خانه بارداری و زایمان بارداری عوارض سقط جنین عمدی

عوارض سقط جنین عمدی

سقط های عمدی چه آن ها که مطمئن انجام می شوند و چه آن ها که نامطمئن و پرخطرند، دارای عارضه هستند. منظور از سقط های عمدی، یعنی ختم بارداری که با میل و رضایت خود مادر انجام می شود. با ما تا پایان همراه باشید.
 

سقط جنین عمدی یکی از رایج‌ترین اعمال پزشکی در سراسر جهان است. در دنیا یک‌ سوم بارداری ها ناخواسته اتفاق می افتد و از این تعداد دو پنجم بانوان تصمیم می گیرند سقط عمد انجام دهند. البته این عمل در برخی کشورها قانونی و در برخی دیگر غیر قانونی است، اما حتی غیر قانونی بودن آن نیز تاثیری در کاهش سقط جنین عمدی نداشته است.

از هر ۴۶ میلیون سقط عمدی که سالانه در سراسر جهان انجام می شود ۲۰ میلیون مربوط به کشور هایی است که در آن سقط غیر قانونی است. در حال حاضر ۲۵ درصد جمعیت جهان در ۵۴ کشوری (آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا) ساکن هستند.
Consequences of intentional abortion
در این کشورها بر اساس قوانین سخت، سقط عمد تنها زمانی جایز است که جان مادر در خطر باشد.
در این کشورها بانوان مجبورند به روش‌هایی غیر از روش‌ های پزشکی معمول روی بیاورند، در نتیجه در هر ۹ دقیقه یک خانم در اثر عوارض ناشی از سقط پر خطر جان می بازد.

سقط جنین به معنای پایان یافتن دوران بارداری و تولد نوزاد پیش از زمان موعود است.

به سقط جنین عمدی نام های متعددی می دهند مانند سقط جنایی، سقط پرخطر یا غیر قانونی.

یک زن به دو صورت اقدام به انجام سقط می کند:

می تواند در یک محل استریل و سالم و به وسیله فرد دارای مهارت کافی جنین را سقط کند.

-گاهی در شرایط بد بهداشتی و به وسیله افراد ناوارد جنین خود را سقط می کند که در واقع علاوه بر عوارض و تهدید جان مادر، خطرات بسیاری دارد.

البته عارضه در شرایط مطمئن به حداقل می رسد، اما صفر نمی شود.

گر چه قانونی شدن سقط عمد می تواند جلوی مرگ و میر ناشی از آن را بگیرد اما به هر حال این عمل به خودی خود عوارض بسیاری دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم. 

عوارض ناشی از سقط جنین عمدی برای مادران
مشکلات بعد از سقط جنین عمدی برای مادران
-خون ریزی:

شایع‌ ترین عارضه جانبی سقط جنین است. گر چه خون ریزی بعد از سقط طبیعی محسوب می شود، اما گاهی در اثر سوراخ شدن رحم یا دهانه رحم خون ریزی بسیار شدید می‌ شود به نحوی که تنها به کمک جراحی و انتقال خون می توان از مرگ‌ مادر پیشگیری کرد.

-بروز عفونت:

بعد از سقط جنین مساله‌ای رایج است. گاهی به دلیل سقط ناقص و باقی ماندن قسمت‌ هایی از جنین یا ابزار جراحی در رحم این اتفاق رخ می دهد. استفاده از قرص‌های سقط‌ کننده نیز می تواند باعث عفونت کلی بدن شود. این نوع از عفونت بسیار خطرناک بوده و عامل مرگ مادر است.

-در صورتی که سقط جنین با بیهوشی عمومی همراه باشد ممکن است باعث تشنج و حمله قلبی شود. در این شرایط خطر عوارض دیگر نیز افزایش می یابد.

Consequences of intentional abortion

-گاهی در طول روند سقط، دهانه و گردنه رحم به شدت آسیب می بیند. استفاده از برخی ابزارها عامل زخم، پارگی و آسیب‌ های دهانه رحم است که منجر به خونریزی و عفونت می شود.

-در برخی شرایط در اثر استفاده از دستگاه‌ های مکنده، زخم‌ های دائمی روی جداره رحم ایجاد می شود.

-گاهی در اثر سقط جنین و استفاده از ابزار جراحی، رحم به شدت صدمه می بیند به طوری که لازم است تا با کمک جراحی رحم را کاملاً خارج کنند.

-سقط جنین عمدی در برخی موارد باعث آسیب‌ دیدگی سایر ارگان‌ ها از جمله روده و مثانه نیز می شود.

عوارض مصرف دارو هایی که به منظور سقط جنین تجویز می شوند، کم نیست.

عوارض دراز مدت بعد از سقط جنین عمدی برای مادران
-ناباروری:

نیمی از ناباروری ها به علت سقط جنین است. دلیل این موضوع می تواند عفونت لوله‌ های فالوپ، چسبندگی رحم به دلیل ایجاد زخم پس از کورتاژ یا باز شدن بیش‌ از حد دهانه رحم باشد. نوجوانان و بانوانی که برای نخستین مرتبه باردار می شوند و سقط انجام می دهند بیش از سایرین در معرض ناباروری قرار می گیرند به نحوی که حتی گاهی ناباروری دائمی می شود.

 

-زایمان زودرس:

متخصصان می‌گویند: به دنبال یک سقط عمد جنین، احتمال زایمان پیش از موعد یا سقط غیر عمدی افزایش می یابد و دلیل آن آسیبی است که به رحم وارد آمده است.

Consequences of intentional abortion

بی نظمی در قاعدگی:

افزایش ترشحات رحمی، روابط دردناک جنسی، عفونت‌ های رحمی که معمولاً عامل خونریزی و درد های شدید هستند، سوراخ شدن قسمت پایینی رحم یا مثانه یا روده، تهوع، استفراغ، خستگی های مداوم،‌درد های شکمی، سرگیجه، سردرد های مداوم، حساسیت شدید پستان‌ ها، خونریزی های قطع نشدنی و …از جمله عوارضی هستند که حتی بعد از انجام موفق سقط عمد، همچنان ادامه می‌ یابند.

-مرگ:

بررسی ها نشان داده حتی در سقط قانونی و به کمک روش‌ های پزشکی نیز احتمال مرگ ۲ برابر زمانی است که مادر زایمان طبیعی انجام می دهد.

عوارض روحی روانی بعد از سقط جنین عمدی برای مادران

سقط عمدی جنین باعث آسیب‌ های روانی می شود. بلافاصله بعد از سقط، فرد احساس می کند از بار و فشار مسئولیتی بزرگ رها شده‌اند، اما این‌ طور نیست. این چنین افرادی در ابتدا دچار وضعیتی می شود که در پزشکی اصطلاحا به آن ” انکار ” می گویند.

Consequences of intentional abortion

این حالت در برخی کوتاه و در برخی برای طولانی مدت ادامه دارد و گاهی حتی پس از گذشت ۱۰ سال همچنان ادامه می‌یابد. اکثر بانوان معمولا برای فرار از درد عاطفی و مجازات خود تصمیم می گیرند خود را به فعالیتی سرگرم کنند و برای رهایی از احساس گناه، شرم و اضطراب اقدام‌ های نیکوکارانه و خیرانه انجام می‌دهند. اما گاهی به نوشیدن الکل یا کشیدن مواد مخدر یا جدایی از همسر منجر می‌شود.

از جمله دیگر عوارض روانی بعد از سقط می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • مرور تکراری خاطرات مربوط به سقط جنین
  • خواب‌های تکراری در مورد سقط جنین
  • گرفتار احساساتی نظیر احساسات آغاز روند سقط شدن
  • کاهش میزان پاسخگویی یا تعهد نسبت به اطرافیان و خانواده
  • احساس بیگانه بودن و جدایی از دیگران
  • افسردگی خلقی
  • افزایش تحریک‌ پذیری و خصومت در برابر دیگران
  • کاهش تمرکز
  • احساس گناه از زنده بودن
  • احساس افسردگی، خشم، اضطراب و درد های عصبی 

در صورت تشدید عوارض روانی، ممکن است فرد به خودکشی دست زده یا مرتبا دچار فلش‌ بک به آغاز روند سقط شود. گاهی نیز فرد معتاد به الکل یا سوء مصرف مواد مخدر می شود یا اختلال عملکرد جنسی پیدا می کند. کمبود خواب و اختلالات غذا خوردن نیز از دیگر عوارض مربوط به سقط جنین است.

Consequences of intentional abortion

 

وقتی بدنتان آسیب می‌بیند

اگر سقط جنین به طور غیر ارادی و خود بخودی اتفاق بیفتد (به ویژه در ماه‌ های اول بارداری) معمولا عارضه جسمی شدیدی به همراه ندارد اما خطر سقط عمدی جنین خطرات بسیار زیادی را ایجاد می‌کند که از جمله مهمترین آن ها می‌توان به مرگ مادر اشاره کرد که به دلیل خونریزی، عفونت، آمبولی، بیهوشی و … رخ می‌دهد. در واقع از آن جایی که این نوع سقط‌ ها به وسیله افراد غیر متخصص صورت می‌گیرد، متاسفانه احتمال مرگ مادر زیاد خواهد بود.

 

خطر حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج رحمی از مهم‌ ترین شرایط اورژانسی در بارداری محسوب می‌شود که با تشخیص هر چه سریع‌تر نجات مادر و حفظ باروری را به همراه دارد. این نوع حاملگی که وضعیتی خطرناک و از مهم‌ ترین علل مرگ و میر مادران به شمار می‌آید، از هر ۱۰۰۰ مورد حاملگی در ۱۶ مورد پیش می‌آید و زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده خارج از آندومتر رحمی باشد.

 
معمولا در ۹۸ درصد این موارد تخمک بارور شده در لوله رحمی است و چنان چه این وضعیت سریع تشخیص داده نشود و درمان صورت نگیرد، منجر به پارگی لوله و به دنبال آن باعث خونریزی داخلی در ناحیه شکم می‌شود. البته لانه‌ گزینی تخمک بارور شده در جا های دیگری هم ممکن است رخ دهد. تخمدان، گردن رحم، شکم و همزمانی حاملگی خارج رحمی و داخل رحم از جاهایی هستند که امکان دارد تخمک بارور شده در آن ها جا خوش کند.
 
Consequences of intentional abortion
 
علائم بارداری خارج رحمی گاهی می‌تواند بیمار را دچار اشتباه و خیال کند که دچار عفونت ادراری یا مشکلات گوارشی و مسمومیت شده است و گاهی، خونریزی مشابه قاعدگی داشته باشد و حتی متوجه بارداری نشود اما خطر آن را نباید نادیده گرفت. بد نیست بدانید خطر سقط جنین احتمال بروز حاملگی خارج رحمی را تا ۶۰ درصد افزایش میدهد. این موضوع برای خانم‌ هایی اهمیت دارد که بعد از سقط و وقتی شرایط فراهم شد دوباره بچه‌دار شوند.

 

سقط؛ سرطان پستان و سرطان دهانه رحم


بر اساس پژوهش‌ها با سقط جنین خطر سرطان پستان تقریبا دو برابر می‌شود. در واقع سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان ها در ایران و جهان و دومین علت مرگ و میر زنان است. به همین دلیل افراد در صورت لمس هر گونه توده، مشاهده هر گونه تغییر در اندازه و شکل ظاهری سینه، ایجاد برآمدگی و کشیدگی پوست در سینه و وجود ترشح از نوک سینه باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

 
Consequences of intentional abortion
البته افراد بالای ۴۰ سال و کسانی که دارای ریسک بالا برای ابتلا به این بیماری هستند، باید سالانه یکبار ماموگرافی انجام دهند. به عبارتی در برخی موارد که توده قابل لمس نیست، انجام ماموگرافی می‌تواند برای تشخیص به موقع بیماری مفید باشد. پس اگر به فکر سقط هستید، سرطان پستان در کمین شماست.
از طرفی خانم‌ هایی که یک بار سقط انجام داده‌اند در مقایسه با زنانی که سقط انجام نداده‌اند، بیشتر دچار سرطان دهانه رحم می‌شوند. افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان و کبد نیز با سقط‌ های منفرد یا متعدد گزارش شده است.

 

وقتی رحم سوراخ می‌شود


بر اساس پژوهش‌ های متخصصان حدود ۲ تا ۳ درصد خانم‌ هایی که سقط جنین می‌کنند، در معرض خطر سوراخ شدن رحم قرار دارند. این در حالی است که بسیاری از این جراحات تشخیص داده نشده و درمان نمی‌شوند مگر اینکه  لاپاراسکوپی انجام شود. در این میان آسیب رحم ممکن است باعث بروز عوارضی در بارداری‌ های بعدی شود و حتی نیاز به هیسترکتومی (درآوردن رحم از بدن) باشد که خود عوارض دیگری مانند ناباروری، پوکی استخوان زودرس و … را در پی دارد.

Consequences of intentional abortion
این تنها خطر سقط جنین برای رحم نیت چرا که پارگی‌ های دهانه رحم که نیازمند بخیه زدن هستند، در حداقل یک درصد سقط‌ های سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد. پارگی‌ های کوچک تر نیز که درمان نمی‌شوند، در طولانی مدت به تخریب سیستم باروری منجر خواهد شد.

 

وقتی جفت سر راهی است


سقط جنین، خطر جفت سرراهی (پایین آمدن جفت در رحم مادر) در بارداری‌ های بعدی را ۷ تا ۱۵ برابر بیشتر می‌کند که خود تهدید کننده زندگی مادر است. آیا با روش‌های تشخیصی این عارضه آشنا هستید؟ خونریزی رحم به رنگ قرمز روشن و بدون درد طی نیمه دوم بارداری، علامت اصلی جفت سر راهی است. در عین حال معمولا خونریزی بدون نیاز به درمان قطع می‌شود، اما تقریبا همیشه چند روز یا چند هفته بعد مجددا شروع خواهد شد. حتی بعضی زنان باردار انقباض و جمع شدن رحم و دردی مشابه درد زایمان را تجربه می‌کنند.

 
Consequences of intentional abortion
 
بنابراین اگر طی سه ماهه دوم یا سوم بارداری دچار خونریزی رحمی شدید، سریع به پزشکتان مراجعه کنید و باید بدانید سونوگرافی بهترین روش تشخیص عارضه جفت سرراهی است. هنگامی که زن باردار خونریزی زیادی ندارد، پزشک استراحت در رختخواب را توصیه می‌کند تا زمان زایمان سزارین فرا برسد. داشتن رابطه زناشویی هم ممنوع است. اگر خونریزی رحمی شدید باشد، خانم باردار در بیمارستان بستری می‌شود و برای جبران کمبود خون بدن نیاز به تزریق خون دارد.
با وجود همه تدابیر اگر قرار باشد قبل از هفته ۳۶ بارداری سزارین انجام شود، پزشک برای رشد سریع‌ تر ریه‌ های نوزاد مصرف داروهای کورتون را تجویز خواهد کرد.
 
خطر سقط برای بارداری‌ های بعدی

نوزادان معلول در بارداری‌ های بعدی رابطه مستقیمی با سقط جنین عمدی دارد چرا که اینگ ونه سقط‌ ها با تخریب رحم و دهانه رحم همراه است و میتواند خطر زایمان زودرس، عوارض زایمان و تشکیل غیر طبیعی جفت در بارداری های بعدی را افزایش دهد. به عبارتی این عوارض از جمله علل معلولیت نوزادان است.

 

آسیب از نوع لگنی


متخصصان می‌گویند بیماری‌ های التهابی لگن ممکن است به افزایش خطر حاملگی خارج رحمی و کاهش باروری منجر شود. این در حالی است که بر اساس آمار حدود ۲۵ درصد خانم‌ هایی که سقط جنین عمدی دارند، در معرض بیماری‌ های التهابی لگن قرار می‌گیرند.

Consequences of intentional abortion

اندومتریوز در کمین است


اندومتریوز از جمله خطرات مهم سقط‌ های عمدی است. آندومتریوز در واقع نوعی کیست تخمدانی است و به پدید آمدن غده‌ های آندومتریال در بیرون از آندومتر و عضله رحم گفته می‌شود. در آندومتریوز بافت مخاط رحم یا همان آندومتر در بیرون از محل اصلی خود شکل میگیرد. این مکان هر جایی بجز طحال میتواند باشد؛ هر چند بیشترین جایی که این اتفاق ممکن است در آن رخ دهد لگن است.

در لگن نیز بافت تخمدان ها بیشتر از دیگر بافت‌ ها درگیر آندومتریوز می‌شود. بافت درگیر شده همزمان با دوران قاعدگی شروع به خونریزی کرده و مشکلاتی مانند درد های مزمن لگنی و نازایی ایجاد می‌کند. بد نیست بدانید خانم‌ های کم سن ۵/۲ برابر خانم‌ های ۲۰ تا ۲۹ ساله مستعد ابتلا به اندومتریوز بعد از سقط عمدی هستند.
 
Consequences of intentional abortion

 

امان از غیر متخصص‌ ها


التهاب و عفونت بافت رحم عارضه بسیار با اهمیتی است که در سقط‌ های عمدی به وفور دیده می‌شود و دارای علائمی مثل درد شکم، تب و افزایش خونریزی است و علاوه بر خطر عفونت شدید و ناباروری می‌تواند باعث مرگ مادر شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/helpdesk/public_html/website/NiniTime/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/helpdesk/public_html/website/NiniTime/wp-includes/functions.php on line 5373