انواع روشهای زایمان، دانستنی های لازم

امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش‌های مختلفی برای زایمان وجود دارند که با شناخت آن ها می توانید مناسب ترین روش زایمان را برای خود انتخاب کرده و دیگر نگران درد یا عوارض زایمان نباشید. در ادامه با انواع روش های زایمان آشنا شده و به راحتی می توانید آن ها را با هم مقایسه کنید.
روش لاماز
لاماز (Lamaze method) یکی از رایج‌ترین روش‌ های زایمان است. شاخصه‌های متعددی برای معروف شدن یک روش وجود دارد. یکی از آن‌ها تمرکز روی آنچه در طول زایمان زنان رخ می‌دهد است.
شما می‌توانید در مورد شرایط این روش‌ها مطلع شده و در مورد انتخاب‌های پزشکی و کنترل درد تصمیم گیری کنید.
روش لاماز: فراتر از تنفس
روش لاماز شما را به حرکت کردن و چرخیدن تشویق می‌کند چرا که با این کار می‌توانید درد و انقباض عضلات را کنترل کنید. همچنین به نوزاد کمک می‌کند در وضعیت مناسبی برای بیرون آمدن قرار گیرد. روش لاماز بر این اصل استوار است که بهترین وضعیت برای به دنیا آوردن نوزاد راحت‌ترین وضعیت برای شما است.
لاماز حاصل یک تلاش گروهی است
بخشی از زایمان لاماز به کمک همسر، دوست یا فردی که هنگام زایمان مادر را از لحاظ عاطفی و فیزیکی حمایت کند انجام می‌شود. آن فرد نیز باید همراه شما در کلاس‌ها شرکت کند. در این کلاس‌ها یاد می‌گیرند در اتاق زایمان چگونه از شما حمایت کنند و هردوی شما یاد می‌گیرید چگونه با هم ارتباط برقرار کنید.
روش برادلی
روش برادلی (Bradley method) را روش مربی گری شوهر نیز نامیده‌اند. مربی یا همان پدر نوزاد آموزش می‌بیند که در اتاق عمل چگونه به شما کمک کند. همچنین در دوران بارداری در رعایت رژیم غذایی و ورزش با شما همکاری می‌کند.
روش برادلی و زایمان طبیعی
در این روش داروها به عنوان آخرین چاره به شما پیشنهاد می‌شود. همچنین با کمک این روش می‌توانید از اپی زیاتومی (برش بین واژن و مقعد) یا زایمان سزارین جلوگیری کنید.
روش الکساندر
روش الکساندر (Alexander Technique) فقط برای زایمان نیست. بلکه برای افرادی که دردهای مزمن دارند نیز استفاده می‌شود. روش الکساندر به شما کمک می‌کند در طول بارداری، زایمان و بعد از زایمان راحت باشید. یاد می‌گیرید چگونه به بدن خود توجه کنید درنتیجه می‌توانید وضعیت بد آن را تغییر دهید. این روش بر این اصل استوار است که ذهنت را آرام کن تا به بدن اجازه دهی هر کاری لازم است در طول زایمان انجام دهد.
روش الکساندر بر پایه‌ راحتی است
در کلاس‌های روش الکساندر نحوه‌ صحیح و راحت نشستن برای زایمان به شما آموزش داده می‌شود. همچنین شل کردن ماهیچه‌های لگن نیز به شما آموزش داده خواهد شد و جاذبه‌ زمین به بیرون آمدن نوزاد کمک می‌کند.
زایمان به کمک هیپنوتیزم
به خاطر زایمان مضطرب هستید؟ روش زایمان به کمک هیپنوتیزم به شما آموزش می‌دهد که چطور خود را هیپنوتیزم کنید پس داستان‌های ترسناک در مورد زایمان و ترس از آن را کاملاً فراموش کنید. این روش را مونگان نیز می‌نامند چرا که مخترع آن ماری مونگان است.
زایمان در آب
در این روش حداقل بخشی از زایمان طبیعی خود را در یک استخر آب به عمق حداقل ۴۵ سانتی‌متر خواهید بود. این روش به شما کمک می‌کند آرام‌تر بوده و درد کمتری داشته باشید. اگر از ابتدای کار در استخر باشید کل فرآیند زایمان کوتاه‌تر می‌شود. همچنین در این روش ممکن است برای کنترل درد به دارو نیاز نداشته باشید.
بحث درمورد آب
پزشکان در مورد تمیز بودن آب به اندازه‌ کافی یا عفونت‌هایی که از طریق آب آلوده ممکن است انتقال یابد نگران‌اند. همچنین باید مراقب باشند تجهیزات به منظور مراقبت از شما و کودکتان در دسترس باشد.
روش لبویر 
در روش لبویر (Leboyer) نوزاد خود را می‌توانید در یک اتاق آرام با نور کم به دنیا آورید. بلافاصله بعد از تولد نوزاد روی شکم شما قرار می‌گیرد. تیم مراقبت شما بند ناف را نمی‌برد. این کار به منظور زمان دادن به نوزاد برای استفاده از آن به منظور نفس کشیدن است.
سپس نوزاد را ماساژ داده و حمام می‌کنند. این روش به منظور آرامش بیشتر نوزاد انجام می‌شود.
زایمان سزارین
سزارین (cesarean section) یکی از شناخته شده ترین روش‌ها در میان انواع زایمان به شمار می‌رود. متخصص زنان با برش بزرگی روی شکم، نوزاد را بیرون می‌آورد. این روش معمولاً زمانی انجام می‌شود که روش‌های مرسوم خطری داشته باشند. اگر نوزاد در شکم به یک سمت دراز کشیده یا وضعیت آن به گونه‌ای باشد که هنگام زایمان از پا بیرون می‌آید و نتوان آن را چرخاند از این روش استفاده می‌شود. همچنین این روش برای زایمان چند قلوها نیز به کار برده می‌شود.
سزارین برنامه ریزی نشده
گاهی در حین زایمان مشخص می‌شود که باید از روش سزارین استفاده شود. مانند موارد زیر:
 اگر نوزاد در راه خروج گیر کند
 استرس مادر ضربان قلب نوزاد را به طور نامنظم بالا ببرد
 بند ناف دور گردن نوزاد باشد
بند ناف قبل از نوزاد بیرون آید
جراحی سزارین
در اغلب موارد باید برای این جراحی بیدار باشید. با اینکه بیدار هستید اما داروی بی حسی به شما تزریق شده و چیزی احساس نمی‌کنید. دکتر باید دو برش ایجاد کند یکی روی شکم و دیگری روی رحم. بهبود یافتن بعد از زایمان در این روش طولاتی‌تر از زایمان طبیعی خواهد بود. اما روند زایمان کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.
خطرات سزارین
عفونت
از دست دادن خون
لختگی خون
چاقی نوزاد
محققان بار دیگر تائید کردند که زایمان سزارین ریسک چاقی نوزاد در کودکی را افزایش می‌دهد.
محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا دریافتند در مقایسه با کودکان متولد شده با زایمان طبیعی، کودکان متولدشده با زایمان سزارین ۴۰ درصد از ریسک بالاتر ابتلا به چاقی یا اضافه‌ وزن تا رسیدن به سن ۷ سالگی برخوردار هستند.
به گفته نئول مولر، سرپرست تیم تحقیق، ریسک چاقی نوزاد حتی در کودکان متولد شده با زایمان سزارین از مادران چاق و دارای اضافه‌وزن به مراتب بیشتر بوده و از ۷۰ تا ۸۰ درصد خواهد بود.
مولر در این باره می‌گوید:
ما دریافتیم که نقش حفاظتی زایمان طبیعی به مراتب بیشتر است و به مادران چاق یا دارای اضافه‌ وزن کمک می‌کند تا کمتر چاقی بین نسلی را انتقال دهند.
به عقیده مولر و همکارانش در زایمان طبیعی نوزاد به هنگام خروج از مسیر زایمان میکروب‌های مفید مادر را دریافت می‌کند و این میکروب‌ها به حفاظت از کودک در مقابل چاقی منجر می‌شوند.
مولر در ادامه می‌افزاید:
شواهد مکرر نشان می‌دهد که نوزادان متولدشده با زایمان طبیعی در مقایسه با نوزادان متولدشده با زایمان سزارین، دارای میکروب‌های متفاوتی در روده هستند.
در این مطالعه، محققان داده‌های بیش از ۱۴۰۰ زایمان را در بوستون بررسی کردند. در حدود ۵۷ درصد زنانی که به شیوه سزارین و ۵۷ درصد زنانی که به شیوه طبیعی زایمان کرده بودند چاق بودند.
طبق گزارش محققان، کودکان متولدشده به شیوه زایمان سزارین با ریسک چاقی نوزاد بیشتری مواجه بودند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here