فشار خون بالا بیماری پنهان پس از زایمان

مطالعات جدید و بررسی ها روی تعدادی از زنان پس از زایمان ثابت کرد که نوعی مشکل جدی جسمی در این گروه به طور پنهان بعد از وضع حمل ایجاد می شود که اغلب از آن بی اطلاع هستند. با ما در ادامه همراه باشید.

مشکل سلامتی پنهان پس از زایمان

یکی از مشکلات جدی برخی از زنان پس از زایمان نوسان فشار خون است که متاسفانه تقریبا همه ی آن ها از این مسئله بی اطلاع هستند و توجهی برای مراقبت و درمان از خود در این رابطه انجام نمی دهند.
تحقیقات جدید هشدار هایی در رابطه با پره اکلامپسی و فشار خون بالای تشخیص داده نشده می دهد ، پره اکلامپسی که روی ۳٫۴ درصد از حاملگی ها در ایالات متحده تاثیر می گذارد، یک عارضه بالقوه مرگبار است که با فشار خون بالا و سطح بالایی از پروتئین در ادرار همراه است.

High blood pressure Hidden disease after childbirth
محققان علت فشار خون بالا در زنان تازه زایمان کرده را پره اکلامپسی دانسته اند که می تواند پس از حداقل یک سال وضع حمل همراه بیمارباشد و دکتر بدون انجام آزمایشات دقیق تشخیص ندهد.
این یافته ها توسط خانم هایی که دچار عوارض بارداری بوده اند و تا مدت ها بعد از تولد فشارخون را چک می کرده اند منتشر شده است.
پره اکلامپسی چیست؟

پره اکلامپسی در بارداری که با افزایش فشار خون و دفع بالای پروتئین در ادرار ظاهر می شود، در ۳-۵ درصد از بارداری ها در کشور های توسعه یافته رخ می دهد. در صورت عدم درمان پری اکلامپسی خطرات جدی ممکن است مادر و جنین را تهدید کند.

تحقیق تاخیر نشان داده است که احتمال فشار خون بالا بعد از بارداری در خانم هایی که در دوران بارداری دچار پره اکلامپسی شده اند، بیشتر است.
 
خانم هایی با پره اکلامپسی شدید، در آینده با فشار خون بالای بیشتری روبه رو می شوند:
احتمال بروز بیماری های قلبی در اواخر عمر در آن ها ۷ برابر بیشتر از افرادی است که فشار خون نرمالی در بارداری داشته اند.
بیش از ۴۱ از خانم ها فشار خون بالایی در یک سال بعد از بارداری داشتند. بیشترین نوع شایع، فشار خون پنهان بود؛ بدین معنی که فشار خون در کلینیک نرمال خوانده می شد اما میزان آن در خارج از کلینیک بالا بود. پر فشاری خون پایدار در ۱۴٫۵ درصد و فشار خون لباس سفید (فشار خون آن ها در مطب پزشک بیبشتر از خارج مطب است) در ۹٫۵ درصد از زنان مشاهده شد.
High blood pressure Hidden disease after childbirth
اگر فقط اندازه گیری در کلینیک را در نظر بگیریم، ۵۶ درصد از خانم ها با فشار خون بالا دچار اشتباه شده بودند. ۴۶ درصد از خانم ها کاهش فشار خون ناکافی از زمان روز تا شب داشتند که ناخوشایند است، ۴۲٫۵ درصد از آن ها پرفشاری خون شبانه داشتند که خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و مرگ را بالا می برد.
پرفشاری خون در دوران بارداری

در بعضی موارد، فشار خون بالا در دوران بارداری رخ می‌دهد که می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

 
از جمله:
  • اضافه‌ وزن
  • کم‌ تحرکی
  • استعمال سیگار و مصرف الکل
  • سابقه خانوادگی در مشکلات کلیوی و فشار خون بالا
  • لقاح مصنوعی (IVF) و دیگر عواملی که بر باردار شدن تأثیر داشتند
  • داشتن بیشتر از ۴۰ سال در زمان بارداری
  • بارداری دوقلو یا بیشتر
  • بارداری دفعه اول

علائم این پُرفشاری خون، دیده شدن پروتئین در نمونه‌ی ادرار، سردرد های مداوم و تورم بیش‌ از حد دست‌ها و پاها است. فشار خون بالا در دوران بارداری باعث تولد نوزاد نارس، مرگ نوزاد و یا زایمان سزارین می‌شود.

فشار خون بالا بیماری پنهان زنان پس از زایمان
بر اساس گزارش دیلی میل فشار خون بالا یکی از بیماری های خطرناک و رایج در آمریکا است که حدود ۷۵ میلیون نفر با آن دست و پنجه نرم می کنند، فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی ،سکته مغزی را افزایش می دهد و از علل اصلی مرگ در آمریکا بشمار می رود؛ علائم پره اکلامپسی خفیف فشار خون بالا ،احتباس آب ،سطح بالای پروتئین د رآب است که در این زنان تحت بررسی دیده شده است.
High blood pressure Hidden disease after childbirth
نشانه های پره اکلامپسی شدید سردرد، تاری دید، تنگی نفس درد شکم است ، علائمی که زنان بعد از زایمان اگر مدام با آن درگیر بودند بایستی به پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت آزمایشات دقیق قرار گیرند.
دکتر “لورا” گفت زنان با پره اکلامپسی ۷ برابر احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را در مقایسه با زنان با فشار خون طبیعی در دوران بارداری دارند . همچنین دکتر “بنچاپ” گفت :مشکل فشار خون بالا پس از بارداری اغلب نادیده گرفته می شود چون خیلی از این زنان در مطب پزشک فشار نرمال دارند و علامت واضحی از این مشکل در آنان دیده نمی شود.
مطالعاتی که دکتر بنچاپ و همکارانش بین ۲۰۰ زن مبتلا به پره کلامپسی شدید انجام داده اند نشان می دهد:
* فشارخون سیستولیک ۱۶۰میلی متر جیوه یا بالاتر
* فشارخون دیاستولیک ۱۱۰میلی مترجیوه یابالاتر است
فشار خون بالا به طور یک مشکل پنهان در زنان پس از زایمان وجود دارد
آن ها حدود یک سال پس از بارداری فشار خون خود را هر روز و شب در درمانگاه اندازه می گرفتند ، محققان کشف کردند که بیش از ۴۱ درصد از زنان در این مطالعه یک سال پس از بارداری فشار خون بالا داشتند به طوری که حدود ۱۷/۵ درصد از افراد فشار خون بالای مخفی داشتند در حالی که آن ها در مطب پزشک فشار خون نرمال داشتند.
این فشار خون بالا پایدار (۱۴٫۵ درصد) و فشار خون بالا سفید (۹٫۵ درصد)، هنگامی رخ میدهد که مردم فشار خون بالاتر در مطب دکتر نسبت به بیرون دارند.

پژوهشگران همچنین دریافتند ۴۲٫۵ درصد از زنان در طول شب فشار خون داشته اند، که خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته و مرگ را افزایش می دهد.

High blood pressure Hidden disease after childbirth
پزشکان به خانم های بارداری که فشار خون دارند توصیه می کنند فشار خود را تا یک سال و حتی بیشتر پس از زایمان کنترل کنند چرا که مسئله ای جدی است و باید تحت کنترل باشد . فشار خون بالا بیماری است که درمان ندارد و بسیاری از کارشناسان متوجه نشده اند چرا این بیماری در وهله ی اول توسعه میابد.
با این حال کارشناسان می گویند هر چقدر زودتر تشخیص داده شود بهتر است همچنین بیان می کنند کنترل فشار نه تنها در مطب پزشک بلکه در منزل در هر ساعت اهمیت زیادی دارد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here