برای بهبود گوارش خود آب گرم بنوشید

نی نی تایم : نوشیدن یک لیوان آب هنگام صبح عادتی خوب محسوب می‌شود اما اینکه آب سرد را ترجیح می‌دهید یا آب گرم مساله مهمی است. پزشکان نوشیدن آب گرم را هنگام صبح توصیه می‌کنند، حتی اگر چندان به مذاق جوانه‌های چشایی خوش نیاید. می‌توان یک لیوان آب ساده نوشید یا مقدار کمی آب لیمو برای بهبود مزه به آن اضافه کرد.البته، نوشیدن آب گرم تنها به ساعات صبحگاهی محدود نمی‌شود. در ادامه با برخی از فواید سلامت نوشیدن آب گرم بیشتر آشنا می‌شوید.

 

نوشیدن آب گرم با معده خالی اگر چه زیاد دلپذیر نیست اما مصرف روزانه آن به تقویت سیستم گوارش کمک کرده و با از بین بردن سموم بدن ، باعث تقویت سیستم ایمنی نیز میشود . به گفته کارشناسان بهتر است روز خود را با یک لیوان آب گرم به همراه مقداری لیمو ترش تازه و یا چای کمرنگ شروع کنید . این عادت خوب باعث کم کردن فعالیت رادیکال های آزاد در بدن شده و شما را در برابر انواع بیماری‌ها محافظت می‌کند .ا

هضم را بهبود می‌بخشد


نوشیدن یک لیوان آب گرم یا آب داغ با معده خالی به صورت ناشتا بدن شما را از انواع سموم پاکسازی می‌کند بنابراین باعث می‌شود که شما کمتر بیمار شوید .
نوشیدن آب یا سایر مایعات سیستم گوارش شما را تحریک کرده و کمک می‌کند که هضم بهتری داشته باشید بنابراین ضایعات غذایی سریع تر از بدن شما خارج خواهند شد .

همچنین توجه داشته باشید که نوشیدن آب سرد بعد از خوردن غذا میتواند باعث جامد و ته نشین شدن چربی موجود در غذا شده و هضم غذا را دچار مشکل ‌کند. بنابراین بهتر است به صورت ناشتا و همراه و یا بلافاصله بعد از خوردن غذا ، آب و سایر نوشیدنی های سرد را استفاده نکنید .

از بروز یبوست پیشگیری می‌کند

بسیاری از غذاهایی که در طول روز استفاده میکنیم دیرهضم هستند و بنابراین خیلی از مردم مشکل یبوست را دارند . مشکل یبوست باعث ایجاد دفع سخت، نفخ شکم، درد و ناراحتی در افراد می‌شود. خبر خوب اینکه نوشیدن آب گرم باعث تحریک حرکات روده بزرگ شده و به رفع یبوست کمک می کند .

 
به تسکین درد کمک می‌کند

نوشیدن یک لیوان آب گرم یا آب داغ گاهی اوقات بهترین راه برای کاهش دردهای قاعدگی و گرفتگی های عضلانی و سردرد می باشد . حرارت آب اثر آرامبخشی بر روی بدن دارد و به آرامش عضلات شکمی به دنبال کرامپ یا اسپاسم های عضلانی کمک می‌کند.
بر طبق برخی مطالعات مصرف آب گرم باعث تحریک گردش خون و کاهش گرفتگی عضلانی خواهد شد .

به کاهش وزن کمک میکند

شما شاید بارها شنیده باشید که نوشیدن آب گرم با شکم خالی به کاهش وزن کمک می کند . این مسئله درست است . گرمای آب دمای بدن و متابولیسم را بالا برده و به چربی سوزی کمک می‌کند . همچنین نوشیدن آب گرم باعث افزایش عملکرد دستگاه گوارش و کلیه ها می شود . 
برای بهره‌مندی از خواص آب گرم سعی کنید آن را همراه مقداری آب لیمو ترش تازه میل کنید .

گردش خون را بهبود می‌بخشد

نوشیدن یک لیوان آب گرم باعث تخریب رسوبات چربی بدن و همچنین رسوباتی که بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد می‌شود . نوشیدن آب گرم باعث حذف سموم موجود در بدن ، بهبود گردش خون و تصفیه خون نیز می‌شود . همچنین نوشیدن آن به ریلکس شدن ماهیچه ها و تحریک جریان خون نیز کمک می‌کند .

جلوگیری از پیری زودرس

نوشیدن آب گرم با معده خالی باعث تعویق روند پیری و علائم مربوط به آن می‌شود . هنگامی که دربدن ما سموم جمع می شود ما مستعد انواع بیماری‌ها خواهیم شد. بنابر این عادت به نوشیدن یک لیوان آب گرم در صبح ناشتا با معده خالی باعث سم زدایی از بدن و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها می شود . به علاوه این عادت خوب باعث مرمت سلول های آسیب دیده پوست شده و به حفظ خاصیت ارتجاعی آن نیز کمک می‌کند .

سم‌زدایی بدن

نوشیدن آب گرم می‌تواند به پاکسازی بدن از طریق تخلیه سموم مضر کمک کند. هنگامی که چند لیوان آب گرم در روز می‌نوشید، این کار به افزایش دمای بدن منجر می‌شود. از این رو، میزان تعریق برای خنک‌سازی بدن افزایش می‌یابد. تعریق به تخلیه سموم از بدن کمک می‌کند.مصرف روزانه آب گرم پوست را نیز سم زدایی می‌کند و از این رو، احتمال ابتلا به بیماری‌های مرتبط با پوست مانند آکنه و لکه‌های پوستی را کاهش می‌دهد. به طور کلی، نوشیدن آب برای سم زدایی و از بین بردن ناخالصی‌های موجود در بدن گزینه خوبی است.برای کسب نتایج بهتر می‌توانید مقداری آب لیمو به لیوان آب گرم خود اضافه کنید. 

بهبود خواب

اگر با مشکلات خواب مواجه هستید و به راحتی به خواب نمی‌روید، نوشیدن آب گرم پیش از به تختخواب رفتن می‌تواند به بهبود خواب کمک کند. آب گرم دمای داخلی بدن را افزایش می‌دهد که این شرایط به آرامش و شل شدن بدن، آرامش اعصاب و احساس خواب آلودگی و آرامش کمک می‌کند.همچنین، نوشیدن آب گرم از هوس‌های نیمه شب پیشگیری کرده و احساس شادابی صبحگاهی را موجب می‌شود.

نکات مهم

همواره آب ولرم یا گرم بنوشید و از نوشیدن آب داغ پرهیز کنید زیرا آب داغ می‌تواند به بافت دهان و مری آسیب برساند.پس از جوشاندن آب، اجازه دهید دمای آب کاهش یابد و سپس آن را مصرف کنید.هنگام غذا آب ولرم بنوشید زیرا نوشیدن آب سرد موجب می‌شود بدن به انرژی بیشتری برای افزایش دمای خود نیاز داشته باشد و این مساله بر فرایند گوارش تاثیر منفی می‌گذارد.پس از ورزش از نوشیدن آب گرم پرهیز کنید زیرا دمای بدن به خودی خود بالا است و نوشیدن آب گرم دمای بدن را بیش از اندازه افزایش می‌دهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here