فواید و مضرات نخ دندان

فواید و مضرات نخ دندان

نی نی تایم:متاسفانه اکثر مردم اطلاعات کافی از نحوۀ مراقبت از دندان و لثه های خود ندارند و رعایت بهداشت دهان و دندان را به مسواک زدن خلاصه کرده اند؛ در صورتی که مسواک زدن تنها یک بعد از موارد این بهداشت را شامل می شود.  از جمله عوامل موثر در بهداشت دهان و دندان استفاده از نخ دندان است که درصد بالایی از مردم در استفادۀ آن کوتاهی می کنند؛ و بیشی دیگر که از نخ دندان استفاده می کنند، با نحوۀ صحیح استفاده از آن آشنا نیستند.با این مطلب همراه باشید تا با فواید و مضرات استفاده نادرست از نخ دندان آشنا شوید.

فواید استفاده از نخ دندان

۱-مۆثرترین ابزار برای نظافت دقیق دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها استفاده از نخ دندان است .

۲- پزشکان توصیه می کنند تا از نخ دندان روزانه حداقل یک بار استفاده بشود چرا که مانع آلودگی لثه و تجمع جرم مابین دندان ها می شود .

۳- نخ دندان فقط برای بیرون آوردن غذا از بین دندان ها نیست، حتی اگر هیچ غذایی بین دندان های شما گیر نکرده باشد، بازهم لازم است حداقل یک بار در شبانه روز از نخ دندان استفاده کنید.

۴- استفاده از نخ دندان با اسانس نعنا، گزینۀ خوبی برای خوش بو کردن دهان است.

۵-محققان دریافته اند که استفاده از نخ دندان می تواند از سکته قلبی یا مغزی نیز جلوگیری کند. با استفاده از نخ دندان همچنین می توانید بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش را از بین ببرید زیرا نبود جرم از خطر مریض شدن شما می کاهد.

۶- مزایای استفاده از نخ دندان از همان روز اول استفاده آغاز می شود و امتیازات بسیاری برای لثه و دندان های شما دربردارد. غفلت در استفاده از نخ دندان، غفلت در حفظ سلامتی دندان و لثه است.

نحوۀ به دست گیری نخ دندان
  • نخ دندان ارکید که مورد مصرف و اعتماد اکثریت است و در هر داروخانه ای یافت می شود را تهیه کنید. یک تکه از آنرا به اندازۀ تقریبی ۴۰ سانتی متر ببرید. دو سر نخ بریده شده را به دور انگشتان سبابۀ دو دست خود حلقه کنید و قدری آنرا بین دو دست بکشید تا مطمئن شوید که تسلط کافی به نخ دندان دارید.

روش موثر در استفاده از نخ دندان با توجه به نکات خیلی مهم

۱-نخ دندان را از یک طرف دیواره دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج کنید؛ یعنی نخ دندان یک حلقه کامل بین دو دندان مجاور بزند.

۲- نخ دندان را حتما به لثه مجاور دو دندان بکشید تا خوب آنرا تمیز کند. در اوایل ممکن است از لثه قدری خون بیاید ولی مهم نیست؛ بعد از مدتی که لثه خوب تمیز بشود، خونریزی آن از بین خواهد رفت. در صورت ادامه خونریزی، باید به دندانپزشک مراجعه کنید چون ممکن است به آن معنا باشد که دندانتان به جرم گیری نیاز دارد.

۳- سه مشکل ممکن است باعث رشته رشته شدن نخ دندان یا پاره شدن آن به هنگام  استفاده از نخ دندان بشود، اول پوسیدگی در بین دو دندان است، دوم وجود جرم در آن ناحیه و سوم پرکردگی ناهموار و نامناسب. در هر سه مورد باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کرده و به رفع آن مشکل اقدام کنید .

۴- بهترین موقع استفاده از نخ دندان در بین مسواک زدن است. به این صورت که وقتی مسواک زدن را شروع کردیم، هنگامی که خمیر دندان بخوبی کف کرده، مسواک را موقتا کنار می گذاریم و با نخ دندان خوب لابلای دندانها را تمیز کرده و دوباره به مسواک زدن ادامه می دهیم.  اما اگر حوصله چنین کاری را ندارید، ترجیحا بهتر است قبل از مسواک زدن اول با نخ دندان بین دندان ها را خوب تمیز کنید، دهان را آب بگردانید تا اضافه ها شسته شوند، بعد مسواک بزنید و دوباره با آب فراوان بشویید.  و به این ترتیب، لثه و دندانهایتان را یک عمر سالم نگاه دارید.

 مضر بودن نخ دندان 

برخی عقیده بر این دارند که بهره گیری از نخ دندان برای لثه ها زیان آور هست و فضای خالی بین دندان را نباید بوسیله نخ پاک‌سازی نمود. احتمالاً دندانپزشک تان به شما گفته هست که از نخ دندان بهره گیری کنید. اگر فردی هستید که در برابر این پیشنهاد دندانپزشک ها پایداری میکنید این را باید گفت که شما تنها فردی نیستید که این پیشنهاد را نادیده می‌گیرد. به همین علت هست که بسیاری افراد از شنیدن خبرهایی مبنی بر ضروری نبودن بهره گیری از نخ دندان شاد میشوند. گرچه در این باره نظریات ضد و نقیض زیادی وجود دارد و حتی برخی کارشناسان لزومی بر بهره گیری آن نمیدانند. پس با این تفاسیر آیا باید نخ دندان خود را دور بیندازید و دیگر وقت خود را صرف آن نکنید؟

محافظ لثه

پیشنهاد می‌شود که برای اینکار شتاب نکنید, زیرا شمار زیادی از دندان دکتر ها با عدم ضروری بودن نخ دندان ها مخالف میباشند. دکتر لنا پالومو, دانشیار پریودنتولوژی «لثه شناسی» در دانشگاه «Case Western Reserve» کلیولند ایالت اوهایو میگوید: «اگرچه تحقیقات انجام گرفته در مورد رابطه میان بهره گیری از نخ دندان و حفره شدن دندان ها مبهم و نامشخص میباشند, اما تحقیقات انجام گرفته در اساس نقش نخ دندان در پیش گیری از مریضی لثه مشخص تر و واضح تر هست. و به همین علت هست که دندان دکتر ها, متخصصین بهداشت و متخصصین لثه هم چنان بهره گیری از نخ دندان را پیشنهاد می‌کنند.»

در یک نقد و بررسی, محققان ۱۲ پژوهش مربوط به بهره گیری از نخ دندان را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که کسانی که به طور منظم دندانهای خود را مسواک می‌زنند و از نخ دندان بهره گیری میکنند کمتر دچار خونریزی لثه می‌شوند. اضافه بر این, وقوع التهاب لثه «یا همان ورم لثه که نخستین مرحله مریضی لثه هست» در این افراد کمتر هست.

دکتر سیوان فنیکل, استاد دندانپزشکی دانشگاه نیویورک می‌گوید: «خوراکی که میان دندان ها باقی میماند موج التهاب لثه و پوسیدگی دندان میشود و بهره گیری از نخ دندان تنها راه خلاص شدن از شر این غذا های باقی باقیمانده میان دندان ها هست و بهره گیری از مسواک تنها برای تمیز کردن روی دندان خوب هست و با بهره گیری از آن نمیتوان از شر غذا های باقی باقیمانده میان دندان ها خلاص شد.»

کمک به سلامت قلب

حدود نیمی از مردم کشور آمریکا مبتلا به مریضی لثه میباشند. مریضی لثه یک مریضی التهابی مزمن هست که زمانی خر میدهد که باکتری های موجود در جرم دندان «یک لایه نازک چسبناک که روی دندان شکل می‌گیرد» و زیر خط لثه موجب ورم و التهاب می‌شوند اگر این مریضی را درمان نکنید, منجر به تورفتن لثه و از دست دادن دندان می‌شود. اضافه بر این مریضی لثه با مریضی قلبی, روماتویید آرتریت, دیابت, تولد زودرس و شمار زیادی از مریضی های دیگر در رابطه هست. دکتر پالومو می‌گوید: «دهان شما آینه ای برای دیگر اعضای بدن شما هست.»

رابطه میان مریضی لثه و سلامتی کاملا مشخص نیست. برخی از دانشمندان فکر میکنند که هرچه شمار باکتری های موجود در دهان اکثر باشد, در نهایت این باکتریها وارد جریان خون می‌شوند و به ایجاد التهاب در دیگر اندام بدن هم چون قلب کمک میکنند. چیزی که کارشناس ها واقعا میدانند این هست که افراد بدون مریضی لثه در سنجش با افراد دارای مریضی لثه کمتر دچار دشواری های سلامتی هم چون مریضی قلبی میباشند.

بهره گیری از نخ دندان باعث می‌شود که باقی باقیمانده های خوراکی از بین دندان ها گرفته شوند و در نتیجه باکتری موجود در انها نمیتواند منجر به مریضی لثه شود.

چیزی برای از دست دادن ندارید

آکادمی پریودنتولوژی «لثه شناسی» ایالات امریکا و انجمن دندانپزشکی ایالات امریکا بهره گیری از نخ دندان را پیشنهاد میکنند. دکتر پالومو میگوید: «این سازمان هایی که مرتبط با دندان میباشند بسیار معتبر میباشند و در نتیجه اطاعت از پیشنهاد های آنها خوب هست.» این سازمان ها تحقیقاتی را نیز در این اساس انجام داده اند. برای نمونه, در تحقیقی از دانش آموزان مدرسه ای خواسته شد که به مدت دو سال در روزهای غیر تعطیل از نخ دندان بهره گیری کنند. پس از دو سال محققان این پژوهش آن گونه نتیجه گیری کردند که بهره گیری از نخ دندان باعث کاهش ۴۰ درصدی خطر پوسیدگی دندان در دانش آموزان مدرسه ای شده هست.

اضافه بر این, در پژوهش دیگری محققان دریافتند که بهره گیری از نخ دندان «پنج روز در هفته» باعث کاهش چشمگیری در پوسیدگی دندان شرکت کننده ها شده هست. با وجود این, شمار زیادی از دندان دکتر ها و لثه شناس ها میگویند که در حقیقت علت پیشنهاد انها به بهره گیری از نخ دندان نتایج تحقیقات نیست, بلکه به این علت بهره گیری از نخ دندان را پیشنهاد می‌کنند که با اثرات مثبت بهره گیری از نخ دندان در بیماران خود مواجه شده اند.

دکتر فینکل می‌گوید: «در طبابت خودم به این نتیجه رسیدم که کسانی که هرروز از نخ دندان بهره گیری می‌کنند لثه های تندرست تری دارند و مدت عمر دندانهای انها اکثر هست.» او ادامه میدهد: «در حقیقت, کسانی که در مرحله آغاز حفره شدن دندان میباشند میتوانند غالبا با بهره گیری هرروز از نخ دندان و هم‌چنین مسواک زدن و رعایت بهداشت دهانی از حفره شدن اکثر دندان خود پیشگیری کنند.»

دکتر فینکل می‌گوید بیماران زیادی از من در مورد مزیت بهره گیری از نخ دندان سوال می‌کنند و من در جواب به آنها میگویم: «مدت زمانی راکه باید صرف بهره گیری از نخ دندان کرد کمتر از یک دقیقه هست و اساسا بهره گیری از نخ دندان هیچ ضرری برای فرد ندارد. اما اگر نخ دندان را نادیده بگیرید و هرروز از آن بهره گیری نکنید دیر یا زود دندانپزشک شما متوجه تغییراتی در دندانهای شما میشود.»

چند توصیه هنگام استفاده از نخ دندان:

۱- نخ دندان را از یک طرف دیواره ی دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج کنید، یعنی نخ دندان یک حلقه ی کامل بین دو دندان مجاور بزند.

۲- نخ دندان را حتما به لثه ی مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود. شاید در اوایل از لثه خون بیاید، ولی بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد، خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد. در صورت ادامه ی خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. احتمالا به جرم گیری نیاز خواهید داشت.

۳- در صورتی که نخ دندان هنگام استفاده در بین دندان ها، رشته رشته یا پاره شود، احتمالا دو مشکل وجود دارد: یکی پوسیدگی بین دو دندان. دوم وجود جرم در آن قسمت از دندان.

البته پرکردگی نامناسب دندان هم باعث پاره شدن نخ خواهد شد که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید و نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید.

۴- بهتر است قبل از مسواک زدن، اول با نخ دندان بین دندان ها را خوب تمیز کنید و بعد مسواک بزنید.

۵- اگر دچار پوسیدگی دندان یا پُرکردگی نامناسب یا بیماری لثه باشید، استفاده از مسواک و نخ دندان مشکل شما را حل نخواهد کرد و باید حتما به دندانپزشک خانوادگی خود مراجعه کنید تا سلامتی دندان هایتان مطمئن شوید. بعد با خیال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسید و سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

۶- پشت آخرین دندان هر فک را نیز مثل دندانهای دیگر نخ بکشید.

۷- بهتر است روزی دو بار (شبها قبل از خواب و صبحها بعد از صبحانه) از نخ دندان و مسواک استفاده کنید. در غیر اینصورت حداقل شبها قبل از خواب ابتدا از نخ دندان استفاده کرده، سپس دندانها را مسواک کنید.

۸- اگر هنگام مسواک زدن و نخ کشیدن دندانها، درد و خونریزی وجود داشت، جای نگرانی نیست. در اکثر مواقع با ادامه اینکار و برطرف شدن التهاب لثه درد و خونریزی هم از بین می رود. اگر پس از یک هفته علائم برطرف نشد حتماً بیمار را به مرکز بهداشتی درمانی ارجاع دهید.

۹- به جای نخ دندان برای تمیز کردن سطوح بین دندانها از هیچ نوع نخ دیگر یا وسایل سخت و نوک تیز مثل سنجاق و چوب کبریت استفاده نکنید.

۱۰- خلال دندان وسیله ایست که به آسانی به لثه آسیب می رساند و استفاده از آن توصیه نمی شود.

بنابراین, آن گونه می‌توان نتیجه گیری کرد که بهره گیری از نخ دندان بهتر از بهره گیری نکردن از نخ دندان هست و بهره گیری از نخ دندان را نمی‌توان غیرضروری دانست.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 54 = 56