درمان گیاهی سلولیت برای خانم های باردار

در ابتدا، این امر متأثر از تحولات هورمونی است. اما در نهایت، چگونه می توان این فرآیند را محدود کرد و چگونه می توان از شر سلولیت خلاص شد؟
چرا بارداری شرایطی مناسب برای تولید سلولیت است؟
سلولیت به هورمون های جنسی زنانه، یعنی استروژن حساس است. ظاهر شدن سلولیت از ابتدای بلوغ آغاز می شود و با رویدادهای هورمونی تشدید می شود: روش های پیشگیری از بارداری و دیگر درمان های هورمونی، بارداری و شیردهی از جملۀ این رویدادها هستند.
باید بدانید که استروژن باعث ذخیره سازی چربی می شود (ذخیرۀ انرژی)، و ذخیره ای برای ایام بارداری و شیردهی به شمار می رود.تشکیل سلولیت باعث آبیاری نامناسب بافت ها می گردد، بنابراین انعطاف پذیری شان را از دست می دهند. در نتیجه، توده ها شکل می گیرند و بر روی پوست چین های به وجود می آید که ظاهری «پوست پرتقالی» پیدا می کند.در آینده به خصوص در زمان بارداری، یک هورمون دیگر نیز نقشی مهم ایفا می کند و آن پرولاستین است.
این هورمون در حالت عادی و برای آماده کردن پستان ها تولید می گردد. اما این هورمون نیز در تشکیل سلولیت همکاری می کند و باعث تشکیل ذخیرۀ سلول های چربی می شود، به طوری که احتباس آب در بافت های چربی را افزایش می دهد. و در نهایت، در آخرین هفته های بارداری، وزن و حجم نوزاد این پدیده را با فشرده کردن عروق خونی تشدید می کند.
بازگشت وریدی متوقف می شود، این امر مانع گردش خون در مناطق مناسب برای جمع شدن سلولیت می گردد، این مناطق عبارتند از: ران ها، کپل ها و باسن. البته میزان احتمال بروز سلولیت در هر زنی، وابسته است به وضعیت فیزیولوژیک او (کارکرد ارگان های مختلف بدن) و میزان افزایش وزن او طی مدت بارداری.
توصیه های ضد سلولیت برای خانم های باردار
۱٫ مراقب باشید که طی دوران بارداری زیاد وزن اضافه نکنید.
۲٫ از افراط در مصرف چربی ها، به ویژه چربی های حیوانی و چربی های پنهان خودداری کنید (گوشت، پنیر، چیپس، سرخ کردنی ها، پیراشکی گوشتی، بیسکویت).
۳٫ تغذیه تان را سرشار از امگا ۳ کنید، دو بار در هفته ماهی بخورید، ترجیحاً ماهی های کوچک (ساردین، مارکو، ماهی آزاد). امگا۳، فواید سه گانه ای دارد:
امگا ۳ برای رشد مغز نوزاد مفید است، ضمناً هم در دورۀ بارداری و هم شیردهی به کم کردن وزن کم می کند و در نهایت خطر تولد کودک نارس را کاهش می دهد.
۴٫ از مصرف بیش از حد نمک، پوشیدن کفش های پاشنه بلند، نشستن طولانی مدت و جمع کردن پاها پرهیز کنید زیرا این عوامل مانع از گردش مناسب خون
۵٫ به طور مرتب یک فعالیت جسمی مناسب با وضعیت بارداری تان انجام دهید.
۶٫ تا بیشترین زمان ممکن، شیردهی را ادمه دهید. شیردهی باعث کاهش سریع وزنی که طی بارداری اضافه شده، می گردد، سلولیت ها نیز کاهش می یابند. اما فواید شیردهی به این ختم نمی شود و آثار دیگری نیز دارد، از جمله: کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان و احتمالاً کاهش خطر پوکی استخوان.
شیردهی بر کودک نیز اثر دارد، باعث افزایش رشد، پیشگیری از عفونت و کاهش احتمال چاقی های بعدی می گردد. ضمناً نباید محکم شدن پیوندهای میان مادر و فرزند طی ایام شیردهی را نباید از یاد برد.

درمان خانگی سلولیت با روغن کرچک
روغن کرچک در تولید کلاژن و الاستین موثر است. روغن کرچک به این دلیل در درمان سلولیت بسیار موثر است که دارای نفوذپذیری بالایی است و یک مرطوب کننده فوق العاده است. برای استفاده از روغن کرچک در درمان سلولیت، این روغن را به دمای بالاتر از دمای محیط (ولرم) رسانده و به مدت بیست دقیقه از آن برای ماساژ قسمت های موضعی که درگیر سلولیت است استفاده کنید. این قسمت ها را به خوبی ماساژ دهید و صبر کنید به مدت یک ساعت روی موضع سلولیت بماند.

بعد به حمام رفته و با آب ولرم شستشو دهید. همزمان می توانید از روش استفاده از کیسه یا برس خشک روی موضع سلولیت در حمام که در مقالات قبل توضیح داده شد استفاده کنید. این کار را تکرار کنید و همزمان از عصاره لیمو، گریپ فروت و سنبل همراه با روغن کرچک بر روی قسمت های سلولیت استفاده کنید.

استفاده از قهوه در درمان خانگی سلولیت
از شکر، روغن نارگیل و قهوه یک خمیر درست کنید، این خمیر را کمی حرارت دهید. این اسکراب را به آرامی روی بدنتان ماساژ دهید. این کار به رفع سلولیت در بدن شما کمک زیادی خواهد کرد.

استفاده از ویتامین E در درمان خانگی سلولیت
ویتامین E در تغذیه پوست بسیار موثر است. ویتامین E پوست شما را سالم و مرطوب نگه می دارد و از بروز مشکلات پوستی از جمله خارش، التهاب، قرمزی و کشش در پوست جلوگیری می کند و در درمان سلولیت می تواند موثر باشد. برای کمک به درمان سلولیت، محل آسیب دیده را با ویتامین E ماساژ دهید.

درمان خانگی سلولیت با گوجه فرنگی
گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است و به جلوگیری از تجمع چربی و جلوگیری تجزیه کلاژن که در سلولیت بسیار مهم است، کمک بسزایی خواهد کرد. یک قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه را با دو عدد گوجه فرنگی له شده مخلوط کنید. به مدت پانزده دقیقه از این ترکیب برای ماساژ قسمت های سلولیت استفاده کنید. بعد از آن از حمام برای شستشو استفاده کنید. به مرور اثر آن را در درمان سلولیت در نواحی مختلف خواهید دید.

استفاده از سرکه سیب در درمان سلولیت

چند روش برای مصرف سرکه در درمان سلولیت وجود دارد. این روش ها شامل:

۱- مخلوط دو قاشق خالص سرکه با عسل و آب سرد و نوشیدن این مخلوط هر صبح به مدت یک ماه

۲- روش دیگر شامل اضافه کردن سه قاشق سرکه سیب، روغن زیتون و سرکه ساده به یک نسبت به صورت برابر، حال خمیر به دست آماده را به صورت اسکراب بر روی پوست ماساژ دهید تا هم موجب لایه برداری و هم به حذف سلولیت کمک کند.

۳- علاوه بر این، شما همچنین می توانید از سرکه سیب طبیعی، با اضافه کردن عسل یک ترکیب مناسب تهیه کنید. حال یک پنبه برداشته و آن را با این ترکیب خیس کرده و بر روی مناطق مستعد سلولیت ماساژ می دهیم. اضافه کردن عسل به همراه سرکه سیب به جذب بالاتر عسل کمک بسیاری خواهد کرد و تأثیر این ماده معجزه گر را بیشتر خواهد کرد.

استفاده از نمک دریا در کاهش سلولیت
لطفاً وان حمام را از آب گرم پر کنید و در آن به اندازه دو فنجان نمک دریا اضافه فرمایید. در این آب به مدت بیست دقیقه بنشینید. این کار به دفع سموم پوست و بدنتان کمک می کند و در درمان و پیشگیری از سلولیت موثر است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here