درمان های خانگی گوش درد

گوش درد می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. و زندگی عادی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. معمولا گوش درد به علت عفونت و تجمع مایع عفونی در گوش میانی رخ می دهد. علل دیگر شامل سرماخوردگی، وجود موم در گوش، انسداد در مسیر بینی، آسیب فیزیکی به داخل گوش، افزایش فشار هوا و… است. همچنین جالب است که بدانید گوش درد در کودکان بیشتر از بزرگسالان رخ می دهد. گوش دردهای ساده را به سادگی می توان با مراقبت ها و درمان های خانگی و طبیعی درمان نمود. و به احتمال زیاد مواد مورد نیاز برای درمان را در آشپزخانه خود پیدا خواهید کرد. در این مقاله روش های خانگی درمان گوش درد را برایتان شرح می دهیم.

درمان های خانگی  گوش درد:
روغن زیتون

روغن زیتون می تواند گوش درد را به سرعت تسکین دهد. این روغن به عنوان یک روان کننده عمل کرده و باعث خروج عفونت گوش می شود. همچنین این روغن باعث کاهش صدای وزوز در گوش نیز می شود.

۳ یا ۴ قطره روغن زتیون ولرم را در گوش بچکانید. همچنین می توانید یک پنبه را به روغن آغشته کرده و در گوش بگذارید.

علاوه بر روغن زیتون می تواند از روغن خردل و روغن بادام شیرین نیز به همین روش استفاده کنید.

سیر

سیر دارای خواص آنتی بیوتیکی است و می تواند عفونت گوش را کاهش دهد و گوش درد های ناشی از عفونت را بهبود بخشد.

یک قاشق چای خوری سیر خورد شده را در ۲ قاشق غذاخوری روغن کنجد گرم شده بریزید. سپس مخلوط حاضر را بگذارید سرد شود و از صافی یا فیلتر روغن رد کنید. ۲ یا ۳ قطره از این روغن را در گوش بچکانید.

همچنین می توانید چند حبه سیر را کوبیده و آبش را بگیرید. سپس چند قطره از آن را رد گوش بچکانید.

پیاز

پیاز با داشتن خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری خود، یکی از محبوب ترین و در دسترس ترین درمان های گوش درد است.

برای این دستور یک قاشق غذاخوری آب پیاز رنده شده را حرارت دهید. سپس بگذارید سرد شود و روزانه دو یا سه قطره از این محلول را در گوش بچکانید.

همچنین می توانید پیاز خام را له کرده و در یک پارچه تمیز ببندید و سپس پارچه را روی گوش به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بگذارید. این کار را سه بار در روز تا گرفتن نتیجه انجام دهید.

بطری آب داغ

بطری آب گرم که رد یک پارچه پیچیده شده است؛ می تواند در تسکین گوش درد موثر باشد. البته بیش از چند دقیقه به گوش گرما ندهید و این کار را با فواصل زمانی مناسب از هم و روزانه چند نوبت انجام دهید.

زنجبیل

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی قوی است. در نتیجه می تواند در درمان عفونت گوش موثر باشد. همین طور یک مسکن خوب برای گوش نیز هست.

آب زنجبیل تازه را گرفته و چند قطره در گوش بچکانید. همین طور می توانید یک قاشق چای خوری زنجبیل تازه رنده شده را با دو قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید. و بگذارید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند. سپس چند قطره از آن را داخل گوش بریزید.

قرص نعناع

هم از برگ های نعناع و هم از قرص یا اسانس نعناع می توانید در درمان گوش درد استفاده کنید.

به این منظور آب برگ نعناع تازه را گرفته و چند قطره در گوش بچکانید. همچنین می توانید چند قطره روغن نعناع را روی تکه پارچه ای کتانی ریخته و روی گوش بگذارید. درباره روغن نعناع هرگز اجازه ندهید که این روغن وارد محیط گوش شود. هر چند می توانید آن را با روغن زیتون رقیق کرده و سپس داخل گوش چند قطره بریزید.

ریحان

سبزی ریحان دارای خواص ضد باکتری و ضد التهاب و ضد درد است. و می تواند در تسکین گوش درد موثر باشد.

چند برگ ریحان را آب بگیرید و چند قطره آب برگ ریحان را روزانه ۲ یا ۳ بار در گوش بچکانید.

جریش Neem

جریش یا همان یاس بنفش هندی، دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ قوی برای مبارزه با عفونت گوش است.

چند برگ جریش را آب گرفته و چند قطره از آن را در گوش بچکانید. همچنین می توانید یک گوله پنبه را با چند قطره روغن جریش آغشته کنید. سپس آن را چند دقیقه در گوش بگذارید و بعد در آورده و دور بیاندازید.

هر کدام از دو راه حل گفته شده را یک یا دو بار در روز تا زمان به دست آوردن نتیجه مطلوب انجام دهید.

علف هرز اسقف Bishop’s Weed

علف هرز اسقف، به عنوان شناخته شده زنیان، به دلیل خواص ضد عفونی کننده و ضد میکروبی دیگر درمان طبیعی موثر برای گوش درد است.

مخلوط یک قاشق چای خوری روغن علف هرز اسقف با سه قاشق چای خوری روغن کنجد را کمی گرم کنید. و چند قطره از آن را در گوش بچکانید.

همچنین می توانید دو قاشق چای خوری روغن خردل و نصف قاشق چای خوری علف هرز اسقف و چند تکه سیر را حرارت داده تا زمانی که سیر موجود در مخلوط قرمز رنگ می شود. مخلوط حاصل را از فیلتر روغن عبور داده و چند قطره از آن را در گوش می چکانیم.

شیرین بیان

شیرین بیان باید با کمی کره ذوب شده گرم شود و سپس این خمیر را در اطراف گوش بمالید این مخلوط درمان بسیار خوبی برای گوش درد است.

سشوار

گرما و رطوبت ترکیب بسیار خوبی برای کاهش و درمان گوش درد است. برای آخرین پیشنهاد خود سشوار را به شما معرفی می کنیم.

پس از گرفتن یک دوش آب گرم یا وان آب گرم، خود را با حوله خشک کرده و گوش ها را بدون فرو کردن چیزی در آن و فقط با ضربات مختصر از رطوبت و آب خالی کنید. سپس با استفاده از حرارت سشوار و به صورت غیر مستقیم حرارت گرم و خشک را به داخل گوش هدایت کنید تا گوش خشک شود. چند دقیقه پس از انجام این کار احتمالا هنوز مقداری آب در گوش باقیمانده است. آب موجد را دوباره با روش ضربه خارج کرده و دوباره اقدام به حرارت دادن گوش نمایید. تا گوش کاملا خشک شود. این کار می تواند در تسکین درد گوش شما بسیار موثر باشد.

در نهایت مثل همیشه می گوییم که درمان های خانگی برای موارد معمول بیماری است و برای هر فردی میزان پاسخگویی متفاوتی دارد. پس اگر هنوز بهبود پیدا نکرده اید؛ وقت آن است که با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here