بیماری شایع در نوزادان پسر

این بیماری شایع در نوزادان پسر همان ابتدای تولد بروز می‌کند. اما بسیاری از پدر و مادر‌ها از این بیماری اطلاع ندارند و تنها متخصص اطفال می‌تواند آن را در کودک تشخیص دهد.

هیدروسل چیست ؟

هیدروسل به جمع شدن آب در اطراف بیضه‌ها می‌گویند که در ۱۰ تا ۱۵ درصد نوزادان پسر شایع است. معمولا پزشکان و متخصصان با معاینه نوزادان می‌توانند این بیماری را در آنها تشخیص دهند. به این صورت که با یک چراغ‌قوه بیضه‌ها را معاینه و بررسی می‌کنند که به این روش ترانس ایلومینیشن می‌گویند.

چگونگی تشخیص این بیماری :

برای تشخیص هیدروسل در نوزاد، روز‌های اول تولد بسیار مهم هستند و نوزاد باید در آن روز‌ها معاینه و مشکلش تشخیص داده شود. پدر و مادر‌ها معمولا نمی‌توانند هیدروسل را در فرزندشان تشخیص دهند مگر اینکه مادری به شدت حواس جمع، متوجه شود که بیضه بچه‌اش کمی بزرگتر از حد نرمال است و به پزشک مراجعه کنند. هیدروسل ممکن است با فتق‌های ناحیه آلت تناسلی اشتباه گرفته شود. برای تشخیص دقیق‌تر باید سونوگرافی ناحیه بیضه‌ها انجام شود. اگر مایع دور بیضه زیاد نباشد، جای نگرانی نیست چون این آب بعد از یک‌سالگی کودک جذب بدن می‌شود. اما اگر بعد از یک‌سالگی جذب بدن نشد، باید با جراحی آن را از بیضه‌ها خارج کنند. هیدروسل تأثیری بر باروری و زایایی کودک ندارد و والدین نباید از این جهت نگران شود. تنها بیماری‌هایی مانند بیضه نزول نکرده یا بالا ماندن بیضه (UTC) باروری کودک را تحت تأثیر قرار می‌دهند و اگر به آن اهمیت داده نشود باعث عقیم شدن و نازایی کودک در آینده می‌گردد.

بیضه‌ها در دوران جنینی داخل شکم جنین تکامل می‌یابند و با افزایش سن، از مسیر مشخص پایین می‌آیند و داخل کیسه بیضه قرار می‌گیرند و در این محل دمای مناسب برای رشد و تولید اسپرم‌ها فراهم می‌شود. بنابر‌این اگر در دوران کودکی بیضه‌ها در جای خود قرار نگیرند، کودک دچار بیماری بیضه نزول نکرده یا بالا ماندن بیضه‌می‌شود.

عامل ایجاد هیدروسل :

عامل به وجود آمدن هیدروسل مادرزادی است و چون در دوره جنینی در سراسر بدن مایعات مختلف وجود دارند قسمتی از آن در بیضه‌ها جمع می‌شود که بعد از مدتی جذب بدن می‌شود. البته هیدورسل بیشتر در نوزادانی دیده می‌شود که به موقع به دنیا نمی‌آیند و یا ۷ ماهه به دنیا می‌آیند در صورتی در نوزادانی که پس از ۹ ماه و به موقع به دنیا می‌آیند این بیماری بسیار کم دیده می‌شود.

درمان دارویی برای هیدروسل وجود ندارد در صورت نادیده گرفتن آن و عمل نکردن، آب جمع شده در بیضه‌ها و تورم آنها بیشتر می‌شود. چون بیضه‌ها باید در دمای خاصی رشد کنند تا اسپرم‌‌ها بالغ شوند و اگر آن دما برایشان فراهم نباشد باعث ناباروری و عقیم شدن کودک در سنین بزرگسالی می‌شود. جمع شدن آب در بیضه‌ها در بزرگسالی ممکن است بر اثر ضربه باشد که باید توسط پزشک معاینه و بررسی شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here