مصرف دارو در بارداری، ممنوعیت ها فراموش نشود

در اکثر موارد پاسخ این سوال مثبت است. بر خلاف داروهای گیاهی، اکثر داروهای نسخه های یا داروهای بدون نسخه که توسط دکتر شما تائید شدهاند برای اثرات مضر آزمایش شده اند.
در حالیکه بسیاری از داروها به شیر وارد میشوند، مقدار آنها آنقدر ناچیز است که برای نوزاد خطری ندارد.
در اکثر موارد، مزایای دارو درمانی برای سلامتی مادران و مزایای شیرمادر برای سلامت نوزادان بر خطرات در معرض دارو قرارگرفتن غلبه میکند. با اینحال چند استثناء مهم وجود دارد (جدول را ببینید).
مادران باید تمام داروها شامل داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و مکمل های غذایی را با پزشک‌شان بازبینی کنند.
دربرخی دسته های دارویی، مثل ضد افسردگی‌ها و مسکن‌ها، از بین چندین گزینه، جایگزین‌های ایمن‌تری یافت می‌شوند.
بیاد داشته باشید که تاثیر دقیق بسیاری از داروها بر نوزادان تغذیه شده با شیرمادر هنوز کاملا شناخته شده نیست.
بنابراین اگر شما عادت دارید از داروهای بدون نسخه برای ناراحتی‌های جزئی استفاده کنید، بهتراست درباره نیاز خود به این داروها در دوران شیردهی تجدیدنظر کنید.
جای تعجب نیست اگر داروهای غیرمجاز مانند آمفتامین ها، کوکائین، هروئین و ماریجوانا در صدر فهرست موادی قرار می‌گیرند که در دوران شیردهی نباید مصرف شوند.
متادون و بوپرنورفین که برای درمان اعتیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولا بی‌ضرر هستند و انتخاب بسیار بهتری برای زنانی هستند که با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنند.
زنانیکه در دوران بارداری سیگار را ترک کرده اند، باید ترک سیگار را ادامه دهند- برای سلامتی خود و نوزادشان– اما کسانی که قادر به ترک سیگار نیستند نیز به دلیل اثرات مثبت بالقوه شیرمادر در برابر بیماری‌های تنفسی در نوزادان باید به شیردهی ادامه دهند.
نکته مهم- مکمل ویتامین D برای نوزادان
در جوامع پزشکی همیشه این بحث وجود دارد که آیا نوزادان تغذیه شده با شیر مادر ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی را به طور کامل از شیرمادر به دست می‌آورند.
در اکثر موارد، اگر مادر یک رژیم غذایی خوب داشته باشد، شیر او هیچ کمبودی از مواد مورد نیاز نوزادش نخواهد داشت.
ویتامین D یک استثناء است. برخلاف سایر ویتامین‌ها که در مواد غذایی یافت می‌شوند ویتامین D در منابع غذایی بسیار کمی یافت می‌شود، و مقدار آن در شیر انسان نیز بسیار کم است.
در عوض، ما ویتامین D را از طریق تابش نور خورشید به پوست‌مان می‌سازیم.
اما بسیاری از نوزادان زمان زیادی را در معرض تابش مستقیم نور خورشید نمی گذرانند، و نباید هم بدون محافظت و ضدآفتاب کافی این کار را بکنند.
آکادمی پزشکان اطفال آمریکا، اخیرا بیانیهای را منتشرکرد که توصیه می‌کند تمام کودکان از بدو تولد تا نوجوانی روزانه ۲۰۰ واحد بین المللی ویتامین D دریافت کنند.
برای نوزادانی که شیرمادر می‌خورند قطره ویتامین D بهترین روش دریافت مکمل است.
نوزادانی که شیرخشک می‌خورند می‌توانند این مقدار را از طریق خوردن حداقل ۵۰۰ میلی لیتر (۱۷ اونس) شیرخشک در روز، در صورتی که با ویتامین D غنی شده باشد، دریافت کنند.
از زمانی که تغذیه تکمیلی شروع می‌شود و مصرف شیر خشک از این مقدار کمتر می‌شود، آنها نیز باید مکمل دریافت کنند.
خطرات مکمل‌های گیاهی
دقیقا مانند دوران بارداری، مادران شیرده نیز نباید از هیچگونه درمان جایگزین یا گیاهی که اثرات مضر بالقوه آن روی کودک شیرخوار به دقت ارزیابی نشده استفاده کنند.
گرچه مکمل‌های گیاهی نظیرSaint-John-wort *،**gingko biloba, kava kava, Echinaceaو سنبل‌الطیب اغلب” طبیعی” تلقی می‌شوند اما این به هیچ‌وجه به معنی بی خطر بودن آنها نیست.
گذشته ازاین سیانید، شوکران وپیچک سمی نیز که در طبیعت یافت می‌شوند برای انسان سمی هستند. و آنچه برای شما بیخطر است ممکن است برای یک نوزاد در حال رشد بی‌خطر نباشد.
بسیاری از این درمان‌های گیاهی از فرهنگ هایی وام گرفته شده که از آن ها سال‌هاست که به عنوان دارو استفاده می‌شود.
در هر صورت این مواد برگرفته شده از زمینه‌های فرهنگی خود به همین سادگی توسط کارخانه‌های سازنده بدون داشتن هیچ تخصصی درباره استفاده مناسب از آنها به ویتامین‌ها، نوشیدنی‌ها، و میان‌و‌عده‌ها افزوده شده‌اند.‌
ما درباره چگونگی اثر این داروها– که مانند سایر داروها توسط FDA تهیه نشدهاند– بر جسم بزرگسالان بسیار کم، و بسیار کمتر از آن درباره اثراتشان بر کودکان و نوزادان میدانیم.
FDAفهرست داروهای گیاهی که اثرات جانبی خطرناک آنان شناسایی شده است را در یک وب‌سایت نگهداری می‌کند (csfan.fda.gov/~dms/ds-warn.html) (.اما به خاطر داشته باشید اینها فقط مواردی هستند که ما از آنها اطلاع داریم، تنها نبودن نام دارویی در این فهرست به معنی بی‌خطر بودن آن نیست.
پزشک شما نیز می‌تواند یک منبع اطلاعاتی برای شما باشد، اما برخی پزشکان ممکن است از عوارض داروهای گیاهی مطلع نباشند.
در سایه تمام ناشناخته‌ها، استفاده نکردن زنان باردار یا شیرده از تمام داروهای گیاهی عقیده خوبی است. از هرگونه چای، مکمل، یا میان وعده گیاهی که وعده درمان یا تغییر روحیه می‌دهد پرهیز کنید.
هنگامی که می‌خواهید یک مولتی ویتامین انتخاب کنید به اصول تکیه کنید– از ویتامین‌هایی که ادعای رهایی از استرس، تمرکز، یا پیشگیری از ضعف حافظه را دارند اجتناب کنید. برچسب‌ها را بررسی کنید: بسیاری از سازندگان فهرست اجزای گیاهی را مانند سایر ترکیبات مغذی روی برچسب ذکر می‌کنند، اما در صورتیکه هیچ توصیه‌ای از مقادیر توصیه شده روزانه از FDA برای آن موجود نبود، ممکن است بی‌خطر نباشد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here