روش های درمان کک و مک و لکه های پوستی

روش های درمان کک و مک و لکه های پوستی

کک و مک، به لکه‌های پوستی گفته می‌شود که مسطح بوده و به صورت نقاط قرمز یا قهوه‌ای روشن هستند. این لکه‌ها معمولا در ماه‌های تابستان پررنگ‌تر و نمایان‌تر می‌شوند و برعکس، در ماه‌های زمستان کم‌تر نمایان هستند و معمولا در افرادی دیده می‌شوند که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند. کک و مک بیشتر در بین افرادی شایع است که رنگ پوست آن‌ها روشن‌تر است

چرا بعضی افراد کک ومک بیشتری نسبت به سایرین دارند

 ژنتیک: در برخی از افراد ژن گیرنده‌ی ملانوکورتین-۱، غالب است که باعث می‌شود ملاتونین پوست به جای این که به طور مساوی در سرتاسر بدن توزیع شود، در نقاطی، به صورت خوشه‌ای تجمع پیدا کند. این افراد از دوران کودکی روی پوست خود، کک مک دارند. در صورتی که شما به طور ژنتیکی مستعد کک و مک باشید، به احتمال زیاد با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، روی پوستتان لکه‌های کک و مک به وجود می‌آیند. در صورتی که بدون استفاده از محافظ در برابر آفتاب، برای مدت زمان زیادی در معرض نور آفتاب بمانید، لکه‌های کک و مک روی پوست شما، پرنگ‌تر شده و تعداد آن‌ها بیشتر می‌شود.

همچنین هر چه قدر که پوست شما روشن‌تر باشد، بیشتر مستعد بروز کک و مک است چرا که پوست شما در مقابل نور آفتاب آسیب‌پذیر‌تر و حساس‌تر است و البته واضح است که لکه‌های کک و مک در پوست روشن‌تر بیشتر هم نمایان هستند.

بنابراین ترکیبی از عامل ژنتیک و نور آفتاب است که باعث بروز کک و مک پوست صورت می‌شود. در صورتی که برای درمان کک و مک‌های پوستی خود به پزشک مراجعه کرده باشید، احتمالا پزشکتان به شما گفته است که این کک و مک‌ها بی ضرر هستند و هیچ خطری برای سلامتی شما ندارند و بنابراین، واقعا دلیلی برای درمان آن وجود ندارد. با این حال اگر از وجود کک و مک‌های پوستی خود ناراضی هستید می‌توانید با روش‌های ایمنی مانند لیزر، کک ومک صورت را از بین ببرید.

آیا می‌توان کک و مک را درمان کرد؟

 بله. ما آمار بسیار بالایی در درمان لک صورت و رفع کک و مک صورت با استفاده از لیزر و IPL داریم. گرمایی که اشعه‌ی نوری لیزر یا IPL ایجاد می‌کند باعث تخریب ملانین اضافی در نواحی می‌شود که لکه‌های کک و مک وجود دارند و بنابراین رنگ پوست این نواحی به حالت عادی باز می‌گردد. نور شدید پالسی و یا IPL، نوعی از درمان لکه های قهوه ای روی پوست با لیزر است که در آن طول موج‌های مختلف نور برای درمان انواع مختلف بیماریهای پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 روش‌های از بین بردن کک و مک چگونه عمل می‌کنند؟

 انرژی حرارتی نور که توسط دستگاه (لیزر یا IPL) به سطح پوست تابانده می‌شود باعث گرم شدن لایه‌ی بالایی پوست می‌شود و ملانین موجود در پوست را هدف قرار می‌دهد. ملانین ماده‌ای است که عامل تیره بودن پوست در نواحی بروز کک و مک می‌باشد. گرمایی که از نور تابانده شده به پوست جذب شده است، باعث تحریک سلول‌های پوستی به تولید کلاژن می‌شود و به همین خاطر پوست شما به ظاهر طبیعی خود باز می‌گردد، لک صورت محو می‌شوند، رنگدانه‌های پوستی با هم ترکیب می‌شوند و پوست ظاهر صاف و یک‌دستی پیدا می‌کند و در مجموع پوست شما شاداب‌تر و جوان‌تر می‌شود.

 • انرژی نوری جذب شده توسط لکه‌های روی پوست به گرما تبدیل می‌شود و باعث تخریب ملانوسیت‌های اضافه می‌شود. کک و مک‌های پوست  که معمولا دو برابر تیره‌تر از رنگ طبیعی پوست هستند، ظرف ۷ تا ۱۰ روز پس از درمان کم‌کم محو می‌شوند و از بین می‌روند.

 • رادیوفرکوئنسی:از امواج رادیوفرکوئنسی برای از بین بردن لکه‌ها و کک و مک‌هایی استفاده می‌شود که با بالا رفتن سن فرد ایجاد می‌شوند. قبل از درمان کک و مک پوست با رادیوفرکوئنسی، از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. ممکن است بعد از درمان در محل مورد نظر سرخی و تورم خفیف وجود داشته باشد که ظرف چند روز برطرف می‌شود.

 • لیزر CO2: در این روش درمانی، لیزر به عمق پوست نفوذ می‌کند و در عین حال هیچ آسیبی به بافت سالم پوست وارد نمی‌کند. در این روش برای روشن کردن پوست، لایه‌ی خارجی پوست برداشته می‌شود و بافت سالم زیر این لایه،  لایه‌ی جدید و سالمی را روی پوست تشکیل می‌دهد که هیچ لکه‌ای روی آن وجود ندارد. در این روش، اشعه لیزر از عناصر کربن دی‌اکسیدکربن، هلیوم، نیتروژن و هیدروژن تشکیل شده است. این روش دارای نتایج بسیار چشم‌گیری است اما نیازمند دوره‌ی ریکاوری بلند‌مدت می‌باشد. به همین علت در برخی موارد ممکن است در رنگ پوست شخص تغییر کمی به وجود بیاید.

 • پیلینگ شیمیایی: این روش تنها در صورتی به نتیجه می‌رسد که عمق لکه‌های پوستی و کک و مک صورت  زیاد نباشد. یک محلول شیمیایی که ترکیبی از فنول، تری‌کلرواستیک‌اسید(TCA) و آلفاهیدروکسی‌اسید (AHA) می‌باشد، برای لایه‌برداری پوست و از بین بردن لکه‌های پوستی استفاده می‌شود. بعد از انجام درمان، پوست قرمز خواهد بود که بهبود آن در حدود یک هفته زمان می‌برد.

 • لایه‌برداری با لیزر: در روش لایه‌برداری با لیزر از دستگاه لیزر برای برداشتن لایه‌ی خارجی پوست استفاده می‌شود تا سلول‌های جوان‌تر در زیر این لایه نمایان شوند. این روش باعث روشن شدن و صاف شدن پوست می‌شود. بعد از لیزر درمانی، پوست کمی متورم خواهد بود که این حالت ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف می‌شود.

چه کسانی برای این روش‌های درمانی مناسب هستند؟

تمامی افرادی که بالای ۱۸ سال سن دارند و از مشکل کک و مک رنج می‌برند.

چه کسانی برای این روش‌های درمانی مناسب نیستند؟

افرادی که رنگ پوست آن‌ها تیره است و درجه تیرگی آن از ۴ بالاتر است و یا پوست آن‌ها در حالت آفتاب‌سوخته‌یا برنزه شده، دارد. این افراد لازم است قبل از اقدام به درمان، برای مدتی از نور آفتاب دور بمانند. این روش درمانی همچنین برای افرادی که از کرم‌های لایه‌بردار برای پوست خود استفاده می‌کنند، مناسب نیست.

به چند جلسه درمانی نیاز است؟

بسته به تعداد لکه‌های و شدت کک و مک ممکن است بین ۱ تا ۴ جلسه درمانی نیاز داشته باشد. فاصله بین جلسات درمانی نیز ۴ هفته است. بعد از هر جلسه‌ی درمان کک و مک پوست شما حالتی شبیه به آفتاب‌سوختگی دارد که بین ۱ تا ۲ ساعت بعد برطرف می‌شود.

عوارض احتمالی

 • ممکن است بعد از جلسه درمان پوست شما کمی قرمز باشد و به خاطر وجود پوسته‌های تیره‌رنگ روی پوست، بلافاصله بعد از درمان، به نظر بیاید که وضعیت لکه‌های پوستی بدتر شده است، اما این پوسته‌ها بعدا از پوست جدا می‌شوند و پوستِ بدونِ لکه از زیر آن‌ها آشکار می‌شود.

 • وجود قرمزی و تورم در ناحیه درمان که موقتی است و کمتر از ۴۸ ساعت ادامه دارد.

 • در کمتر از ۵ در صد از بیماران ممکن است پوست تاول بزند که این حالت ظرف یک هفته برطرف می‌شود.

 • در کمتر از ۱۰ در صد از بیماران، ممکن است ناحیه‌ی تحت درمان کبود شود که ظرف کمتر از دو هفته برطرف می‌شود.

 • در مواردی ممکن است به رنگدانه‌های پوست آسیب وارد شود و در نتیجه لکه‌هایی با رگ تیره‌تر یا روشن در ایجاد شود. در صورتی که این مشکل بروز کند، ظرف یک ماه برطرف می‌شود.

چگونه می‌توان از بروز کک و مک پیشگیری کرد؟

 بهترین کار این است که قبل از این که پوست دچار کک و مک شود، از بروز آن جلوگیری کنیم

 • باید تا جای ممکن در معرض نور آفتاب قرار نگیرید، خصوصا در ساعات اوج تابش نور خورشید در روز. هر بار که از خانه بیرون می‌روید حتما از کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی بالا استفاده کنید.

 • در صورتی که برای مدت طولانی در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرید، لازم است هرچند ساعت یکبار، دوباره به پوست خود کرم ضد آفتاب بزنید.

 • در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.

 • از قرار گرفتن در معرض سایر منابع اشعه UV خودداری کنید. استفاده از تخت‌های برنزه شدن و لامپ‌های خورشیدی مخصوص برنزه شده بسیار خطرناک است، چرا که اشعه‌ی ماوراء بنفشی که این دستگاه‌ها تولید می‌کنند، می‌تواند به پوست شما صدمه بزند. برنزه کردن پوست باعث تیره‌تر شدن و نمایان‌تر شدن کک و مک می‌شود.

بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از بروز کک و مک، دوری کردن از آفتاب است. همچنین لازم است حتی در صورتی که بیرون از خانه نیستید نیز از پوست خود در برابر آفتاب حفاظت کنید. در صورتی که پوست شما در معرض اشعه UVA با طول موج ۳۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر قرار گیرد، کک و مک‌های روی پوست شما تیره‌تر می‌شوند. از آن جایی که این طول موج از نور آفتاب توسط شیشه فیلتر نمی‌شود، بنابراین حتی زمانی که در خانه هستید نیز، نور آفتاب می‌تواند به پوست شما آسیب بزند. این طول موج نوری، همچنین توسط لامپ‌های فلورسنت نیز ساطع می‌شود. بنابراین اگر از نور فلورسنت استفاده می‌کنید و روی پوست خود کک و مک دارید، لازم است در مواقع قرار گرفتن در معرض نور فلورسنت، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

کک و مک ها،  لکه هایی گرد و قهوه ای رنگ  با اندازه های مختلف هستند که بر روی سطح پوست ظاهر می شوند.  بنا به نظر انجمن متخصصان پوست و موی آمریکا، کک و مک نشانه ای از آسیب پوستی می باشد.

برخی از دلایل رایج ایجاد کک و مک  زیاد در معرض تابش اشعه خورشید بودن، ژنتیک و عدم تعادل هورمونی است. با اینکه کک ومک می تواند در هر جایی از بدن بوجود آید، ولی اکثرا کک و مک ها در مناطقی از پوست که غالبا در معرض اشعه خورشید هستند پدیدار می گردند.

تعدادی روشهای جراحی  زیبایی و آرایشی  برای از بین بردن کک و مک ها وجود دارد، اما این روشها غالبا بسیار گرانقیمت و پرهزینه هستند. شما می توانید به راحتی و با استفاده از درمانهای طبیعی متنوع این مشکل پوستی را در منزل به آسانی درمان کنید.

در اینجا به چندین مورد از درمانهای خانگی برای از بین بردن کک و مک های پوستی اشاره می کنیم:

آب لیمو ترش تازه

coke-and-mac-treatments-and-skin-patches

آب لیمو یکی از موثرترین ترکیبات برای درمان کک و مک ها و به همان اندازه موثر برای از بین بردن لکه های قهوه ای می باشد. آب لیمو ترشدارای خواص روشن کنندگی پوست می باشد که بطور خوبی لکه های تیره روی پوست را  از بین برده و سفید می کند. 

 • مقداری آب لیمو ترش تازه را بر روی ناحیه ای از پوست که دارای کک و مک است بمالید و به آرامی ناحیه مورد نظر را ماساژ دهید. بگذارید آب لیمو به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی پوست باقی بماند سپس پوست را با آب ولرم شستشو دهید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

 • روش دیگر این است که از اسکراب یا  لایه بردار  لیمو استفاده کنید. یک عدد لیمو ترش را از وسط به دو نیم کرده و نصف قاشق چایخوری شکر را روی لیمو بپاشید.   لیمو را به آرامی و به مدت چند دقیقه  روی پوست مالیده و سپس پوستتان را با آب بشویید. این روش را یک یا دو بار در هفته و بطور منظم انجام دهید.

coke-and-mac-treatments-and-skin-patches.خامه ترش

coke-and-mac-treatments-and-skin-patches

لاکتیک اسید موجود در خامه ترش می تواند به از بین رفتن کک و مک ها کمک کند. این مورد مخصوصا برای افرادی که پوست حساس دارند بسیار مناسب و موثر می باشد.

 • مقداری خامه ترش را روی پوست دارای کک و مک مالیده و بگذارید چند دقیقه بماند تا خشک شود. به جای اینکه خامه ترش را توسط آب بشویید، بهتر است تکه های خشک شده خامه ترش را به آرامی و با استفاده از یک دستمال کاغذی یا یک حوله از پوستتان کنده و جدا کنید. سپس مقداری مرطوب کننده به پوست بمالید. این روش درمانی موجب آسیب و خشکی پوست نخواهد شد. این درمان را حداقل یک بار در روز به کار ببرید تا وقتی که محو شدن کک و مک ها را مشاهده کنید.

 • بصورت جایگزین، شما می توانید نواحی از پوست که دارای کک و مک است را روزانه با مقداری شیر ترش شستشو دهید. اگر شیر ترش نداشتید از ماست استفاده کنید.

 عسل

coke-and-mac-treatments-and-skin-patches

عسل برای محو کردن کک و مک های پوستی فوق العاده می باشد، زیرا عسل حاوی آنزیم هایی ست که به  روشن  شدن رنگیزه های پوست کمک می کند. به علاوه، به دلیل اینکه ماده ای ست که بطور طبیعی رطوبت را به خود جذب می کند،  برای رطوبت رسانی به پوست نیز گزینه ای عالی می باشد.

 • عسل و آب را با هم مخلوط کرده و به آرامی آنها را  در مایکروفر  یا روی  شعله ملایم گرم کنید. سپس این محلول گرم شده را بر روی پوست  مالیده و اجازه دهید چند دقیقه روی پوستتان بنشیند. در آخر ناحیه مورد نظر را با آب گرم بشویید. این کار را روزانه و به مدت چندین هفته انجام دهید.

 • شما همچنین می توانید یک ماسک گیاهی با مخلوط کردن مقدار کمی  پودر جوانه گندم با عسل گرم درست کنید. این ماسک را روی پوست دارای کک و مک مالیده و اجازه دهید ۱۰ دقیقه روی پوست بماند. سپس پوست را  یک بار با آب گرم و بار دیگر با آب سرد بشویید. استفاده از  این ماسک را ۲ تا ۳ بار  در هفته و به مدت چندین ماه تکرار کنید. این ماسک یکی از موثرترین درمانهای خانگی برای از بین بردن کک و مک ها می باشد.

 • روش دیگر این است که می توانید مخلوطی از عسل و ماست درست کرده  و این ماسک را روی کک و مک ها بمالید و بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه روی پوست بماند.  سعی کنید هر روز از این ماسک ساده استفاده کنید تا وقتی نتیجه مطلوب را بر روی پوستتان مشاهده کنید.

پاپایا

coke-and-mac-treatments-and-skin-patches

آب میوه پاپایا دیگر درمان موثر برای رهایی از شر کک و مک هاست. میوه پاپایا حاوی ترکیبی  به نام پاپائین( نوعی آنزیم) است که می تواند بهروشن شدن لکه ها و کک و مک ها کمک کند.

 • مقداری آب پاپایای تازه را بطور مستقیم  و با استفاده از یک تکه پنبه روی کک و مک پوست به آرامی و ملایمت ماساژ دهید.

 • بعد از ۱۰ دقیقه ، پوستتان را با آب سرد بشویید.

 • این کار را یک بار در روز و حداقل به مدت ۲ تا ۳ هفته  انجام دهید تا نتایج رضایت بخش آن را مشاهده کنید.

 • .پیاز

coke-and-mac-treatments-and-skin-patches

پیاز نیز به دلیل اینکه حاوی گوگرد است و خاصیت لایه برداری دارد،  می تواند برای از بین بردن کک و مک ها و لکه های قهوه ای پوست مورد استفاده قرار گیرد. برای گرفتن بهترین نتیجه از پیاز قرمز استفاده کنید.

 • یک عدد پیاز قرمز را برداشته و پوست بگیرید و آن را به قطعات ضخیم برش دهید و این برش ها را به آرامی روی کک و مک پوست بمالید. این کار را ۲ بار در روز تکرار کنید. این درمان را تا زمانی که کک و مک ها محو گردند ادامه دهید.

 • روش  دیگر این است که یک عدد پیاز قرمز را رنده کرده و آب آن را خارج کنید و آب پیاز را دو بار در روز بر روی کک و مک های پوست بمالید. برای گرفتن نتیجه بهتر، یک قاشق چایخوری سرکه نیز به آب پیاز اضافه کنید. این درمان را هر روز و به مدت یک یا دو هفته تکرار کنید.

آب دوغ یا دوغ پس از گرفتن کره

coke-and-mac-treatments-and-skin-patches

خاصیت سفید کنندگی آب دوغ نیز می تواند به محو شدن و روشن شدن کک و مک ها کمک کند. به علاوه، این روش پوست را نرم و انعطاف پذیر خواهد ساخت.

 • به سادگی آب دوغ را بر روی کک و مک های پوست بمالید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه باقی بماند، سپس پوست را با آب ولرم بشویید. این روش را ۲ بار در روز و به مدت چند هفته تکرار کنید.

 • روش دیگر  این است که خمیر غلیظی  با استفاده از مقداری جودوسر پودر شده و آب دوغ تهیه کنید و روی کک و مک های پوستی قرار دهید. بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه روی پوست بماند، سپس با آب سرد بشویید. این روش را یک بار در روز  و تا وقتی که نتیجه مثبت  بگیرید انجام دهید.

 • یا اینکه می توانید، یک قاشق غذاخوری آب دوغ را با یک قاشق چایخوری آب لیمو ترش مخلوط کنید. این مخلوط را روی پوست مالیده و بگذارید ۱ دقیقه بماند سپس پوستتان را بشویید.

روغن کرچک

coke-and-mac-treatments-and-skin-patches

روغن کرچک دیگر روش طبیعی برای درمان کک و مک در خانه است.  این روغن حتی باعث سفتی پوست شده و به محو شدن کک و مک ها کمک می کند.

 • شبها قبل از خواب، مقداری روغن کرچک را به کک و مک های پوست بمالید. صبح روز بعد با استفاده از یک دستمال نرم روغن را  از روی پوست پاک کرده و با آب ولرم شستشو دهید. این درمان را ادامه دهید تا وقتی که از شر کک و مک ها خلاص شوید. برای گرفتن نتیجه بهتر، از روغن کرچک خالص که با پرس سرد استخراج شده باشد و بدون مزه و بدون بو باشد استفاده کنید.

 • به جای روغن کرچک  شما می توانید از روغن ویتامین E یا روغن زیتون نیز برای کاهش لکه های قهوه ای  و کک و مک های پوست استفاده کنید.

ترب کوهی

coke-and-mac-treatments-and-skin-patches

ترب کوهی به دلیل اینکه غنی از ویتامین C می باشد، گزینه ای بسیار خوب برای محو کردن  طبیعی کک و مک ها و لکه های پوستی است و این گیاه همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان برای حفظ سلامت و جوانی پوست عمل می کند.

 • پوست دارای کک و مک را با مقداری آب ترب کوهی  تر کنید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه بر روی پوستتان بنشیند. این کار را یک بار در روز  برای روشن شدن کک و مک ها انجام دهید.

 • بطور جایگزین، یک قاشق غذاخوری ریشه ترب کوهی پودر شده را در یک لیوان شیر ریخته و بجوشانید. بگذارید خنک شود و آن را صاف کنید. این محلول را بر روی پوست بمالید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند و بعد از این مدت پوست را بشویید. این روش را ۴ تا ۵ بار در هفته انجام دهید تا نتایج شگفت انگیز آن را مشاهده کنید.

 • دیگر گزینه این است که یک عدد ترب کوهی رنده شده را با آب یک عدد لیمو ترش  مخلوط کنید تا خمیری حاصل شود. این خمیر را روی پوست دارای کک و مک بمالید و اجازه دهید تا خشک شود. سپس با آب سرد آن را بشویید. این درمان را هر روز انجام دهید تا وقتی که بهبودی را مشاهده کنید.

بادمجان

coke-and-mac-treatments-and-skin-patches

بادمجان  به دلیل اینکه غنی از آنتی اکسیدان می باشد، می تواند کک و مک ها را از بین برده و آنها را  کمتر قابل مشاهده سازد.

 • یک عدد بادمجان تازه را برداشته و با پوست به قطعات ضخیم خرد کنید.

 • تکه های ضخیم بادمجان را بر روی پوست  قرار دهید.

 • به آرامی تکه های بادمجان را با حرکات دایره ای روی پوست بمالید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی کک و مک ها بمانند.

 • این درمان را یک بار در روز  و حدودا به مدت یک هفته انجام دهید تا متوجه بهبود در ظاهر پوستتان شوید. کک و مک ها بطور قابل توجهی بعد از چند هفته روشن شده و محو می شوند.

کنجد

coke-and-mac-treatments-and-skin-patches

مخلوطی از کنجد و زردچوبه نیز به محو شدن کک و مک ها و روشن شدن پوست کمک خواهد کرد.

 • یک قاشق غذاخوری کنجد و یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با مقداری آب مخلوط کرده و خمیر نرمی درست کنید.

 • این خمیر را روی پوست بمالید.

 • بگذارید این خمیر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی پوست باقی بماند سپس با آب سرد پوست را بشویید.

 • اگر این روش را یک بار در روز انجام دهید ، خیلی زود متوجه محو شدن کک و مک ها از پوستتان خواهید شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

58 − = 55