درمان خانگی استفراغ کودکان

درمان خانگی استفراغ کودکان

 

استفراغ کردن معمولاً خطرناک نیست. اما در پاره‌ای مواقع می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد. در اینجا به شما می‌گوییم چطور تشخیص دهید که کودک شما به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد و همچنین به شما خواهیم آموخت با استفراغی که به مراقبت پزشکی نیاز ندارد چگونه رفتار کنید.

در اکثر موارد استفراغ در کودکان بی خطر بوده و زود رفع می شود و عمده دلیل آن مشکلات گوارشی از جمله پر خوری یا خوردن بعضی غذاهای نا هماهنگ با هم است. بروز استفراغ در کودکان با توجه به گروه سنی آنان متفاوت است. مثلا در گروه سنی شیر خوار ممکن است بیشتر با بالا آوردن شیر مادر و گریه همراه باشد و در گروه سنی بالاتر با علائم بیشتری همراه است.

دلایل استفراغ کودکان

یکی از مهمترین دلایل استفراغ در کودکان ممکن است ویروسهای شکم و معده آن ها باشد که به آن آنفولانزای شکمی هم می گویند و باعث بروز استفراغ در کودکان میشوند. ممکن است شدت باکتری های داخل شکم به حدی باشد که باعث دل درد شدید, بی اشتهایی, اسهال و تب شود. اگر این علایم تا هشت ساعت رفع نشد حتما کودک را به یک مرکز اورژانس ببرید.
یکی دیگر از موارد خطرناک که ممکن است سبب حالت تهوع در کودکان شود, خوردن مواد سمی یا غذاهای مسموم و یا شی است. در این حالت ممکن است کودک حالت تهوع شدید داشته باشد ولی چیزی بالا نیاورد, همچنین ممکن است دچار اسهال شدید شود.

homemade-treatment-of-vomiting-in-children

اگر به خوردن مواد خوراکی سمی یا هر مورد خطرناک دیگری مشکوک هستید حتما کودک را به مرکز اورژانس انتقال داده تا سریعا تحت درمان قرار گیرد.

تهوع بدون استفراغ، استفراغ بدون تهوع و تهوع توأم با استفراغ در کودکان علائمی هستند که پزشک را به سوی تشخیص بیماری سوق می دهند چون بیماری هایی که موجب این دو وضعیت می شوند علائم خاص خود را دارند.
رنگ استفراغ کودک می تواند به پزشکان کمک کند تا دلیل بروز تهوع و استفراغ کودک را حدس بزنند. وقتی انقباض عضلات معده زیاد می شود، محتویات آن را با فشار به بیرون می راند و در نتیجه استفراغ اتفاق می افتد. رنگ استفراغ معمولی تا حدودی زرد و به علت برگشت صفرا به معده است.
در صورتی که رنگ آن کاملا صفراوی یعنی زرد روشن یا سبز باشد می تواند علامت انسداد روده باشد.

گاهی حالت تهوع ممکن است منفرد باشد و بدون بروز هر گونه استفراغی رخ دهد. این حالت برای کودک ناراحت کننده و معمولا با علائم دیگری مثل افزایش بزاق، افزایش ضربان قلب و تنفس و کاهش تون عضلات معده همراه است.

 
homemade-treatment-of-vomiting-in-children 
استفراغ بدون تهوع
گاهی هم استفراغ بدون تهوع است؛ یعنی کودک بدون علائم قبلی ناگهان دچار استفراغ می شود. در این مواقع باید به علائم افزایش فشار داخل جمجمه که گاهی به دلیل وجود تومور مغزی است، مشکوک شد ولی به طور کلی علت تهوع و استفراغ در کودکان بسیار متنوع است.
علل ممکن است شامل بیماری های نورولوژیک، مسمومیت، گرمازدگی، مشکلات گوارشی، حساسیت و مشکلات کلیوی و روانی باشد.
البته علل تهوع و استفراغ بر اساس سن کودک گروه بندی می شود.
تهوع و استفراغ در نوزادان و شیرخواران

-در نوزادان و طی ماه های اول، استفراغ شایع است اما در صورتی که استفراغ به طور مکرر اتفاق بیفتد و با کاهش وزن، شیر نخوردن و تب مکرر همراه باشد نیاز به پیگیری دارد.

-گاهی مادرها از اینکه نوزادشان در روز اول تولد دچار استفراغ خونی می شوند، نگران هستند ولی جای نگرانی نیست و خون موجود در استفراغ همان خونی است که کودک هنگام تولد می بلعد. این مسئله با یک یا دو بار شستشوی معده برطرف می شود.

homemade-treatment-of-vomiting-in-children

-مورد بعدی استفراغ بعد شیر خوردن است که علت آن بلعیدن هوا طی خوردن شیر است. مادران باید بعد از هر بار شیردهی کودک را وادار به آروغ زدن کنند.

در غیر این صورت کودک بخشی از شیر را بالا خواهد آورد.

– تهوع و استفراغ در اثر غذا خوراندن بیش از حد به کودک نیز رخ می دهد. چنین کودکانی معمولا وزن بالایی هم دارند.

– انسدادهای موجود در دستگاه گوارش نیز باعث استفراغ می شود. در این کودکان دفع مدفوع وجود ندارد و شکم برجسته و متورم است.

– عفونت نیز می تواند موجب تهوع و استفراغ شود.

-بیماری های متابولیک ارثی از علل نادر تهوع و استفراغ در نوزادان و شیرخواران است.

-ریفلاکس به طور طبیعی در ماه های اول تولد وجود دارد و مشکلی هم ایجاد نمی کند و با توصیه هایی در مورد نحوه تغذیه و تغییر وضعیت کودک در شیردهی و بعد از آن تا حدود زیادی کنترل شونده است.

ریفلاکس هایی که با علائمی مانند سرفه، عدم وزن گیری، شیر نخوردن و … همراه هستند نیاز به درمان دارند.

-حساسیت به پروتئین شیر نیز در بعضی از کودکان، به خصوص آنهایی که از شیر گاو تغذیه می کنند ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود.

تهوع و استفراغ در کودکان بزرگ تر

-شایع ترین علت تهوع و استفراغ در کودکان ویروسی است. چنین کودکانی مشکلی ندارند ولی به طور ناگهانی دچار استفراغ می شوند. در این کودکان به تدریج عفونت و تب هم به استفراغ افزوده می شود.

-عفونت های چرکی گلو، مننژیت و عفونت ادراری هم از مواردی هستند که می توانند باعث ایجاد تهوع و استفراغ در کودک شوند.
homemade-treatment-of-vomiting-in-children
-در این سن نیز کودکان ممکن است دچار ریفلاکس شوند که با حالت تهوع همراه است.

-تو رفتگی روده ها داخل هم که جزو موارد اورژانسی است باعث ایجاد درد، تهوع و استفراغ می شود.

نشانه کمبود آب

یکی از مهم ترین کارهایی که شما باید انجام دهید این است که مراقب آب بدن کودتان باشید. کودکان زودتر از بزرگسالان با کمبود آب مواجه می‌شوند.

نشانه های کمبود آب:

خسته بودن

لب‌ های خشک

کمبود اشک هنگام گریه کردن

پوست سرد

کاهش ادرار.

homemade-treatment-of-vomiting-in-children

 

 

درمان کم آبی بدن

برای جلوگیری از کمبود آب بدن کودکتان، مدام او را وادار کنید تا مایعات بنوشد، حتی اگر استفراغ او ادامه دارد. با مقدار کمی مایعات آغاز کنید. به عنوان مثال هر چند دقیقه چند قاشق غذاخوری مایعات به او دهید و به تدریج مقدار آن را افزایش دهید. مطمئن شوید که او به طور منظم به دستشویی می‌رود.

نوشابه‌ های گازدار گزینه خوبی است؟

سوال های زیادی والدین برای جبران کم آبی بدن کودکان به آن ها نوشابه‌ های گازدار می‌دادند، حتی بسیاری از پزشکان هنوز آن را توصیه می‌کنند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که بهتر است از این نوشیدنی‌ ها به دلیل وجود شکر و قند در آن استفاده نشود و به جای آن او آر اس (فراورده‌ای خوراکی است که در اسهال‌های متوسط برای جبران آب و نمک از دست رفته بدن و پیشگیری از دهیدراسیون تجویز می‌شود) مصرف شود.

homemade-treatment-of-vomiting-in-children

رژیم مایعات

اگر چند ساعت از استفراغ کودکتان می‌گذرد، می‌توانید رژیم مایعات را به او آغاز کنید. این مواد هم راحت‌ تر هضم می‌شوند و هم انرژی لازم را به بدن کودکتان می‌رسانند. از آب سیب و نوشیدنی‌ های الکترولیک‌دار نیز می‌توانید مصرف کنید.

homemade-treatment-of-vomiting-in-children

دارو

استفراغ در کودکان طبیعی است. بنابراین بهتر است از دارو برای درمان آن استفاده نکنید. مایعات جایگزین خوبی برای دارو است.

homemade-treatment-of-vomiting-in-children

درمان استفراغ کودکان در منزل

درمان استفراغ کودکان در منزل و به راحتی قابل انجام است.

یکی از درمان های موثر زنجبیل است. زنجبیل سال‌های زیاد برای کاهش درد و بیماری شکمی به کار می‌رفت. محققان بر این باورند که مواد شیمیایی موجود در آن برای کنترل حالت تهوع نه تنها روی شکم که بر مغز و سیستم اعصاب نیز تاثیر می‌گذارد.

این ماده برای کودکان بالای ۲ سال مناسب است. با پزشک خود برای چگونگی مصرف آن مشورت کنید.

homemade-treatment-of-vomiting-in-children
استفاده از بعضی دمنوش های گیاهی می تواند به قطع شدن حالت تهوع و استفراغ کودکان کمک کند. از جمله دمنوش گیاه بابونه و نعناع که بسیار موثر هستند. می توانید چند برگ نعناع تازه را با مقداری آب جوش در یک قوری دم کرده و میل کنید.

از بین بردن استفراغ با میخک و زیره سبز

یکی از بهترین خواص میخک ضد عفونی کننده بودن آن است و از این خاصیت می توان برای درد های شکمی کودکان بهره برد. برای اینکار می توانید چند عدد میخک را به کودکتان بخورانید اگر مزه تند آن را دوست نداشت می توانید میخک را کوبیده و با چند قاشق عسل مخلوط کنید.

همچنین زیره سبز به عنوان روشی مفید برای درمان استفراغ کودکان به کار می رود. می توانید مقداری زیره سبز را آسیاب کرده و چند قاشق از آن را با یک فنجان آب مخلوط کرده و به کودک بخورانید.

از دیگر خوراکی های مفید برای درمان دل درد کودکان و از بین بردن حالت تهوع و استفراغ در آنان شیر است. بهتر است که در این مورد از شیر گرم استفاده کنید.

طب فشاری

این روش به درمان حالت تهوع کمک می‌کند. طب فشاری با فشاری که به یک قسمت از بدن شخص وارد می‌کند، به قسمت دیگر تغییراتی می‌دهد. این شیوه درست شبیه آن چه در چین باستان مرسوم بوده، امروزه وجود دارد. با انگشت وسط خود فاصله بین ۲ تاندون دست کودکتان را فشار دهید.

homemade-treatment-of-vomiting-in-children

موارد خطرناک

– اگر کودکتان زیر یکسال است و بیشتر از یکبار دچار استفراغ شد.
– اگر مشکوک به سم خوردن یا غذای مسموم هستید.
– مشاهده خون در استفراغ و همچنین تعداد دفعات زیاد بالا آوردن, بیش از هشت بار در ساعت می تواند خطرساز باشد.
در صورت مشاهده هر کدام از مواردی که در بالا ذکر شد, کودک را سریعا به مرکز اورژانس انتقال داده تا تحت درمان قرار گیرد.

اگر این علایم تا هشت ساعت رفع نشد حتما کودک را به یک مرکز اورژانس ببرید. یکی دیگر از موارد خطرناک که ممکن است سبب حالت تهوع در کودکان شود, خوردن مواد سمی یا غذاهای مسموم و یا شی است. در این حالت ممکن است کودک حالت تهوع شدید داشته باشد ولی چیزی بالا نیاورد, همچنین ممکن است دچار اسهال شدید شود.

گر به خوردن مواد خوراکی سمی یا هر مورد خطرناک دیگری مشکوک هستید حتما کودک را به مرکز اورژانس انتقال داده تا سریعا تحت درمان قرار گیرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

44 − = 40