گرفتن رگ پا در بارداری، چرا اتفاق می‌افتد

چریل فرینبرگ اهل کالیفرنیا که در دوره‌ی سوم از بارداری خود به سر می‌برد یک شب با حس خواب‌رفتگی و بی‌حسی انگشتان از خواب بیدار شد. او به سرعت به خاطر آورد که پیش از آن نیز علائم سندرم تونل مچ دست را داشته است. اما در دوران بارداری، بدن به دلیل تجمع مایعات ورم می‌کند و فشار زیادی به عصب‌های دست و مچ وارد می‌شود.

به همین دلیل، او مجبور بود هنگام کار و شب‌ها از مچ‌بند استفاده کند. مانند خانم فرینبرگ، بسیاری از خانم‌های باردار نیز با مشکلاتی مواجه می‌شوند که اطرافیانشان هرگز در دوران بارداری تجربه نکرده‌اند یا در مورد آن‌ها چندان شدید نبوده است. در ادامه به برخی از نشانه‌های عجیب این دوران اشاره می‌کنیم.

بروز مشکلاتی برای دندان‌ ها
به دلیل تغییر در سطح استروژن و پروژسترون و افزایش جریان خون، ممکن است لثه‌ها نیز به همراه دیگر اعضای بدن ورم کنند. لثه‌های یک خانم باردار در این دوران پر از خون می‌شود و کیسه‌های بافتی عمیقی را ایجاد می‌کند و در هنگام مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان، لثه‌ها خونریزی می‌کنند. اگر حتی در هنگامی که کاری با لثه‌ها ندارید هم خونریزی داشته باشید حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید.

پزشک به بررسی التهاب لثه و پریودنتیت (مشکل لثه‌ای حادی که بر بافت‌های درم و استخوان‌های اطراف لثه تاثیر می‌گذارد) می‌پردازد چرا که این مشکلات می‌تواند منجر به زایمان زودرس، کم‌وزنی نوزاد، از دست دادن دندان، سکته‌ی مغزی و مشکلات جدی دیگری شود.

پزشکان توصیه می‌کنند که در دوران بارداری، دندان‌های خود را دو بار نزد پزشک جرم‌گیری کنید و در خانه نیز به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید. پزشک می‌تواند برای درمان پریودنتیت، یک دهانشویه‌ی آنتی‌باکتریال تجویز کند. خوشبختانه، مشکلات مربوط به دندان معمولا پس از زایمان رفع می‌شوند.

بروز مشکلاتی برای بینی
خود را برای احتقان، خونریزی از بینی و خر و پف آماده کنید. چرا؟ به دلیل تغییرات هورمونی، بخش داخلی بینی نیز در این دوران ورم میکند. این ورم و التهاب فضای لازم برای گردش هوا را کاهش میدهد. ممکن است دچار خشکی بینی شوید که در زمستان بسیار آزاردهنده است. با استفاده از قطره‌های بینی یا بخور می‌توان بخشی از این ناراحتی‌ها را کاهش داد. خوشبختانه، پس از پایان دوران بارداری تمامی این مشکلات برطرف خواهند شد.

بروز آشفتگی در شکم
افزایش پروژسترون سرعت انتقال غذا از معده به روده را کاهش می‌دهد که می‌تواند به یبوست بیانجامد. همچنین، ویتامین‌های مربوط به دوران بارداری باعث می‌شود که بدن آب بیشتری جذب کند و به همین سبب، عبور مدفوع در مسیر گوارشی دشوار خواهد شد. اگر ویتامین کافی در بدن شما وجود دارد بهتر است برای مدتی از قرص‌های بدون آهن استفاده کنید چرا که آهن موجود در مولتی‌ویتامین‌ها باعث بروز یبوست می‌شود.

آب فراوان بنوشید و با مصرف میوه و سبزیجات و غلات، فیبر کافی را برای بدن تامین نمایید. همچنین می‌توانید از مکمل‌های حاوی فیبر همچون متاموسیل استفاده کنید که آب را در روده‌ها نگه می‌دارد و عبور جامدات از روده را تسهیل می‌کند. از مصرف ملین اجتناب کنید چرا که حرکات روده را تحریک می‌کند و آبرسانی را کاهش می‌دهد و بر جذب مواد معدنی تاثیر می‌گذارد.

فشار در رگها
جنین در حال رشد به خون فراوان نیاز دارد تا بتواند اکسیژن و مواد معدنی را در بدن خود انتقال دهد. در ۲۰ هفتگی، حجم خون در حال گردش شما تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد. با وجود این همه فشار، تشکیل رگ‌های عنکبوتی و واریسی در پاها تعجب‌برانگیز نخواهد بود. هیچ راهی برای جلوگیری از این مسئله وجود ندارد اما برای کاهش درد و التهاب، در صورت امکان پاها را به سمت بالا بگیرید. در موارد شدیدتر، وقتی بیرون می‌روید شلوارهای مخصوص یا بانداژ بپوشید.

نوع دیگری از فشار در رگ‌های خونی مربوط به افراد مستعد به هموروئید است که شامل التهاب بافت اطراف مقعد می‌شود. این مسئله به دلیل افزایش فشار در رگ‌های این ناحیه و افزایش وزن بچه ایجاد می‌شود (همچنین، یبوست و فشار در هنگام دفع نیز از عوامل تشدید کننده‌ی این التهاب به شمار می‌رود). با استفاده از پمادهای مخصوص، پدهای درمانی و آب گرم می‌توان این التهاب را کاهش داد. پس از زایمان، این مسئله تسکین پیدا می‌کند اما در برخی موارد به طور کامل از بین نمی‌رود.

مشکلات پوستی
احتمالا شنیده‌اید که هورمون‌های بارداری باعث ایجاد جوش‌های پوستی، حساسیت به آفتاب و تیره شدن پوست می‌شوند (به خصوص اطراف نوک پستان‌ها، صورت و ناحیه‌ی شکمی). اما ممکن است از به وجود آمدن زگیل در گردن، زیر بغل، یا اطراف سینه‌ها متعجب شوید. زگیل‌ها معمولا در مناطقی به وجود می‌آیند که دو سطح پوستی با هم یا با لباس تماس دارند.

حتما از ضدآفتاب استفاده کنید و بدانید که مشکلات پوستی پس از زایمان برطرف خواهند شد مگر هاله‌های پوستی (که معمولا به طور کامل به رنگ طبیعی پوست برنمی‌گردند) و زگیل‌ها که پزشک قادر به برداشتن آن‌ها است.

ورم پاها
پاها و مچ پاها در این دوران ورم می‌کنند اما برخی از خانم‌ها پس از زایمان نیز احساس می‌کنند سایز پاهایشان تغییر کرده است. این مسئله به هورمون‌ها مربوط می‌شود؛ هورمون‌ها عضلات ناحیه‌ی لگنی را شل می‌کنند تا نوزاد بتواند از آن خارج شود، اما آثار آن بر مفصل‌های پا باقی می‌ماند و باعث می‌شود که پا مسطح و بزرگ‌تر شود. البته ممکن است این اثر موقتی باشد، بنابراین همه‌ی کفش‌های خود را دور نریزید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here