تغذیه کودک هشت ماهه

با بالاتر رفتن سن نوزاد ، حساسیت غذایی او نیز کاهش می یابد و معده اش با غذا های جامد سازگاری بیشتری پیدا می کند. تغذیه کودک هشت ماهه به این صورت است که کم کم می تواند غذاهای مختلف را بخورد به همین دلیل مادران می توانند تنوع غذایی بیشتری نسبت به ماه های قبل برای نوزاد خود به وجود آورند.

تغذیه کودک هشت ماهه

دو هفته اول ماه هشتم

بهترین زمان شروع غذای کمکی در بچه های سالم پایان ۶ ماهگی،یعنی ابتدای هفت ماهگی است و رعایت ترتیب مصرف در غذاهای کمکی از اهمیت خاصی برخوردار است که در مطلب قبل طبق جدول زیر توضیح داده شده است.

فرنی با آرد برنج هفته اول ماه هفتم
حریره بادام هفته دوم ماه هفتم
سوپ دو هفته آخر ماه هفتم

* در دو هفته اول ماه هشتم ضمن ادامه برنامه غذایی قبل، زردهتخم مرغ به رژیم غذایی شیرخوار اضافه و دفعات تغذیه او ۵ بار در روز می شود.

تخم مرغ را در آب به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید تا کاملاً سفت شود، سپس زرده سفت شده را از سفیده آن جدا کرده و روز اول به اندازه یک نخود از زرده تخم مرغ را در کمی آب جوشیده یا شیرمادر حل و نرم کرده، سپس به شیرخوار بدهید.هر روز صبح همراه با فرنی زرده تخم مرغ را اضافه کرده تا در مدت ۱۰ روز به یک زرده کامل برسد. از آن به بعد می توانید هر روز نصف زرده تخم مرغ را همراه با ۳ قاشق مرباخوری فرنی یا( حریره) به کودک بدهید  یا یک روز در میان یک زرده کامل تخم مرغ به او داده و روز بعد ۵ تا۶ قاشق مرباخوری فرنی یا حریره بادام داده شود.

* در این زمان کم کم می توان ازسبزی های نشاسته ای مثل سیب زمینی، کدو حلوایی و نخود فرنگی( نخود سبز) نیز به فاصله هر ۳ روز به سوپ کودک اضافه کرد و دلیل آن این است که اگر کودک به سبزی خاصی بی علاقه است یا حساسیت دارد مادر متوجه شود . بهتر است غلظت سوپ به اندازه حلیم باشد.

توجه:

– سیب زمینی را بعد از شستن باید پخت، سپس پوست آن را جدا کرد و سیب زمینی پخته شده را به سوپ اضافه کرد.

– بعد از پوست کندن سیب زمینی اگر بخشی از آن سبز رنگ بود، باید آن را جدا کرد و دورانداخت و بقیه سیب زمینی را که سالم و زرد رنگ است به سوپ کودک اضافه کرد.

– معمولاً یک چهارم سیب زمینی برای هر وعده سوپ و یک سیب زمینی متوسط برای سوپ تمام روز کافی است.

– یک تکه کوچک از کدو حلوایی به اندازه یک قوطی کبریت برای سوپ تمام روز کفایت می کند.

– استفاده از گوجه فرنگی به سوپ به فاصله سه روز از اضافه کردن یک نوع سبزی اشکالی ندارد.

– بعد از سوپ ظهر و شب می توان یک قاشق مرباخوری ماست هم به کودک داد و مقدار آن را به تدریج و برحسب تمایل او اضافه کرد.

– بهتر است ماست با سوپ مخلوط نشود تا شیرخوار، با طعم خود ماست آشنا شود. ولی اگر شیرخوار مخلوط ماست با سوپ را دوست داشت این کار بالامانع است.

به عنوان مثال ۳ نوع سوپ که تنوع موادغذایی در محتویات آن رعایت شده است ذکر می شود.

۱- گوشت مرغ، هویج، برنج، جعفری و سیب زمینی.

۲- گوشت گوسفند، لوبیا سبز، برنج، گشنیز، گوجه فرنگی.

۳- گوشت گوساله، کدو حلوایی، جعفری، سیب زمینی و گوجه فرنگی.

اضافه کردن کمی پیاز رنده شده یا خرد شده به سوپ برای از بین بردن بوی مرغ یا گوشت اشکالی ندارد. هم چنین افزودن چند قطره آب لیموترش تازه یا آب نارنج تازه به سوپ و غذای کمکی، هم آن را خوش طعم می کند و هم جذب آهن را افزایش می دهد.

دو هفته آخر ماه هشتم

برنامه غذایی کودک در دو هفته آخر ماه هشتم زندگی:

  صبح : ۳ قاشق مرباخوری فرنی یا حریره + نصف زرده تخم مرغ۱۰ صبح :۳ قاشق مرباخوری فرنی یا حریره و یا پوره  ظهر: ۳ تا ۶ قاشق مرباخوری سوپ + ۲ تا ۴ قاشق مرباخوری ماست عصر: ۳ قاشق مرباخوری فرنی یا حریره و یا پوره شب: ۳ تا ۶ قاشق مرباخوری سوپ + ۲ تا ۴ قاشق مرباخوری ماست.

طرز تهیه پوره سیب زمینی:

یک سیب زمینی متوسط را بعد از شستن کامل با پوست می پزیم. بعد از پخته شدن، پوست آن را جدا و سپس سیب زمینی را همراه با یک قاشق مرباخوری کره یا روغن مایع نرم می کنیم، کم کم به آن شیر پاستوریزه ای که قبلاً جوشانده شده باشد اضافه کرده تا به نرمی و غلظت دل خواه برسد.

طرز تهیه پوره هویج:

پوره هویج هم مثل پوره سیب زمینی تهیه می شود با این تفاوت که اول یک هویج متوسط را به طور کامل شسته و پوسته کنده و آن گاه با کمی آب می پزند و بعد از آن، کره یا روغن و شیر را اضافه می کنند.

برای تنوع بخشیدن به غذای کودک، باید هر چند روز یک بار، مواد تشکیل دهنده سوپ را تغییر داد. هر سه روز یک بار می توان جو، بلغور گندم و رشته فرنگی را که قبلاً پخته و نرم شده است، به اندازه یک قاشق مرباخوری به سوپ اضافه کرد.

بعد از اضافه کردن جو، گندم و… بهتر است به اندازه یک قاشق مرباخوری کره یا روغن مایع به سوپ اضافه نمود. افزودن کره یا روغن مایع به غذای شیرخوار به ویژه شیرخوارانی که رشد کافی ندارند به رشد آنان کمک می کند.

از سبزیهای نشاسته ای و یا سایر سبزی ها می توان پوره تهیه کرد و به جای یک وعده فرنی، صبح یا عصر از پوره استفاده نمود.

 

غذاهای انگشتی
 
از اواخر ۸ ماهگی به بعد کودک قادر است مواد غذایی را با انگشت بردارد و به دهان خود ببرد. این کار تغذیه با انگشت نام دارد و باعث تشویق کودک به عمل جویدن و تغذیه توسط خود کودک می گردد. غذاهای انگشتی که در این زمان قابل استفاده هستند عبارتند از: تکه های کوچک هویج، سیب زمینی، کرفس، نخود فرنگی و باقلا سبز، عدس، تکه های گوشت بدون چربی یا کوفته قلقلی که کاملا پخته شده و با پشت قاشق له شده باشند. برای نرم کردن همه این غذاها می توان از کمی کره یا خامه هم استفاده کرد.تکه هایی از میوه های رسیده و سالم فصل مانند سیب، هلو، طالبی، گرمک، گلابی و موز هم مناسب هستند.
 
تذکر: بادام زمینی، خربزه، کیوی، آلبالو، گیلاس، توت فرنگی، توت سفید، شاه توت و تمشک در زیر یک سال ممنوع است.
تذکر: هنگام خوردن غذاهای انگشتی، حتما یک نفر حضور داشته باشد و مراقب خوردن کودک باشد.
 پنیر ، مناسب برای تغذیه کودک:

زمانی که کودکتان هشت ماهه شد، رژیم غذایی او می تواند حاوی مقدار کمی پنیر معمولی یا پنیر پاستوریزه باشد، زیرا این نوع پنیرها، ساده ترین نوع می باشند. مطمئن شوید که کودکتان در مصرف پنیر افراط نمی کند، چون مصرف بیش از حد هر چیزی در این سن ممکن است به معده کودکتان آسیب برساند.

تغذیه کودک هشت ماهه

 ماکارونی برای تغذیه کودک ۸ ماهه:

شما می توانید ماکارونی را در لیست تغذیه کودک ۸ ماهه خود قرار دهید، اما این حرف بدان معنا نیست که ماکارونی را به عنوان غذای اصلی به دفعات زیاد در غذاهای هفتگی او تکرار کنید. ماکارونی باید به گونه ای پخته شود که کاملا نرم شده باشد. شما می توانید مقدار کمی نمک به آن اضافه کنید، در واقع اضافه کردن نمک اختیاری است، اما نباید از هیچ طعم دهنده ی مصنوعی استفاده کنید. ماکارونی مارپیچی و ماکارونی شکل دار بهترین نوع ماکارونی برای تغذیه کودکان هستند، زیرا نسبتا کوچک بوده و همچنین به راحتی می-توانند به قطعات کوچکتر هم برش داده شوند. علاوه بر این ها، ماکارونی از جمله غذاهای جذاب برای کودکان است.

تغذیه کودک هشت ماهه
اکنون که شما با برترین ایده های غذایی برای کودکان ۸ ماهه آشنا هستید، دانستن برخی نکات غذایی نیز برای شما مفید خواهد بود. این نکات عبارتند از:
در اینجا چند راهنمایی تهیه غذای خوشمزه برای شما و کودک هشت ماهه شما آورده شده است:

• بهتر است کودکتان مقدار محدودی از مواد غذایی را در طول روز دریافت کند، لازم است توجه کنید که کودک در هر وعده بیش از ۲/۱-۴/۱ فنجان از هر ماده غذایی را مصرف نکند، در هر زمان، تعادل مقدار مصرف مواد غذایی مختلف را برای خود و کودکتان حفظ کنید.

• معرفی غذاهای متعدد را به صورت هم زمان آغاز نکنید. مثلا اگر شما خوراندن یک نوع سبزی را به کودک خود شروع کرده اید، حداقل به مدت یک هفته یا بیشتر، فقط همان سبزی را به او بدهید، تنها پس از این زمان، به تغذیه کودک با نوع دیگری از سبزیجات بپردازید. این روش کمک خواهد کرد تا شما غذاهای موردعلاقه کودک خود و محصولاتی را که کودکتان به آن ها آلرژی دارد را کشف کنید.

• از قرار دادن مواد غذایی فرآوری شده در تغذیه کودکان زیر یک ساله اجتناب کنید، زیرا مواد غذایی فرآوری شده ممکن است حاوی مواد نگهدارنده باشند که برای کودکان مضر است.
با دانستن همه این ها، هنوز هم بسیاری از سردرگمی ها در مورد نوع و مقدار مواد غذایی که باید به کودک خود بدهید، وجود دارد. با این حال، شما به عنوان پدر و مادر باید اطمینان حاصل کنید که کودکتان تمام مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای رشد فیزیکی و ذهنی را دریافت می کند. غذاهایی که انرژی و سلول های خاکستری مغز را افزایش می دهند، به شدت توصیه می شوند. سعی کنید زمان غذا خوردن برای فرزندتان لذت بخش ترین زمان باشد، زیرا محبت و محافظت از بزرگترین خواسته های کودک است که پدر و مادر باید آن را تحقق بخشند.

دفعات تغذیه و مقدار غذا

دفعات تغذیه سه بار در روز است و اگر شیرخوار بیشتر میل داشت یک یا دو میان وعده نیز اضافه می شود مشروط براین که از مقدار و دفعات خوردن شیر مادر کم نشود.

مقدار غذا بستگی به میل شیرخوار دارد که معمولا ۱۰ قاشق مرباخوری در هر وعده است و تا پایان ماه هشتم به تدریج می تواند به ۱۵ قاشق مرباخوری در هر وعده برسد .

برای کودکانی که خوب رشد نمی کنند می توان همزمان با افزایش دفعات تغذیه باشیر مادر ، دفعات غذا خوردن و انرژی غذای کمکی را هم بیشتر کرد.

کودکانی که هم شیر مادر را خیلی خوب می خورند و هم اشتها و تقاضای بیشتری برای غذا خوردن دارند در صورتی که براساس منحنی رشد ، چاق نباشند دادن غذای بیشتر حداکثر ۲۰ قاشق مرباخوری در هر وعده اشکالی ندارد .

اصولی که باید در تغذیه تکمیلی رعایت گردد:

*اگر چه اغلب مادرها، با دیدن هیجان کودکان ۷،۸ ماهه خود و رویش یکی دو دندان کوچولوی آنها وسوسه می‌شوند علاوه بر فرنی و سوپ سبزیجات، مزه بقیه مواد غذایی را به آنها بچشانند؛ به قول دختر خاله ام دو قلوهایش با دیدن خوردنی خیلی ذوق می‌کنند و او دلش نمی‌آید منع غذایی بدهد ولی همه ما باید یکسری نکات را رعایت کنیم. به طور مثال استفاده از جگر سالم پخته نرم شده به جای گوشت، در بعضی موارد به طور مثال یک بار در هفته را باید در اواسط ماه هشتم شروع کنیم. استفاده از حبوبات مانند عدس و غیره که بسیار هم مفیدند بهتر است از پایان ۹ ماهگی به بعد شروع شود. پزشکان معتقدند گرچه بیشتر بچه ها نسبت به مواد غذایی حساسیت نشان نمی‌دهند ولی تا پایان یک سالگی مصرف مواد غذایی خاصی ممنوع است. در اینجا لیستی را برای شما تهیه کرده‌ایم که با هم می بینیم.

 

مصرف شیر گاو تا پایان ۹ ماهگی ممنوع ولی آن مقدار از شیر پاستوریزه که درتهیه غذاهایی چون فرنی و حریره بادام مصرف می‌شود اشکالی ندارد. از پایان ۹ ماهگی به بعد در شیرخوارانی که از شیر مادر محرومند به عنوان نوشیدنی و یا حتی جایگزین شیر خشک می‌تواند استفاده شود.

از پایان ۹ ماهگی شیر خشک هیچ مزیتی نسبت به شیر پاستوریزه ندارد. گذشته از این موضوع یکسری از غذاها را نباید تا پایان یک سالگی به کودک مان بدهیم. عسل، سفیده تخم مرغ، شکلات، خربزه، کیوی، انواع توت ها، نوشابه های گاز دار و آب میوه های صنعتی، سوسیس و کالباس و پفک و چیپس و حتی شکلات جزو این موارد ممنوع هستند. در خانواده هایی که زمینه آلرژی مواد غذایی وجود دارد گروه دیگری از مواد را باید با دقت و تاخیر شروع کنیم. به طور مثال محصولات دریایی مانند میگو وماهی را نباید تا سه سالگی به بچه بدهیم. مرکبات به استثنای لیمو شیرین، آجیل و گندم و شیر گاو هم بهتر است تا سه سالگی داده نشود. سفیده تخم مرغ هم تا ۱۸ تا ۲۴ ماهگی منع مصرف دارد. بعضی از مادر ها می‌گفتند ما آلرژی تنفسی، گوارشی یا پوستی به مواد غذایی خاصی داریم. دکتر به آنها توصیه کرد این علایم را خوب بشناسند و اگر چنین حساسیتی دارند به فرزند خود ان غذا را ندهند یا با تاخیر و دقت شروع کنند.

 

* از دادن غذاهای کنسرو شده خانگی به کودک خودداری کنید، چرا که این مواد حاوی باکتری‌های مضر هستند.

 

* از اضافه کردن مواد غیرضروری مانند شکر، نمک، شربت‌ها، ادویه‌جات، خامه و سس به غذای کودک بپرهیزید.

 تغذیه کودک هشت ماهه

* برای تهیه غذای کودک از مواد غذایی تازه و باکیفیت استفاده کنید.

 

* دست‌های خود و کودک را قبل از غذا بشویید و از ظروف تمیز استفاده کنید.

 

* از دادن تکه‌های سبزیجات پخته نشده و میوه‌جاتی که ممکن است باعث خفگی کودک شود، اجتناب کنید.

 

* در صورت استفاده از حبوبات کنسرو شده، آب‌نمک آن‌ها را جدا و قبل از پوره یا آسیاب کردن با آب تمیز آبکشی کنید.

 

* بعد از پخت گوشت‌ها، استخوان، پوست و چربی آن‌ها را جدا کنید و پس از پوره کردن با مخلوط‌کن، در صورت نیاز مقداری آب استریل یا آب‌گوشت به آن اضافه کنید.

 

برای حفظ بیشتر ویتامین‌ها و مواد مغذی، بهتر است سبزی و میوه‌جات را بخارپز کنید

 

غذاهای تازه پخته شده را می‌توانید به مدت دو روز و غذاهای گوشتی را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کنید. غذاهای پخته شده گوشتی و تخم‌مرغ را که بیش از ۲ ساعت در دمای اتاق نگهداری شده و همچنین نیم‌خورده غذای کودک را دور بریزید. غذاهای پخته شده را می‌توانید به مدت یک ماه در فریزر قرار دهید و پس از خارج کردن از فریزر، حداکثر تا ۴۸ ساعت در یخچال نگهداری کنید. همچنین غذاهای پخته شده کودک را جدا از مرغ، گوشت و ماهی خام و به گونه‌ای در یخچال قرار دهید که غذاهای نپخته در زیر غذاهای پخته قرار نگیرند تا ریختن قطراتی احتمالی از آن‌ها، موجب آلودگی غذای کودک نشود، همچنین مراقب انتشار آلودگی از غذاهای خام به پخته از طریق ظروف نیز باشید.

 

* برای حفظ بیشتر ویتامین‌ها و مواد مغذی، بهتر است سبزی و میوه‌جات را بخارپز کنید.

 

* از دادن غذای زیاد به کودک خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث افزایش گاز معده و درد آن و حتی استفراغ شود.

 

* با شروع تغذیه با غذاهای جامد، پس از خوردن شیر مادر یا شیر خشک، برای کودک مقداری آب جوشیده سرد شده (۶۰ تا ۱۲۰ سی سی در روز و نه بیشتر) بدهید.

اولین غذای کمکی‌ای که به شیرخوار داده می‌شود، فرنی آرد برنج است که ساده، نرم و با کمترین امکان ایجاد آلرژی است

تغذیه کودک هشت ماهه

مادران باید مغزهای آسیاب و الک‌شده را همراه شیر و بیسکویت‌های ساده به عنوان میان‌وعده‌ای سرشار از مواد لازم برای رشد مغز و بدن در برنامه کودک بگنجانند. البته توصیه می‌کنیم به جز بادام که آلرژی‌زایی ندارد و در میان مغزها بیشترین کلسیم را داراست، استفاده از بقیه مغزها را به کمی بعدتر موکول کرد.

 

حذف حریره بادام و فرنی از برنامه غذایی کودک کار درستی نیست

 

 حتی به مادرانی که مشغله زیادی دارند و فرصت آماده کردن حریره بادام را ندارند، توصیه می‌کنم از حریره بادام‌های آماده‌ای که در بازار است، استفاده کنند. این حریره بادام‌ها که در کارخانه‌های داخل کشور تولید می‌شوند قابل‌اعتماد است، ولی اگر مادر قبل از ۶ ماهگی به بچه‌ها از این غذاهای کمکی یا هر غذای دیگری ندهد و کودک فقط شیر مادر بخورد، بهتر است.

 

برای تهیه سوپ چه نوع گوشتی بهتر است؟

گوشت می‌تواند ماهیچه گوسفند، سینه، ران مرغ یا گوشت چرخ‌کرده باشد. در خانواده‌هایی که به ماهی حساسیت ندارند، مصرف ماهی هم اشکال ندارد. از هفته سوم ماه هفتم هم می‌توان پوره انواع سبزی‌ها و ماست را برای کودک شروع کرد و همین‌طور با انواع سوپ‌ها و حلیم خانگی به غذاهایش تنوع داد.

تغذیه کودک هشت ماهه

غلظت غذاها باید چقدر باشد تا بچه‌ها بیشتر لذت ببرند؟

فرنی و سوپ باید با غلظت ماست باشد و هرچه سن بچه کمتر باشد و تازه خوردن غذا را آغاز کرده باشد، لازم است غذا رقیق‌تر باشد تا آن را به راحتی قورت بدهد. به مرور می‌توان غلظت سوپ یا فرنی را بیشتر و آن را سفت‌تر آماده کرد. سوپی که با مخلوطی از گوشت، برنج و هویج تهیه می‌شود، باید با پشت قاشق له و با کمی ماست رقیق شود. برای این کار نباید از مخلوط‌کن استفاده کرد.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here