تغذیه کودک یک ساله

حوالی یک‌سالگی، کودک باید از ۶ گروه غذایی اصلی یعنی گروه نان و غلات، گروه شیر و لبنیات، گروه گوشت و تخم‌مرغ و حبوبات و گروه میوه‌ها و گروه سبزی‌ها استفاده کند
بطور کلی از سال دوم زندگی ذائقه کودک با غذای خانواده شکل می‌گیرد بنابراین بهتر است از تهیه غذاهای شور و پرادویه خودداری کنید و سعی کنید از سرخ کردن غذا بویژه با حرارت زیاد و به مدت طولانی پرهیز کنید. آشنایی کودک با غذای خانواده باید تدریجی باشد بطوری که بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی نیاز به تهیه غذای مخصوص و جداگانه برای کودک نباشد.
feeding-baby-one-year-old
نکات مهم در تغذیه کودک در سال دوم
 
– گنجایش معده کودک در مقایسه با افراد بزرگسال کمتر است و با مقدار کمی غذا خیلی سریع سیر می‌شود. از طرف دیگر کودک در حال رشد است و معمولا” دائما” در حال فعالیت و مشغول بازی است پس نیاز او به انرژی و مواد غذایی زیاد است.
– در سال دوم زندگی هنوز شیر مادر منبع عمده تأمین انرژی و سایر مواد مغذی کودک است در نتیجه همچنان بر تغذیه با شیر مادر تأکید می‌شود ولی باید توجه داشت که شیر بعد از صرف وعده‌های غذا به کودک داده شود.
– اگر چه کودک از غذای سفره خانوار می‌تواند استفاده کند ولی هنوز باید تغییراتی در غذا داد تا هضم آن آسانتر شود مثلا” گوشت خورش را نرم و له کرد یا برنج را بصورت کته آماده نمود.
– از پایان یکسالگی می‌توان سفیده تخم مرغ را به صورت کاملا” پخته و سفت شده برای کودک از مقدار کم شروع کرد و بتدریج بر مقدار آن افزود تا به یک سفیده کامل برسد و سپس یکروز در میان می‌توان یک تخم مرغ کامل به کودک داد.
– در این سن همچنان مصرف قطره مولتی‌ویتامین یا A+D و آهن باید ادامه داشته باشد.
– نباید انتظار داشته باشید که کودکان نیز مانند بزرگسالان فقط صبحانه، ناهار و شام بخورند بلکه باید بخصوص بعد از سال اول زندگی حتی تا ۵ سالگی حداقل روزانه ۵ وعده غذا بخورند.
مصرف نمک را در غذای کودک محدود کنید.
 
به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی، عروقی توصیه می شود که در تمام دوران زندگی به ویژه دوران کودکی و نوجوانی از مقادیر بسیار کم نمک آن هم هنگام طبخ غذا استفاده شود و از افزودن نمک به غذا در سر میز یا سفره جدا” خودداری گردد.
feeding-baby-one-year-old
برنامه غذایی کودکان بالاتر از یکسال
 
کودکان ۱ تا ۵ سال همچنان دوران رشد را سپری می‌کنند، بنابر این نیاز به مقدار انرژی و پروتئین و سایر مواد مغذی با افزایش سن کودک بیشتر می‌شود.
برای تأمین کلیه مواد مغذی مورد نیاز کودکان، برنامه غذایی آنان باید شامل ترکیبی از مواد مغذی مختلف از ۴ گروه اصلی غذایی باشد.
گروههای اصلی غذایی عبارتند از گروه نان و غلات که انرژی و مقداری پروتئین مورد نیاز کودک را تأمین می‌کند – گروه شیر و لبنیات که کلسیم، فسفر و پروتئین را تأمین می‌کند و برای رشد اسکلت و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها لازمند – گروه گوشت، حبوبات و تخم‌مرغ که پروتئین و سایر مواد مغذی مورد نیاز کودک را تأمین می‌کند و برای رشد او لازمند و گروه سبزی‌ها و میوه‌ها که ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز کودک را تأمین می‌‌کنند.
 
در تغذیه کودکان ۵-۱ سال چه نکاتی را باید رعایت کرد؟
 
– در تغذیه کودک از ظرف و قاشق تمیز (قاشق مرباخوری برای کوچکترها و قاشق غذاخوری برای کودکان بزرگتر) استفاده کنید.
– قبل از غذا دادن به کودک دست‌ها و صورت کودک را بشویید.
– آب و مایعات را با فنجان یا لیوان تمیز به کودک بدهید.
– در غذا دادن به کودک صبور باشید و آرام آرام به کودک غذا بدهید.
– در صورتی که کودک تمایل به خوردن غذای خاصی ندارد هرگز او را مجبور به غذا خوردن نکنید و سعی کنید با تغییر مزه و یا نحوه طبخ آن را مجددا” به کودک بدهید و در صورتیکه باز هم علاقه‌ای به خوردن آن غذا نشان نداد، چند روزی از دادن آن غذا صرف نظر کرده و مجددا” به برنامه غذایی کودک اضافه کنید.
– هنگام غذا دادن به کودک با او با آرامش و محبت صحبت کنید تا زمان غذا خوردن برای کودک خوشایند باشد و خاطره خوشی از غذا خوردن در ذهن کودک ایجاد شود.
– مقدار غذای هر وعده کودک را با افزایش سن کودک بیشتر کنید.
– به ‌مقدار غذایی که کودک می‌خورد توجه کنید، برای هر کودک یک بشقاب جداگانه در نظر بگیرید.
– با افزایش سن کودک برای غذا خوردن به کودک استقلال بدهید و بتدریج فقط مقدار و نحوه غذا خوردن کودک را نظارت و او را به خوردن ترغیب کنید.
– برای غذا خوردن کودک به او جایزه ندهید بلکه برای ترغیب او به غذا خوردن از طعم غذا تعریف کنید.
– به کودک اجازه دهید غذا خوردن را خودش تجربه کند حتی اگر مقداری غذا هنگام خوردن ریخته شود و یا دست و لباسهای خود را کثیف کند.
– از دادن تنقلات بی‌ارزش قبل از غذا و بین وعده‌ها به کودک خودداری کنید.
 
نکاتی در مورد شیر به عنوان غذای کودک یک ساله

 

شیر یکی از مهمترین غذاهای کودک یک ساله است . شیر دارای کلسیم و ویتامین D بوده و به ساخت استخوان های قوی کودک کمک خواهد کرد.

کودکان زیر ۲سال باید شیر کامل بخورد تا چربی لازم برای رشد مغز او تامین شود. می توانید بعد وعده غذایی یک فنجان شیر به کودک بدهید و اگر از شیر مادر استفاده می شود، می توان بعد از غذا به کودک شیر داد.

feeding-baby-one-year-old
دریافت آهن غذای کمکی کودک

بعد از یکسالگی باید به بدن کودک آهن برسد تا در اینده دچار کمبود اهن نشود. آهن بر رشد جسمی، روانی و رفتاری کودک اثر می گذارد. کمبود آهن باعث کم خونی می شود.

راههای جلوگیری از فقر آهن در کودک یکساله

محدود کردن مصرف روزانه شیر کودک به حدود ۳۰ گرم

افزایش مصرف غذاهای غنی شده ار آهن در برنامه غذایی کودک ۱ ساله مانند: گوشت، مرغ، ماهی، حبوبات و …

ادامه سرو غذاهای غنی شده از آهن، از ۱سال و نیم تا ۲ سالگی

feeding-baby-one-year-old

غذای کودک یک ساله صبحانه

نصف فنجان غلات صبحانه غنی شده از آهن یا یک تخم مرغ پخته شده

۱/۴ یا ۱/۲ فنجان شیر کامل غنی شده با دانه های غلات یا بدون غلات

میوه را می توان به غلات اضافه کرد یا به تنهایی به کودک داد

۱/۲ موز خرد شده

دو تا سه عدد توت فرنگی خرد شده

غذای کودک یک ساله میان وعده

یک تکه نان تست یا یک کلوچه حاوی گندم سبوس دار به همراه ۱تا ۲ قاشق غذا خوری پنیر خامه ایی یا کره بادام زمینی

۱/۲ شیر کامل

غذاهای کودک یک ساله برای ناهار

۱/۲ ساندویچ قطعه قطعه شده با گوشت مرغ یا گوشت بوقلمون

۱/۲ فنجان سبزیجات سبز رنگ پخته شده

۱/۲ فنجان شیر کامل

feeding-baby-one-year-old

میان وعده در تغذیه کودک ۱ ساله

۳۰ تا ۶۰ گرم پنیر یا نبات یا ۲ تا ۳ قاشق غذا خوری میوه و انواع توت

۱ فنجان شیر کامل

غذاهای کودک یک ساله برای شام

۶۰ تا ۹۰ گرم گوشت پخته شده

۱/۲ فنجان سبزیجات زرد رنگ پخته شده

۱/۲ فنجان ماکارانی یا سیب زمینی یا برنج

۱/۲ فنجان شیر کامل

 

تذکر :

از دادن مواد غذایی که می تواند باعث خفه گی کودک شود، مانند: ذرت بو داده، آبنبات سفت، هات داگ، سبزیجات خام، میوه جات سفت و کشمش و آجیل و… خودداری کنید.

 

 

مناسب ترین غذای کودک یک ساله :

غذای کودک یک ساله باید بسیار مهم در نظر گرفته شده و باید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن آن ها را به طور کامل تامین کند. توصیه می شود ۱۰ ماده غذایی زیر در منوی غذای کودک یک ساله قرار داده شود:

۱٫ عدس غنی از پروتئین برای غذای کودک یک ساله 

عدس یک ماده غذایی ارزان قیمت و منبع غنی از پروتئین است، برای قرار دادن عدس در لیست غذای کودک یک ساله ، باید فرزندتان آن را دوست داشته باشد، بنابراین شما می توانید برخی از سبزیجات و برنج را به عدس اضافه کرده و همچنین برای طعم دار کردن خوراک عدس از ادویه جات استفاده کنید، مثلا گیاهان معطری مانند مرزنگوش و ریحان طعم خاصی به این ماده ی غذایی می دهند. از طرفی دیگر برای خوش رنگ کردن عدس می توانید آن را با یک برگ سرخ مایل به قرمز طبخ کرده و قبل از سرو برگ را از داخل غذا بردارید.

۲٫ موز یک میوه فوق العاده برای غذای کودک یک ساله:

در سن یک سالگی کودک نو پای شما احتمالا به اطراف خانه سرمیزند تا چیزهای جالب را کشف کند، به طوری که انرژی زیادی می سوزاند و باید مقدار زیادی انرژی بدست آورد. موز یک ماده غذایی فوق العاده و منبع بسیار خوبی از کربوهیدرات ها بوده، و دقیقا همان موادی است که غذای کودک یک ساله باید شامل آن باشد، شما می توانید موز رسیده را مانند رب صاف کرده و در رژیم غذایی کودک خود قرار دهید. همچنین می توانید تکه های کوچک موز را به اندازه ی بند انگشت خرد کرده و به عنوان میان وعده به کودک نوپای خود بدهید.

feeding-baby-one-year-old

 

۳٫ آوکادو برای رشد مغزی کودک:

چون این میوه سرشار از پروتئین و چربی اشباع شده است، بنابراین به رشد مغزی کودک شما کمک خواهد کرد. اگر کودک شما طعم و مزه ی آوکادو را دوست ندارد، شما می توانید پوست آوکادو را کنده و آن را با سیب یا پنیر خامه ای مخلوط کرده و به شکل خمیر درآورید. با قرار دادن تکه های کوچکی از این خمیر در دهان کودکتان، واکنش کودک نوپا را تست کنید، چرا که آوکادو بسیار پر انرژی است و می تواند بهترین غذای کودک یک ساله شما باشد.

feeding-baby-one-year-old

۴٫ کدو حلوایی:

کدو حلوایی حاوی بسیاری از مواد مغذی مانند ویتامین C و B کمپلکس، پتاسیم، بتاکاروتن، فیبر و حتی برخی از اسیدهای چرب مانند امگا ۳ بوده و فوق العاده ترین غذای کودک یک ساله به شمار می رود. با توجه به طعم شیرین آن، کودکان کدو حلوایی را بیش از حد دوست دارند، بنابراین شما می توانید آن را با بخار یا جوشاندن بپزید و یا با ریختن مقدار اندکی پنیر نرم روی آن، کدو را کباب کنید. همچنین می توانید پس از پخته شدن کدو حلوایی، با اضافه کردن مقدار کمی گشنیز و فلفل، آن را به شکل پوره درآورید و آن را به عنوان غذای کودکخود سرو کنید.

۵٫ سبزیجات دارای برگ سبز:

این ماده ی غذایی می تواند برای غذای کودک یک ساله بسیار مفید باشد، زیرا کودکان تاکنون، هرگز سبزیجات دارای برگ سبز را در وعده های غذایی خود تجربه نکرده اند. همچنین مقدار زیادی از آهن و فولاد موجود در سبزیجات دارای برگ سبز مانند کاهو کلم، اسفناج، کلم پیچ و برگ چغندر می تواند در رشد کودکان موثر باشد. یک ایده خوب برای آماده کردن برگ سبزیجات، مخلوط کردن مقدار کمی پنیر شیرین سوئیسی، ویتامین B2 و یا میوه هایی مانند آلو یا هلو به آن ها است.برای اینکه کودکان خود را به خوردن سبزیجات عادت دهید می توانید از ۱۰ روش اثبات شده برای عادت دادن کودکان به خوردن سبزیجات کمک بگیرید.

feeding-baby-one-year-old

 

۶٫ هویج منبع ویتامین آ برای غذای کودک یک ساله:

نتایج تحقیقات دانشمندان اثبات می کند که بتا کاروتن بسیار زیادی در هویج موجود است که وجود همین ماده باعث می شود هویج از نظر رنگ و انرژی با سایر سبزیجات متفاوت باشد. همچنین بتاکاروتن کوجو در هویج در اصل حاوی مقدار فراوانی ویتامین A است که برای رشد و قدرت بینایی کودک مهم می باشد. درزمان پخت و پز، سعی کنید تا طعم هویج را کمی شیرین کنید تا در میان کودکان دوست داشتنی جلوه کند، زیرا آنها علاقه ی زیادی به طعم شیرین دارند. شما همچنین می توانید هویج را پخته و به شکل پوره در آورید و به عنوان غذای کودک یک ساله خود بدهید.

۷٫خاصیت ضد سرطانی کلم بروکلی :

در حالی که وجود کلم بروکلی در بشقاب غذایی کودکان بزرگتر می تواند منجر به اعتصاب غذا در میان آنها شود، کودکان اغلب علاقه زیادی به طعم منحصر به فرد آن از خود نشان می دهند. کلم بروکلی دارای خواص ضد سرطان است که می تواند کودک نوپای شما را به یک شروع یک زندگی سالم و خوب هدایت کند. اگر چه جوشاندن کلم بروکلی برای کودکان یک روش پخت و پز مشترک است اما رنگ سبزی و همچنین به طور قابل توجهی میزان ویتامین C آن را کاهش می دهد، پس بخارپزکردن کلم بروکلی را در مدت زمان کمی انجام دهید تا کمی فقط نرم شود.
در واقع تعجب می کنید اگر بگوییم که در بسیاری از کودکان گیاهان سبز مانند کلم بروکلی می تواند موجب تسکین درد در طول دندان درآوردن شود. اگر کودک شما طعم و مزه کلم بروکلی را دوست ندارد، انجمن ایرانیان پیشنهاد می کند که به کلم بروکلی پخته شده قبل از سرو چند قطعه کدو و یا سیب زمینی شیرین اضافه کنید، یا می توانید آن را با برخی مواد مزه دار، شیرین کنید.

 

۸٫ استفاده از مرکبات در غذای کودک یک ساله:

این میوه ها سرشار از ویتامین C و محتوای آنتی اکسیدان می باشند و در تقویت در ساختار کلاژن ها که در استخوان ها، عضلات و سایر بافت های بدن یافت می شود، موثراست و همچنین التیام زخم را سریع تر می کند. از طرفی دیگر پتاسیم موجود در آن در انقباض عضله ها و حفظ تعادل مایعات در بدن کمک زیادی می کند.
میوه های خانواده مرکبات اغلب بیش از حد اسیدی هستند تا در رژیم غذایی کودکان نوپا قبل از یک سالگی قرار بگیرند، مرکبات برای استفاده در غذای کودک یک ساله کاملا بی خطر هستند. این مهم است که تغذیه کودکان با مرکبات را در مقادیر کم شروع کرده و در ابتدا مراقب نشانه های اسیدیته ی آن ها باشیم. شما می توانید این میوه ها را به قطعات کوچک برش داده و به عنوان غذای کودک یک ساله خود بدهید.

feeding-baby-one-year-old

۹٫ تخم مرغ ، مهم در غذای کودک یک ساله:

تخم مرغ را می توان به عنوان یک ماده ی غذایی مهم برای بسیاری از کودکان در حال رشد استفاده کرد، زیرا سفیده آن منبع خوبی از پروتئین بوده و زرده آن حاوی روی و ویتامین ها است. معمولا توصیه می شود سفیده تخم مرغ تا سال اول تولد کودکتان به دلیل ترس از واکنش های آلرژیک در رژیم غذایی آن ها قرار داده نشود، با این حال، این اقدام پیشگیرانه تنها برای کودکانی که سابقه خانوادگی واکنش های آلرژیک دارند، باید رعایت شود.

۱۰٫ ماهی منبع پروتئین در غذای کودک یک ساله:

ماهی یک منبع پروتئین بدون چربی است که به رشد و سلامت کودک کمک می کند . ماهی هایی مانند ماهی آزاد و ماهی خال خالی دارای ویتامین های محلول در چربی و چربی های ضروری مثل DHA هستند که به رشد مغز و چشم کودک و تقویت سیستم ایمنی بدن او کمک می کنند.
به یاد داشته باشید قبل از تغذیه ی کودک با ماهی با پزشک متخصص اطفال خود مشورت کنید، زیرا ماهی اغلب باعث واکنش های آلرژیک در کودکان می شود. اگر توسط پزشک متخصص اطفال بی خطر بودن آن را تایید کرد، می توانید به کودک خود دو وعده ماهی در هفته بدهید. البته باید اطمینان داشته باشید که ماهی های مصرفی نوزادان کم جیوه یا حتی بدون جیوه باشد.

 

نکته: زمانی که کودک ۱۸ ماهه شود، مصرف گوشت سالم که با انتخاب دقیق پدر و مادر باشد مانعی ندارد، به ویژه اینکه خورشت گوشت و سبزیجات برای غذای کودکان لاغر خوب است. اما باید گوشت خوب پخته شود و به اندازه کافی نرم شده باشد. بهتر است کودک نوپای خود را تشویق به خوردن همه چیز بکنید . اگر او یک گروه غذایی خاص را دوست ندارد، شما همیشه می توانید سعی کنید با اضافه کردن برخی از گیاهان برای تغییر طعم و مزه ی آن ها به منظور تغذیه کودک استفاده کنید.

feeding-baby-one-year-old

غذای کودکان کم وزن را اینگونه مقوی کنید!
 برخی کودکان با شروع تغذیه تکمیلی با وجود اینکه خوب غذا میخورند اما خوب وزن نمیگیرند و از لحاظ ظاهری نیز کمی لاغر به نظر میرسند  . اما ممکن است انرژی دریافتی روزانه کودک از میزان انرژی و جنب و جوش او کمتر باشد در اینصورت پیشنهاد میکنیم رژیم غذایی کودک را به شیوه ای که ذکر میشود تغییر دهید . البته این رژیم غذایی برای کودکانی توصیه میشود که به ماده غذایی خاصی حساسیت ندارند .

– آب جوشیده شده خنک  بهمراه ۱۵ قطره آهن را در برنامه غذایی کودک قرار دهید .

–  انرژی مواد تغذیه ای تکمیلی کودک را بوسیله  اضافه کردن آرد یا روغن مایع یا جوانه غلات بیشتر کنید

–  روزانه حداقل ۵ وعده غذای کمکی به علاوه شیر مادر،به نوزاد شش ماه به بالای خود بدهید .

– در هر وعده غذایی  کودک  کمی روغن مایع یا کره آب شده تقریبا  یک  تا ۲ قاشق مربا خوری اضافه کنید . ( قاشق مربا خوری که در منازل استفاده میشود تقریبا  ۵/۲ تا ۳ میلی لیتر و قاشق مرباخوری شربتهای دارویی کودکان  ۵ سی سی میباشد پس چنانچه از قاشق مرباخوری  در منزل استفاده میکنید  ۲ قاشق و اگر از قاشق شربت داروی کودکان  استفاده میکنید  یک قاشق  کفایت میکند .

–  میتوانید بای مقوی کردن غذای کودکان  از جوانه ماش یا جوانه گندم یا پودر جوانه غلات  در سوپ کودک نیز استفاده کنید زیرا علاوه بر اینکه سرشار از ویتامینهای گروه  ب و ث میباشند  به هضم بهتر غذای کودک نیزکمک می کنند.

– میتوان از کمی آرد برنج یا گندم (در ماههای بالاتر)، شیر(پاستوریزه جوشیده بالای یکسال) و کره را مخلوط کنید  و بهم بزنید و گرم کنید ( مانند سس سفید) و به سوپ شیرخوار بیفزایید هم باعث  طعم بهتر سوپ میشود و هم رنگ و لعاب خاصی به سوپ میدهد و نیز انرژی آنرا زیاد میکند .

– همچنین میتوان، پودر جوانه گندم ، جو پرک و یا  بلغور گندم را له کرده  و با مقدار کمی شکر ،‌ شیر(پاستوریزه جوشیده ) و بهمراه دو قاشق روغن یا کره بپزید و در حجم کم ( یک یا دوقاشق )و در دفعات بیشتر به شیرخوار بدهید.

–  در حدود ۱۱ ماهگی در صورت نداشتن آلرژی در کودکان می توان مقدار خامه پاستوریزه به سوپ کودکان اضافه نمود .

سعی کنید در درست کردن سوپ یا کته از گوشت با استخوان استفاده کنید

–  اگر کودکی زرده تخم مرغ پخته شده را نمیخورد میشود آنرا با مقداری کره و آب مرغ مخلوط و نرم نمایید  و به او بدهید و یا به سوپ او اضافه کنید. همچنین زرده تخم مرغ را میتوانید رنده کرده و در سوپ کودک و یا پوره میوه و سبزیجات  ( هر مدل پوره ای که درست میکنید) بریزید.

– همینطور به تکه های  کوچک شده  سیب زمینی که پخته شده است  و پوست آن جدا شده کمی کره بزنید و اجازه بدهید که شیرخوار با دستان خودش  آنرا برداشته و بخورد.

–  سعی کنید در درست کردن سوپ یا کته از گوشت با استخوان استفاده کنید ، مانند  ران مرغ و یا ماهیچه گوسفندی تا مواد معدنی  و چربیی بیشتر به بدن نوزاد برسد.

–  شما میتوانید چندین قلم گوسفندی یا یک قلم گوساله را جداگانه پخته ، چربی اضافی آن را بگیرید و عصاره آنرا بمدت کوتاه ( در یخچال )‌و زمان طولانیتر ( در فریزر) نگهداری نماییدو به هر وعده غذا و یا سوپ کودک  کودک دو قاشق غذاخوری از این عصاره را اضافه کنید .

–  اگر کودکتان دچار کم وزنی میباشد  افزودن حبوبات را به غذایش بتعویق بیاندازید (یعنی پس از ۱۰ ماهگی) چون حبوبات حجم زیادی از معده را اشغال میکنند  اما پس از ۱۰ ماهگی، حبوبات را خیس کنید، پوست بکنید و آنها را آرد کنید  و هر دفعه  یک قاشق چایخوری پودر حبوبات را بهمراه  کره به سوپ کودکتان  اضافه کنید.

–  اضافه نمودن  آب غلیظ شده ران مرغ یا تکه های ران مرغ که خوب پخته شده و همینطور جوانه گندم، آرد یا پودر بادام خام، کنجد، مغز تخمه آفتابگردان به غذای کودک سبب رشد بهتر او می شود.

–  برای بهتر شدن عطر و  طعم غذا  میتوانید از آب لیموترش تازه، آب نارنج تازه،و همینطور سبزی معطر پودر شده  استفاده کنید.

–  برای تهیه کته برای کودکان کم وزن بهتر است از آب مرغ یا گوشت به جای آب استفاده شود . 

اگر کودکتان دچار کم وزنی میباشد  افزودن حبوبات را به غذایش بتعویق بیاندازید

–  یک یا دو خرما را پوست بکنید، هسته اش را دربیاورید و خرما را درمقداری آب حل کنید  و بعنوان دسر به شیرخوار دهید .

–  مقداری آرد (برنج یا گندم ) را در روغن تفت دهید به اندازه ای که کمی به زردی بخورد  و حالت خامی خود را از دست دهد مقدار کمی شکر حل شده و چند قطره گلاب را به آن اضافه کنید (مانند  حلوا) و آنرا بعنوان میان وعده به کودک خود بدهید  استفاده کنید.

– آبمیوه بمیزان زیاد و یا شیرینی و شکلات و بستنی قبل از غذا، سبب کم اشتهایی کودک میشود و رشد او را به خطر می اندازد . پس  یا آبمیوه و یا خود میوه رسیده و نرم را که با پشت قاشق له کرده ایدبعنوان میان وعده  و با حجم کم به کودک دهید، ویتامین های مورد نیاز کودک به ویژه ویتامین C از راه شیر مادر تامین می شوند.

–  از افزودن نمک به غذا در سر میز یا سفره به غذای کودک مخصوصا کودکان زیر یکسال  جداً خودداری گردد. اما  برای کودکان که دچار ایست یا افت وزن خود هستند و غذای کاملاً بی نمک خود را نمیخورند هنگام تهیه و طبخ غذا از مقدار بسیار کم نمک  استفاده نمایید.

–  اگر رشد کودک زیر یکسال با افزایش دفعات تغذیه با شیرمادر و پر انرژی کردن غذای کمکی بهتر نشد، شاید لازم باشد شیرخشک  را هم بلافاصله بعد از بعضی از وعده های شیر مادر به او بدهید ( با فنجان یا استکان) چون هنوز غذای اصلی کودک زیر یکسال ، شیر است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + 2 =