همه چیز درباره رژیم‌های لاغری سخت

نی نی تایم : در این مقاله به بررسی همه چیز درباره رژیم‌های لاغری سخت و عوارض های ناشی از اینگونه رژیم ها میپردازیم و یک بار برای همیشه تمامی نکات و راز و رمزهای رژیم لاغری صحیح را باهم بررسی می‌کنیم. از دروغ‌هایی که گفته می‌شود تا باورهای غلطی که وجود دارد.

برای لاغر شدن راه های زیادی وجود دارد

اما اولین قدم برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری پیروی از یک رژیم غذایی اصولی و درست است اما نه هر رژیم غذایی! این روزها اکثر افراد به دنبال رژیم غذایی سریع و آسان هستند اما فراموش نکنید که با وجود تمام روش های نوین در زمینه لاغری، هنوزه که هنوز است رژیم لاغری آن هم زیر نظر متخصص تغذیه حرف اول را می زند. به طور کلی به افراد چاق توصیه می شود ابتدا با کمک رژیم غذایی سعی کنند وزن خود را کاهش دهند و در صورت عدم موفقیت با پزشک خود مشورت داشته باشند تا بهترین راه به آنها پیشنهاد شود و همچنین در این مقاله بررسی عمقی روی بحث رژیم لاغری و درمان چاقی خواهیم داشت و نکته‌ها و راز و رمزهایی که پیرامون رژیم‌های لاغری وجود دارد و توسط متخصصان و سایت‌ها اغلب گفته نمی‌شوند را برایتان آورده‌ایم.

تعداد زیادی از انواع رژیم‌های مختلف توسط دوستان، همکاران در اینترنت وجود دارد. از رژیم‌های تک‌خوری میوه‌ها گرفته تا انواع سوپ و آش چربی‌سوز و سم‌زدا.همه به ما می‌گویند با رعایت آن‌ها می‌توانید در مدت یک هفته ۵ کیلو از وزن خود را کاهش دهید. اما چگونه یک رژیم خاص بر همه افراد موثر است؟ چگونه در این قبیل رژیم‌های کم کالری که معمولا نتیجه همه آن‎ها گرسنگی فرد در طول روز است، می‌توان به صورت سالم و بدون آسیب به بدن وزن را کاهش داد؟ این گونه رژیم‌های تک‌خوری و کم کالری چه تاثیری بر بدن ما دارند؟بهتر است ابتدا بدانید که هیچ ماده جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد و در واقع آنچه اهمیت دارد میزان مصرف انرژی نسبت به دریافت آن در بدن است.

تعریف صحیح چاقی

چاقی در حالت کلی به افزایش بیش از حد مجاز چربی در یک یا چند ناحیه از بدن اطلاق می‌شود. زمانی فرد را چاق می‌دانند که بر اساس اندازه‌گیری ها و مقیاس های تعریف شده، افزایش تجمع چربی در بدن آن فرد محرز شود.برای تشخیص اینکه فردی چاق است یا خیر، باید از ابزار اندازه گیری نظیر BMI و دور کمر استفاده کنیم.

BMI چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

BMI یا شاخص توده بدنی به حاصل تقسیم وزن (کیلوگرم) به مجذور قد (متر مربع) گفته می‌شود که در واقع ابزاری است که با آن می توان وزن فرد را نسبت به قد وی سنجید.پس از محاسبه، عدد حاصل با دسته بندی مشخصی مقایسه می‌شود.

چاقی باعث ایجاد چه بیماری‌هایی خواهد شد؟

بیماری‌هایی نظیر بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، مشکلات تنفسی، دیابت نوع ۲، اختلالات خواب، التهاب استخوانی و مفصلی، سنگ کیسه صفرا، استرس، اختلالات هورمونی نظیر قطع قاعدگی یا قاعدگی دردناک در ارتباط مستقیم با چاقی هستند و نکته مهم این است که چاقی می‌تواند در نهایت منجر به سرطان هایی نظیر اندومتر، پستان، پروستات و کولون نیز بشود.

 کدام بیماری‌ها در کنار چاقی نیاز به توجه ویژه خواهند داشت؟

برخی بیماری‌ها از جمله بیماری عروق کرونری قلب، دیابت نوع ۲ و اختلالات خواب زمانی که همراه با چاقی باشند نیاز به توجه ویژه خواهند داشت. از جمله بیماری‌های قلبی زیر:

سابقه سکته قلبی
آنژین صدری
 جراحی عروق کرونری
همچنین اختلالات خواب در کنار چاقی زمانی نیازمند توجه ویژه خواهد بود که برخی از علائم نظیر خر و پف و قطع تنفس در حین خواب که منجر به پریدن ناگهانی خواهد شد، بروز کنند.

 برای شروع رژیم لاغری نیاز به چه اطلاعاتی از خود داریم؟

برای شروع یک رژیم لاغری یا برنامه کاهش وزن علاوه بر رژیم غذایی نیاز به بررسی سبک زندگی می‌باشد:

بررسی دلایل و انگیزه‌های کاهش وزن
دریافت حمایت از سوی خانواده و دوستان
درک خطرات چاقی و فواید کاهش وزن
دریافت اطلاعات در زمینه فعالیت‌های ورزشی
بررسی وضعیت اقتصادی و معیشتی برای تعیین برنامه غذایی مناسب
 چه کسانی نباید از رژیم لاغری تبعیت کنند؟
زنان حامله
زنان شیرده
افراد با اختلالات حاد روانی نظیر افسردگی شدید
افرادی که اعتیاد به هر نوع ماده‌ای دارند
افراد با سابقه کم‌خوری عصبی یا پرخوری عصبی (Anorexia Nervosa & Bulimia Nervosa)

یک رژیم خوب چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

در مقوله کاهش وزن، جلوگیری از وزن گیری ساده‌ترین هدف خواهد بود. سپس کاهش ۱۰ درصد از وزن بدن در مدت ۶ ماه یک هدف مناسب است.

در هفته چه مقدار کاهش وزن مناسب است؟

باید بدانیم کاهش وزنی اصولی خواهد بود که طی آن ۰٫۵ تا ۱ کیلوگرم در هفته و به صورت ماهانه ۳ تا ۵ کیلوگرم  وزن فرد کاهش یابد .مقادیر بالاتر از این محدوده در طولانی مدت پاسخ مناسبی نخواهند داشت. البته در دو هفته اول فرد به شدت آب از دست می دهد و در هفته دوم آب از دست رفته جبران می شود در عوض به جای آن بافت چربی شروع به سوختن می کند. به طور کلی توصیه می شود در از گرفتن رژیم های غذایی خودسرانه امتناع کنید و حتما زیر نظر متخصص این کار را انجام دهید. همچنین نوشیدن آب در این دوران بیشتر از پیش توصیه می شود.

آیا رژیم لاغری بسیار کم کالری مفید است؟

مطالعات در جهان نشان داده‌اند که رژیم‌های بسیار کم کالری در طولانی مدت بازده مناسبی نداشته‌اند.این رژیم‌ها باعث بروز فشارهای روانی متعدد در افراد شده‌اند.از طرفی این رژیم ها نیاز به پایش بسیار دقیق توسط مشاور تغذیه و مکمل‌یاری خواهند داشت

انواع رژیم‌های کوتاه‌ مدت

رژیم سوپ سبزیجات یکی از رژیم‌های متداول است که فرد در تمام روز سوپ کلم می‌خورد. سوپ کلم به خودی خود در کنار رژیم معمول و سالم ما خوب است اما به تنهایی پاسخگوی نیازهای روزانه بدن ما نیست. با این سوپ که فقط حاوی سبزیجات است شما دچار کمبود مواد مغذی می‌شوید. در این رژیم پروتئین و چربی وجود ندارد و باعث کاهش وزن سریع شما می‌شود. اما آیا شما می‌توانید همیشه این رژیم را داشته باشید؟ مسلما خیر و زمانی که دوباره به سفره خانواده بر می‌گردید وزن شما مجدد افزایش می‌یابد. در واقع این یک راه حل مفید و طولانی مدت برای سلامت شما نیست.
یکی دیگر از رژیم‌های غیراصولی رژیم مایعات است که فرد در تمام روز فقط مجاز به استفاده از انواع مایعات است. این رژیم نیز وزن را سریع کاهش داده و با از دست دادن بافت ماهیچه‌ای بدن باعث کاهش متابولیسم می‌شود. 
نمونه‌های دیگر این نوع رژیم‌ها معروف به رژیم کانادایی، رژیم شوک، رژیم پروتئینی و… . به یاد داشته باشید شما در ابتدای شروع کاهش وزن میزان زیادی از آب و بقیه ذخایر بدن را از دست می‌دهید و نه چربی و خبر بد اینکه وزنی که پس از کاهش وزن سریع مجدد بر می‌گردد، چربی است.                        

رژیم های گرسنگی که به این رژیم‌ها، رژیم “پاک‌سازی” گفته می‌شود و تبلیغات زیادی در مورد آن می‌شود؛ رژیم آب، آب‌لیمو، شربت افرا و فلفل قرمز و بسیاری رژیم‌های دیگر. گسترش این نوع رژیم‌های غذایی در دهه‌ی ۱۹۵۰ آغاز شد. این رژیم‌ها معمولاً ادعا می‌کنند که از طریق تنقیه بدن شما را سم‌زدایی می‌کنند.

طرز کار رژیم‌های فشرده

در رژیم‌های تک‌بعدی شما ۵ الی ۶ کیلو از وزن خود را به سرعت از دست می‌دهید. در این رژیم‌ها میزان کالری دریافتی روزانه هر فرد به کمتر از ۱۰۰۰ کالری می‌رسد و در نتیجه کاهش وزن به سرعت اتفاق می‌افتد. اما نکته اینجاست که دریافت کمتر کالری باعث نمی‌شود بدن از چربی به عنوان منبع انرژی استفاده کند. یعنی وزنی که در ابتدا از دست می‌دهید، آب، ذخایر کربوهیدراتی و پروتئینی بدن است.
وقتی به بدن‌تان گرسنگی می‌دهید تمایل بدن برای حفظ چربی افزایش می یابد. در نتیجه نه تنها چربی کمتری به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کنید بلکه بافت ماهیچه‌ای نیز کاهش یافته و غذایی که وارد بدن شما می‌شود بیشتر به صورت چربی ذخیره می‌گردد که نتیجه آن کاهش سوخت و ساز بدن است. 
اثر دیگر گرسنگی بر بدن این است که رژیم سخت باعث تجمع چربی بیشتر در بدن شده و با برگشت به رژیم عادی افزایش وزن ناشی از تجمع چربی بیشتر است پس در نتیجه هر بار کاهش وزن سخت‌تر خواهد شد.
مهمترین نکته در تجمع چربی این است که لازم نیست غذای زیادی دریافت کنید تا این چربی در بدن ما تجمع یابد. تمام کاری که لازم است انجام دهیم این است که پس از یک رژیم سخت و تک‌خوری به رژیم عادی خود برگردید. یکی از نکات در رژیم‌های غذایی استاندارد کیفیت و کمیت مناسب از همه گروه‌های غذایی است که مانع تجمع چربی و اختلال در متابولیسم می‌شود. گرسنگی باعث لاغری ما نمی‌شود بلکه باعث می‌شود ما چاق‌تر و در نتیجه افسرده‌تر شویم.

چرا این رژیم‌ها جواب نمی‌دهند؟

رژیم‌های تک‌خوری (انواع میوه‌ها) و رژیم‌های بسیار کم کالری (کانادایی) باعث کاهش وزن شما میشوند. چون میزان دریافت انرژی توسط فرد را بسیار محدود می‌کنند. اما عوارض بعد از انجام این رژیم‌ها به مراتب پایدارتر است.
بعد از یک تا دو هفته رژیم بسیار سخت و خارج از الگوی خانواده معمولا فرد رژیم‌گیرنده خسته می‌شود و رژیم را رها می‌کند. شکست در رژیم باعث برگشت به رژیم ناسالم قبلی شده و معمولا فرد به علت گرسنگی زیادی که در این مدت داشته به میزان بیشتر از نیاز روزانه خود نیز غذا دریافت می‌کند.
در این گونه رژیم‌ها به علت استفاده از پروتئین به عنوان منبع انرژی میزان متابولیسم فرد به شدت کاهش می‌یابد. همین امر باعث مصرف کمتر چربی شده و پس از پایان دوره رژیم و با شروع رژیم عادی افزایش وزن مجدد اتفاق می‌افتد و این افزایش وزن عمدتا تجمع چربی است.

احساس گرسنگی که در اثر رژیم‌های سخت ایجاد می‌شود مکانیسمی برای زنده ماندن است. برای مردمان اولیه احساس گرسنگی به معنای رفتن به شکار و دریافت غذا جهت ادامه زندگی بود. اگر فردی قادر نبود یک روز غذایی بخورد بدن وارد فاز گرسنگی می‌شد و غذای دریافتی را به صورت چربی ذخیره می‌کرد. در رژیم‌های سخت نیز همین اتفاق می‌افتد.
بدن شما قادر نیست بین گرسنگی واقعی و رژیم محدود از کالری تفاوتی قائل شود. وقتی شما دریافت غذای خود را به شدت کاهش می‌دهید، بدن شما برای حفظ عملکرد عمومی بدن مثل ضربان قلب و تنفس شروع به ذخیره‌سازی چربی می‌کند و در نتیجه متابولیسم بدن‌تان کاهش می‌یابد.
دریافت محدود کالری اثرات جانبی مثل کاهش تمرکز، خستگی مفرط، تحریک‌پذیری و اضطراب، اختلال در قاعدگی و قطع آن، ریزش مو و پوکی استخوان را به همراه دارد. 
مغز و ماهیچه‌های ما برای ادامه عملکرد روزانه به منابع کربوهیدراتی نیاز دارند و بدون دریافت کربوهیدرات عملکرد مفید آن‎ها کاهش می‌یابد.

عوارض ناشی از رژیم‌های سخت

– کم آبی ناشی از این رژیم‌ها باعث سردرد و سرگیجه در فرد می‌شود. 
– بعد از رژیم سخت احتمال اینکه فرد به پرخوری مجدد روی بیاورد بسیار زیاد است. 
– سنگ کیسه صفرا در ۱۲ تا ۲۵ درصد از کاهش وزن‌های سریع در طی ماه‌های بعد از رژیم می‌تواند ایجاد شود. 
– یبوست‌های شدید و از دست دادن اشتها از عوارض دیگر رژیم‌های سخت است.
– یکی دیگر از عوارض آن اختلال در خواب فرد به علت گرسنگی است.                                            -عدم دریافت کالری و مواد مغذی کافی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.                                                                                                  

برخی از رژیم‌های لاغری سریع خطرناک که باید از آن‌ها اجتناب کنید

رژیم سه‌روزه:دارای کالری بسیار پایین و ارزش غذایی کم.
رژیم قلب مقدس:یک رژیم با سوپ که کالری آن بسیار پایین است و کمبود مواد مغذی لازم را دارد.
رژیم تخم‌مرغ:برخی از انواع رژیم‌های غذایی توصیه می‌کنند که هیچ چیز به جز تخم مرغ نخورید!
رژیم سوپ کلم:این رژیم تضمین می‌کند که به سرعت وزن کم خواهید کرد، اگربه جز سوپ کلم چیزی نخورید.
رژیم ۷ روزه:رژیم ۷ روزه نیز دارای کالری بسیار پایین و ارزش غذایی کم است.

رژیم لاغری سریع، چه رژیمی پیشنهاد می شود؟

اولین توصیه این است هیچ وقت به دنبال لاغری سریع نباشید، چرا که اضافه وزن یک روزه یا ۱۰ روزه به سراغ شما نیامده است که بخواهد در همین حدفاصله هم از بین برود. برای از بین بردن اضافه وزن نیاز به صرف زمان و وقت کافی است. اگر عروسی در پیش دارید یا می خواهید در مراسم مهمی شرکت کنید بهتر است از چند ماه قبل به فکر باشید و با رعایت و پیروی از یک رژیم غذایی اصولی این امکان را برای خود فراهم کنید. فراموش نکنید که حذف ریزه خواری و شیرین جات می تواند نقش موثری در موفقیت شما داشته باشد.

با حذف وعده های غذایی لاغر نمی شوید!

دکتر محمد هاشمی، متخصص بهداشت عمومی و سلامت جامعه  می گوید: ” یکی از روش هائی که افراد برای کاهش وزن به آن رو می آورند، رژیم های سرخود و کم خوری های غیر منطقی است. حذف بعضی از وعده های غذائی و یا کنار گذاشتن برخی از گروه های غذائی وجه تشابه رایج عملکرد کسانی است که رژیم سرخود می گیرند. به عنوان مثال نخوردن شام و یا حذف کربوهیدرات های پیچیده نظیر نان و برنج.

این عوارض ها را به جان نخرید!

این رویه گرچه ممکن است در کوتاه مدت منجر به از دست دادن وزن باشد اما بسیار زود متوقف شده و از سوی دیگر با تهی کردن ذخایر غذایی بدن موجب افت سطح ایمنی در مقابل عوامل بیماریزا می شود. در برخی موارد نیز می تواند سبب به هم ریختن وضعیت سوخت و ساز شده و عوارض زیانبار متابولیکی و کبدی را در پی داشته باشد. ضمن اینکه  به دنبال کنار گذاشتن این گونه رژیم ها، وزن از دست رفته در مدت زمان کوتاهی باز می شود.

رژیم اصولی، تنها با زیر نظر پزشک

توصیه می شود برای پرهیز از خدشه دار شدن سلامتی خود بدون مشورت با کارشناس اقدام به گرفتن رژیم غذایی نکنید. این امر شامل تکرار رژیم های دیگران و یا حتی رژیمهایی که قبلا خود افراد استفاده کرده اند نیز می شود زیرا یک برنامه علمی و اصولی نمی تواند برای همه زمان ها و همه افراد کاربرد داشته باشد و هرکسی باید با توجه به شرایط جسمی و سنی خود برنامه ای خاص را دنبال کند.

این تفکرات اشتباه را کنار بگذارید:

شماره یک:

برخی از افراد فکر می کنند با حذف یکی از وعده های غذایی صبحانه یا شام به خصوص می توانند به سرعت کاهش وزنشان کمک کنند؛ در صورتی که این طور نیست و این روند اشتباه حتی ممکن است چاقی شکمی را افزایش دهد. حذف وعده صبحانه و به دنبال آن دیر ناهار خوردن باعث میشود اولا با ولع بیشتری غذا میل شود و ثانیا بدن انسان به علت کمبود مواد غذایی و احساس پدید آمدن قحطی دنباله دار تمام وعده غذایی مصرف شده را به شکل چربی در باسن،شکم،ران و پهلوها ذخیره کند

شماره دو:

 وعده های غذایی نباید به سه وعده تقسیم شوند بلکه باید به ۶ وعده تقسیم شوند.

شماره سه:

فاصله صرف شام تا خواب حداقل ۳ ساعت باید باشد اما اگر جزو افراد پر مشغله هستید و نمی توانید بین زمان شام تا خوابتان این فاصله را برقرار کنید بهتر است در وعده شام از خوردن غذاهای سنگین مثل خورشت، برنج و … پرهیز کنید و یک شام مختصر و سبک میل کنید.

چنانچه رژیمی یافتید که به شما اطمینان داد سریعا چربی شما را کاهش می دهد، بدانید فایده ای نخواهد داشت و احتمالا دارد آب میان بافتی یا حتی عضلات بدن شما از بین بروند که جبران این آسیب زمان بر است و ممکن است عواقبی را به همراه داشته باشد.

توصیه های کاهش وزن

۱- معادله ی کاهش وزن

ساده ترین توضیح ممکن در مورد کاهش وزن: این امر زمانی اتفاق می افتد که شما کمتر از میزان کالری مصرفی تان، کالری دریافت کنید. به معنای دیگر کاهش وزن = کالری دریافتی – کالری مصرفی.البته نکات بسیار زیادی بر لاغری ما تاثیرگذار اند ، اما به یاد داشتن این فرمول ساده در ذهن در بسیاری از موارد مفید خواهد بود.علاوه بر این، نیم کیلو چربی حدود ۳۵۰۰ کالری دارد. بنابراین زمانی که ۳۵۰۰ کالری بسوزانید یک پوند وزن کم خواهید کرد.

۲- میزان کالری دریافتی روزانه را تعیین کنید

وسواس بیش از حد در مورد شمارش کالری کار خوبی نیست، اما ایجاد یک تصویر واضح از میزان کالری که روزانه مصرف می کنید، برای دستیابی به به هدف لاغری ضروری خواهد بود.

راه های بسیاری برای اندازه گیری میزان کالری مصرفی روزانه وجود دارد و عدد به دست آمده به شما کمک می کند تا به یک برنامه ی غذایی و ورزشی مناسب دست پیدا کنید.

۳- در ساعات مشخص غذا بخورید

سعی کنید هر روز در یک زمان مشخص غذا بخورید. مطالعات نشان داده است که این کار به هضم غذا کمک می کند. زیرا در این حالت، ساعت بدن با مغز و شکم هماهنگ می شود.

شاید به نظر شما عجیب باشد، ولی روزهایی که سر ساعت غذا نمی خورید، ممکن است احساس نفخ کرده و مدت هضم غذا طولانی تر شود.

پس سعی کنید در ساعات مشخص و حداقل ۲ تا ۳ ساعت قبل از رفتن به تختخواب غذا بخورید. در این صورت، بدن فرصت کافی برای هضم غذا قبل از به خواب رفتن خواهد داشت.

۴- اهمیت آب

آیا شما حداقل ۶ لیوان آب در روز مصرف می کنید؟ اگر پاسخ تان به این سوال منفی است به دل تان نگرانی راه ندهید، زیرا در این مورد تنها نیستید.

بسیاری از افراد مرتکب چنین اشتباهی می شوند. ۷۰% بدن از آب تشکیل شده است و اندام های ما برای عملکرد طبیعی به آب احتیاج دارند.

کمبود مصرف آب می تواند منجر به عدم آب رسانی ، خستگی و خشکی پوست شود. هنگام کاهش وزن، آب عمل سم زدایی از پوست و بدن را انجام می دهد، و در عین حال به هاضمه کمک می کند و شما را سیر نگه می دارد، و در نتیجه از مصرف کالری غیرضروری جلوگیری می شود. میزان آب مصرفی توصیه شده برای زنان و مردان به ترتیب ۲٫۷ و ۳٫۷ لیتر است. چند دستور العمل کاربردی برای افزایش مصرف آب در روز:

  • روز خود را با یک لیوان آب سرد شروع کنید. شاید در ابتدا این کار برای تان دشوار باشد اما این عادت به ارگان های بدن کمک می کند تا بیدار شوند و عملکرد بهتری داشته باشند.
  • در محل کار، یک بطری آب با خود داشته باشید و تا قبل از نهار آن را تمام کنید. بعد از نهار دوباره آن را پر کرده و تا پایان روز بنوشید.
  • ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از وعده ی غذای اصلی یک لیوان آب بنوشید.این کار اشتهای شما را برای غذا کم می کند.
  • هر زمان که احساس گرسنگی کردید و نیاز به میان وعده داشتید، یک لیوان آب بنوشید. در بسیاری از موارد، این کار شما را از مصرف مواد غذایی منصرف خواهد کرد.
  • در نهایت باید گفت آب فاقد کالری است، پس بدون نگرانی در مورد افزایش وزن هراندازه مایل هستید آب بنوشید.

۵- برای گرفتن نتیجه بسیار سریع عجله نکنید

دستیابی به لاغری سریع با استفاده از روش های اصولی بسیار خوب است. اما وزن کم کردن بیش از حد در یک بازه زمانی کوتاه، می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. اگر مراحل آهسته و مداومی را دنبال کنید، قادر خواهید بود به هدف خود برای کاهش وزن دست پیدا کرده و آن را حفظ کنید.

از طرف دیگر اگر وزن خود را به کمک یک رژیم غذایی تصادفی که در اینترنت پیدا کرده اید به سرعت کاهش دهید، احتمال آن زیاد است که در آینده، به وزنی بالاتر از وزن قبلی خود برسید. کاهش وزن سالم زمان بر است. به خصوص اگر نیاز باشد که مقدار زیادی وزن کم کنید. استفاده از یک روند آرام و مداوم برای لاغری بسیار بهتر است و به شما این اطمینان را می دهد که وزن کاسته شده برای همیشه رفته و دیگر برنمی گردد.

۶- به کمک روش های ایمن وزن کم کنید

اگر به تازگی در مسیر رژیم غذایی و کاهش وزن قدم گذاشته اید، احتمالا در مورد این که از کجا شروع کنید و اولین قدم تان چه باشد سردرگم شده اید که البته این موضوع امری بسیار رایج است. معتقدیم شما باید قبل از شروع رژیم غذایی یا کاهش وزن کمی مطالعه کرده و با مفاهیم اولیه این کار آشنا شوید. پیشنهاد نمی کنیم روزهای زیادی را برای یادگیری مسائل تئوریک صرف کنید، اما شناخت مفاهیم مهم و اولیه در طولانی مدت برای تان کارآمد خواهد بود. راهنمایی که در حال حاضر مشغول مطالعه ی آن هستید می تواند شروع خوبی باشد. چرا که تمام نکات کاهش وزن، رژیم غذایی و تناسب اندام را پوشش می دهد: از آن جایی که ما تمام اطلاعات مورد نیاز برای کاهش وزن را جمع آوری کرده ایم، می توانید پس از پایان این مقاله، سایر مقالات با موضوع کاهش وزن و لاغری را نیز در همین وب سایت مطالعه بفرمایید.

۷- یک دفترچه ی غذا و احساسات برای خود درست کنید

عواطف و احساسات بسیاری از افراد با غذایی که می خورند در هم آمیخته است. هنگامی که افسرده یا اضطرب هستید غذا می خورید ( به خصوص غذاهای پرچرب ) تا احساس راحتی داشته باشید. احتمالا این اتفاق برای شما نیز افتاده است؛ پس به خوبی می دانید تا چه اندازه می تواند مخرب باشد و تمام امیدهای شما را برای کاهش وزن و لاغری از بین ببرد. کنترل این کار راحت نیست اما سعی کنید برای خودتان یک دفترچه ی غذا و احساسات درست کنید. این دفترچه اساسا چند کاغذ (یا به صورت الکترونیک) است که تمام موادغذایی که در طول روز مصرف می کنید و احساسی که به آن دارید را یادداشت کنید. اگر برای چند هفته به این کار ادامه دهید و بعد نگاهی اجمالی به آن بیندازید، احتمالا برخی از الگوهای رفتاری خود را شناسایی کرده و در مورد آن ها احتیاط بیشتری به خرج می دهید. برای مثال شیرینی جات و تنقلات را از کابینت های تان حذف و مواد غذایی سالم تری را جایگزین آن ها کنید. با انجام این کار هنگامی که مضطرب به خانه برمی گردید و برای تسکین به سراغ غذا می روید غذاهای پرکالری مصرف نکرده و به جای آن مواد مغذی و سالم به بدن تان رسانده اید.

۸- هر روز خودتان را وزن نکنید

همان طور که در بالا اشاره کردیم کاهش وزن یک فرایند زمان بر است، و با هر روز وزن کردن خود، این فرایند سریع تر انجام نمی شود. این کار تنها باعث استرس و ناامیدی بیش تر خواهد شد. به جای آن هر هفته یکبار خود را وزن کرده و نتیجه را در دفتر روزانه غذایی خود یادداشت کنید.

۹- همزمان از چند برنامه ی غذایی یا ورزشی استفاده نکنید

اگر تصمیم دارید برنامه های غذایی یا ورزشی را دنبال کنید، بر روی یک برنامه تمرکز کنید و برنامه های ورزشی /غذایی دیگر را کنار بگذارید. برنامه های کاهش وزن مناسب ، مراحل مختلفی دارند و هر مرحله، شروع و هدف پایانی مشخص دارد. برطبق دستورالعمل ها پیش بروید و روی برنامه خود زمان بگذارید. در پایان نیز نتیجه را ارزیابی کنید. ادغام برنامه های مختلف با یکدیگر و بی توجهی به آن منجر به لاغری شما نخواهد شد.

۱۰- از کمک خواستن نترسید

وقتی نتیجه نمی گیرید، از درخواست کمک از افراد متخصص امتناع نکنید. اینترنت یک راه مناسب برای اطلاع از چگونگی کاهش وزن است، اما گاهی فاکتورهای دیگر مانند بیماری و یا ناهنجاری های عملکردی مانع پیشرفت شما می شوند. دکتر یا متخصص تغذیه شما می تواند این ناهنجاری ها را تشخیص داده و به شما برای غلبه بر آنها کمک کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

84 − = 83