

برخی دیگر از زنان حامله در سه ماهه دوم بارداری خود گزارش داده­اند که حالت تهوع آن­ها کاهش یافته، بدنشان انرژی بیشتری دارد و فشار مثانه نیز به میزان قابل توجهی کاهش ­یافته است. در نهایت، جالب است بدانید که اگر زنی بتواند بدون داشتن مشکلات خاص پزشکی، سه ماه اول از دوران  بارداری خود را به طور طبیعی پشت سر بگذارد، شانس سقط جنین در او بسیار کم شده و روند بارداری با مشکل خاصی مواجه نخواهد شد.

تغییرات فیزیکی مادر در سه ماهه دوم بارداری :

قرمز و نرم شدن لثه­ های زنان در سه ماهه دوم بارداری:

این ناراحتی زنان ناشی از تغییرات هورمونی بوده و با ایجاد پلاک در دندان­ها، لثه­ها را نیز دچار مشکل خواهد نمود. پس، زنان جوان و بی­تجربه باید سعی کنند تا با شروع دوران بارداری، دندان­های خود را به طور مرتب مسواک زده و با مراجعه به دندانپزشک، به بهداشت دهان و دندان خود برسند. البته در هنگام مراجعه به دندانپزشک مطمئن شوید که او از باردار شما باخبر است.

نشت شیر یا آغوز از سینه های مادر در سه ماه دوم بارداری:

در چنین شرایطی بهتر است فرد با قرار دادن پدهای پستان در داخل سینه­بند خود، آن­ها را پوشش داده و از نشت مایع به لباس­های رویی خود جلوگیری کند.

احساس گرفتگی در بینی مادر در سه ماهه دوم بارداری و خونریزی آن:

بروز مشکلات جزئی در بینی زنان باردار از علائم شایع سه ماهه دوم است. این افراد باید سعی کنند تا سیگار نکشیده و از دود و دم دخانیات کاملا در امان باشند. همچنین، در مواردی که با خشکی داخل بینی مواجه شدید یا احساس کردید که راه­های تنفسی شما گرفته است، حوله گرم و مرطوبی را بر روی صورت خود قرار دهید. علاوه بر این موارد، استفاده از حمام بخار یا گرفتن دوش آب داغ در این شرایط بسیار تاثیرگذار است. البته زنانی که در سه ماهه دوم بارداری از مشکل احتقان و یا خونریزی بینی رنج می­برند، می­توانند با قرار دادن یک ظرف پر از آب جوش یا دستگاه  بخار در اتاق از خشک شدن راه­های تنفسی خود جلوگیری کنند. البته، فراموش نکنید این کار فقط زمانی جواب می­دهد که میزان رطوبت موجود در هوای محیط زندگی زن حامله کم بوده و یا هوا بسیار گرما یا سرد باشد.

علاوه بر این موارد، ماساژ دادن سینوس­ها که با مالش دادن لبه استخوانی بالا و زیر ابروها، زیر چشمان و سمت پایین ناحیه بینی میسر است، برای از بین بردن احتقان زنان حامله در سه ماهه دوم از این دوران بسیار مفید خواهد بود. زنان حامله باید سعی کنند تا در کل دوران بارداری خود، آب را به مقدار کافی بنوشند. همچنین، برای از بین بردن مشکل گرفتگی بینی، زنان حامله می­توانند از قطره بینی استفاده نموده و یا با آب-نمک که با ۱/۴ قاشق چای­خوری نمک حل­شده در یک فنجان آب گرم تهیه می­شود، داخل بینی خود را شستشو دهند. هرگز به عنوان یک زن حامله برای از بین بردن گرفتگی بینی خود از داوری آنتی­هیستامین استفاده نکنید، مگر اینکه مصرف آن  توسط پزشک متخصص زنان و زایمان توصیه شده باشد.

حس حرکت جنین در سه ماهه دوم بارداری:

زنان با ورود به سه ماهه دوم بارداری خود، وجود حباب، لرزش یا ضربه زدن جنین به دیواره رحم را احساس خواهند کرد که میزان این حس­ها ممکن است بین زنان مختلف، متفاوت باشد.  سعی کنید تا در کل دوران بارداری، با جنین درون رحم خود ارتباط برقرار نموده و در این شادی، شریک زندگی خود را هم سهیم کنید. برای این کار، کافی است به همراه شریک زندگی خود با فرزندتان  صحبت کرده و آرام آرام شکم خود را ماساژ دهید. علاوه بر این، زنان حامله سعی کنند تا آلبومی تهیه نموده و همه عکس­های دوران بارداری خود را به همراه تصویر سونوگرافی در آن نگه دارند.

بروز علائم کشش در سه ماهه دوم بارداری:

کشیده شدن پوست بدن زنان در دوران بارداری ممکن است با بنفش، صورتی یا قرمز شدن پوست نواحی شکم، سینه­ها و ران­ها همراه باشد. برای جلوگیری از بروز این مشکل یا کم کردن میزان کشش پوست، زنان حامله می­توانند کارهای مختلفی انجام دهند. برخی از ساده­ترین نکات در مورد بروز علائم کشش در بدن زنان در سه ماهه دوم بارداری عبارتند از:

  • سابقه خانوادگی و علائم کشش در دوران بارداری را بر روی پوست بدن مادر یا خواهران خود بررسی کنید. اگر علائم کششی در بدن آن­ها زیاد بود، باید با دنبال کردن برخی نکات بهداشتی، میزان این کشش را در قسمت­های مختلف بدن خود کنترل نمایید.

  • همچنین، اگر زنی در طول دوران بارداری خود اضافه وزن زیادی را به دست آورد، علائم کششی بر روی پوست سینه­ها یا ران­های او بسیار بالا خواهد بود.

  • البته بعد از تولد نوزاد، علائم کششی ایجادشده بر روی پوست بدن به تدریج از قرمز یا بنفش به قهوه­ای مایل به زرد یا سفید تغییر رنگ داده و دیگر مثل قبل دیده نخواهد شد. با این حال، برخی از زنان ممکن است بعد از زایمان نیز علائم کشش را از دست ندهند.

همچنین، بیشتر زنان با ورود به سه ماهه دوم بارداری خود، دردی را در ناحیه پایین کمر احساس می­کنند که با حفظ بدن در یک موقعیت خاص مانند نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی افزایش می­یابد. پس اگر به عنوا یک زن حامله مجبور هستید تا برای مدت طولانی در یک حالت قرار بگیرید، سعی کنید به عضلات شکم و باسن خود حرکت داده و حالت کششی ایجاد نمایید. این کار را بر روی صندلی، می­توان با چرخاندن بدن به طرفین یا عقب و صاف کردن دوباره آن انجام داد. زنان شاغل باید در دوران بارداری خود برای نشستن از صندلی­های پشتی­دار و ثابت استفاده نموده و از پوشیدن کفش­های پاشنه بلند خودداری کنند.

فراموش نکنید که خوابیدن بر روی سمت چپ بدن و قرار دادن یک بالش زیر پاها، برای پشتیبانی از شکم و کمر زنان در دوران حاملگی ضروری است. از بلند کردن و یا جابجایی وسایل سنگین در کل دوران بارداری اجتناب نمایید، زیرا این کار منجر به خونریزی و سقط جنین داخل رحم شما (حتی در سه ماهه دوم بارداری) خواهد شد. علاوه بر نکات ذکرشده، زن حامله باید سعی کنند تا با قرار دادن کیسه آب گرم یا سرد بر روی پشت بدن و ماساژ دادن این ناحیه، سبب خون­رسانی به داخل رحم و سایر قسمت­های بدن شوند.

احساس درد عضلانی در سه ماهه دوم بارداری زنان:

یادتان باشد که به جای برداشتن مستقیم اشیاء از روی زمین، جهت تغییر دادن مکان آن­ها، سعی کنید تا اشیاء را بر روی زمین حرکت دهید. هیچ وقت برای حرکت دادن اشیا، آن­ها را با پای خود فشار ندهید. همچنین، شما باید از باز کردن و بستن کامل زانوهای خود در کل دوران بارداری اجتناب نمایید.

اگر در دوران حاملگی با درد پا و وریدهای واریسی مواجه شدید، به یاد داشته باشید که داشتن استراحت و خواب کافی با قرار دادن یک بالش بین پاها و طرفین بدن برای از بین بردن درد آن بسیار موثر خواهد بود. پیاده­روی و انجام انواع دیگر ورزش­ها نباید در سه ماهه دوم بارداری زنان فراموش شود. اگر پزشک متخصص زنان و زایمان به شما توصیه کرده است که از گن­های مخصوص دوران بارداری برای حمایت از شکم و پاهای خود استفاده کنید، حتما آن را در هنگام پیاده­روی کردن بپوشید. علاوه بر این موارد، در هنگام  بیکاری و یا نشستن بر روی صندلی، انجام تمرینات پاها و مچ پا را از یاد نبرید. این نکته مه را به خاطر داشته باشید که از قرار دادن یک بالش در زیر زانوها در هنگام ورزش خودداری کنید. در نهایت، اگر به عنوان یک زن حامله مجبور هستید تا برای مدت طولانی سرپا بایستیدید یا بنشینید، از یک پایه یا صندلی کوچک برای بلند نگه داشتن پاها در هنگام نشستن یا ایستاده استفاده کنید.

ورم کردن بدن مخصوصا پاها در سه ماهه دوم بارداری:

با مشکل تورم در ناحیه پاهای خود مواجه شدید، برای مدتی سعی کنید که پاهای خود را بالاتر از سطح بدن نگه دارید. حتما در هنگام استراحت کردن و خوابیدن در شب بر روی سمت چپ بدن خود قرار گیرید تا فشار خون در عضلات اصلی بدن شما کاهش یابد. همچنین، از پوشیدن لباس­های تنگ و یا استفاده بیش از حد از لوازم جانبی، از جمله ساعت، حلقه­ها و طلاجات و یا جوراب­های تنگ با توری­های الاستیک جدا خودداری نموده و از نظر جسمی همیشه فعال باشید.

بروز مشکل یبوست در بدن زنان، در سه ماهه دوم بارداری:

سعی کنید آب بیشتری بنوشید. با پزشک معالج خود در مورد مراقبت­های بهداشتی و داشتن برنامه غذایی سالم و مغذی در این دوره از زندگی صحبت کنید، زیرا این امر می­تواند برای از بین بردن مشکل یبوست شما مفید باشد. علاوه بر این موارد، یادتان باشد که مصرف مکمل­های آهن نیز برای از بین بردن یبوست زنان در سه ماهه دوم بارداری بسیار کمک­کننده می­باشد. هرگز مصرف غذاهایی با فیبر بالا را فراموش نکنید. یک زن باردار باید سعی کند تا در نه ماه دوران حاملگی خود از نظر جسمی کاملا فعال باشد.

همچنین زنان حامله باید بلافاصله بعد از احساس حرکات روده­ در بدن خود به دستشویی مراجعه کنند، زیرا عقب انداختن این کار، او را با مشکل یبوست روبرو خواهد نمود. هرگز به عنوان یک زن باردار از مایعات ناشناخته، روغن­های معدنی و ملین­ها برای از بین بردن مشکل یبوست استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک متخصص زنان و زایمان توصیه شود.

تغییرات رنگدانه ­های موجود بر روی صورت و بالا رفتن ترشحات معده زنان در سه ماهه دوم بارداری:

همه شما می­دانید که بروز علائمی مانند ظاهر شدن لکه­های قهوه­ای رنگ بر روی پوست صورت و تغییر در ترشحات معده از جمله مشکلاتی است که بعضی از زنان در سه ماهه دوم بارداری خود با آن­ها روبرو می­شوند، اما جای هیچ نگرانی نیست! زیرا  پس از تولد نوزاد، همه این عوارض خود به خود ناپدید خواهند شد. ولی فراموش نکنید که خط­های تیره­ای که در اطراف ناف و شکم مادر حامله ایجاد شده، ممکن است برای همیشه باقی بماند.

در نهایت، در مورد هر یک از تغییرات جسمی خود در دوران بارداری نگران هستید حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان یا مامای معالج خود در مورد آن­ها صحبت کنید.

بعد از پایان سه ماه دوم شما وارد ماههای آخر میشوید، خواندن در سه ماهه سوم بارداری چه بر سر بدن مادر می آید؟ به شما کمک میکند تا رحتتر این دوران را پشت سر بگذارید

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here