حمام کردن روزانه نوزاد

حمام کردن روزانه نوزاد با داشتن بند ناف نه تنها اشکالی ندارد بلکه مفید است . از بدو تولد نوزاد بایستی حداقل یک روز در میان حمام داده شود و تمام بدن نوزاد را با آب و صابون و یا شامپوی مناسب شستشو داد .حمام دادن نوزاد به هیچ وجه اثر سوء روی ناف نوزاد و محل ختنه نداشته بلکه شستشوی ناف با آب و صابون از بروز عفونت جلوگیری می نماید.

مراحل حمام کردن نوزاد :

  • نوزاد را می توان در هر نوع لگن یا وان حمام کرد. قبل از شستشوی نوزاد باید وسایل لازم را آماده کرده و محیط اتاق را گرم کرد.
  • ابتدا چشم ها و صورت نوزاد را تمیز کنید. برای این کار هر یک از چشم ها را با یک گلوله پنبه تمیز که در آب جوشیده خیس کرده اید، از گوشه داخل چشم به طرف خارج پاک کنید. برای هر چشم یک تکه جداگانه پنبه استفاده نمائید. صورت نوزادرا نیز به همین طریق با یک تکه پنبه خیس تمیز کنید .
  • سپس در حالی که بدن نوزاد را در پارچه نرمی پیچییده اید و صورت او به طرف شماست ، سر نوزاد را با یک دست گرفته و با دست دیگر با شاپوی ملایم سر و موهای او را بشوئید.
  • بعداز خشک کردن سر، پارچه دور بدن نوزاد را بازکرده و در حالتی که نوزاد طاقباز قرار دارد، گردن، زیربغل، سینه و شکم نوزاد را با لیف تمیز و نرم آغشته به صابون پاک کنید . با یک پارچه مرطوب صابون را پاک کرده و نوزاد را به روی شکم برگردانید وبه همین نحو پشت او را نیز تمیز کرده و او را با حوله نرمی خشک کنید. نوزاد را روی زمین قرار دهید لباسهایش را پوشانده ،کهنه های او را بازکرده و باسن او را بشوئید. حال دستهای خود را صابونی کرده و رانها ،ساقها و پاهایش را صابون بزنید و با پارچه مربوط کف صابون را تمیز کرده و این قسمت ها را کاملا خشک نمائید.
  • بعد از افتادن بند ناف می توان نوزاد را داخل وان یا لگن حمام کرد. توجه نمائید که حرارت آب داخل لگن مناسب باشد. برای تعیین حرارت مناسب می توانید با آرنج خود آنرا امتحان کنید. (آب نیم گرم)
  • بعد از آماده کردن آب و سایر وسائل لازم، صورت و چشم های نوزاد را تمیز کرده ، بدن نوزاد رابه آرامی در داخل لگن آب قرا ردهید، طوریکه سر و صورت او خارج از آب باشد.
  • بعد از شستشوی بدن، را از لگن خارج کرده و با حوله نرمی که از قبل گرم شده است، خشک کنید. دقت نمائید که تمام قسمت های بدن از جمله پشت گوش ها،چین گردن ، آرنج، کشاله ران و زیر بغل نوزاد کاملا خشک شود.
  • ۲ یا حداکثر ۳ بار حمام در هفته برای نوزاد کافی است، لذا از شستشوی روزانه وی اجتناب کنید.
  • در ناحیه سر نوزاد دو فرورفتگی حس می شود که بسیار نرم است. یکی در قسمت جلو سر که آن را ملاج جلوی سر گویند و معمولا بین ۹ تا ۱۸ ماهگی بسته و سفت می شود و دیگری در پشت سر که آن را ملاج پس سر می نامند و اغلب تا چهارماهگی بسته می شود. باید بدانید به هنگام شستشوی سر نوزاد دست زدن به این ملاج ها باعث درد یا ناراحتی نوزاد نمی شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here