تعداد دفعات نرمال ادرار در نوزادان

شیرخوار ممکن است بین ۴ تا ۱۰ بار در روز ادرار کند. اگر کودک بیمار یا تب دار یا هوا بیش از حد گرم باشد، دفع ادرار ممکن است به نصف میزان طبیعی برسد. این کار نباید دردناک باشد…
در این مطلب می خواهیم درباره دفعات نرمال ادرار در نوزادن صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.
 
مشکلات ادرار و مدفوع نوزاد
به طور معمول، نوزاد ۱۵ تا ۲۰ بار در روز ادرار می کند. رنگ ادرار نوزاد از زرد کم‌ رنگ تا پر رنگ متغیر است. تعداد دفعات اجابت مزاج نوزاد از یک بار در روز تا ۸-۶ بار در روز متغیر است. مدفوع نوزاد از نظر قوام و رنگ، بستگی به طبیعت نوزاد و تغذیه او دارد.
Frequency of normal urination in newborns
ادرار نوزاد
نوزاد ممکن است هر ۱ تا ۳ ساعت یک بار و یا ۴ تا ۶ بار در روز ادرار کند.
اگر نوزاد بیمار باشد و یا تب داشته باشد و یا در هوای خیلی گرم، میزان ادرارش کم می شود.دفع ادرار نباید درد داشته باشد. اگر شما متوجه بیقراری و درد نوزاد خود موقع ادرار کردن شدید، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید، زیرا ممکن است این درد ناشی از عفونت و یا وجود مشکلی در مجرای ادراری نوزاد باشد.
در کودکان سالم، ادرار زرد کم رنگ تا پر رنگ متغیر می باشد. پر رنگ شدن ادرار ناشی از کم نوشیدن مایعات می باشد.
مشکلات ادراری
– برخی مواقع متوجه یک لکه صورتی رنگ در پوشک نوزادتان می شوید که ممکن است آن را با لکه خون اشتباه بگیرید. در حقیقت این لکه، نشانه غلیظ بودن ادرار می باشد که رنگ صورتی دارد. اگر نوزاد شما حداقل چهار پوشک را در روز خیس می کند، نگران نباشید، اما اگر لکه صورتی رنگ در پوشک نوزادتان دیدید، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

Frequency of normal urination in newborns
– وجود خون در ادرار و یا لکه خونی در پوشک، طبیعی نیست و باید این موضوع را با پزشک متخصص اطفال در میان گذاشت. این لکه خون ممکن است به علت زخم کوچکی در پوست باشد که پوشک ایجاد کرده است و مسئله مهمی نباشد، اما می تواند ناشی از یک مشکل جدی برای نوزاد هم باشد.

– اگر خونریزی همراه با درد شکم و یا خونریزی در سایر اندام ها بود، باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.مهم ترین نگرانی درباره اسهال، از دست دادن آب بدن نوزاد می باشد. لذا در صورت وجود اسهال همراه با تب در نوزاد، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.
 
 مدفوع نوزاد
طی چند روز اول بعد از تولد، مدفوع نوزاد (مکونیوم) شروع می شود. مکونیوم به رنگ سیاه و یا سبز پر رنگ است و قبل از تولد، روده نوزاد را می پوشاند و هنگامی که مکونیوم تمام شد، رنگ مدفوع به زرد- سبز برمی گردد. زمانی که نوزاد شروع به خوردن غذاهای جامد کند، قوام مدفوع از حالت نرم به شل و آبکی تغییر می یابد.
اگر نوزاد با شیر خشک تغذیه می شود، معمولا رنگ مدفوعش قهوه ای مایل به زرد و یا زرد می باشد و سفت تر از مدفوع نوزادی است که از شیر مادر تغذیه می کند.
Frequency of normal urination in newborns
مشکلات مدفوع

– اگر مدفوع نوزاد سفت و یا خیلی خشک باشد، ممکن است نشان دهنده آن باشد که نوزاد مایعات کافی دریافت نمی کند و یا مایعات زیادی را به خاطر تب یا گرما یا یک بیماری از دست داده است.
– هنگامی که مدفوع نوزاد سفت می شود، ممکن است نشان دهنده آن باشد که نوزاد غذا های یبوست آور را زیاد مصرف کرده است، از قبیل: غلات و یا شیر گاو. لازم به ذکر است که مصرف شیر گاو برای نوزادان زیر یک سال ممنوع است.
– اگر فرایند هضم غذا کند شود، به علت آن که نوزاد مقدار زیادی غلات در روز مصرف کرده و یا غذای نوزاد نیاز به تلاش بیشتری برای هضم کردن دارد، رنگ مدفوع ممکن است سبز شود.

– اگر نوزاد قطره آهن دریافت کند، رنگ مدفوع ممکن است قهوه ای تیره شود.
– اگر نوزاد ناراحتی جزئی در مقعد خود داشته باشد، رگه های خونی ممکن است در روی مدفوع دیده شود.
– اگر مقدار زیادی خون، مخاط و یا آب در مدفوع نوزاد وجود داشته باشد، فورا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید، زیرا ممکن است این علائم نشان دهنده مشکلات روده ای باشد.
– از آن جایی که در حالت عادی، مدفوع نوزاد نرم و کمی آبکی می باشد، به راحتی نمی توان فهمید که نوزاد دچار اسهال شده است یا نه.
افزایش ناگهانی دفعات مدفوع کردن (بیش از یک بار مدفوع کردن بعد از غذا خوردن) و وجود مقدار زیادی مایع در مدفوع، نشان دهنده ابتلای نوزاد به اسهال است.
– اسهال ممکن است نشانه ای از عفونت روده ای باشد و یا ممکن است در اثر تغییرات رژیم غذایی رخ داده باشد.
– اگر نوزاد شیر مادر خوار است، به علت تغییرات رژیم غذایی مادر، می تواند به اسهال مبتلا شود.
– مهم ترین نگرانی درباره اسهال، از دست دادن آب بدن نوزاد می باشد.
– در صورت وجود اسهال همراه با تب در نوزاد، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

پودر بچه های معطر در برخی نوزادان باعث حساسیت پوستی می شوند. لذا سعی کنید کمتر از این مواد استفاده نمایید و در صورت سوختن پای بچه در اثر ادرار یا مدفوع، تحت نظر پزشک از پماد های مخصوص کودکان برای بهبود سوختگی استفاده کنید.
 Frequency of normal urination in newborns
تعداد دفعات مدفوع کردن
تعداد دفعات اجابت مزاج در نوزادان مختلف، متفاوت می باشد.
بسیاری از نوزادان بعد از غذاخوردن، مدفوع می کنند که این ناشی از رفلکس معده- روده می باشد که باعث می شود هرگاه معده پر شود، سیستم گوارشی فعال گردد. نوزادان ۳ تا ۶ هفته ای و برخی از نوزادان شیرمادر خوار دارای یک بار اجابت مزاج در هفته هستند که این طبیعی می باشد، به علت آن که شیر مادر مقدار کمی مواد زائد دارد، بنابراین کاهش دفعات مدفوع کردن، نشانه یبوست نیست و نوزاد به طور ثابت وزنش زیاد می شود.
اگر نوزاد شیر خشک خوار است، باید حداقل روزی یک بار اجابت مزاج داشته باشد.اگر نوزاد به علت سفتی مدفوع، زور بزند و تعداد دفعات اجابت مزاج نیز کمتر از حد طبیعی باشد، ممکن است دچار یبوست شده باشد و بهتر است به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.
پوشک نوزاد را دیر عوض نکنید
به طور عادی، باکتری موجود در مدفوع، اوره را می شکند (اوره جزئی از مواد موجود در ادرار می باشد) و در نتیجه موجب PH قلیایی و تحریک پوست می شود. پس اگر کودک مدفوع کرد، باید پوشک نوزاد را فورا عوض نمود، برای این که پوست نوزاد همیشه باید خشک بماند تا زخم نشود.
 
Frequency of normal urination in newborns
سوختگی ناشی از پوشک، در پوست مرطوب بیشتر رخ می دهد.پوشک های قابل جذب، حاوی لایه ای از ژل می باشند که آب را جذب می کنند. این پوشک ها بعد از کمی ادرار کردن، پوست را خشک نگه می دارند، اما هنگامی که پوشک کاملا خیس شد، باید عوض گردد.
پودر بچه برای خشک نگه داشتن پوست هنگام کمی تعریق خوب است، اما برای خشک نگه داشتن پوست هنگام ادرار یا مدفوع کردن مناسب نیست. در ضمن لازم نیست بعد از هر بار ادرار و یا مدفوع کردن، پودر بچه به پای نوزاد بزنید.
 
توجه:
 

اگر هر علامتی نشان دهنده ناراحتی کودک هنگام ادرار مشاهده کردید به متخصص کودکان مراجعه کنید چون ممکن است نشانه عفونت یا سایر مشکلات دستگاه ادراری باشد.

قبل از تعویض پوشک کودک باید مطمئن شوید تمام وسایل لازم در دسترس هستند. هرگز کودک را حتی برای یک ثانیه روی میز تعویض تنها رها نکنید. شیرخوار خیلی زود غلت زدن را یاد می گیرد بنابراین بهتر است همه وسایل هنگام تعویض پوشک کنارتان باشد.

تشخیص زمان خیس شدن پوشک های یکبار مصرف جدید دشوار است بنابراین نباید منتظر پس دادن و مشخص شدن نم روی لباس باشید.

تا آن جا که امکان دارد بگذارید پای کودک هوا بخورد. وقتی او را تمیز و خشک کردید، بدون پوشک روی تشکچه بخوابانید تا کمی بازی کند. این کار را حداقل هر بار ۲۰ دقیقه چند دفعه در روز انجام دهید.

قبل از این که پوشک او را ببندید به پاهای او کرم محافظ پوست بزنید. اگر لکه های کوچک قرمزی دیدید به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است لکه های عفونت مخمر مانند قارچ باشند و لازم باشد دارو تجویز شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

38 − = 35