غذای مناسب ماه چهارم دوران بارداری

آیا شما به عنوان یک مادر باردار خوشحال هستید که در نهایت، سه ماهه اول بارداری خود را پشت سر گذاشتید؟ باید بدانید که سه ماهه دوم بارداری هم دوران زیبایی است و مردم آن را به عنوان دوره ماه عسل بارداری می شناسند. اگر شانس با شما یار باشد در حال حاضر همه علائم مزاحم این دوران مانند تهوع، استفراغ، سردرد، خواب آلودگی، نفخ و تکرر ادرار از بین خواهد رفت.

در حال حاضر در سه ماهه دوم بارداری، شما نسبت به قبل فعال تر و پرانرژی تر از قبل شده اید و کمتر احساس اضطراب و نگرانی دارید. در سه ماه دوم بارداری است که شما به عنوان یک مادر باردار شروع به احساس حرکات جنین خود در داخل رحم خواهید کرد. باور اکثر پزشکان این است که هیچ چیز مانند تپیدن قلب فرزند به دنیا نیامده، احساس خوبی به مادر باردار نخواهد داد! در اواخر سه ماهه دوم بارداری شکم شما نیز شروع به بزرگ شدن خواهد کرد و توجه دیگران را نسبت به بارداری شما متمرکز خواهد نمود.

تغییراتی که در سه ماه دوم بارداری در جنین رخ می دهد :
تغییرات مهمی که در سه ماهه دوم بارداری در فرزند شما رخ خواهد داد، رشد سریع جنین است، چون با ورود به ماه چهارم بارداری، نوزاد شما به طور کامل تشکیل خواهد شد. تمام ارگان های بدن او از جمله مغز، کلیه ها، ستون فقرات، چشم ها، انگشتان پا، انگشتان دست، ریه ها و قلب کاملا رشد نموده و کارکرد آن ها تکمیل خواهد شد.

بدن جنین در ماه چهارم بارداری به شدت برای استحکام استخوان ها و به زبان ساده تر برای رشد کامل تمام ارگان های بدن تلاش خواهد کرد. بنابراین، در ماه چهارم بارداری نیاز مادر باردار به داشتن رژیم غذایی مقوی برای رشد بیشتر و همچنین سلامت جنین افزایش خواهد یافت. از این رو، در این مقاله برخی از مواد غذایی که نباید در رژیم غذایی مادر باردار در ماه چهارم بارداری باشد، به شما ارائه خواهد شد. همچنین مواد غذایی که مصرف آن ها در ماه چهارم بارداری، برای سلامت شما و رشد مناسب فرزندتان لازم است، هم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آنچه باید ماه چهارم بارداری بخورید :

۱٫ مصرف مواد غذایی با فیبر بالا در ماه چهارم بارداری :
به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که ماه چهارم بارداری زمان مناسبی برای شروع یک برنامه بنیادی به منظور رهایی از یبوست در ماه های بعدی دوران بارداری و همچنین یبوستی است که بعد از زایمان به وجود خواهد آمد. همچنین، شما به عنوان یک مادر باردار باید مطمئن شوید که مقدار زیادی فیبر در مواد غذایی مصرفی خود در هر وعده غذایی در ماه چهارم بارداری خود، قرار داده اید. از غذاهای پر فیبر می توان غلات سبوس دار، بلغور جو دوسر و سبزیجات برگ سبز را نام برد. فراموش نکنید که انتخاب طیف گسترده ای از گندم سبوس دار و غنی شده با آهن به جای نان سفید، به طور منظم یکی از کارهای حیاتی ماه چهارم بارداری است.

۲٫ اسیدهای چرب ضروری برای ماه چهارم بارداری :
علاوه بر مواد مغذی دیگر، بدن مادر باردار و جنین باید از اسیدهای چرب مفید، به منظور کاهش خطر زایمان زودرس بهره ببرد. بهتر است به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که وزن کم هنگام تولد و عقب ماندگی ذهنی و شناختی در جنین از عوارض این کمبودها خواهد بود. مادران باردار باید اطمینان داشته باشند که رژیم غذایی روزانه آن ها حاوی مقادیر کافی از امگا ۳ و امگا ۶ و اسیدهای چرب امگا ۹ باشد. به عنوان یک مادر باردار فراموش نکنید که قرار دادن مواد غذایی مانند ماهی آب شیرین، ماهی تن کنسرو، آجیل و روغن زیتون برای دریافت این چربی ها در ماه چهارم بارداری بسیار مهم، ضروری است.

۳٫ ضرورت مصرف شیر و فراورده های لبنی در ماه چهارم بارداری:
اینک بدن شما به عنوان یک مادر باردار و همچنین بدن جنین داخل رحم شما، نیازمند افزایش کلسیم مصرفی است. پزشک معالج شما به احتمال زیاد در هنگام ورود به ماه چهارم بارداری، به شما ویتامین D و قرص کلسیم تجویز خواهد کرد. اما شما خودتان هم می توانید با اضافه کردن حداقل یک لیتر شیر و محصولات آن به رژیم غذایی خودتان، در هر روز، به رشد و استحکام استخوان ها در فرزندتان کمک شایانی بکنید. ۲ لیوان شیر یا ۵۰۰ گرم کشک و یا ۲۰۰ گرم پنیر می تواند نیاز روزانه مادر باردار و جنین را برآورده نماید. باید به عنوان یک مادر باردار بدانید که مصرف این مکمل ها بهتر از قرص های کلسیم عمل خواهند کرد.

۴٫ لزوم استفاده از گوشت در ماه چهارم بارداری :
اگر حالت تهوع و استفراغ در ماه چهارم بارداری در شما به عنوان یک مادر باردار از بین رفته است، می توانید غذاهای گوشتی را در رژیم غذایی خودتان قرار دهید، اما مطمئن شوید که گوشت مصرفی شما به خوبی شسته شده و به صورت کامل پخته شود. گوشت نپخته و خام ممکن است ویروس ها و باکتری های مرگباری را در خود داشته باشد که سلامتی شما و فرزندتان را به خطر اندازد. اگر شما به عنوان یک مادر باردار، بعضی وقت ها برای غذا خوردن در بیرون از منزل وسوسه می شوید، هم غذای تنوری و یا کباب شده سفارش ندهید. به یاد داشته باشید که حتما غذای مصرفی شما مادر باردار، باید از طریق گرما و بخار آب خوب پخته شده باشد.

۵٫ میوه ها بهترین تغذیه در ماه چهارم بارداری :
همیشه به خاطر داشته باشید که میوه های تازه در طول دوران بارداری استفاده کنید، چون آن ها بارهایی از ویتامین ها و مواد معدنی را به همراه دارند. به علاوه، میوه ها سرشار از آب و فیبر هستند. به دلیل این که میوه های تازه از مواد نگهدارنده و عوامل رنگ های مصنوعی مبرا هستند، گزینه مناسبی برای تغذیه مادران باردار در این دوران خواهند بود. لازم است بدانید که در ماه چهارم بارداری، ممکن است اسیدیته شدن و سوزش سر دل آغاز شود. بنابراین، میوه های فصلی تازه در رنگ های مختلف باید بخشی جدایی ناپذیر از رژیم غذایی شما مادران باردار، در ماه چهارم بارداری باشد.

۶٫ مواد غذایی غنی از آهن لازم در ماه چهارم بارداری:
به یاد داشته باشید که چون جهش رشد جنین از ماه چهارم بارداری شروع می شود، به همین خاطر است که بدن مادر باردار در این دوران به آهن بیشتری نیاز خواهد داشت. علاوه بر این بدن شما به عنوان یک مادر باردار نیاز به ۳-۶ لیتر خون اضافی برای دوران بارداری دارد. بهتر است بدانید که داشتن یک رژیم غذایی غنی از آهن در ماه چهارم بارداری کمک می کند تا با ساخت خون بیشتر در مادر، جنین رشد بهتری داشته باشد. اضافه کردن گروهی از مواد غذایی مانند آجیل، تخم مرغ، میوه های خشک و محصولات گندم کامل به رژیم غذایی زنان باردار نیاز آن ها و جنین داخل رحمشان را به آهن اضافی برطرف خواهد کرد. همچنین مادران باردار قبل از شروع مصرف مکمل آهن، حتما باید با پزشک معالج خود مشورت کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here