خوردن خربزه در دوران بارداری

خربزه به دلیل طبع گرم خود، ارزش غذایی بالایی دارد، می‌تواند در افزایش مایعات جنسی و کمک به شکل‌گیری نطفه نقش موثری داشته باشد و سبب فزونی میل جنسی نیز می‌شود.خربزه میوه ای شیرین، لذیذ و گواراست که انواع گوناگونی دارد و بهترین آن خربزه خراسان است. خانواده خربزه علاوه بر خربزه شامل انواع گرمک و طالبی نیز می‌شود که البته این دو نوع کم آب تر از خربزه هستند.
علامت خوب آن است که سنگین و نسبتا سفت باشد و قسمت انتهای آن را وقتی کمی فشار دهید مختصری فرو رود.

مواد موجود در ۱۰۰ گرم خربزه:
 • فیبر یک گرم
 • کلسیم ۱۲ میلی‌گرم
 • فسفر ۱۷ میلی‌گرم
 • پتاسیم  ۲۳۸ میلی‌گرم
 • پیش‌ساز ویتامین A ۱۲۵۰ واحد
 • انرژی ۳۱ کیلو کالری
 • ویتامین C   ۳۷ میلی‌گرم
 • کربوهیدرات ۸  گرم
خواص درمانی
 1. دارای ویتامینA است، از این رو درترمیم و تجدید سلول های بدن نقش دارد.
 2. با داشتن خاصیت ادرارآور بودن در بیماری های سنگ کلیه و مثانه مفید است.
 3. سرشار از ویتامین هایA ،D وC و سلولز است.
 4. به علت دارا بودن خاصیت ملیّن، برای معالجه یبوست تجویز می شود.
 5. اگر گوشت خربزه را له کنید و به صورت مرهم روی سوختگی های سطحی پوست بدن بگذارید، آن را معالجه خواهد کرد.
 6. تخم خربزه برای سرفه حاد، درد سینه و حلق و تب های شدید مفید است.
 7. باعث افزایش شیر در زنان شیرده می شود.
 8. مغز تخم خربزه ی بو داده طبیعت گرم دارد.
 9. مغز تخم خربزه ی بو داده دارای خاصیت ادرار آور و افزایش دهنده میل جنسی است.
 10. برای اشخاص مبتلا به سل ریوی و کم خونی مفید است.
 11. خربزه، رنگ چهره را روشن می کند و بیماری استسقاء ( احساس تشنگی دائمی ) را درمان می نماید.
 12. به هضم غذا کمک می کند و رودل را برطرف می نماید.
 13. خوردن ۸ گرم دم کرده ی پوست خشک شده ی خربزه، سنگ مثانه را دفع می کند.
 14. میزان پتاسیم موجود در خربزه، برای بیماران مبتلا به بیماری قلبی – عروقی بسیار موثر است و مصرف این ماده غذایی نقش به سزایی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی دارد.
 15. با توجه به مقدار قابل توجه پیش‌ساز ویتامین A موجود در خربزه، این میوه در پیشگیری از بیماری‌های چشمی،‌ جلوگیری از بیماری‌های عفونی، ‌طراوات و شادابی پوست نقش مهمی دارد.
 1. به دلیل دارا بودن پتاسیم بسیار مدر بوده لذا باعث دفع مواد زاید و سموم موجود در خون شده و به فعالیت و شستشوی مثانه و کلیه‌ها کمک کرده و از احتباس ادرار ممانعت می‌کند.
 2. به واسطه آب زیاد، مواد قندی را فورا جذب خون کرده به همین سبب باعث بالا رفتن قند خون و رفع خستگی و گرمازدگی می‌گردد.
 3. در میان مواد قندی و معدنی خربزه آنزیم‌هایی وجود دارد که سرعت هضم غذا را زیاد کرده بدین لحاظ در کودکان موجب افزایش اشتها و فعالیت و رشد سلول‌های بدن و در سالمندان به فعالیت سلول‌‌های دستگاه گوارش و در نهایت رفع سستی و بی‌‌حالی منجر می‌شود.
 4. به دلیل مواد فیبری و به خاطر وجود طعم و اسانس‌هایی که دارد یک محرک قوی شیمیایی برای دستگاه گوارش است لذا بسیار ملین بوده و مصرف آن برای مبتلایان به نقرس، رماتیسم، بواسیر بسیار توصیه می‌شود. همچنین این میوه تاثیر خاصی در تخلیه میکروب و عفونت‌های موجود در روده‌ها دارد.
مصرف خربزه در بارداری

خوردن خربزه برای زنان باردار بسیار مفید است چون دارای مواد مغذی و ضروری برای بارداری است.

بعضی از مواد مغذی مورد نیاز برای بدن که در خربزه است عبارتند از:
کلسیم
فسفر
آهن
ویتامین های A C B1
ضد انعقاد خون
و کاروتنوئیدها.
مصرف خربزه برای تقویت مغذ، سیستم ایمنی، عضلات و قدرت بینایی بسیار مفید است.

 

مصرف خربزه می تواند ناراحتی هایی که ممکن است همراه با بارداری باشد را بهبود دهد.

حالت تهوع را کاهش داده و کسلی و حالت تهوع صبحگاهی را در سه ماهه اول بارداری کاهش می دهد، و علائم احساس سوزش معده را کاهش داده و از بین می برد.

 

نکات مهم در مصرف خربزه:
 • برای پیشگیری از بیماری های روده ای توصیه می شود هندوانه،خربزه و طالبی را قبل از چاقو زدن با مواد شوینده تمیز کنید. به علت استفاده از کودهای حیوانی در مزارع صیفی جات، سطح خارجی محصول به دست آمده به انواع میکروب های بیماری زا، آلوده است و در صورت مصرف بدون شستشو احتمال ابتلای فرد به اسهال عفونی وجود دارد.
 • برعکس آنچه که در ایران مرسوم است و خربزه را با غذا یا بعد از غذا به عنوان دسر می خورند، بهتر است با فاصله زیادی قبل از غذا آن را خورد و در میان دو وعده غذایی مصرف شود.
 • خوردن خربزه به همراه عسل خطرناک و مرگ آور است.
 • ‫ﺧﺮﺑﺰه ﮐﺎل ﺣﺎوی ﻣﺰه ﺗﺮﺷﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮﺧﻼف ﺧﺮﺑﺰه رﺳﯿﺪه و ﺷﯿﺮﯾﻦ، ﺗﺮس را در اﻧﺴﺎن ﻣﯽ اﻓﺰاﯾﺪ و ﺷﺠﺎﻋﺖ را از ﺑﯿﻦ ﻣﯽ ﺑﺮد.
 • ‫مصرف خربزه ﻗﺒﻞ از ﻏﺬا اﺳﻬﺎل و ورم روده را ﺑﻪ ﻫﻤﺮاه ﻣﯽ آورد.
 • خربزه چون دارای قند است بسیار چاق‌کننده بوده و از این رو افراد دارای اضافه وزن در مصرف آن احتیاط کنند.
مضرات مصرف خربزه
 • خوردن خربزه کال در کسانی که معده ای ضعیف دارند ممکن است تولید اسهال کند و خلط را افزایش دهد.
 • هر یکصد گرم خربزه، ۸ گرم کربوهیدرات دارد که بیشترین نوع قند موجود در آن از نوع گلوکز و فروتوز است، بنابراین مصرف بیش از حد آن برای بیماران دیابتی توصیه نمی‌شود.
 • این میوه برای سینه درد و سرماخوردگی بسیار مضر است و باعث تب های صفراوی می شود.
 • زیاد خوردن آن هم تولید گرمی می کند.
 • ‫زﯾﺎده روی در ﺧﻮردن ﺧﺮﺑﺰه، ﺳﺒﺐ ﻧﻔﺦ و اﯾﺠﺎد درد در ﻣﻌﺪه و روده ﻣﯽ ﺷﻮد.
رسول گرامی اسلام (ص) در بیان خواص این میوه فرموده اند: خربزه از زینت های زمین است، آب آن از رحمت الهی، و شیرینی آن از بهشت است.
افزایش میل جنسی با خربزه
دکتر سید مهدی میرغضنفری در گفتگو با سلامت آنلاین گفت: خربزه به دلیل مزاج گرم و تری که دارد سردی مزاج را رفع می کند اما انواعی از آن که شیرینی کمتری دارند، بیشتر از اینکه گرم باشند رطوبت‌بخشند و ‌با رطوبتی که به بدن می‌دهند باعث رقیق شدن مایعات بدن می‌شوند و همچنین یه پاکسازی سیستم ادراری از طریق ازدیاد ادرار کمک می‌کنند.
او با توصیه بر این که بهتر است گاهی از قسمت‌های سفید نزدیک به پوست خربزه استفاده شود چون این قسمت‌ها خاصیت جلادهندگی و پاک کنندگی بیشتری دارند، تصریح کرد: خربزه هر چه شیرین تر باشد گرمی و خواص بیشتری دارد که البته افراط در مصرف آن بخصوص برای گرم مزاجان می تواند عوارضی ایجاد کند.

 

به گفته میرغضنفری، خربزه نارس (کالک) مخصوصا انواع بزرگتر و سفت تر آن به دلیل مشکلات هضم با مزاج بشر ناسازگار است و سبب نفخ و مولد درد شکم می‌شود. همچنین خربزه را نباید ناشتا یا بلافاصله پس از صرف غذا خورد و بهترین زمان مصرف خربزه از دیدگاه طب سنتی، بین وعده‌هاست.

او افزود: خربزه بخصوص در افرادی ‌که مزاج گرم و خشک دارند تا حدودی تولید صفرا می کند و کسانی که دچار التهاب در مخاط دهان (آفت) یا روده (کولیت) هستند باید موقتا از مصرف خربزه اجتناب کنند.
همچنین برخی افراد که با مصرف خربزه دچار سوزش دهان یا حلق و حنجره می‌شوند می توانند همزمان با آن سکنجبین ملس یا سرکه یا قدری از خنکی ها مصرف کنند تا این عارضه رخ ندهد.
به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه، مصلح خربزه برای سردمزاجان، گلاب و  در گرم مزاجان، غرغره کردن سرکه رقیق شده است.
فواید درمانی تخم خربزه:
 • ‫ تخم خربزه طبیعت گرم داشته و دارای چربی، پروتئین، آهن و ویتامینE است و مانند تخم کدو ادرارآور، پاک‌کننده کلیه، مثانه و کبد، مسکن سوزش مجاری ادرار و ملین بوده و برای تب‌های شدید مفید است.
 • مغز تخم خربزه ی بو داده دارای خاصیت ادرار آور، نرم کننده و افزایش دهنده میل جنسی است.
 • تخم خربزه برای سرفه حاد، درد سینه و حلق و تب های شدید مفید است.
فواید مصرف خربزه برای پوست:
 • به دلیل آن که گوشت خربزه یک ماده ضد تورم به شمار می‌‌رود لذا به شکل ضماد روی سوختگی‌های سطحی پوست بدن استفاده می‌شود. بدین منظو گوشت خربزه را له کنید و به صورت مرهم روی سوختگی های سطحی پوست بدن بگذارید، آن را معالجه خواهد کرد.
 • برای درمان کک و مک و لکهای صورت، گوشت خربزه را له کنید و روی صورت بمالید.
 • وجود ویتامین C موجود در خربزه، موجب طراوت و شادابی پوست و روشن شدن رنگ پوست می گردد.
مصرف خربزه در بارداری و شیردهی:
 • مصرف خربزه درهنگام بارداری باعث زیبایی جنین خواهد شد.
 • مصرف خربزه در دوران شیردهی، باعث افزایش حجم شیر مادر میشود لذا مصرف آن در شیردهی مفید است ولی مادران شیرده در مصرف آن افراط نکنند.

 

۸ دلیل محکم برای خوردن گرمک در دوران بارداری
 

خوردن همه میوه ها در دوران بارداری، برای سلامت خود مادر و فرزند داخل رحم او بسیار مفید است. اما، نکته بسیار مهم این است که زنان حامله باید بدانند که چه نوع میوه ای را و به چه اندازه ای در طی دوران بارداری خود مصرف کنند، چون بسیاری از زنان در دوران بارداری خود، ولع زیادی برای مصرف میوه خاص از خود نشان می دهند. مثلا، آمارها نشان می دهد که اکثر زنان باردار ولع زیادی به مصرف گرمک در دوران بارداری خود دارند! اگر شما هم یکی از این افراد هستید، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید، چون با دانستند اطلاعات کافی در ابن مورد، می توانید با خیال راحت این میوه را مصرف کرده و از دوران بارداری خود لذت ببرید.

گرمک از میوه های فصلی بوده و خوردن آن در هر زمان بسیار لذت بخش است. همچنین، مصرف این میوه برای زنان باردار و فرزند داخل رحم آن ها بسیار مفید بوده و بیشترین مقدار مواد مغذی را در زمانی که برخی از غذاها به جوانه های چشایی آن ها خوش آیند نباشد، به بدن این افراد خواهد رساند. علاوه بر این موارد، کالری و ارزش بالای غذایی موجود در میوه گرمک برای تامین نیاز خود شما و فرزند داخل رحمتان بسیار مفید است. در واقع، گرمک یکی از میوه هایی است که مصرف آن، رشد و توسعه مناسب جنین داخل رحم مادر باردار را تضمین می کند.

فواید خوردن گرمک در دوران بارداری برای مادر:
در ادامه این مقاله، برخی از منافع حیاتی خوردن گرمک در دوران بارداری زنان بیان شده است، که عبارتند از:

• رهایی زنان حامله از مشکل سوزش سر دل با خوردن گرمک در دوران بارداری.
• از بین رفتن احساس تهوع و ویار صبحگاهی با خوردن گرمک در دوران بارداری.
• به دلیل این که میوه گرمک دارای آب زیادی است، پس مصرف آن می تواند بدن زن باردار را هیدراته نگه دارد.
• نکته مهم دیگر، فیبر بالای موجود در میوه گرمک است. به همین دلیل، مصرف این میوه در دوران بارداری با مشکل یبوست و سوء هاضمه در زنان حامله مبارزه خواهد کرد.
• مشکل فشار خون در زنان حامله، به خصوص در شرایطی که نوسان زیادی دارد، با خوردن گرمک در دوران بارداری تنظیم خواهد شد.
• در نهایت، یادتان باشد که مصرف این میوه عفونت های جزئی موجود در بدن زنان باردار مانند تب و سرما خوردگی را از بین می برد.

 

چرا در دوران بارداری گرمک خوردن مفید است؟

به دلیل این که میوه گرمک دارای مواد مغذی حیاتی بسیاری است، مصرف آن می تواند تمام نیازهای جنین داخل رحم مادر باردار را برآورده می کند. پس، بهتر است مقدار مناسبی از این میوه در رژیم غذایی هفتگی زنان باردار وجود داشته باشد.

مواد مغذی موجود در میوه گرمک همراه با مزایای آن بیان شده است، که عبارتند از:
۱٫ محکم شدن استخوانهای جنین با خوردن گرمک در دوران بارداری :

وجود مقداری کلسیم در میوه گرمک کمک می کند تا ساختار استخوا ن ها و دندان های جنین داخل رحم مادر محکم شود. در واقع، مصرف کلسیم در دوران بارداری برای خود مادر و فرزند داخل رحم او بسیار مهم بوده و سلامت هر دو نفر آن ها را تضمین می کند.

۲٫ خوردن گرمک در بارداری و زایمان طبیعی آسانتر :

مصرف فسفر در دوران بارداری برای انقباض عضلات بدن در طول انجام روند زایمان طبیعی بسیار مفید است. همچنین، مصرف این عنصر از لخته شدن خون در بدن مادران باردار جلوگیری کرده و عملکرد کلیه، هدایت عصبی، ترمیم بافت ها و عملکرد قلب این افراد را بهبود می بخشد.

۳٫ بهبود رشد جنین با خوردن گرمک در بارداری:

آهن موجود در میوه گرمک به زنان حامله کمک می کند تا هموگلوبین خون را در میزان مناسبی حفظ کنند. همچنین، خوردن گرمک در دوران بارداری کمک می کند تا تولید سلول های قرمز خون افزایش یافته و از بروز کم خونی در بدن زنان حامله جلوگیری شود.

علاوه بر آن، مصرف خریزه در دوران بارداری زنان باعث می شود تا جریان خون از طریق حفره های رحمی همراه با اکسیژن فراوان به جنین داخل رحم برسد و رشد او را بهبود بخشد.

۴٫ تکمیل سیستم ایمنی جنین با خوردن گرمک در بارداری:

ویتامین C موجود در میوه گرمک به بدن زنان حامله کمک می کند تا با انواع عفونت های جزئی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا مبارزه کند.

علاوه بر آن، این ویتامین برای رشد جنین و تشکیل سیستم ایمنی سالم در بدن او ضروری است.

۵٫ جلوگیری از نقص هنگام تولد با خوردن گرمک در بارداری :

حتما می دانید که وجود ویتامین A کافی در بدن زنان باردار، برای رشد جنین داخل رحم آن ها، توسعه عملکرد شناختی او و دفع هر گونه نقص هنگام تولد بسیار ضروری است.

همچنین، فراموش نکنید که مصرف این ویتامین به رشد و توسعه قلب، ریه ها، کلیه ها، چشم ها و استخوان های جنین داخل رحم مادر باردار هم کمک شایانی می کند.

۶٫ با خوردن گرمک در بارداری حالت تهوعتان را کاهش دهید:

تیامین و یا ویتامین B1 جزء فعالی از سری ویتامین های ب ۱۲ است، که مصرف آن روند شکل گیری سالم سیستم عصبی مرکزی جنین را بهبود بخشیده و به او در مبارزه با مسائل مختلف قبل از تولد کمک می کند.

همچنین، مصرف این ویتامین در دوران بارداری به کنترل حس حالت تهوع در زنان حامله کمک کرده و ویار صبحگاهی را در طول سه ماهه اول از دوران بارداری کاهش خواهد داد.
پس از زایمان هم مصرف این میوه می تواند کیفیت شیر مادر را بهبود بخشد.

۷٫ وجود ضد انعقادها در میوه گرمک مفید برای مادران باردار:

وجود ضد انعقادها در میوه گرمک به عنوان رقیق کننده خون زنان باردار عمل کرده و از لخته خون در بدن این افراد در طی کل دوران بارداری جلوگیری می کند.

همانطور که می دانید لخته شدن خون در بدن انسان خطر ابتلا به انسداد عروق خونی، حمله قلبی و حتی سکته مغزی را افزایش می دهد.
بنابراین، می توان ادعا کرد که خوردن گرمک در دوران بارداری می تواند از بروز این مشکلات در بدن مادران باردار جلوگیری کند، زیرا این ماده غذایی دارای مقدار بالایی از مواد ضد انعقاد خون می باشد.

۸٫ کاروتنوئیدهای موجود در میوه گرمک و مبارزه با سرطان:

کاروتنوئیدهای موجود در میوه گرمک باعث تقویت سیستم ایمنی بدن مادر و جنین داخل رحم او شده و در مبارزه با شرایط تهدیدکننده زندگی مانند سرطان به آن ها کمک خواهد کرد. همچنین، فراموش نکنید که میزان کاروتنوئید موجود میوه ها و سبزیجات بسیار بالا است. میوه گرمک هم دارای بتاکاروتن و لیکوپن، دو نوع کاروتنوئید بسیار ضروری برای بدن انسان، به ویزه زنان باردار است.
با توجه به مطالب ارائه شده در این مقاله، خوردن گرمک در دوران بارداری می تواند سلامت مادر و جنین داخل رحم او را تضمین کند. این میوه را می توان به شکل خرد شده، سالاد، پودینگ ها و کوکتل های شیری مصرف کرد، که بسیار هم لذت بخش است. البته، دستورالعمل های جالب خانگی زیادی وجود دارد که اضافه کردن میوه گرمک را به رژیم غذایی زنان باردار را مهیا می کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here