غلت زدن در دوران بارداری، اشتباهه؟

دمای بدن شما در دوران بارداری افزایش خواهد داشت و بنابراین همیشه احساس گرما خواهید کرد.

حسابی خسته‌اید و تنها چیزی که به آن نیاز دارید یک خواب راحت است. اما چه چیزی مانع رسیدن به چنین آرزوی ساده‌ای می‌شود؟ شاید باور نکنید اما به دلیل شرایطی که در آن قرار دارید ممکن است یک تغییر ساده در عادات غذایی یا سبک زندگی‌تان خواب راحت را از شما بگیرد. با هم برخی موانع خواب شبانه را مرور می‌کنیم.
آخر شب هوس غذا می‌کنید
شاید با خودتان فکر می‌کنید که جنین گرسنه است و هرطور شده باید به او غذا برسانید اما یادتان باشد درهر ساعتی از شبانه‌روز نباید این کار را بکنید. آب و غذا را تنها دو ساعت قبل از خواب می‌توانید مصرف کنید چون ممکن است باعث ریفلاکس یا تپش قلب شود. ضمن آنکه حتی می‌تواند عامل شب بیداری و ناراحتی‌تان نیز بشود.
به پهلو نمی‌ خوابید
حتما می‌دانید که باید به پهلو بخوابید چون باعث می‌شود که میزان فشار به رحم کمتر شده و شما راحت‌تر نفس بکشید. علاوه بر این، وضعیت درست خوابیدن می‌تواند در کاهش درد کمر نیز موثر باشد. براساس پژوهش‌‌های جدید خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند باعث افزایش گردش خون و مواد مغذی به سمت جنین شود.
بالش خوب ندارید
یک بالشت تقریبا سفت بردارید و زیر سر و قسمت فوقانی بدن‌تان قرار دهید تا چند سانتی‌متر اختلاف سطح ایجاد کند. در این حالت فشار کمتری به دیافراگم وارد می‌شود و تنفس راحت‌تری خواهید داشت. قرار دادن بالش از شکم محافظت می‌کند و به خواب راحت‌تر شما هم کمک می‌کند. بهتر است از بالش‌های سرتاسری برای خوابیدن استفاده کنید تا از همه قسمت‌های بدن‌تان مراقبت شود.
وقتی خواب‌تان نمی‌آید، دراز می‌کشید
اگر دیدید خواب‌تان نمی‌برد بهتر است به جای دراز کشیدن، بلند شده و چند دقیقه‌ای مشغول انجام کاری شوید تا خسته شوید. بد نیست چرخی در خانه بزنید و لباس‌ها را تا کنید. شاید به نظر عجیب بیاید اما همه ما می‌دانیم که کارهای خانه برخی اوقات حوصله سر بر هستند اما بهتر است انجامش دهید تا با مزایای آن در ایجاد خواب‌آلودگی بیشتر آشنا شوید. زمانی که کمی آرام شدید به رختخواب برگردید و ببینید که خوابتان می‌برد یا نه!
تختخواب‌تان راحت نیست
رختخواب راحت نقش بسیار مهمی در خواب راحت شما دارد. زمانی که به ستون فقرات‌تان فشاری بیش از اندازه طبیعی وارد می‌شود یا بالشی با اندازه متفاوت انتخاب می‌کنید باید منتظر بروز مشکلات در خواب باشید. شما در حال حاضر نیاز به راحتی بیشتری دارید و اگر تشک رختخوابتان مناسب نباشد کمردرد یا گرفتگی ماهیچه‌ها بیشتر خواهد بود. به همین دلیل ساده شما نیاز به یک تشک استاندارد و طبی دارید.
چرت بعدازظهر تان زیاد است
اگر می‌توانید چرت بزنید حتما این کار را بکنید اما نباید این چرت بیشتر از نیم ساعت باشد. چون اگر بیشتر از این زمان بخوابید شما به مرحله خواب عمیق خواهید رفت و بنابراین بیدار شدن‌تان سخت‌تر خواهد بود. درست است که نیم ساعت بیشتر نمی‌توانید چرت بزنید اما این نیم ساعت را چند بار در روز می‌توانید تکرار کنید.
 دما را کم نمی‌کنید
دمای بدن شما در دوران بارداری افزایش خواهد داشت و بنابراین همیشه احساس گرما خواهید کرد و اگر اتاق‌ تان بیش از حد گرم باشد دچار مشکلاتی در خواب خواهید شد. به همین دلیل باید بهترین دما را برای راحتی‌تان پیدا کنید. برای اغلب افراد دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد دمای ایده‌آلی برای خواب به حساب می‌آید.
از موبایل‌ تان دل نمی‌کنید
چند دقیقه قبل از رفتن به خواب از هرگونه محرکی از جمله کتاب، موبایل، روزنامه، تلویزیون و هر وسیله‌ای که نور و صدا داشته باشد دور بمانید. همچنین باید از هرگونه فعالیت شدید مانند تمرینات آخر شب یا تمیز کاری خانه خودداری کنید. حواستان باشد در تختخوابتان کارهایی مانند پاسخ به ایمیل یا پرداخت آنلاین قبوض را انجام ندهید. بدن شما باید بداند که تختخواب جای استراحت است و برهمین اساس باید آن را عادت دهید.
چراغ ها را خاموش کنید
اتاق‌تان را تاریک و آرام کنید. اگر از زنگ ساعت چراغ دار استفاده می‌کنید کاری کنید که نور آن به صورتتان نخورد. یک تکه پارچه روی آن قرار دهید یا آن را بچرخانید. نور چراغ می‌تواند خواب طبیعی را از شما بگیرد و با مهار ترشح هورمون ملاتونین چرخه خواب را مختل کند. بنابراین از پرده‌های کلفت استفاده کنید که آفتاب روز، خوابتان را به هم نزند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

78 + = 87