آشنایی با گیاه اکالیپتوس و خواص آن

در این مقاله با گیاه اکالیپتوس و خواص برگ و روغن آن آشنا خواهید شد

ساکنین اولیه استرالیا- بومی های استرالیایی- از برگ های اکالیپتوس برای درمان جراحات و پایین آوردن تب استفاده می کردند. آن ها همچنین می دانستند اگر در منطقه بیابانی استرالیا به نام “آتبک” (Outpack) با بی آبی مواجه شوند، می توانند ریشه های اکالیپتوس را، که آکنده از آب است، از زمین برای رفع تشنگی بیرون بیاورند.

برگ های اکالیپتوس و روغنی که آن ها تولید می کنند سبب کشتن باکتری ها و رفع ناراحتی های تنفسی افراد مبتلا به خناق، آسم و برونشیت می شود. اگر سابقه مصرف ویکس دارید، آنگاه احتمالاً خنکی و احساس سوزش ناشی از مرهم روی پوست و پاک شدن سینوس ها در اثر رایحه نعناعی و معطر را به یاد خواهید آورد. در واقع این اثرات روغن اصیل اکالیپتوس است.

اکالیپتوس به انواع عطر، صابون و برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها اضافه می شود. از این گیاه همچنین به عنوان عامل دفع حشرات نیز استفاده و به روغن شمع و افشانه های حشره کش نیز اضافه می شود. اگر به هیره ها (حشرات) گرد و غبار آلرژی دارید، می توانید اضافه کردن چند قطره روغن اصلی اکالیپتوس به مایع شستشوی لباسهایتان را مورد توجه قرار دهید.

تحقیقات اخیر مؤید این است که این گیاه دارویی تعداد هیره ها (حشرات)ی گرد و خاک را تا حد زیادی کاهش می دهد و راه تنفس شما را بازتر می کند. اگر در خانه خود شاهد سوسک هستید، اضافه کردن چندین قطره روغن اصیل اکالیپتوس بر لباس های مندرس و گذاشتن آن ها را در کمد لباسهایتان امتحان کنید (دقت کنید لباس های مزبور را از مواد غذایی یا ظروف دور نگهدارید).

به خاطر داشته باشید که روغن اکالیپتوس فوق العاده برای انسان سمی است و در مصرف آن باید دقت کنید. اگر فرزند دارید، اطمینان پیدا کنید که روغن های اصیل این گیاه دور از دسترس او نگهداشته شود.

معرفی گیاه

اکالیپتوس بومی استرالیا است، و در این قاره غذای اصلی موجود در وعده غذایی خرس های کوآلا محسوب می شود. امروزه این گیاه در سر تا سر جهان از جمله ایالات متحده کشت می شود. اکالیپتوس گونه های بسیاری دارد. برخی از گونه های آن به اندازه گل های تزئینی و برخی دیگر به اندازه درختان بزرگ است.

اکالیپتوس لثه آبی یا درخت تب استرالیا، شناخته شده ترین گونه اکالیپتوس است که مصرف پزشکی دارد. ارتفاع این گیاه به ۲۳۰ پا می رسد. برگ های ۴ تا ۱۲ اینچی این گیاه سبز تند و براق است. وقتی پوسته خاکستری آبی این گیاه کنده می شود، زیر آن پوسته کرمی رنگ وجود دارد.

ترکیبات گیاه چای و عصاره این گیاه از ماده برگ خیس خورده در محلول الکل که دارای مواد فعال است، تهیه می شود. پاره ای از این عناصر و ترکیبات فعال “تانین” و “فلاونوید” نامیده می شوند. روغن اصیل برگ تهیه شده از تقطیر بخار عمدتاً از عنصر فعالی به نام “سینوئول” تشکیل شده است. روغن این گیاه همچنین حاوی سایر عناصر شیمیایی گیاهی است.

اشکال موجود

این گیاه به صورت روغن مایع اساسی، روغن اساسی به شکل پماد تنتور برگ (محلول تهیه شده از گیاه و الکل یا گیاه، الکل و آب)، برگ خام و چای قابل دسترسی است. قطره های ضد سرفه تجاری، انواع شربت ها، مایعات تبخیر کننده، روغن های مالیدنی، انواع خمیر دندان و مواد شستشوی دهان حاوی روغن اکالیپتوس یا ترکیب اصلی آن یعنی سینئول است.

نحوه مصرف

این گیاه برای درمان التهاب سینه، ریه ها، بینی و گلو بکار می رود و می تواند برخی از گونه های باکتری و همچنین برخی از انواع قارچ ها را از بین ببرد. وقتی از این گیاه دارویی برای مصرف موضعی استفاده می کنید، می تواند درد رماتیسمی را تسکین بخشد. قبل از مصرف میزان ریز یا هر میزان مصرف، با پزشک معالج خود مشورت و از دستورات ایشان پیروی کنید.

* جوشانده برگ اکالیپتوس (برای احتقاق): ۱/۲ تا ۱ میلی لیتر روزانه.

* روغن برای مصرف موضعی (برای مقاصل متورم یا احتقاق سینه): ۳۰ میلی لیتر روغن اکالیپتوس را به ۵۰۰ میلی لیتر آب ولرم اضافه کنید.

* اکالیپتول: روزانه ۰/۰۵ تا ۰/۲ میلی لیتر (۱ تا ۲ قطره برای هر لیوان آب جوش).

* روغن اکالیپتوس (برای استعمال موضعی): نصب تا یک میلی لیتر (۱۵ تا ۳۰ قطره) روغن مزبور را به نصف لیوان روغن مایع (کنجد، زیتون و غیره) اضافه کنید.

* به منظور استفاده استنشاقی از این گیاه داروئی: ۵ تا ۱۰ قطره از روغن آن را به ۲ لیوان آب جوش اضافه کنید و سپس حوله را بالای سر خود بکشید و بخار آن را استنشاق کنید.

خواص روغن اکالیپتوس

به جز برگ های درخت اکالیپتوس که بسیار مفید هستند، روغن اکالیپتوس نیز بسیار فواید دارد. از روغن اکالیپتوس برای سلامتی و زیبایی استفاده می کنند.

familiarity-with-the-eucalyptus-plant-and-its-properties

 ۱-پایین آوردن تب

روغن اکالیپتوس برای درمان تب بسیار گزینه خوبی محسوب می شود که یکی از مزیت های جالب این روغن به شمار می رود. استفاده از روغن اکالیپتوس می تواند باعث کاهش دمای بدن شود. همین دلیل باعث شده تا این روغن نام دیگری به خود گیرد و روغن تب نیز نامیده می شود. برای درمان تب کافیست روغن اکالیپتوس و روغن نعناع را به مقدار مساوی ترکیب کنید و به صورت اسپری روی بدن بپاشید. اگر پوست حساسی دارید باید به روغن اکالیپتوس کمی آب اضافه کنید تا رقیق شود. می توانید به جای آب از روغن زیتون هم استفاده کنید.

 ۲- درمان سرماخوردگی و سرفه

یکی دیگر از مزیت های جالب روغن اکالیپتوس درمان سرما خوردگی و سرفه است. این روغن حاوی خواص ضد احتقان، خلط آور، ضد ویروس، ضد التهاب، و ضد باکتری است. پس اگر با روغن اکالیپتوس بتوانیم سرفه، سینوزیت، سرماخوردگی، برونشیت، و گرفتگی بینی را تمیز کنیم نباید تعجب کنیم. برای درمان سرفه و سرماخوردگی دو یا سه بار در روز باید این روغن را روی پشت، سینه و گردن خود بمالید و ماساژ دهید.

 ۳- رفع بوی بد زیر بغل

یکی دیگر از مزیت های جالب روغن اکالیپتوس رفع بوی بد زیر بغل است. فقط کافیست این روغن را به عنوان یک اسپری قدرتمند استفاده کنید.

۴-درمان آلرژی و سینوس

بر طبق یک پژوهش  روغن اکالیپتوس درمان خوبی برای سینوزیت و آلرژی محسوب می شود. می توانید برای درمان آلرژی و سینوزیت این روغن را غرغره کنید.

 ۵-درمان مشکلات تنفسی

استفاده از روغن اکالیپتوس در درمان مشکلات تنفسی بسیار موثر است مانند برونشیت، آسم، ذات الریه و حتی سل. این روغن، انتقال اکسیژن به ریه ها را افزایش می دهد. برای درمان از این روغن به صورت موضغی استفاده کنید.

familiarity-with-the-eucalyptus-plant-and-its-properties

۶-درمان زخم

خواص ضد میکروبی و ضد عفونی این روغن، آن را تبدیل به یکی از اثربخش ترین برای درمان زخم، بریدگی، سوختگی و خراش کرده است. می توانید برای درمان نیش حشرات نیز از این روغن استفاده کنید. نه تنها درد را کاهش می دهد، بلکه از عفونی شدن آن قسمت نیز پیشگیری می کند.

 ۷- کشتن میکروب های روده

روغن اکالیپتوس می تواند به عنوان یک کرم زدا عمل کند. استفاده از این روغن باعث کشته شدن میکروب های روده می شود. تحقیقات نشان داده است مصرف منظم روغن اکالیپتوس باعث کشته شدن میکروب های روده می شود.

۸-تسکین درد عضلانی

اگر از درد عضلانی و مفصل رنج می برید، مطمئن باشید بعد از استفاده از این روغن، از کاهش درد تعجب خواهید کرد. دلیل این امر آن است که اکالیپتوس دارای خواص ضد التهاب و تسکین کننده هست. فقط کافیست قسمت هایی را که درد می کنند را با روغن اکالیپتوس ماساژ دهید.

۹-از بین بردن شپش ها

خیلی از افراد به دنبال درمان شپش به صورت درمان خانگی هستند. استفاده از مواد شیمیایی می تواند به بافت موی سر آسیب برساند. اما روغن اکالیپتوس می تواند گزینه خوبی باشد. فقط کافیست روغن اکالیپتوس را به شانه خود بمالید و با آن موهای خود را شانه کنید.

familiarity-with-the-eucalyptus-plant-and-its-properties

۱۰- استفاده به عنوان دهان شویه

از روغن اکالیپتوس می توان در ترکیب خمیر دندان ها یا دهانشویه ها استفاده کرد. چون دارای خواص میکروبی می باشد، برای همین برای سلامتی دهان و دندان ها بسیار اثر بخش است.

۱۱-درمان دیابت

استفاده از روغن اکالیپتوس می تواند به درمان دیابت کمک کند و قند خون را کنترل کند و در نتیجه جریان خون افزایش یابد. افراد مبتلا به دیابت، گردش خون ضعیفی دارند. اگر درمان نشود ممکن است منجر به قطع عضو یا حتی مرگ شود. بنابراین، روغن اکالیپتوس به بیماران دیابتی توصیه می شود. می توانید این روغن را به صورت موضعی استفاده کنید و یا به صورت بخار استنشاق کنید.

۱۲-درمان گلو درد

روغن اکالیپتوس دارای خواص ضد باکتریایی است و می تواند باعث تسکین درد شود. می توانید برای درمان گلودرد نیز استفاده کنید.

۱۳-تقویت سیستم ایمنی بدن

بر طبق پژوهش های متعدد، خواص بالقوه و ترکیبات مفید موجود در روغن اکالیپتوس در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار اثر بخش است. استفاده از روغن اکالیپتوس روی پوستمی تواند موجب تقویت سلول های سیستم ایمنی بدن شود. با تقویت سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به عفونت ها کاهش می یابد.

۱۴-درمان التهاب گوش

روغن اکالیپتوس یک درمان خانگی خوبی برای درمان التهاب گوش است که باید در فهرست مزیت های روغن اکالیپتوس قرار بگیرد.

نکات احتیاطی

در دوران بارداری یا شیردهی از مصرف اکالیپتوس پرهیز کنید. روغن این گیاه اگر استعمال موضعی داشته باشد، سمی نیست. اما نباید از این گیاه برای مصارف داخلی استفاده کرد. انجمن فرآوردهای گیاهان دارویی برگ اکالیپتوس را از نظر بی خطری در ردیف و درجه دو ارزیابی کرده است. درجه ۲ به معنای این است که در کاربرد این گیاه محدودیت هایی متصور است.

در ارتباط با عصاره های برگ اکالیپتوس باید گفت که افرادی که مبتلا به التهاب معده ای- روده ای یا التهاب مجرای صفراوی هستند، باید از مصرف عصاره برگ اکالیپتوس اجتناب کنند. در صورت ابتلا به ناراحتی کبد نیز از مصرف آن پرهیز کنند. در صورتی که مشمول هر کدام از این حالات هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

از مصرف بی رویه عصاره مزبور نیز اجتناب ورزید. “تانین” موجود در عصاره این گیاه می تواند، در صورتی که بی رویه مصرف شود، به انواع شکم درد یا آسیب کبدی و کلیوی منجر شود. هرگونه روغن این گیاه را به صورت یا بینی کودکان زیر دو سال نمالید.

تداخل های احتمالی

روغن و عصاره اکالیپتوس می تواند اثرات داروهایی را که برای درمان کمبود قند خون بکار می رود، خنثی کند. اگر به بیماری افت قند خون مبتلا هستید، مطمئن شوید که پزشک شما قبل از آغاز درمان با این گیاه در جریان امر واقع شده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here