خانه بارداری و زایمان همه چیز درباره فریز کردن تخمک

همه چیز درباره فریز کردن تخمک

همه چیز درباره فریز کردن تخمک

نی نی تایم:فریز کردن رحم روشی است که برای درمان تغییرات دهانه رحم انجام می شود. فریز کردن یک درمان سرپایی محسوب می شود که اغلب بدون درد است و نیازی به بی حسی ندارد. امکان دارد بیمار در طول درمان درد کمی احساس کند که این مشکل به سرعت برطرف می شود. فریز کردن تخمک در دو مرحله و با فاصله کوتاه از هم انجام می شود تا بهترین نتیجه از درمان حاصل شود. با این مطلب همرا باشید تا درمورد فریز کردن تخمک بیشتر بدانید.

فریز کردن تخمک چیست؟

انجماد تخمک یکی از راههای تقویت قدرت باروری است که بوسیله برداشتن و نگهداری کردن از تخمک انجام می شود و در زمانیکه سن بالاتر می رود از آن استفاده شود. 

این راه یکی از جدیدترین روش‌های کمک باروری شناخته شده است که متخصصان به آن انجماد تخمک می گویند. این روش به زنان این فرصت را می دهد تا پتانسیل بیشتری برای باروری و داشتن فرزند در مراحل زندگی خود در آینده داشته باشند. 
در ارتباط با این مطلب بهتر است همه چیز درباره فریز کردن تخمک را نیز بدانید. 
طرفداران این روش بر این باورند که انجماد تخمک به خانمها اجازه کنترل بهتری بر باروری خود می دهد.
چرا باید تخمکم را منجمد کنم؟

۳ دلیل اصلی برای انجام اینکار وجود دارد:

۱/ بسیاری از خانمهایی که تخمک خود را منجمد می کنند، در حال حاضر آمادگی لازم برای بارداری را ندارند. این دسته از خانمها ترجیح می دهند پس از بهبود شرایط و با آمادگی کامل در آینده اقدام به بارداری کنند.

 
خانم‌ها بنا به دلایلی  بارداری خود را به تعویق می اندازند، به عنوان مثال، منتظر بدست آوردن موقعیت مالی بهتری هستند، می خواهند درس یا تحصیلشان به پایان برسد یا اینکه هنوز ازدواج نکرده اند.
 
بنابراین به این دسته از خانمها توصیه می شود که تخمک خود را فریز کنند در این حالت آنها با دوام می شوند و خانمها می توانند از آنها استفاده کنند.خانمها می توانند تخمکهای فریز شده را گرم کرده و از آن  در ن که آمادگی دارند تا باردار شوند هرچند که دیر شده باشد  در ۳۰، ۴۰ یا حتی ۵۰ سالگی از آن استفاده کنند. 
 
۲/ حفاظت از قدرت باروری در طول درمان پزشکی: شیمی درمانی و پرتو درمانی می توانند منجر به کاهش قدرت باروری شوند. اگر تعدادی از تخمکها قبل از شروع درمان، انبار شوند این امکان باروری و انتقال تخمک به رحم، پس از درمان و بهبودی کامل وجود دارد.  
 
۳/ برای جلوگیری از دور انداختن لقاح در طول لقاح آزمایشگاهی. جنین های اضافی از IVF معمولا فریز می شوند و در زمان دیگری انتقال داده شده یا از آنها صرفنظر می شود. فریز کردن تخمک این امکان را می دهد به همان اندازه که لازم است در IVF بارور شوید و تخمکهای بارور نشده را برای استفاده های بعدی منجمد کنید. . 
تخمکها چگونه برای فریز کردن برداشته می شوند

مراحل آن شبیه مراحل IVF است و ۲ تا ۴ هفته  زمان می برد:

۱٫ نزدیک به زمان قاعدگی، داروهای باروری تجویز می شود تا تخمدانها را برای تولید تخمکهای بیشتر تحریک کنند. ( معمولا بدن در هر ماه تنها یک تخمک آزاد می کند.)
 
۲٫ پس از گذشت چند روز باید برای معاین و چکاب به متخصص خود مراجعه کنید. وضعیت شما از طریق سونوگرافی و سطح هورمانهای خون تحت نظر قرار می گیرد تا مشخص شود که چه زمان تخمکها برای برداشتن آمادگی پیدا کردند.
 
۳٫ زمانیکه تخمکها بالغ شدند، در طول یک روش سرپایی که ۳۰ دقیقه طول می کشد بازیابی می شوند. ابتدا شما را بی حس می کنند. سپس دکتر با استفاده از یک سوزن از دیواره واژن و با کمک سونوگرافی تخمکها را بر می دارد.
 
۴٫ معمولا در این شرایط ۵ تا ۲۰ تخمک قابل برداشت است
پس از آن به منزل برمی گردید و استراحت می کنید . ممکن است برای مدت چند روز دچار گرفتگی عضلات شکمی شوید.
تخمکهای فریز شده چگونه عمل می کنند؟

تخمکها به سرعت منجمد می شوند. هرچقدر تعداد تخمکهایی که فریز می کنید بیشتر باشد، شانس داشتن یک تخمک زنده و سالم از مرحله فریز، گرم کردن و بارورشدن بالاتر می رود. زمانیکه شما آمادگی لازم برای بارداری را پیدا کرده اید، تخمک شما گرم می شود . تخمک گرم شده و زنده با اسپرم در آزمایشگاه برای تولید لقاح ترکیب می شود.  متخصصین به خانمی که ۳۳ سال سن دارد پیشنهاد می کنند تا حدود ۲۰ تا ۳۰ تخمک فریز شده نگهداری کنند اما به خانمی که سنش بالاتر از آن است توصیه می شود تخمکهای بیشتری را فریز کند و دلیل آن این است که تخمکهای سالم به منظور برداشت در این دسته از خانمها کمتر است.  

تأثیر فریز کردن زخم رحم در ناباروری

تأثیر فریز کردن زخم رحم در امکان بارداری شخص در آینده تا کنون ثابت نشده است. اما تجربه نشان می دهد برای اطمینان بیشتر بهتر است خانم هایی که قصد بارداری در آینده دارند تا حد امکان فریز رحم انجام ندهند. همچنین توصیه می شود بعد از فریز کردن زخم رحم، خانم ها ۳ الی ۴ هفته از برقراری رابطه جنسی خودداری و یا با استفاده از کاندوم اقدام به نزدیکی با همسر خود کنند تا دهانه رحم بهبودی پیدا کند.

مراقب عفونت بعد از فریز کردن زخم رحم باشید

بعد از فریز کردن زخم رحم امکان ایجاد عفونت وجود دارد؛ ترشحات غیرعادی واژینال، درجه حرارت بالا و درد شکم از علائم ایجاد عفونت هستند. رعایت توصیه های زیر به کاهش امکان عفونت بعد از فریز کردن زخم رحم کمک می کند:

  • استفاده از نوار بهداشتی به مدت چهار هفته (استفاده از تامپون توصیه نمی شود)
  • اجتناب از برقراری رابطه جنسی به مدت سه الی چهار هفته (تا زمانی که ترشحات واژینال طبیعی شوند)

اگر هر یک از علائم عفونت واژینال را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

کمی درد بعد از فریز کردن زخم رحم طبیعی است

ممکن است دردهایی مانند درد پریود بلافاصله بعد از فریز کردن زخم رحم احساس شود. این دردها بعد از ۲۴ ساعت از بین می روند. اگر درد بعد از ۲۴ ساعت ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید.

از زبان یک بیمار بشنوید

یکی از بیمارانی که زخم دهانه رحم انجام داده است شرح حال خود را اینگونه توصیف می کند:
با وجود نگرانی که از بابت امکان بارداری بعد از فریز کردن داشتم، خوشبختانه بعد از فریز کردن توانستم در کمتر از یک سال باردار شوم. تنها مشکلی که احساس کردم در زمان زایمان بود. هنگام زایمان پزشک متوجه شد فریز کردن باعث ایجاد بافت اسکار در دهانه رحم من شده است؛ به طوری که جلوی باز شدن دهانه رحم برای زایمان را می گیرد. زمانی که پزشک این موضوع را تشخیص داد بافت اسکار را برداشت و دهانه رحم در کمتر از پنج دقیقه باز شد و توانستم زایمان طبیعی را با موفقیت انجام دهم.”
بیشتر متخصصان معتقدند فریز کردن زخم رحم به طور معمول باعث اختلال در باروری و نیز زایمان طبیعی نمی شود؛ بنابراین در موارد ضرورری قابل انجام است. قبل از فریز کردن زخم دهانه رحم توجه داشته باشید آزمایشات و تست های مورد نیاز از جمله تست های سیتولوژی، پاتولوژی و کولپوسکوپی زیر نظر متخصص زنان انجام شده است

نگذارید تخمک‌ها پیر شوند

اگر قصد فریز کردن تخمک‌ها را دارید، هرچه زودتر این فرایند را شروع کنید بهتر است. اوایل دهه سی، زمان مناسبی برای فریز کردن تخمک‌هایی است که قرار است حدود ۵-۴ سال بعد یا حتی حوالی چهل سالگی‌تان، شما را به آرزوی مادر شدنتان برسانند. واقعیت این است که با گذشت زمان، تخمدان‌هایتان هم کم‌توان‌تر می‌شوند و احتمال تولید تخمک‌هایی که قدرت باروری بالا دارند، هر روز کمتر می‌شود.

قبل از درمان‌های سخت اقدام کنید

درمان‌های پزشکی سختی چون شیمی‌درمانی، پرتودرمانی یا جراحی‌های مربوط به ناحیه رحم و تخمدان، ممکن است شانس شما برای باردار شدن در آینده کاهش دهند. اگر سرطان دارید و به شیمی‌درمانی نیازمندید، بهتر است قبل از شروع دوره درمان، تخک‌ها را فریز کنید؛ چراکه درمان‌های سخت بیماری سرطان و مصرف داروهای شیمی‌درمانی، ممکن است قدرت باروری تخمک‌هایتان را کاهش دهند.

دست توی جیبتان کنید

فریز کردن تخمک‌ها هزینه زیادی دارد و ممکن است فشار مالی زیادی را به شما تحمیل کند. اما یادتان نرود که هزینه درمان‌های ناباروری مثل IVF هم چندان پایین نیست و اگر قصد بچه‌دار شدن دارید و می‌دانید که سن مناسبی را برای باروری انتخاب نخواهید کرد، بعید است که راه کم‌هزینه‌ای پیش رویتان قرار داشته باشد. فریز کردن تخمک، به شما امکان بارور شدن در زمان‌های متفاوت را می‌دهد. شما می‌توانید بخشی از تخمک‌های فریز شده را در یک سال تلقیح کنید و بخش دیگر را برای باروری در سال‌های بعد نگه دارید.

مطمئن نباشید

تصور نکنید که فریز کردن تخمک‌ها، راه قطعی و ۱۰۰ درصدی برای مادر شدن است. بعید نیست که با وجود صرف چنین هزینه و انتخاب چنین روشی، باز هم توان بارور شدن را نداشته باشید. شاید هم کیفیت تخمک‌های شما آنقدر بالا نباشد که بعد از دوره انتظار، امکان باردار شدنتان را فراهم کند. پس ماجرا را تمام شده تلقی نکنید. هر تخمک، بین ۲ تا ۱۲ درصد شانس برای تبدیل شدن به یک نوزاد را دارد و حتی اگر در جوانی آن را فریز کرده باشید، نمی‌توانید سن رحم، وضعیت سلامت جسم و شرایط زندگی‌تان را در کاهش یا افزایش احتمال باروری بی‌تاثیر بدانید.

یک ماه وقت بگذارید

رویه فریز کردن تخمک‌ها معمولا بین دو تا چهار هفته طول می‌کشد و در این دوره، پزشکتان توصیه‌های مختلفی را با شما درمیان می‌گذارد. برای اینکه تخمک‌های شما آماده فریز شدن باشند، معمولا در روزهای قبل از شروع قاعدگی، داروهای باروری برایتان تجویز می‌شود. این داروها به تخمدان‌ها برای تولید تخمک بیشتر کمک می‌کنند و شانس شما برای باردار شدن در آینده را افزایش می‌دهند. البته نظارت بر انجام این کار به همین جا تمام نمی‌شود و شما در روزهای بعد، با انجام آزمایش‌های خونی که سطح هورمون‌هایتان را مشخص می‌کنند و البته انجام سونوگرافی، از بهترین زمان برداشتن و فریز کردن تخمک‌ها باخبر می‌شوید

عوارضش را تحمل کنید

برداشتن تخمک برای فریز کردن، معمولا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. شما در این مدت بی‌حسی دریافت می‌کنید و با وسیله‌ای شبیه به یک سوزن، پزشک از دیواره واژنتان تخمک‌ها را برداشته و آماده نگهداری می‌کند. معمولا در این مرحله، حدود ۵ تا ۲۰ تخمک برداشته می‌شود. تلاش برای برداشتن تخمک‌ها اقدام سخت و دردناکی نیست اما باید بعد از برگشتن به خانه، کمی استراحت کنید. بعید نیست که در روزهای بعدی، گرفتگی و انقباض عضلات شکم را تجربه کنید و تا چند روز، با عوارض اندک ناشی از این اقدام درگیر باشید.

نگران آینده نباشید

نگران نباشید! فریز کردن تخمک، احتمال تولد نوزاد با ناهنجاری‌های کروموزومی را افزایش نمی‌دهد. گرچه نوزادانی که با کمک تخمک‌های فریز شده متولد می‌شوند هم مثل دیگر نوزادان با تهدیدهای مختلف سلامتی روبرو هستند، اما نباید تقصیر مشکلات پس از تولد را بر گردن این روش علمی انداخت.

فرزندان آینده‌تان را فریز کنید

چرا خانم‌ها تخمک‌هایشان را فریز می‌کنند؟

بعضی از زن‌ها می‌خواهند بارداری‌شان را به تعویق بیندازند و روی پیشرفت‌های دیگر خود تمرکز کنند. اما این تنها دلیلی نیست که زن‌ها روش فریز کردن تخمک را انتخاب می‌کنند. در یک بررسی از ۷۴۰ زن، ۷۵% پاسخ دهندگان گفتند که می‌خواهند فشار پیدا کردن شریک زندگی قبل از یک سن خاص را از روی خود بردارند.
زنانی هم که سرطان دارند ممکن است روش فریز کردن تخمک‌ها را انتخاب کنند. بعضی از درمان‌های سرطان مثل شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و جراحی می‌توانند تخمک‌های زن را از بین ببرند و موجب ناباروری شوند.
دکتر صفارزاده می‌گوید: “برای زنی که سرطان دارد و با ناباروری مواجه شده، روش فریز کردن تخمک‌ها یک نعمت خدادادی است. این موارد حس غیر قابل توصیفی به من می‌دهند چرا که به زن امکان می‌دهد در زمانی‌که قادر به این کار نیست، بچه‌دار شود.”

بهترین سن برای فریز کردن تخمک‌ها چه زمانی است؟

کارشناسان درباره سن ایده‌آل برای فریز کردن تخمک‌ها توافق ندارند. بعضی معتقدند که فریز کردن تخمک‌ها زیر سن ۲۵ سالگی غیرضروری است چراکه ممکن است خود فرد در سن ۳۰ سالگی به طور طبیعی باردار شود. از طرف دیگر ممکن است تعویق طولانی مدت برای انجام فریز کردن تخمک‌ها مخاطره‌آمیز باشد. مطالعات نشان می‌دهد که احتمال باروری بعد از سن ۳۵ سالگی به سرعت افت می‌کند و این کاهش بعد از ۳۸ سالگی بسیار سریع‌تر می‌شود.
دکتر صفارزاده معتقد است که سن ایده‌آل برای فریز کردن تخمک‌ها بین سن ۲۸ تا ۳۴ سالگی است. اما تصمیم‌گیری در این مورد کاملا شخصی است و براساس عوامل مختلفی است از جمله اینکه فرد چه تعداد بچه می‌خواهد و در چه سنی می‌خواهد اولین بارداری را داشته باشد.

روند فرایند فریز کردن تخمک‌ها چگونه است؟

اولین مرحله، برنامه ملاقات با یک متخصص غدد تناسلی است. در این مرحله آزمایشات خون و سونوگرافی انجام می‌شود. هدف این کار، ارزیابی کیفت و کمیت تخمک‌های موجود است.
سپس فرد باید میزان دوز روزانه‌ای از هورمون FSH (هورمون محرک فولیکول) را برای تولید تخمک‌های فراوان مصرف کند. فرد با استفاده از یک سوزن کوچک یکبار در روز تا ده روز هورمون FSH را به خود تزریق می‌کند. ضمن این، پزشک تخمک‌های زن را از طریق سونوگرافی بررسی می‌کند و زمان دقیق بازیابی آنها را تعیین می‌کند.
دکترصفارزاده می‌گوید: فرایند بازیابی تخمک‌ها مانند گرفتن خون است اما سوزن علاوه بر پوست در دیواره واژن و تخمدان‌ها حدود نیم اینچ فرو می‌رود. طی فرایند ۱۰ دقیقه‌ای تسکین اتفاق می‌افتد و بیمار به خواب می‌رود و چیزی حس نمی‌کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 4