دندانپزشکی و کشیدن دندان در دوران بارداری

نی نی تایم : بسیاری از خانم ها در دوران بارداری، نیازمند مراجعه به دندانپزشکی می شوند و سوالاتی در ذهن آنها پیش میاید. از جمله اینکه آیا امکان کشیدن دندان یا پرکردن دندان برای مادران در هنگام بارداری وجود دارد و آیا پرکردن دندان، می تواند برای جنین ضرر داشته باشد؟ در این مقاله پاسخ سوالات شما را خواهیم داد.

توصیه دندانپزشکان به زنان
از آنجایی که همواره پیشگیری بهتر از درمان است، توصیه دندانپزشکان به خانم های عزیزی که قصد بارداری دارند این است که همراه با آزمایشات آمادگی بارداری، برای ویزیت و ارزیابی وضعیت دهان و دندانشان نیز اقدام نمایند تا در صورتیکه درمانی لازم هست قبل از بارداری‌شان انجام شود.
زمان‌های مراجعه به دندانپزشک در بارداری

در مدت زمان نه ماهه بارداری باید سه مرتبه (هر سه ماه یکبار) به دندانپزشک مراجعه نمایید تا اگر نیاز به جرم‌گیری دارید انجام شود. اما اینکه چرا در این دوران بیش از همیشه نیاز به جرم گیری پیدا میکنید، دلایل خاص خود را دارد. در طول بارداری بر اثر تغییرات هورمونی، اتفاقاتی در بدن مادر رخ میدهد که احتمال خرابی دندان ها را افزایش میدهد.

برخی از دلایل خرابی دندان ها در دوران بارداری:

 • تورم و قرمزی لثه بیشتر میشود.
 • تمایل به خوردن غذاهای شیرین و ترش افزایش می یابد.
 • تمایل به مسواک زدن کاهش می یابد.
 • بعضی از مادران رفلاکس (تهوع) دارند که به خاطر برگشت اسید معده به دهان برای دندان ها مضر است و منجر به خراب شدن دندان ها می شود.
 • معمولا بر اثر غفلت اکثر مادران، میزان ویتامین D و کلسیم کاهش می باید و جنین -اصطلاحا- از کلسیم موجود در استخوان ها و دندان های مادر بر میدارد!
کشیدن دندان یا عصب کشی در دوران بارداری
 • کشیدن دندان عقل و یا هر دندانی که قابل نگهداری نیست، خطری برای شما ندارد ولی برای اطمینان از بخیه برای جلوگیری از خونریزی استفاده نمایید.
 • درمان ریشه یا همان عصب کشی نیاز به تهیه عکس رادیوگرافی در حین انجام کار دارد. در صورتیکه مرکز دندانپزشکی مجهز به روپوش سربی برای محافظت شماست، اقدام به درمان نمایید .در غیر اینصورت از روش های اورژانس برای کاهش درد استفاده کنید.

به همه دلایلی که در بالا ذکر شد امکان پوسیدگی دندان و مشکلات لثه در طول دوران بارداری وجود دارد. اگر به هر دلیلی درد ،پوسیدگی، خونریزی لثه و مانند آن برای شما پیش آمد، نیاز به کارهای دندانپزشکی پیدا خواهید کرد.

روپوش سربی مخصوص مادران باردار

از آنجایی که اشعه ایکس برای جنین مضر است، در زمان بارداری باید مراقب باشید تا کمترین تماس را با آن داشته باشید. اگر در مرحله ای از درست کردن دندان ها نیاز به عکس پیدا کردید، از روپوش سربی که مخصوص مادران باردار برای جلوگیری از صدمه اشعه به جنین طراحی و تولید شده، استفاده کنید

اگر نیاز به تزریق هم پیدا کردید تزریق های عادی دندانپزشکی برای شما بلامانع است ولی اگر حساس هستید تزریق مخصوص هم وجود دارند که میتوانید از پزشکتان بپرسید.

استفاده از مسکّن و آنتی بیوتیک در بارداری
 • داروهای مسکّن را با تایید پزشک متخصص زنان خود مصرف نمایید.
 • از مسکن های بی خطر مثل استامینوفن استفاده نمایید.
 • در صورتیکه دندان شما عفونت دارد میتوانید از آنتی بیوتیک به مدت ۳ تا ۵ روز استفاده کنید و بعد از آن اقدام به کشیدن یا درمان نمایید.
 • از استفاده خودسرانه دارو ها حتی داروهای گیاهی بدون اجازه پزشک جدا خودداری نمایید.
 • استفاده طولانی مدت از مسکّن ها و آنتی بیوتیک ها به جای درمان، خطرات بیشتری برای جنین شما در مقایسه با درمان های دندانپزشکی دارد.
بهترین زمان انجام کارهای دندان پزشکی
 1. در سه ماهه اول دوران بارداری به دلیل تهوع و خطر اشعه برای جنین توصیه می شود از اقدامات دندانپزشکی با احتیاط استفاده شود.

 2. بهترین زمان برای انجام کارهای دندانپزشکی سه ماهه دوم دوران بارداری است

 3. در سه ماهه آخر هم به دلیل افزایش وزن و فشار به جنین و مادر در حین کار فقط در موارد اورژانس اقدامات دندانپزشکی انجام می گردد

آیا دندان کشیدن در بارداری خوب است؟

dentistry-and-tooth-extraction-during-pregnancy

خانم های باردار نگران کشیدن دندان نباشند!

بارداری تغییرات زیادی در بدن به همراه دارد. از جمله این تغییرات در دهان دیده می شود. زمانی که باردار می شوید، میزان هورمون های بدن به هم می ریزد و تغییر می کند. طوری که می تواند بیماری های دهانی مثل بیماری های لثه یا دیگر بیماری های دندانی را برایتان به همراه داشته باشد. به همین دلیل، بهترین ایده این است که به طور مرتب با دندانپزشک خود در ارتباط باشید و معاینات منظم روی دهان و دندان هایتان صورت گیرد.

با داشتن ملاقات ها و معاینات منظم دندانپزشکی، می توان گفت تا حدی ایمنی را در بدن خود به کار گرفته اید. اما سوالی که در این بین مطرح می شود، اینکه دندان کشیدن در بارداری مجاز می باشد؟ در جواب، انجمن دندانپزشکی آمریکا و آژانس های بهداشت و سلامت، باید گفت که بله می شود.

تفکر غلط؟!

دلیل اینکه چرا بسیاری در رابطه با دندان کشیدن یک خانم باردار نگران هستند، این است که در واقع به همان اندازه از انجام خدمات دندانپزشکی برای او نگران می باشند. بسیاری از دندانپزشکان قبلا فکر می کردند که درمان دندانپزشکی خانم های باردار ایمن نیست، حتی شدت مشکل خانم باردار هم برایشان مهم نبود.

بیحسی موضعی و دیگر درمان های ایمن :

شواهدی هست که ثابت می کند کشیدن دندان یا دیگر انواع درمان های دندانپزشکی در دوران بارداری ایمن می باشند. در نشنال مترنال و مرکز بهداشت دهان و دندان کودکان بیان کرده که انجام هرگونه خدمات دندانپزشکی در بارداری ایمن می باشد. در این مقوله این گونه بیان شده است که بیمارانی  که بیحسی موضعی، داروهای مسکنی که دریافت می کنند و یا رادیوگرافی هایی که در دوران بارداری انجام می دهند، همه ایمن هستند. 

در صورت فرارسیدن زمان کشیدن دندان در دوران بارداری، زمانبندی از همه مهمتر است. انجمن بارداری آمریکا توصیه می کند که کارهای دندانپزشکی که ضروری هستند باید در سه ماهه دوم بارداری صورت گیرند و هر گونه درمان غیر ضروری تا بعد از زایمان عقب بیفتد.

زمانی که به سه ماهه سوم بارداری وارد شدید، ممکن است متوجه شوید که دراز کشیدن یا خوابیدن برایتان راحت نباشد، آن هم برای دندان کشیدن که باید در این پوزیشن قرار بگیرید. البته این امکان هم هست که در سه ماهه اول بارداری با مشورت با پزشکتان کارهای دندانپزشکی را انجام دهید.

البته در رابطه با دندان کشیدن، مهم نیست در کدام سه ماهه بارداری می باشید؛ باید هرچه سریعتر اقدام کنید. چه ترمیم ریشه دندان باشد، چه کشیدن دندان، برای اینکه آسیب های لثه و دندان هایتان به جنین هم نرسد، باید در دوران بارداری برای این موارد دندانپزشکی نیز اقدام کنید.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

73 − 63 =