فوبیا های رایج

در این مقاله با فوبیا و انواع فوبیاهای رایج و درمان ترس و فوبیا آشنا خواهید شد.

ترس در مقابل فوبیا

ترس شما را در برابر خطر محافظت می کند ؛ فوبیاها کمی با خطر سر و کار دارند. بیش از ۱۹ میلیون آمریکایی فوبیا دارند – یک ترس شدید و غیر منطقی که در هنگام رویارویی با موقعیتی خاص، فعالیت یا موضوعی معین رخ می دهد. با داشتن فوبیا، شما ممکن است هراس خود را بشناسید اما نمی توانید به احساسات خود کمک کنید. فوبیاها می توانند آن قدر شدید باشند که تقریبا شما را فلج کنند. در ادامه همراه باشید تا ببینید چه جیزهایی مردم را می ترساند.

۳ نوع از فوبیا

صدها مدل فوبیای مختلف شناسایی شده است از جمله فوبو فوبیا یا ترس از فوبیا ؛ اما وقتی راجع به فوبیا ها صحبت می کنیم که نوعی اختلال اضطرابی هستند، کارشناسان آن ها را به سه دسته تقسیم می کنند: آگورا فوبیا ( هراس از مکان های باز که ممکن است فرار کردن در آن شرایط سخت باشد ) ، سوشیال فوبیا ( یک ترس و اجتناب از موقعیت های اجتماعی ) و فوبیا خاص ( یک هراس غیر منطقی از شرایط یا اشیا خاص ).

آگورا فوبیا : هراس از مکان های عمومی

آگورا یک بازار و محل ملاقات در یونان باستان بود. کسی که آگورا فوبیا دارد، از گیر افتادن در یک مکان عمومی یا مکانی مثل یک پل ، یک لاین در بانک و . . . می ترسد، اگر اضطراب بیش از حد بالا باشد ، هراس واقعی از عدم توانایی در فرار کردن است. آگورا فوبیا بیش تر از مردان بر روی زنان تاثیر می گذارد. اگر در موارد شدید، درمان نشده باقی بماند، می تواند منجر به خانه نشینی شود.

سوشیال فوبیا : بیش از حد خجالتی

common-phobias

کسی که سوشیال فوبیا دارد، فقط خجالتی نیست ؛ این فرد احساس اضطراب شدید و ترس غیر منطقی از این که چگونه در یک موقعیت اجتماعی قرار خواهد گرفت، دارد. آیا رفتارهای این فرد به نظر دیگران مناسب است؟ آیا دیگران قادرند او را فردی مضطرب خطاب کنند؟ از آن جا که سوشیال فوبیای درمان نشده اغلب منجر به اجتناب از تماس اجتماعی می شود، می تواند تاثیر مهمی بر روابط فرد و زندگی حرفه ای وی داشته باشند.

کلاسترو فوبیا : تنگناهراسی

کلاسترو فوبیا، هراس غیر عادی حضور در فضاهای تنگ و محصور، یک فوبیای خاص و رایج است. فرد مبتلا به کلاسترو فوبیا نمی تواند وارد آسانسور شود یا بدون اضطراب شدید از تونلی عبور کند و اغلب در جستجوی رفتار ایمنی نظیر باز کردن پنجره یا نشستن در نزدیکی درب خروجی می باشد. در این صورت ممکن است شرایط را قابل تحمل کند اما ترس را از بین نمی برد.

زو فوبیا : هراس از حیوانات

common-phobias

شایع ترین نوع فوبیا، زو فوبیا یا ترس از حیوانات است. زو فوبیا در واقع یک اصطلاح عمومی است که شامل یک گروه از ترس های مربوط به حیوانات خاص است. بطور مثال آراکنو فوبیا – عنکبوت هراسی ، اوفیدیو فوبیا – مار هراسی ، اورنیتو فوبیا – پرنده هراسی و آپی فوبیا هراس از زنبورها می باشد. چنین فوبیاهایی اغلب در دوران کودکی رشد می کنند و بعضی اوقات در سنین کودکی هم از بین می روند اما همچنین آن ها می توانند تا بزرگسالی ادامه پیدا کنند.

ترس از خزندگان عجیب (Entomophobia)

common-phobiasشاید برخی از افراد با دیدن برخی از حشرات تنها احساس چندش‌ آوری پیدا کنند، اما این جانداران کوچک در واقع این توانایی را دارند که برخی از انسان‌ ها را به شدت بترسانند که این شدت در زنان نسبت به مردان ۴ برابر است. مطالعه دانشمندان نشان می‌دهد دختر بچه‌ های ۱۱ ماهه به سرعت قادرند در برابر تصاویری از مارها یا عنکبوت‌ها نشانه‌ های ترس را در صورت خود انعکاس دهند، در حالی که این خصوصیت در پسر بچه‌ هایی با همین سن وجود ندارد. دیدگاه تکاملی این فوبیا بر این اساس است که زنان در دوران باستانی حیات بشر در هنگام جمع‌ آوری غذا با چنین جاندارانی مواجه می‌ شده‌ اند و انقباض ماهیچه‌ های بدن و صورت در برابر چنین منظره‌ ای به عنوان ابزار محافظت مادر و فرزند در برابر جاندار شناخته شده است.

ترس از سگ (Cynophobia)

common-phobiasحتی کوچک‌ ترین و بامزه‌ ترین سگ‌های نژاد ژرمن شپرد می‌ توانند ترسی مهیب را در مبتلایان به این نوع از فوبیا ایجاد کنند. این ترس معمولا از احتمال گاز گرفته شدن خود فرد و یا افرادی دیگر توسط سگ ها ناشی می‌ شود؛ البته برخی تنها نسبت به سگ‌ های شکاری و یا تازی هراسناک هستند.

برونتو فوبیا : هراس از رعد و برق

common-phobias

کلمه یونانی برونته به معنی رعد و برق و برونتو فوبیا به معنای ترس از رعد و برق است. اگر چه افراد مبتلا به برونتو فوبیا ممکن است متوجه شوند که رعد و برق به آن ها آسیب نمی رساند، اما ممکن است در هنگام وقوع رعد و برق از خانه خارج نشوند.

آکرو فوبیا : ترس از ارتفاع

common-phobias

آکرو فوبیا هراس بیش از حد از ارتفاع است و اضطراب شدیدی را آشکار می کند. فرد می تواند یک حمله در هنگام بالا رفتن از طبقات و یا بالا رفتن از نردبان داشته باشد. گاهی اوقات نیز ترس بسیار بزرگ می شود و فرد توانایی حرکت ندارد. آکرو فوبیا می تواند وضعیت خطرناکی برای کسی که آن را دارد، ایجاد کند.

آئرو فوبیا : پرواز هراسی

common-phobias

کسی که آئروفوبیا دارد از پرواز کردن می ترسد. فوبیا به طور کلی پس از آن که فرد تجربه تهاجمی را در هوایپما تجربه کرده است، ایجاد می شود. حتی پس از این که حادثه فراموش می شود، ترس باقی می ماند و می تواند با تماشای فیلمی که سقوط هواپیما را نشان می دهد، دوباره شعله ور شود. از هیپنوتیزم برای شناسایی آسیب اولیه و درمان این ترس و وحشت استفاده می شود.

ترس از دیگران (Xenophobia)

common-phobiasدر صورتی که صحبت کردن در برابر دیگران رنگ چهره شما را دگرگون ساخته، صدای شمار را گرفته کرده و عرق از سر و روی شما جاری می‌ کند، بدانید که نشانه‌ های این فوبیا در شما وجود دارد. بیگانه‌ ترسی پدیده‌ ای است که ۱۵ میلیون جوان آمریکایی از آن در عذابند و تنها صحبت کردن آن ها را در جمع تحت تاثیر قرار نمی‌ دهد، بلکه خوردن و آشامیدن این افراد نیز در برابر جمع دچار اختلال خواهد شد. این فوبیا از سن ۱۳ سالگی در نوجوانان آغاز می‌ شود.

ترس از چیزهای جدید (Neophobia)

common-phobiasکسی که از چیزهای جدید هراس دارد مبتلا به نو هراسی (Neophobia) است. و کسی که از پیر شدن و یا ارتباط با افراد پیر هراس دارد مبتلا به (Gerontophobia) است. جایی بین ین دو حالت، شما ممکن است با کسی مواجه شوید که مبتلا به (phartophobia) باشد که ترس غیر منطقی از عبور گاز در یک محل عمومی است. فردی که مبتلا به فوبیای دندانپزشکی (odontiatophobia) باشد از رفتن به دندانپزشکی هراس دارد و اجتناب می‌ کند؛ فردی که مبتلا به spargarophobic باشد ممکن است از یک بشقاب مارچوبه بترسد.

ترس از دندانپزشک (Odontophobia)

common-phobiasدر حدود ۹ تا ۲۰ درصد از آمریکایی‌ ها به دلیل ترس و واهمه از رفتن به دندانپزشکی خودداری می‌ کنند. در صورت ابتلا به این فوبیا فرد به هیچ قیمتی حاضر به مراجعه به یک دندانپزشک نبوده و تنها در صورتی که درد امان آن ها را ببرد به مطب دندانپزشکی خواهند رفت. از دلایل ریشه‌ ای ارائه شده برای ابتلا این ترس، تجربیات بد گذشته از دندانپزشک، ترس از تزریق لثه و ترس از صندلی و مته دندانپزشکی عنوان شده‌ اند که معمولا می‌ توان آن را با همکاری دندانپزشک از میان برداشت.

فوبیای سوزن : ترس از تزریق

common-phobias

فوبیا تزریق ، خون و فوبیای آسیب شامل همو فوبیا ( ترس از خون ) و تریپانو فوبیا ( هراس تزریق آمپول )
کارسینو فوبیا : ترس از سرطان

common-phobias

افرادی که مبتلا به کارسینو فوبیا هستند، نگرانی غیر منطقی در مورد سرطان دارند. در صورتی که کوچک ترین تغییری در بدنشان رخ دهد سریعا به این فکر می افتند که سرطان دارند. به عنوان مثال، یک سردرد نشانه ای برای آن ها است که تومور مغزی دارند. جهت درمان این فوبیا، متخصص علاوه بر رفتار درمانی به کمک آزمایش‌ و دوره های پزشکی، بیمار را متقاعد می‌ کند که خطر بزرگی سلامت وی را تهدید نمی کند.

ترس از تاریکی (Lygophobia)

common-phobiasرای بسیاری از کودکان، خاموش شدن چراغ اتاق همراه با بروز ترسی شدید ناشی از بیرون آمدن هیولایی از زیر تختخواب و یا از داخل کمد دیواری است. در واقع ترسیدن از تاریکی یکی از رایج‌ ترین ترس‌ ها در میان کودکان است که در پس آن تفکرات و توهمات جالب توجهی نهفته است. کودکان در تاریکی به هر پدیده ممکنی فکر می‌ کنند و معتقدند در تاریکی دزدی خواهد آمد و آن ها را خواهد ربود و یا اسباب‌ بازی‌ های آن ها را به سرقت خواهد برد. ریشه این ترس کودکان از ناشناخته‌ های آنان سرچشمه می‌ گیرد و در صورت درمان نشدن تا زمان بزرگسالی نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

فوبیا از جدید به قدیم!

کسی که از هر چیز جدیدی هراس داشته باشد، نئو فوبیا دارد. همچنین کسی که از پیر شدن می ترسد، گرونتو فوبیا دارد. در این میان ممکن است شخصی را پیدا کنید که پارتو فوبیا دارد؛ ترسی غیر منطقی از عبور گاز در یک مکان عمومی است.

تاثیرات فوبیاها در زندگی

فوبیاها موجب می شوند افراد تغییری در نحوه زندگی خود داشته باشند و از چیزی که می ترسند، اجتناب می کنند. اما زندگی آنان همچنین تحت تاثیر تلاش های آن ها برای مخفی کردن این فوبیا از دیگران قرار می گیرد.

فوبیا و الکل

الکلی ها می توانند ۱۰ برابر بیشتر احتمال رنج بردن از فوبیا را نسبت به افرادی که الکلی نیستند، داشته باشند. همچنین افرادی که فوبیا دارند، دو برابر احتمال بیشتری برای اعتیاد به الکل دارند.

درمان ترس و فوبیا

یکی از رایج‌ ترین روش‌های درمان فوبیاهای خاص، روش درمانی رفتاری-‌شناختی است که طی آن از یک شیوه‌ ی حساسیت‌ زدایی به کار گرفته می‌ شود. در این شیوه، فرد را با یک روش حساب‌ شده و مصون در معرض موضوع یا موقعیتی که از آن ترس دارد، قرار می‌ دهند که معمول‌ ترین آن شیوه حساسیت‌ زدایی تدریجی است. مثلا فرد با کمک دکتر یا درمانگر نخست در ذهن و با کمک قوه‌ ی تخیل و سپس در واقعیت با عامل ترس مواجه می‌ شود.به عنوان مثال، اگر فردی از عنکبوت ترس دارد، از او می‌ خواهند تا ابتدا آن را در ذهن مجسم کند، سپس عکس‌ هایی از عنکبوت را ببیند و سرانجام در واقعیت به یک عنکبوت نگاه کند. البته بین این مراحل به اندازه کافی فاصله در نظر گرفته می‌ شود. همچنین این روش توام با تکنیک‌‎ های آرام‌ بخش اجرا شده و از سوی روان‌ درمانگر حمایت و کنترل می‌ گردد.
با تکرار این تجربه فرد در می‌ یابد که اگر چه آن موقعیت ناخوشایند است، اما زیان‌ بار نیست و با هر بار در معرض عامل ترس قرار گرفتن احساس کنترل بر آن ترس در فرد بیشتر می‌شود و این احساس کنترل کردن موقعیت و خود، مهم‌ ترین دستاورد این شیوه است. نوع دیگر حساسیت‌ زدایی، شیوه‌ ی یادگیری و مشارکت است. در این شیوه نیز درمانگر روش‌های صحیح و مناسب برخورد با موضوع ترس را به بیمار نشان می‌ دهد و به این ترتیب فرد را ترغیب به انجام همان کارها می‌ کند. البته در نظر گرفتن تفاوت ‌‎های فرهنگ و شدت اختلال در انتخاب روش مداوا و گرفتن نتیجه مثبت از آن ممکن است مفید باشد. در درمان فوبیاهای خاص به ندرت از داروها استفاده می‌ شود؛ اما اگر فرد برای رویارویی با موضوع یا موقعیت ترس‌ آور، بسیار مضطرب باشد، احتمالا برای آرام‌ سازی او و کمک به فرآیند مداوا، داروی ضد اضطراب تجویز می‌شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

50 − 40 =