درد ناحیه تناسلی و علتهای آن

سیستم تولید مثل زنان شامل اعضای جنسی زنانه و حساسی مانند فرج، واژن، دهانه رحم، رحم، لوله های فالوپ و تخمدان است. این اعضا توسط عمل هورمون های مختلف که در دوران بارداری به تحمل کودک کمک می کنند، اداره می شود. در ادامه با ما همراه باشید.
 
درد ناحیه تناسلی و علتهای آن

دستگاه تناسلی یک خانم جز یکی از مهم ترین ارگان های بدن محسوب میشود زیرا مشکلات آن می‌تواند بر جنبه های مختلف زندگی یک زن تاثیر گذار باشد. این مشکلات تاثیر قابل توجهی روی زندگی شخصی ،زناشویی ، جنسی و همچنین سلامت باروری خانم‌ها دارند. بنابراین ادامه یافتن مشکلات واژن ، موجب استرس یا ایجاد مشکل در روابط زناشویی شما شده و بر اعتماد به‌ نفستان نیز تاثیر میگذارد.

دانستن علائم و نشانه‌ های مشکلات واژن و راهکار هایی برای رفع کردن آن ها ،می‌تواند از سلامت کلی شما محافظت کند.

دستگاه تولید مثل زنان شامل اجزای مختلفی است که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند و نقش مهمی را در کارکرد صحیح این سیستم ایفا میکنند.مانند لبیاها، کلیتوریس، واژن، دهانه رحم، رحم، لوله های فالوپ و تخمدان است. این ارگان ها هر کدام با کمک عضلات مخصوصی در جای خود قرار گرفته اند.

درد در بخش های مختلف این سیستم ،دلایل متعددی دارد. در میان این دردها، درد واژن بسیار معمول است و تقریبا تمام زنان و در تمام سنین آن را یک بار تجربه می کنند. بنابراین لازم است تا اطلاعات بیشتری در مورد علائم، علل، تشخیص و درمان درد واژن داشته باشید.

واژن چیست؟

واژن یک کانال عضلانی  است که از فرج (اندام تناسلی خارجی زنان) تا گردنه رحم امتداد دارد .این کانال همان کانال عبور جنین و خون قاعدگی است.در واقع مانند راهی برای خروج مواد ترشحی رحم به خارج از بدن می باشد.

genital-pain-and-its-causes

درد واژن چیست؟

درد واژن میتواند به صورت اسپاسم حس شود  یا به صورت درد یا خارش و سوزش همراه با ترشحات واژن یا حتی بدون ترشح باشد. این درد می تواند ثابت یا متناوب باشد و ممکن است برای چند روز یا چند سال طول بکشد.این درد، در میان زنان در همه سنین شیوع دارد و علت دقیق بعضی از این درد ها هنوز دقیقا مشخص نشده است. 

علل درد واژن چیست؟

درد واژن میتواند دلایل زیادی داشته باشد و در ادامه به علت شایع درد و ناراحتی در واژن اشاره شده است.

 عفونت های قارچی و باکتریایی:

این عفونت ها منجر به سوزش واژن، ترشحات واژن با رنگ ،بو و غلظت مختلف و همچنین درد واژن می شود. 

 genital-pain-and-its-causes

 بیماری های مقاربتی:

این بیماری ها توسط گونه تریکومونا ، کلامیدیا و سوزاک رخ می دهد. عفونت های ناشی از این موجودات منجر به دفع ادرار دردناک، خارش واژن و ترشحات می شود.

سرطان:

اگر چه اغلب سرطان در مراحل ایتدایی درد ندارد اما باید در صورت درد های لگنی یا دردهای مرتبط با اندام جنسی و درد هنگام نزدیکی از نظر احنمال وجود سرطان ارزیابی شوید.

عفونت یا زخم دهانه رحم:

این التهاب در منطقه دهانه رحم رخ می دهد و می تواند درد واژن و همچنین درد در منطقه لگن همراه با ترشح خونی یا زرد ایجاد کند.

genital-pain-and-its-causes

 وجود جسم خارجی در واژن

این مشکل ممکن است بیشتر در کودکان اتفاق بیفتد. وجود جسمی خارجی در واژن ممکن است با درد و ترشح و یا گاهی خونریزی همراه باشد.

 یائسگی

در یایسگی به علت کم شدن هورمون های زنانه ، تغییراتی در بافت واژن ایجاد میشود که ممکن است باعث درد و ناراحتی فرد گردد.مثلا واژن نازک و خشک  میشود و به این علت مقاربت جنسی ممکن است دردناک باشد.

کیست و فیبروم

گاهی ممکن است همراه با درد در قسمت های مختلف اندام تناسلی باشد.

بارداری

خانوم ها در بارداری خصوصا در سه ماهه سوم ممکن است درد در ناحیه واژن را تجربه کنند. همچنین این درد ممکن است در بقیه نواحی اندام تناسلی پیش آید.

genital-pain-and-its-causes

علاوه بر این، عوامل دیگری از قبیل ژنتیک، تغییرات هورمونی، آسیب های عصبی و عمل جراحی دستگاه تناسلی ممکن است باعث ایجاد درد واژن شوند.هم چنین ، در مواردی گزارش شده است که منشا اصلی این درد ها علل روحی و روانی بوده است .

تشخیص درد واژن

در صورت مراجعه به پزشک یا ماما برای درد واژن، آنها برای تشخیص علل احتمالی درد معاینه لگنی را انجام میدهند.

در مراحل بعد برای تشخیص از تست های تشخیصی زیر کمک میگیرند:
  • کولونوسکوپی برای بررسی روده
  • آزمایش باریوم که با قرار دادن ماده ای به نام باریم در راست روده عکس اشعه ایکس گرفته می شود.
  • MRI یا سی تی اسکن
  • سونوگرافی از منطقه لگن
  • سیستوسکوپی که در آن با استفاده از یک دوربین کوچک پیشابراه و مثانه بررسی می شود.
  • آزمون های لازم برای تشخیص سرطان مثل پاپ اسمیر
درمان درد اندام تناسلی
دارو درمانی:

درمان این درد ها با توجه به علت ایجاد کاملا متفاوت است.برای درمان عفونتی که باعث درد می شود، آنتی بیوتیک تجویز می شود. دارو های دیگر برای کنترل درد واژن شامل دارو های ضد افسردگی، هورمون درمانی است.در مواردی که مشکل خاصی نباشد تجویز مسکن برای مدت کوتاه یا بلند باعث کاهش درد میشود.

genital-pain-and-its-causes

مشاوره و روان درمانی:

گاهی درد ها بعد از مدتی از بین میروند ولی گاهی متاسفانه بدون یافتن علت خاصی ممکن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشد. در این موارد میتوان از یک روانپزشک نیز برای بهبودی بیشتر کمک گرفت.

جراحی:

برای از بین بردن بعضی از علت ها که باعث درد واژن می شوند باید جراحی را به کار برد مثلا در مواردی که بر اثر افزایش سن و یا زایمان های سخت بیمار دچار افتادگی های شدید شده است.

بیوفیدبک:

بسیاری از درد ها در مهبل (واژن) به دلیل انقباض عضلات ایجاد می شود. از این رو درمان بیوفیدبک می توان با استراحت این عضلات، به کاهش درد کمک کند.

لوسیون های واژن:

لوسیون هایی وجود دارند که می توانید آن را در طول رابطه جنسی و با به صورت موضعی برای کاهش علایم استفاده کرد خصوصا در مواردی که خشکی واژن آزاردهنده باشد.

ورزش کگل:

گاهی میتوان با تقویت عضلات کف لگن از ایجاد درد جلوگیری کرد. بهترین ورزش برای این منظور انجام تمرینات کگل به صورت مداوم و منظم است. 

Genital pain and its causes

پیشگیری از درد ناحیه تناسلی

میتوان با رعایت چندین نکته به سلامت واژن کمک کنیم تا کمتر دچار مشکلات مربوط به آن شویم.

-نداشتن رابطه‌ جنسی محافظت‌ نشده به علت شانس بالای ابتلا به بیماری های مقاربتی.

-رابطه‌ جنسی آرام و نرمال ذاشته باشید زیرا روابط شدید باعث آسیب رسیدن به ناحیه لگن شده و می‌تواند موجب آسیب واژن شود.

-استفاده مداوم از محصولات انتی باکتریال مخصوص ناحیه تناسلی را کنار بگذارید.

-محصولات ضد بارداری مثل اسپرم‌ کش‌ ها و رینگ‌ های واژن ،اسفنج یا دیافراگم هم ممکن است موجب آسیب واژن شوند.

-اضطراب و افسردگی می‌تواند با پایین بودن سطح انگیختگی جنسی در ارتباط باشد و موجب ناراحتی یا درد در زمان رابطه‌ جنسی شود.
-ورزش را فراموش نکنید. ورزش هم میتواند عضلات شما را قوی کند و هم با تاثیر مثبت روی روحیه شما به داشتن رابطه جنسی بهتر و واژن سالمتر کمک میکند.

-ورزش کگل نه تنها میتواند یک عامل جلوگیری کننده باشد ،بلکه به عنوان درمان نیز میتواند کمک کننده باشد.
-همیشه از لباس زیر نخی و آزاد استفاده کنید و از پوشیدن شلوار های تنگ به مدت طولانی پرهیز کنید.
-ورزش هایی مثل دوچرخه سواری یا سوار کاری در طولانی مدت ممکن است باعث اسیب به قسمت بیرونی اندام تناسلی شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here