همه چیز درباره خشکی چشم

خشکی چشم وضعیتی شایع است که زمانی رخ می دهد که اشک ها قادر به چرب نمودن چشمان شما نباشند. اشک ها ممکن است به دلایل متفاوت ناکافی باشند. به عنوان مثال، خشکی چشم ها ممکن است در صورتی رخ دهد که شما اشک کافی تولید نکنید یا اشک هایی با کیفیت نامناسب تولید کنید. در این مقاله با خشکی چشم، دلایل و نشانه های خشکی چشم، پیشگیری و درمان خشکی چشم آشنا خواهید شد.

everything-about-the-dry-eye

خشکی چشم احساس ناخوشایندی به شما می دهد. اگر شما خشکی چشم دارید، چشمان شما ممکن است سوزش یا خارش داشته باشند. شما ممکن است خشکی چشم را در موقعیت های خاص تجربه کنید، مانند حضور در هواپیما، در یک اتاق که مجهز به کولر است، در هنگام دوچرخه سواری یا پس از این که برای چندین ساعت به صفحه رایانه نگاه کردید.

درمان هایی برای خشکی چشم وجود دارد که می توانند شما را از این عذاب نجات دهند. این درمان ها می توانند شامل تغییرات سبک زندگی و قطره های چشمی باشند. شما احتمالاً نیاز خواهید داشت تا به طور طولانی مدت از این اقدامات برای کنترل علائم خشکی چشم استفاده کنید.

علائم خشکی چشم

علائم و نشانه هایی که معمولاً بر هر دو چشم تاثیر می گذارند، شامل موارد زیر می شوند:

 • احساس خارش، سوزش، یا خراشیدن در چشمان شما

 • مخاط خارش آور در یا اطراف چشمان شما

 • حساسیت به نور

 • قرمزی چشم

 • احساس این که چیزی در چشمان شماست

 • دشواری در قرار دادن لنز در چشمان

 • دشواری در هنگام رانندگی در شب

 • چشمان تر، که واکنش بدن برای سوزش در چشمان خشک است

 • تاری دید یا خستگی چشم

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما دارای نشانه ها و علائم طولانی مدت از خشکی چشم هستید، از جمله قرمزی، سوزش، خستگی یا دردناک بودن چشمان، به پزشک مراجعه نمایید. پزشک شما می تواند مراحلی را برای تعیین آنچه باعث مشکل در چشمان شما می شود، تعیین کند، یا شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

everything-about-the-dry-eye

دلایل خشکی چشم

خشکی چشم به وسیله فقدان اشک کافی به وجود می آید. اشک های شما یک ترکیب پیچیده از آب، روغن های چرب و مخاط هستند. این ترکیب به نرم و تمیز بودن سطح چشمان شما کمک می کند و به حفاظت از چشمان شما در برابر عفونت نیز کمک می کند.

برای برخی از افراد، دلیل خشکی چشم تولید کم اشک است. برای سایر افراد، بخار اشک افزایش یافته و یک عدم تعادل در جبران اشک های آنهاست.

تولید کاهش یافته اشک

خشکی چشم زمانی رخ می دهد که شما قادر به تولید اشک کافی نباشید. اصطلاح پزشکی این حالت کراتوکنژکتیویت سیکا است. دلایل شایع تولید کاهش یافته اشک شامل موارد زیر می شوند:

 • سالخوردگی

 • شرایط خاص پزشکی، از جمله دیابت، روماتوئید آرتریت، لوپوس، اسکلرودرما، سندروم شوگرن، اختلالات تیروئیدی و کمبود ویتامین A

 • داروهای خاص شامل آنتی هیستامین ها، دکونژستان ها، درمان جایگزینی هورمون، ضد افسردگی ها و داروهای فشار خون می شوند. آکنه، پیشگیری از بارداری و بیماری پارکینسون، جراحی چشم لیزری، علائم قوی از خشکی چشم مرتبط با این فرآیند معمولاٌ آسیب موقت غدد اشکی ناشی از التهاب یا پرتو درمانی هستند.

بخار اشک افزایش یافته

دلایل شایع از بخار اشک افزایش یافته شامل موارد زیر می شوند:

 • باد، دود یا هوای خشک

 • پلک زدن کم، که غالباً زمانی که در حال تمرکز هستید رخ می دهد، به عنوان مثال در حال خواندن، رانندگی یا کار با رایانه.

 • مشکلات پلک چشم مانند چرخش پلک ها به بیرون (اکتروپیون) و چرخش پلک ها به درون (انتروپیون)

عدم عدم تعادل در ترکیب اشک

غشای اشک دارای سه لایه اصلی است: چربی، آب و مخاط. اشکال هر کدام از این لایه ها می توانند موجب خشکی چشم شود. به عنوان مثال، غشای چربی که از غدد کوچکی به لبه پلک های شما (غدد میبومین) تشکیل می شود، ممکن است مسدود شود. غدد میبومین مسدود شده در افرادی که در اطراف پلک های خود التهاب دارند (بلفاریت)،دارای رزاسه یا سایر اختلالات پوستی هستند، شایع تر است.

ریسک ها

فاکتورهایی که ممکن است شما به احتمال بیشتر خشکی چشم را تجربه کنید شامل موارد زیر می شوند:

 • داشتن سن بالای ۵۰ سال: غالباً هرچه سنتان بالاتر می رود ٬تولید اشک کاهش می یابد. خشکی چشم در افراد بالای ۵۰ سال شایع تر است.

 • زن بودن: فقدان اشک در زنان شایع تر است، به خصوص اگر آن ها تغییرات هورمونی را به دلیل بارداری تجربه کرده باشند و قرص های جلوگیری از بارداری مصرف کرده باشند یا یائسه باشند.

 • داشتن رژیم غذایی که ویتامین A کمی دارد: این ویتامین در جگر، هویج و کلم بروکلی یافت می شود. یا رژیم غذایی که اسیدهای چرب امگا ۳ کمی دارد که در ماهی، گردو و روغن های گیاهی یافت می شود.

 • استفاده از لنزها

عوارض خشکی چشم

افرادی که دچار خشکی چشم هستند، ممکن است این عوارض را تجربه کنند:

 • عفونت های چشمی: اشک های شما از سطح چشم های شما در برابر عفونت محافظت می کنند. بدون اشک کافی، شما ممکن است دچار یک ریسک افزایش یافته از عفونت چشمی شوید.

 • آسیب به سطح چشمان شما: اگر بدون درمان رها شود، خشکی چشم شدید ممکن است منجر به التهاب چشم، سایش سطح قرنیه، زخم قرنیه و مشکلات دید شود.

 • کاهش کیفیت زندگی: خشکی چشم می تواند انجام فعالیت های روزانه، مانند خواندن را مختل کند.آزمایش خشکی چشمآزمایش ها و تشخیص خشکی چشم

آزمایش ها و رویه هایی ممکن است برای تعیین علت خشکی چشم شما مورد استفاده قرار گیرند که شامل موارد زیر میشوند:

 • یک معاینه چشمی جامع: یک معاینه چشمی شامل یک سابقه کامل از سلامت کلی شما و سلامت چشمی شما می تواند به پزشک کمک کند تا دلیل خشکی چشم شما را تشخیص دهد.

 • سنجش حجم اشک های شما: پزشک شما ممکن است تولید اشک شما را با استفاده از آزمایش شرمیر (Schirmer) بسنجد. در این آزمایش، نوارهای جذب کاغذ در زیر پلک های پایین شما قرار می گیرند. پس از ۵ دقیقه پزشک شما مقدار نوار فرو رفته در اشک های شما را می سنجد.

 • تعیین کیفیت چشمان شما: آزمایش های دیگر از رنگ های خاص دیگر در قطره های چشم برای تعیین شرایط سطحی چشمان شما استفاده می کنند. پزشک شما به دنبال الگوهای رنگی در قرنیه ها است .

درمان خشکی چشم و داروهای آن

برای بسیاری از افراد که دارای علائم گاه و بیگاه یا خفیف از خشکی چشم هستند، کافی است که به طور منظم از قطره های چشم بدون نسخه (اشک های مصنوعی) استفاده کنند. اگر علائم شما پایدار و جدی تر باشد، گزینه های دیگری دارید. آنچه شما انجام می دهید به دلیل خشکی چشم شما بستگی دارد.

برخی از درمان ها بر معکوس کردن یا مدیریت یک شرایط یا فاکتوری تمرکز می کنند که موجب خشکی چشمان شما می باشند. سایر درمان ها می توانند کیفیت اشک شما را بهبود بخشند یا خشک شدن سریع چشمان شما را متوقف می کنند.

درمان اساسی خشکی چشم

در برخی از موارد، درمان یک معضل سلامتی اساسی می تواند به از بین بردن نشانه ها و علائم خشکی چشم کمک کند. به عنوان مثال، اگر یک دارو موجب خشکی چشمان شما شود، پزشک شما ممکن است یک داروی دیگر را تجویز کند که موجب عوارض جانبی نشود. اگر شما در پلک های خود شرایطی دارید، مثل چرخش به سمت پایین پلک ها (اکتروپیون)، پزشک شما ممکن است شما را به یک جراح چشم ارجاع دهد که متخصص جراحی پلاستیک پلک ها است (جراح اکولوپلاستیک). یا اگر شما دارای روماتوئید آرتریت هستید، پزشک شما ممکن است شما را به یک روماتولوژیست ارجاع دهد.

قطره چشم

داروهای خشکی چشم

داروهای تجویزی مورد استفاده برای درمان خشکی چشم شامل موارد زیر می شوند:

 • داروهایی برای کاهش التهاب پلک: التهاب در طول لبه پلک های شما می تواند غدد چربی شما را که وظیفه حفظ چربی در داخل چشمان شما را دارند ٬ از بین ببرد. پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک هایی را برای کاهش التهاب به شما تجویز کند. آنتی بیوتیک ها برای خشکی چشم معمولاً از راه دهانی مصرف می شوند، با این وجود، برخی از آن ها به صورت قطره های چشم یا پمادها موجود هستند.

 • قطره های چشم برای کنترل التهاب قرنیه: التهاب در سطح چشمان شما (قرنیه) ممکن است با قطره های چشمی تجویزی کنترل شوند که حاوی سیکلوسپروین (رستاس) یا کورتیکوستروئید های تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند. کورتیکوستروئیدها برای استفاده طولانی مدت مطلوب نیستند، که به دلیل تاثیرات جانبی احتمالی می باشد.

 • کاشت های چشمی که مانند اشک های مصنوعی عمل می کنند: اگر شما دارای علائم خشکی چشم خفیف تا شدید هستید و اشک های مصنوعی کمکی به شما نکرده اند، گزینه دیگر ممکن است یک کاشت چشمی کوچک باشد که مانند یک دانه روشن از برنج است. شما یک بار در روز هیدروکسپروپیل سلولز (لاکریسرت) را بین پلک پایین و تخم چشم خود قرار می دهید. کاشت به آرامی حل می شود، ماده ای آزاد می کند که در قطره های چشمی برای چرب کردن چشمان شما استفاده می شود.

 • داروهای محرک اشکی: داروهایی به نام کولینرژیک ها (پیلکارپین، سویمیلین) به افزایش تولید اشک کمک می کنند. این داروها به صورت قرص، ژل یا قطره های چشمی موجود هستند. عوارض جانبی احتمالی شامل تعریق می شود.

 • قطره های چشمی که از خون شما ساخته می شوند: این ها قطره های سرم خون اوتولوگ نامیده می شوند. آنها ممکن است گزینه ای در مواقعی باشند که شما دارای علائم خشکی چشم شدید هستید که به هیچ درمان دیگر پاسخ نمی دهید. برای تهیه این قطره های چشمی، نمونه ای از خون شما برای برداشتن گلبول های قرمز خون پردازش می شود و سپس با یک محلول نمک ترکیب می شود.

سایر رویه ها

رویه های دیگر که ممکن است برای درمان خشکی چشم مورد استفاده قرار گیرند شامل موارد زیر می شوند:

 • بستن مجاری اشکی شما برای کاهش آسیب اشکی : پزشک شما ممکن است این درمان را برای حفاظت از شما در برابر از بین رفتن بسیار سریع اشک ها از چشمان شما پیشنهاد کند. این امر می تواند به صورت جزئی یا کلی با بستن مجاری اشکی شما انجام شود، که معمولاً برای خشک کردن اشک های شما عمل می کنند.

 • مجاری اشکی می توانند با پلاگین های کوچک سیلیکون (پونکتال پلاگین ها) متصل شوند: این ها قابل برداشت هستند. یا مجاری اشکی می توانند با یک روندی که از گرما استفاده می کند، متصل شوند. این یک راه حل دائمی تر است که کوتر حرارتی نامیده می شود.

 • استفاده از لنزهای طبی خاص: از پزشک خود راجع به لنزهای طبی که برای کمک به افراد دارای خشکی چشم طراحی شده، بپرسید.

 • برخی از افراد دارای خشکی چشم شدید ممکن است خواهان لنزهای طبی خاص باشند که از سطح چشمان آن ها محافظت کند و رطوبت را به دام بیاندازد: این ها لنزهای اسکلرا یا لنزهای بانداژ نامیده می شوند.

 • بازکردن غدد چربی: خشکی چشم به وجود آمده توسط غدد چربی مسدود ممکن است توسط یک درمان به نام ضربان حرارتی LipiFlow درمان شود. در طول درمان، یک دستگاه که مشابه با یک چشم شوی است روی چشم شما قرار داده می شود. این دستگاه ماساژ آرام، گرم را به پلک پایینی انجام می دهد. این روند کمتر از ۱۵ دقیقه زمان می برد. مشخص نیست که آیا این روش در پاک کردن غدد چربی بهتر از کمپرس های گرم و شستشوی پلک عمل می کند یا خیر.

 • استفاده از پرتو درمانی و ماساژ پلکی: تکنیکی به نام پرتو درمانی با ضربان شدید پس از ماساژ پلک ها به افرادی که دارای خشکی چشم شدید هستند، کمک میک ند. در یک مطالعه، درمان به صورت ماهانه به ۷۸ نفر ارائه شد و ۶۸ نفر از آن ها کاهش علائم خشکی چشم را تجربه کردند.

قطره

سبک زندگی و درمان های خانگی

شما ممکن است قادر به مدیریت خشکی چشم خودتان با شستشوی پی در پی پلک و استفاده از قطره های چشمی بدون نسخه یا سایر محصولات باشید که به چرب کردن چشمان شما کمک می کنند. اگر وضعیت شما طولانی مدت (مزمن) باشد، از قطره های چشمی در هنگامی استفاده کنید که چشمان شما در چرب نگاه داشتن آن ها احساس خوبی داشته باشند.

انتخاب و استفاده از محصولات بدون نسخه برای خشکی چشم

انواعی از محصولات بدون نسخه برای خشکی چشم موجود هستند، از جمله، قطره های چشم (اشک های مصنوعی)، ژل ها، کاشت های چشم و پمادها. با پزشک خود مشورت کنید که کدام مورد برای شما بهتر است.

اشک های مصنوعی ممکن است برای کنترل علائم خشکی چشم خفیف مورد نیاز باشند. برخی از افراد باید چندین بار در روز قطره ها را وارد چشم کنند و برخی دیگر تنها یک بار در روز از آنها استفاده می کنند.

این فاکتورها را در هنگام انتخاب یک محصول بدون نسخه در نظر داشته باشید:

 • قطره های نگهدارنده در مقابل غیر نگهدارنده: قطره های نگهدارنده به برخی از قطره های چشم افزوده می شوند تا عمر مفید آن ها طولانی تر شود. شما می توانید از قطره های چشم با نگهدارنده بیش از چهار بار در روز استفاده کنید. اما استفاده از قطره های حاوی نگهدارنده اغلب بیشتر موجب سوزش چشم می شوند. قطره های چشمی بدون نگهدارنده در بسته هایی موجود هستند که حاوی آمپول های یکبار مصرف چند گانه هستند. پس از استفاده از آمپول، شما آن را به دور می اندازید. اگر بیش از چهار بار در روز به قطره های چشمی نیاز دارید، قطره های غیر نگهدارنده مفید هستند.

 • قطره ها در مقابل پمادها: پمادهای چرب کننده چشم، چشمان شما را می پوشانند، آسایش طولانی مدت تر از خشکی چشم را برای شما ارائه می کنند. اما این محصولات از قطره های چشمی ضخیم تر هستند و می توانند دید شما را بپوشانند. به این دلیل، استفاده از پمادها درست قبل از خواب بهترین گزینه می باشد. قطره های چشمی در هر زمان می توانند استفاده شوند و در دید شما اختلال به وجود نیاورند.

 • قطره هایی که قرمزی را کاهش می دهند: بهترین روش این است که از این ها به عنوان محلول برای خشکی چشم خود دوری کنید، زیرا استفاده طولانی مدت از این ها موجب سوزش می شود.

شستشوی پلک ها برای کنترل التهاب

برای افرادی که دارای بلفاریت و سایر شرایطی هستند که موجب التهاب پلک می شوند که جریان چربی به چشم را مسدود میک نند، شستشوی مداوم و آرام پلک می تواند کمک کننده باشد. برای شستن پلک ها:

 • از یک لیف گرم برای چشمان خود استفاده کنید: یک پارچه تمیز را با آب گرم خیس کنید. پارچه را برای ۵ دقیقه به روی چشمان خود بکشید. زمانی که پارچه سرد شد، مجدداً آن را با آب گرم خیس کنید. لیف را به آرامی بر روی پلک های خود و  پایه مژه ها را بکشید تا هیچ جایی را بدون لیف کشیدن رها نکرده باشید.

 • از یک صابون ملایم برای پلک های خود استفاده کنید: از شامپو بچه یا هر صابون ملایم دیگر استفاده کنید. پاک کننده را بر روی انگشتان تمیز خود قرار دهید و به آرامی چشمانتان را بسته و پایه مژه ها را ماساژ دهید. سپس کاملاً آبکشی کنید.

ممکن است پزشک شما توصیه کند که این کار را به طور روزانه انجام دهید، حتی زمانی که علائم خشکی چشم شما از بین رفته اند. توقف کردن این کار روزانه ممکن است موجب شوند تا علائم شما بازگردند.

قطره خشکی چشم

داروی جایگزین

مطالعات دیگر مورد نیاز هستند، اما برخی از رویکردهای داروی جایگزین ممکن است به تسکین علائم خشکی چشم شما کمک کنند. راجع به مزایا و ریسک های آن ها با پزشک خود بحث کنید.

 • اسیدهای چرب: افزودن اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ به رژیم غذایی شما ممکن است به تسکین نشانه ها و علائم خشکی چشم شما کمک کنند. این اسیدها به عنوان مکمل ها در غذاهایی مانند بذرکتان، سالمون، ساردین و روغن های گیاهی موجود هستند.

 • قطره های چشمی روغنی کاستر: این قطره ها ممکن است علائم را با کاهش بخار چشمی بهبود دهند.

 • طب سوزنی: برخی از افراد اظهار کردند که پس از درمان طب سوزنی علائم خشکی چشمشان بهبود یافت.

پیشگیری از خشکی چشم

پیشگیری از خشکی چشم

اگر شما خشکی چشم را تجربه می کنید، به موقعیت هایی توجه کنید که به احتمال زیاد موجب علائم شما می شوند. سپس روش هایی را برای اجتناب از آن موقعیت ها بیابید تا از علائم خشکی چشم خود جلوگیری کنید. به عنوان مثال:

 • از دمیدن هوا (فوت کردن) به چشمان خود جلوگیری کنید: چشمان خود را در معرض مستقیم سشوار ها، بخاری اتومبیل ها، کولرها یا پنکه ها قرار ندهید.

 • به هوا رطوبت اضافه کنید: در زمستان، یک مرطوب کننده می تواند رطوبت را به هوای خشک اتاق شما اضافه کند.

 • عینک های آفتابی یا سایر پوشاننده های حفاظت از چشم را در نظر داشته باشید: پوشش های امن می توانند به رو و اطراف عینک های شما برای مسدود کردن باد و هوای خشک اضافه شوند. این پوشش ها را از جایی که عینک خود را خریداری می کنید، درخواست کنید.

 • در طول تکالیف طولانی به خود استراحت دهید: اگر در حال خواندن یا یک تکلیف دیگر هستید که به تمرکز دیداری نیاز دارد، از استراحت های چشمی دوره ای استفاده کنید. چشمان خود را برای چند دقیقه ببندید. یا به طور مکرر برای چند ثانیه پلک بزنید تا به پراکنده شدن اشک های خود در سراسر چشمان خود کمک کنید.

 • از محیط آگاه باشید: هوا در ارتفاع های بلند، در نواحی بیابیانی و در هواپیماها می تواند به شدت خشک باشد. در هنگامی که در چنین محیطی هستید، بستن چشمان به طور پی در پی برای مدت کوتاه برای زمانی که بخار اشک های شما کاهش می یابند، ممکن است کمک کننده باشد.

 • صفحه رایانه خود را زیر سطح چشم خود قرار دهید: اگر صفحه رایانه شما بالای سطح چشم شما قرار دارد، شما چشمان خود را برای دیدن صفحه بازتر خواهید کرد. صفحه رایانه را زیر سطح چشم قرار دهید تا چشمان خود را به آن اندازه باز نکنید. این امر به کند کردن بخار اشک چشمان شما بین پلک زدنزهای چشمی کمک میکند.

 • سیگار کشیدن را ترک کنید و از دود دوری کنید: اگر سیگار می کشید، از پزشک خود بخواهید تا یک راهکار ترک سیگار را به شما پیشنهاد کند . اگر سیگار نمی کشید، از افرادی که سیگار می کشند، دوری کنید. سیگار کشیدن علائم خشکی چشم شما را بدتر خواهد کرد.

 • به طور منظم از اشک های مصنوعی استفاده کنید: اگر دارای خشکی چشم مزمن هستید، از قطره های چشم در هنگامی استفاده کنید که چشمان شما برای چرب نگاه داشتن آن ها احساس بهتری داشته باشند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

27 − = 18