گیاه درمانی در بیماری های قلبی و عروقی

گیاه درمانی در بیماری های قلبی و عروقی

گیاهان نه تنها در طبخ غذاهای مورد استفاده ی انسان ها نقش مهمی داشته اند، بلکه در درمان های طبی هم همراه انسان بوده اند.
متاسفانه به دلیل استفاده ی ناآگاهانه و خودسرانه ی برخی از مکمل های گیاهی و تداخل آن ها با بسیاری از داروها به ویژه داروهای قلبی – عروقی عوارض جبران ناپذیری هم ممکن است ایجاد شود، بنابراین در کنار تأثیرات مفید و مثبت آن ها باید از عوارض ناشی از تداخل آن ها با سایر داروها هم آگاه بود.

در جهان حدود ۱۵ میلیون نفر در معرض خطر تداخل گیاهان دارویی و داروهای پزشکی می باشند و مصرف کنندگان این گونه داروها اطلاعات کمی در مورد تداخل داروهای گیاهی با سایر داروها و عوارض جانبی ناشی از آن ها دارند.

گیاهان بسیاری وجود دارند که دارای اثرات درمانی و پیشگیری کننده از بیماری های قلبی – عروقی هستند و بر بالا بودن چربی خون، فشار خون و نارسایی قلبی از طریق ایجاد اثرات آنتی اکسیدانی، ضد لخته ای، کاهش دهنده ی فشار خون و جلوگیری از سخت شدن عروق، تنظیم ضربان قلب و گشادکنندگی عروق تاثیرگذار هستند.

نقش آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدهای موجود در گیاهان را در بهبود سلامت قلب و عروق به اثبات رسانده اند.

از طرفی گیاهان ممکن است تاثیرات منفی هم بر عملکرد قلب و عروق داشته باشند؛ از جمله ایجاد آریتمی، فشار خون و ایجاد اثرات مشابه جریانات عصبی سمپاتیک که باعث ایجاد تداخل در فعالیت قلب می شود.

برخی از گیاهان دارویی با داروهای ضد انعقادی تداخل پیدا کرده و باعث افزایش اثر دارو و ایجاد احتمال خونریزی می گردند. داروی وارفارین یکی از داروهای مورد مصرف در بیماری های قلبی – عروقی است که تداخل آن با گیاهان اهمیت حیاتی برای بیمار دارد.


برخی از مکمل های گیاهی که با وارفارین تداخل دارند:

زنجفیل: زنجفیل یا زنجبیل از تشکیل لخته در خون جلوگیری می نماید، لذا باید از مصرف آن خودداری شود.

herbal-medicine-for-cardiovascular-diseases
سیر: ثابت شده است که سیر از تشکیل لخته در خون جلوگیری می کند و باعث افزایش رقت خون می گردد.

بیمارانی که وارفارین مصرف می نمایند، نباید بیشتر از ۱ حبه سیر در روز مصرف کنند، زیرا ممکن است باعث رقیق شدن بیش از حد خون و احتمال خونریزی گردد.

چای سبز: چای سبز باعث خنثی شدن اثر وارفارین می گردد، بنابراین افرادی که چای سبز و وارفارین مصرف می نمایند باید خون خود را مرتبا چک کنند تا اثر دارو کم نشده باشد.

خیار: پوست خیار حاوی ویتامین K می باشد. تا حد امکان خیار را بدون پوست مصرف نمایید.

گزنه: برگ های گیاه گزنه دارای ویتامین K می باشند و اثر وارفارین را کاهش می دهند، بنابراین از مصرف آن باید خودداری شود.

سویا: مصرف فرآورده های لوبیای سویا و شیر سویا باعث کاهش اثر ضد لخته ای وارفارین و افزایش احتمال بروز لخته می گردد. از مصرف فرآورده های حاوی سویا خودداری نمایید.

زردچوبه و پیاز: زردچوبه و پیاز هم دارای اثرات ضد لخته ای می باشند و مصرف زیاد آن ها باعث افزایش احتمال خونریزی می گردد. مصرف ۱ عدد پیاز کوچک در روز منعی ندارد.

herbal-medicine-for-cardiovascular-diseases
در مورد میوه ها هم دو مورد استثناء وجود دارد:

گریپ فروت: در صورت مصرف مداوم آب گریپ فروت، اثر وارفارین زیاد شده و احتمال خونریزی را افزایش می دهد. در صورت مصرف وارفارین از مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت خودداری نمایید.
گریپ فروت در مختل شدن اثر داروهای دیگری هم نقش دارد و افرادی که از داروهای آنتی هیستامین، داروهای کاهش دهنده ی کلسترول و آرام بخش استفاده می نمایند، نیز باید از مصرف آن خودداری کنند.

انبه: مصرف فرآورده های انبه و آب و عصاره ی انبه باعث افزایش اثر ضد لخته ای وارفارین و احتمال خونریزی می گردد، بنابراین از مصرف آن خودداری نمایید.

* دیژیتالیس پورپورا

 تعداد زیادی از گیاهانی که حاوی گلیکوزید می باشند، دارای خاصیت تقویت کنندگی قلب هستند و باعث افزایش قدرت انقباضی قلب می شوند؛ همانند داروی دیگوکسین که از گیاه Digitalis purpurea به دست می آید و در درمان بیماری نارسایی قلبی کاربرد دارد و دوز مصرف آن باید با توجه به شرایط خاص بیمار تنظیم گردد.

همچنین افرادی که تحت درمان با دیگوکسین می باشند، باید از مصرف همزمان داروهای گیاهی چون شیرین بیان،اسفرزه، بارهنگ و جین سینگ که ممکن است باعث افزایش سمیت دیگوکسین و یا کاهش اثر آن شود، جداً خودداری نمایند، زیرا در هر دو حالت ممکن است باعث به خطر افتادن زندگی آن ها گردد.

 * گیاه گل مار (Snakeroot)

گل مار حاوی ترکیب آلکالوئیدی reserpine بوده و به عنوان داروی کاهش دهنده ی فشار خون مورد بررسی قرار گرفت و یکی از اولین داروهایی بود که در مقیاس وسیع جهت درمان فشار خون، مورد استفاده قرار گرفت.

این دارو تاثیر خود را از طریق بلوکه کردن غیر قابل برگشت آمین های بیوژن مانند نوراپی نفرین، دوپامین و سروتونین در سیستم اعصاب محیطی و مرکزی اعمال می کند.

reserpine از طریق کاهش بازده قلبی، کاهش مقاومت عروق محیطی، کاهش ضربان قلب و کاهش ترشح رنین باعثکاهش فشار خون می گردد.

با عرضه ی داروهای جدید فشار خون که عوارض کمتری بر سیستم اعصاب داشتند، تولید و عرضه ی این دارو کمتر شد.

* گیاه چهار کاسبرگی (Stephania tetrandra)

 در طب چینی به عنوان داروی کاهش دهنده ی فشار خون مورد استفاده بوده است.

تتراندرین آلکالوئیدی است که از این گیاه به دست می آید و اثری مشابه وراپامیل(داروی کاهنده فشار خون) دارد.

استفاده ی خودسرانه از این گیاه ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی مانند جهش ژنی و مشکلات سیستم ایمنی شود.

herbal-medicine-for-cardiovascular-diseases

 

* گیاه سرخ ولیک یا زالزالک (crataegus hawthorn)

 جهت درمان آنژین صدری(درد قفسه سینه) موثر تشخیص داده شده است.

برگ ها و گل های این گیاه حاوی ترکیبات فعال بیولوژیکی مانند پروسیانین های اولیگومریک، فلاونوئیدها و کاتشین ها می باشند.همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند و از تشکیل ترومبوکسان A2 (ترکیب موثر در ایجاد لخته) هم جلوگیری می کنند.

به علاوه مانع افزایش کلسترول، تری گلیسیرید و LDL شده و از پیشرفت آترواسکلروز، تجمع کلسترول در کبد(از طریق تجزیه ی آن به اسیدهای صفراوی) و سنتز کبدی کلسترول جلوگیری می نمایند.

herbal-medicine-for-cardiovascular-diseases

* ریشه و دانه گیاه جینکوبیلوبا(ginkgo biloba)

 در طب چینی استفاده های زیادی داشته است، ولی استفاده از آن در طب نوین از قرن بیستم آغاز شده است.

فلاونوئیدهای موجود در جینکوبیلوبا باعث کاهش نفوذپذیری سرخرگ ها می شوند. همچنین دارای خاصیت بلوکه کردن رادیکال های آزاد بوده و ترپن های موجود در آن مانند جینکولوئیدها از فعالیت فاکتورهای فعال کننده پلاکتی جلوگیری می نمایند.

به علاوه ثابت شده است که باعث کاهش مقاومت عروقی و بهبود جریان خون بدون تاثیر بر فشار خون می گردند.

همچنین تاثیرات مثبت آن بر خستگی، بهبود حافظه و خلق و خو به اثبات رسیده است.

کوآنزیم Q10

کوآنزیم یک ماده‌ی شیمیایی مهم است که نقش اساسی در توانایی سلول‌های برای استفاده از انرژی مواد غذایی دارد. گرچه این ماده به طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود اما مقدار آن با بالارفتن سن کاهش می‌یابد.علاوه بر این شواهد زیادی نشان می‌دهند که کوآنزیم در اثر مصرف داروهای حاوی استاتین کاهش می‌یابد. داروهای حاوی استاتین برای افراد با کلسترول بالا تجویز می‌شوند. بنابراین، افرادی که به علت کلسترول بالا در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند، در خطر کمبود این آنزیم مهم نیز قرار می‌گیرند.چون ماهیچه‌ی قلب بیشترین فعالیت را در بین ماهیچه‌های بدن دارد، ضروری است که همواره به مقداری ثابت کوآنزیم دسترسی داشته باشد، تا بتواند انرژی موردنیاز برای ادامه کار تولید کند.تحقیقات نشان داده است که مکمل‌های کوآنزیم به تنهایی می‌توانند باعث کاهش فشار خون شوند، در عین حال که به عملکرد قلب نیز کمک می‌کنند.

 

اسیدهای چرب امگا۳

بیشتر بیماری‌های قلبی در اثر تصلب شرایین است که یک بیماری التهابی است. اسیدهای چرب امگا۳ ، مواد مغذی هستند که به کاهش التهاب کمک می‌کنند. علاوه بر این سطح تری‌گلسیرید خون را نیز کاهش می‌دهند. تری‌گلسیرید بالا با بیماری‌های عروق قلب و دیابت مرتبط است.مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از ماهی چرب، یا مکمل‌های روغن ماهی حاوی اسیدهای امگا ۳ ، EPA و DHA با کاهش فشارخون، تری‌گلسیرید پایین‌تر و کاهش خطر مرگ در بیماران قلبی همراه است. بنا بر این مطالعات، بهتر است ۲ تا ۴ گرم روغن ماهی در روز استفاده شود.

 

چای سبز (camellia sinensis)

قرن‌هاست که مردم سراسر دنیا از چای سبز به دلیل فواید سلامتی آن استفاده می‌کنند.در سالهای اخیر، در مطالعات گسترده‌ی دانشمندان بر روی این گیاه نشان داد که ماده اصلی موجود در آن آنتی‌اکسیدان قوی به نام (EGCG) است که خواص ضدسرطان قوی دارد. بسیاری از مطالعات فواید نوشیدن ۵ تا ۶ فنجان چای سبز در روز را نشان داده‌اند. چای سبز به صورت کپسول یا مکمل نیز در داروخانه‌ها یافت می‌شود.

انار

مصرف انار با این باور که این میوه یاقوتی برای سلامتی مفید است مانند مصرف چای سبز قدمت چندین صدساله دارد. دانشمندان امروزی نشان داده‌اند که این باور کاملاً درست بوده است. مواد شیمیایی آنتی اکسیدان موجود در انار سبب کاهش فشار خون و بهبود تصلب شرایین می‌شود.

منیزیم و پتاسیم

ارتباط بین سدیم (موجود در نمک خوراکی) و فشارخون بالا بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرارگرفته است. بار دیگر ما نیز می‌گوییم: نمک بد است! اما ارتباط بین منیزیوم و پتاسیم و فشارخون به ندرت مورد توجه قرارمی‌گیرد.در حالیکه نمک فشار خون را بالا می‌برد، پتاسیم و منیزیوم سبب کاهش فشار خون می‌شوند.مطالعات نشان می‌دهند که کاهش مصرف نمک و در عین حال افزایش مصرف منیزیوم و پتاسیم در کاهش فشار خون مفید است. ۵۰۰ میلی‌گرم تا یک گرم منیزیوم در روز سبب افت قابل ملاحظه‌ای در فشاخون می‌شود. بنابر تحقیقات اخیر، استفاده از ۴٫۷ گرم پتاسیم در روز با کاهش قابل ملاحظه‌ی خطر حملات قلبی مرتبط است.

 
  * برگ های گیاه رزماری

 باعث افزایش جریان خون، کمک به هضم غذا، بهبود خلق و خو و افزایش انرژی می شوند.

تحقیقات زیادی در مورد اثر آنتی اکسیدانی ترکیبات دی ترپنوئید آن مخصوصا کارنوزیک اسید و کارنوزول صورت گرفته است. همچنین از تولید سوپر اکسیدها جلوگیری می کند.

روغن های معطر آن نیز دارای اثرات ضد میکروبی بوده و پیگمان های آن باعث نفوذپذیری عروق می شوند.

در کنار افزایش مصرف داروهای گیاهی، باید اطلاعات مفیدی هم در خصوص تداخلات این گونه مکمل ها با داروهای مصرفی در اختیار بیماران قرار گیرد تا از عوارض احتمالی تداخلات آن ها که گاهی بسیار حیاتی می باشند، جلوگیری گردد.

herbal-medicine-for-cardiovascular-diseases

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here