درمان موثر سرفه به هنگام شب

درمان موثر سرفه به هنگام شب

آیا سرفه شما را درطول شب بیدار نگه میدارد ، حتی اگر شما سرما نخورده باشید ؟ عواملی بسیاری وجود دارد که منجر به سرفه های شبانه میشود. در این مقاله ما به شما کمک خواهیم کرد تا بدانید چگونه سرفه در شب را متوقف کنید.

۱- خوابیدن در شیب

قبل از به خواب رفتن سعی کنید چندین بالشت فراهم کنید و با بیش از یک بالشت زیر سرتان بخوابید. این کار به  بلع و عبور ترشحات پشت حلقی و مخاط شما در طول روزکمک میکند  و از جمع شدن ترشحات در پشت حلق در شب جلوگیری می کند.

 • شما همچنین می توانید بلوک های چوبی در زیر تخت خود قرار دهید، باید آن را تا ۴ اینچ بالا بکشد. این زاویه به پایین نگه داشتن اسیدهای معده کمک خواهد کرد به طوری که آنها گلوی شما را تحریک نخواهند کرد .
 • در صورت امکان، در شب از خوابیدن به پشت اجتناب کنید چون میتواند باعث ایجاد فشار بر روی تنفس شما شود باعث شود شما سرفه کنید.
 • خوابیدن در شیب با افزایش تعداد بالش ها بهترین درمان برای نارسایی احتقانی قلب (CHF) است. آب در پایین ریه جمع آوری میشود و بر تنفس تاثیر نمی گذارد.
۲- قبل از خواب یک دوش یا حمام گرم بگیرید

راه های هوایی خشک شده می تواند سرفه در شب بدتر کند. بنابراین، قبل از خواب خود را در حمام مرطوب غوطه ور و خیس کنید.

 • اگر شما به آسم مبتلا هستید ، بخار می تواند سرفه را بدتر کند. اگر شما آسم دارید از این درمان استفاده نکنید.
۳- از خوابیدن  زیر فن، بخاری، یا تهویه هوا اجتناب کنید

دمیدن هوای سرد بر روی صورت شما درطول  شب تنها سرفه ی شما را بدتر خواهد کرد. پس تخت خود را حرکت دهید  و آن را از تهویه هوا یا بخاری دور کنید. اگر شما در طول شب در در اتاق خود از فن استفاده میکنید، آن را به یک نقطه مخالف از تختتان حرکت دهید.

۴- در اتاق خواب خود از مرطوب کننده هوا استفاده کنید

مرطوب کننده هوا می تواند به جای خشک کردن به مرطوب شدن هوا کمک کند .بخار راه های هوایی را باز میکند و اجازه می دهد تا هوا بهتر جریان یابد. این رطوبت کمک به مرطوب نگه داشتن راه های هوایی کمک میکند و سرفه در شب را کمتر میکند.

 • سطح رطوبت را ۴۰٪ تا ۵۰٪، نگه دارید غبار در هوای مرطوب رشد می کند. برای اندازه گیری رطوبت در اتاق خواب ، رطوبت سنج که در فروشگاه های سخت افزار وجود دارد را خریداری کنید.
۵- حداقل یک بار در هفته ملافه های خود را بشویید

اگر شما سرفه در شب مداوم  دارید و مستعد ابتلا به آلرژی هستید، بستر خود را تمیز نگه دارید. غبار، موجودات کوچک که با خوردن تکه های مرده پوست، ملافه، پارچه زندگی می کنند و یک عامل ایجاد آلرژی هستند . اگر شما آلرژی یا آسم دارید شما ممکن است در معرض خطر غبار باشید. اطمینان حاصل کنید که شما بشویید تمام کاورها و ملحفه های پوشاننده ی تخت خود را بشویید.

 • تمام ملافه، از روتختی و روبالشی گرفته تا پوشش لحاف خود را ، یک بار در هفته در آب گرم بشویید.
 • شما همچنین می توانید تشک خود را در پلاستیک بسته بندی کنید تا آن را از شر گرد و غبار دور کنید و ملافه خود را همیشه تمیزنگه دارید.
۶- یک لیوان آب روی میز کنار تخت خود نگه دارید

به این ترتیب، اگر شما به دلیل سرفه در شب از خواب بیدار شدید ، شما می توانید گلو خود را با یک جرعه آب صاف کنید .

۷- سعی کنید هنگام خواب از طریق بینی خود نفس بکشید

قبل از اینکه به خواب بروید، به این ضرب المثل فکر کنید : “بینی برای تنفس، دهان برای خوردن”. به خود آموزش دهید تا از طریق بینی نفس بکشید با انجام چند دور تنفس آگاهانه از بینی قبل از خواب این کار را تمرین کنید. این کار سبب میشود تا استرس کمتری به گلو وارد شود و در شب به سرفه کمتری منجر می شود.

 • در یک موقعیت راحت صاف بنشینید.
 • بالا تنه خود را ریلکس کرده و دهان خود را ببندید. زبان خود را پشت دندان پایین خود نگه دارید ، به دور از بالای سقف دهانتان باشد.
 • دستان خود را بر روی دیافراگمتان ، و یا منطقه شکم قرار دهید. شما باید به نفس از دیافراگم خود را، و نه از ناحیه قفسه سینه خود را امتحان کنید. تنفس از دیافراگم برای شما بسیار مهم است زیرا به ریه های شما کمک می کند تا راحتتر به تبادل گاز بپردازد و با ماساژ کبد، معده و روده، سموم را از این اندام ها دفع میکند. قسمت بالای بدن شما نیز شل میشود.
 • با بینی خود برای دو تا سه ثانیه یک نفس عمیق بکشید.
 • از طریق بینی خود برای سه تا چهار ثانیه بازدم انجام دهید. برای دو تا سه ثانیه مکث کنید و دوباره از طریق بینی تنفس کنید .
 •  از طریق بینی برای چند دور تمرین تنفس انجام دهید. گسترش استنشاق و بازدم از طریق بینی به بدنتان کمک خواهد کرد تا عادت کنید از طریق بینی تنفس کنید.
 استفاده از داروهای حرفه ای برای سرفه در شب

۱- استفاده از داروهای ضد سرفه بدون نسخه

داروی سرفه بدون نسخه می توانید به دو روش زیر کمک کند:

 • یک خلط آور، مانند Mucinex DM، کمک می کند تا خلط در گلو و راه های هوایی شما نرم و رقیق شود .
 • داروها ی ضد سرفه، مانند Delsym، رفلکس سرفه را بلوکه میکند و نیاز بدن شما را به سرفه کاهش می دهد.
 • شما همچنین می توانید از شربت های ابتدایی سرفه استفاده کنید، و یا بخار Vick’sرا بر قفسه سینه خود قبل از خواب ماساژ دهید. هر دو دارو برای کمک به کاهش سرفه در شب شناخته شده هستند.
 • قبل از مصرف برچسب روی دارو را مطالعه کنید. اگر مطمئن نیستید که چه نوع داروی بدون نسخه ای برای سرفه در شب مناسب است از داروساز خود بپرسید.
۲- استفاده از قرص های مکیدنی مخصوص سرفه

برخی قطره های سرفه حاوی ماده بیحس کننده مانند بنزوکائین هستند، که می تواند علاوه بر افزایش میزان خواب به آرام کردن سرفه در شب کمک کند .

۳- اگر سرفه شما تا ۷ روز بهبود پیدا نکرد با دکتر خود تماس بگیرید

اگر سرفه در شب پس از چند مرحله درمان یا پس از هفت روز بدتر شد به دکتر خود مراجعه کنید. علل سرفه در شب شامل آسم، سرماخوردگی، گرده، گرفتن مهارکننده های ACE ، سندرم ویروسی، برونشیت مزمن، برونشکتازی، یا سرطان است. اگر شما تب بالایی دارید و سرفه مزمن شبانه هم دارید، در اسرع وقت با دکتر خود ملاقات کنید.

 • سرفه مزمن با یک سابقه خوب فیزیکی آغاز می شود. دکتر شما ممکن است یک رادیوگرافی قفسه سینه برای آسیب شناسی را درخواست کند. سایر آزمایشات برای GERD و آسم ممکن است لازم باشد. این خدمات عبارتند از آزمایش عملکرد ریه در آسم و احتمالا یک آندوسکوپی ریفلاکس.
 • بسته به تشخیص ، دکتر شما ممکن است یک ضد احتقان، و یا یک درمان جدی پزشکی را تجویز کند. Cheratussin با کدئین شایع ترین تجویز برای درمان سرفه است. اگر شما در حال حاضر یک مسئله جدی پزشکی دارید که باعث می شود درطول شب سرفه کنید، مثل آسم یا سرماخوردگی مداوم ، با دکتر خود در مورد دارو های خاصی که شما می توانید برای درمان این علائم استفاده شود صحبت کنید. ممکن است دکسترومتورفان، مورفین، گایافنازین و گاباپنتین تجویز شود.
 • اگر شما از یک مهارکننده ACE،استفاده می کنید یکی از عوارض آن می تواند سرفه در شب باشد پس با دکتر خود گفتگو کنید. آنها می توانند شما را در یک دوره استفاده از ARB به جای نمونه ی قبلی قرار دهند ، که دارای مزایای مشابهی است و بدون عارضه جانبی و سرفه است.
 • بعضی از سرفه ها، به ویژه اگر آنها مداوم و مزمن باشند، می توانند نشانه ای از یک بیماری جدی تر، مانند بیماری های قلبی، سل و سرطان ریه باشند. با این حال، این بیماری معمولا با سایر علائم برجسته تر، مانند سرفه خونی یا سابقه مشکلات قلبی وجود دارد.
استفاده از درمان های طبیعی

۱- قبل از خواب یک قاشق مربا خوری عسل میل کنید

عسل یک درمان بزرگ و طبیعی برای گلوی تحریک شده شماست، به عنوان پوشش  و آرام کننده غشاء مخاطی در گلو. عسل همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است، البته به لطف آنزیمی که توسط زنبور عسل تولید میشود. بنابراین اگر سرفه در شب شما  به دلیل  یک بیماری باکتریایی است، عسل می تواند به مبارزه با باکتری های بد کمک کند.

 • ۱ قاشق غذا خوری ، عسل خام را یک تا سه بار در روز و قبل از خواب میل کنید. شما همچنین می توانید عسل را در یک فنجان آب داغ با لیمو حل کرده و قبل از خواب بنوشید.
 • برای کودکان، ۱ قاشق چای خوری عسل و یک تا سه بار در روز و قبل از خواب توصیه میشود.
 •  شما هرگز نباید به کودکان کمتر از دو سال عسل بدهید.به دلیل خطر بوتولیسم، که یک عفونت باکتریایی است.
۲- نوشیدن چای ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان یک ماده ضد احتقان طبیعی است. راه های هوایی  را باز کرده و مخاط گلو را شل میکند. همچنین هر گونه التهاب را در گلو آرام میکند.

 • ریشه شیرین بیان خشک شده در فروشگاه های مواد غذایی و بهداشت وجود دارد. شما همچنین می توانید ریشه شیرین بیان را در کیسه های چای در فروشگاه های مواد غذایی پیدا کنید.
 • ریشه شیرین بیان را در آب داغ به مدت ۱۰ – ۱۵ دقیقه دم کنید، و یا به صورت کیسه های چای از آن استفاده کنید. برای ایجاد بخار در چای درپوش ان را بگذارید. یکی دو بار در روز و قبل از خواب چای بنوشید.
 • اگر شما در استروئید هستند و یا با کلیه هایتان مشکل دارید ، از ریشه شیرین بیان استفاده نکنید.
۳- آب نمک غرغره کنید

آب نمک می تواند ناراحتی های گلو  را به راحتی رفع کند. اگر خلط شما متراکم است و سرفه می کنید، غرغره کردن آب نمک می تواند به بیرون راندن هر نوع خلطی از گلوی شما کمک کند.

 • ۱ قاشق چای خوری نمک در ۸ اونس آب گرم هم بزنید تا حل شود.
 •  آب نمک را به مدت ۱۵ ثانیه غرغره کنید ، مراقب باشید که آن را فرو نبرید
 • آب را در سینک تف کنید و دوباره با آب نمک باقی مانده غرغره کنید.
 • بعد از انجام غرغره دهان خود را با آب ساده آبکشی کنید.
۴- صورت خود را با آب و روغن های طبیعی بخار دهید

بخار یک راه عالی برای جذب رطوبت از طریق بینی و جلوگیری از سرفه در شب است. اضافه کردن اسانس روغن درخت چای و اکالیپتوس نیز خواص ضد ویروسی، ضد باکتری، ضد التهابی  به محیط می بخشد.

 • به اندازه کافی آب برای پر کردن یک کاسه با اندازه ی متوسط بجوشانید. آب را به داخل کاسه بریزید و اجازه دهید تا۳۰ – ۶۰ ثانیه سرد شود.
 • سه قطره روغن درخت چای و یک یا دو قطره از روغن اوکالیپتوس را به کاسه آب اضافه کنید. آب را سریع هم بزنید تا بخارات سریعا انتشار یابند.
 • سر خود را به کاسه نزدیک کنید و سعی کنید تا حد ممکن به کاسه بخار نزدیک شوید. بیش از حد نزدیک ، شدن به بخارمی توانید پوست شما را بسوزاند. یک حوله تمیز را روی سر خود قرار دهید ، مانند یک چادر، برای به دام انداختن بخار. به مدت پنج تا ۱۰ دقیقه تنفس عمیق انجام دهید. سعی کنید دو تا سه بار در روز این بخار را استنشاق کنید.
 •  شما همچنین می توانید از مالش روغن های اسانسی بر روی قفسه سینه خود و یا قفسه سینه فرزند خود برای جلوگیری از سرفه در شب استفاده کنید. همیشه اسانس روغن زیتون طبیعی را قبل از استفاده بر روی پوست ، به عنوان اسانس هرگز نباید به طور مستقیم به پوست اعمال کنید. مالش اسانس بر روس قفسه سینه به صورت بخارو ماساژ آن همانند بخار Vick’s کار خواهد کرد و همچنین عاری از مواد پتروشیمی و همه طبیعی خواهد بود. برای کودکان کمتر از ۱۰ ماه، برچسب روی روغن های اسانسی که شامل  یادداشت های ایمنی و یا هشدارهای لازم است را بررسی کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here