هماتوهیدروزیس و بیماری عرق خونین

نی نی تایم: فرضیه های زیاد و اثبات نشده ای در مبیماریورد علت این بیماری وجود دارد اما هیچ کدام تاکنون توسط محققان تایید نشده اند. در برخی از موارد، قبل از شروع خونریزی، افراد ترسی شدید را تجربه کرده اند. در واقع در چنین مواردی ناگهان سطح آدرنالین به یکباره بالا می رود و این موضوع باعث پاره شدن مویرگ های بسیار ریز می شود. حتی برخی این بیماری را به ضعف و شکنندگی ارثی رگ های خونی نسبت می دهند، در حالی که برخی دیگر آن را به مواد شیمیایی خاصی مرتبط می دانند. اما این اختلال همیشه بدون دلیل خاص و توضیحی آمده و به همان شکل نیز برطرف می شود.با این مطلب همراه باشید تا با این بیماری ناشناخته بیشتر آشنا شوید.

علایم بروزوایجاد عرق خونی

در ظاهر خونریزی های یکباره هیچ دلیل خاصی ندارد و هر بار این خونریزی بین یک تا پنج دقیقه طول کشیده و سپس بدون هیچ دخالت خاصی از جانب بیمار، خونریزی بند می آید. گاهی این خونریزی در زمانی رخ می دهد که بیمار در خواب است و برخی اوقات نیز این حالت در زمان ورزش و پیاده روی برای وی اتفاق می افتد.

مدت زمان بیماری وسایر مشکلات ناشی از ان 

 بیش از سه سال است با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.  از این مشکل خود به شدت ترسیده است، منزوی شده و نشانه های زیادی از افسردگی و اختلال هراس در او دیده می شود. بررسی های پوستی در نواحی که خون از آن ها جاری می شود هیچ مشکل خاص یا نابهنجاری و آسیبی را نشان نمی دهد. آزمایش خون او نیز هیچ مشکلی مربوط به اختلال در انعقاد خون یا دیگر ناهنجاری ها را نشان نداده است. در واقع این زن در هنگام عرق کردن به جای مایع شور معمولی، خون عرق می کند.

هماتوهیدروزیس و بیماری عرق خونین

بیماری هماتوهیدروزیس 

پزشکان ایتالیایی این مشکل را به یک بیماری بسیار نادر به نام «هماتوهیدروزیس» (hematohidrosis) نسبت داده اند که در آن بدون هیچ دلیل یا محرک خاصی به یکباره به جای عرق، خون از پوست بیمار جاری می شود. پزشکان ابتدا با استفاده از داروهای ضدافسردگی سعی کردند افسردگی و اختلال هراس او را درمان کرده و سپس برای کاهش ضربان قلب او پروپرانولول تجویز کردند؛ دارویی که معمولاً برای بیماری های مشابه مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو میزان عرق خونی او را کاهش داده اما باعث توقف کامل آن نشده است.البته این اولین باری نیست که چنین موردی مشاهده می شود و در نوشته های ارسطو، سه قرن قبل از میلاد مسیح نیز به مواردی از این دست اشاره شده است

دستکم در دو مورد  به بیمارانی اشاره کرده است که عرق آن ها شبیه خون بوده و یا واقعاً از بدن آن ها خون به جای عرق جاری می شد. در واقع موارد متعددی از این دست در سایر نقاط جهان نیز دیده شده که هیچ آشنایی با هم نداشته و نمی توان آن ها را به تقلیدی موذیانه نسبت داد. جالب تر این که خونریزی های تنها در یک نقطه از بدن نبوده و ممکن است در هر قسمتی از بدن رخ دهد. در برخی از موارد چند لحظه قبل از شروع عرق خونی کردن، درد و سوزشی در آن نقطه حس شده و در برخی دیگر نیز قبل از خونریزی سردرد و فشار خون بالا به سراغ بیمار آمده است. این اختلاس مختص به زنان نبوده اما تاکنون بیشتر کسانی که این اختلال در آن ها گزارش شده زن بوده اند.

هماتوهیدروزیس و بیماری عرق خونین

به گفته ی پزشکان، اگر چه این اختلال ترسناک به نظر رسیده و فرد را دچار مشکل روحی می کند اما با هیچ مشکلی در سلامت جسمی فرد در ارتباط نیست و تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر مرگ یا دستکم یک مشکل جدی در این بیماران گزارش نشده است. البته در این مورد مطالعات گسترده ای صورت گرفته ولی هنوز این مطالعات به فهم علت رخ دادن این مشکل منجر نشده است و همین موضوع باعث نگرانی بیماران می شود. مطالعات نشان می دهند که هیچ مشکلی در خون این افراد وجود ندارد به همین دلیل آن ها در مرحله ی بعدی به سراغ مشکل پوستی می روند که البته مطالعات در این حوزه نیز بی نتیجه بوده است.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here