راه‌حل‌های خانگی درمان سرماخوردگی نوزاد

راه‌حل‌های خانگی درمان سرماخوردگی نوزاد

نی نی تایم:درمان گیاهی سرماخوردگی نوزادان توسط افزودن چند قطره روغن منتول یا اکالیپتوس یا کاج به دستگاه بخور امکانپذیر است، ولی باید با توجه به سن نوزاد و طبق نظر پزشک انجام گیرد.با این مطلب همراه باشید تا با روش های درمان خانگی و گیاهی سرماخوردگی نوزادان آشنا شوید.

یکی از مهم ترین دلایل سرماخوردگی نوزادان، کامل نشدن سیستم ایمنی آن ها است. هنگامی که نوزاد سرما می خورد فقط بر علیه یکی از ۲۰۰ نوع ویروس ایمنی پیدا می کند. پس نوزاد شما باید به تمامی ویروس های سرماخوردگی دچار شود تا نسبت به همه ی ویروس ها ایمنی پیدا کند.

 هنگامی که نوزاد در حال بزرگ شدن است نسبت به ویروس ها بسیار حساس تر است و با میکروبی شدن دست ها به ویروس سرماخوردگی و لیسیدن دست ها و مالیدن به چشم ها، سریع تر مبتلا به سرما خوردگی می شود.

نوزاد در فصل های پاییز و زمستان سریع تر سرما می خورد، این به دلیل این است که هوای داخل خانه گرم و خشک است و خارج از خانه سرد است و باعث خشک شدن مخاط بینی می شود که زمینه ایی آسان برای سرما خوردگی را فراهم می کند.

با رشد کودک سرما خوردگی در سال کم می شود و در سال های ۱۳ تا ۱۹ سالگی حدود ۳ بار در سال می شود.

تفاوت سرما خوردگی نوزادان با آنفولانزا یا آلرژی

۱- در صورتی که در فاصله زمانی اردیبهشت تا آبان این عارضه اتفاق بیافتد و به صورت سریع تب، همراه با لرز و خستگی باشد و در پی آن آب ریزش بینی و یا سرفه خشک ایجاد شود، کودک شما به احتمال زیاد به آنفلانزا دچار شده است ولی در صورتی که قبل از تب کردن، گرفتگی بینی و سرفه وجود داشته باشد نوزاد شما سرماخورده است.

homeopathic-remedies-for-a-newborns-cold

۲- در برخی موارد نوزادانی که به آنفولانزا مبتلا می شوند اسهال و استفراغ را نیز همراه دارند.

۳- از علائم آلرژی می توان به خارش بینی و اشک چشم اشاره نمود.

۴- آلرژی در فصل بهار تا اوایل پاییز مشاهده می شود و مایع داخل بینی زردرنگ است ولی در سرما خوردگی چرکی دیده می شود.

۵- در هر حالت سرما خوردگی یا آنفولانزا و یا آلرژی، در صورتی که سن نوزاد از ۳ ماه کمتر باشد و درجه حرارت مقعدی او بیش از ۳۸ درجه سانتی گراد باشد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. 

درمان گیاهی سرماخوردگی نوزادان
  • دقت کنید که بیشتر پزشکان برای کودکان زیر ۶ ماه هیچ دارویی تجویز نمی کنند پس بهتر است برای نوزاد دلبند خود با مشورت پزشک و زیر نظر پزشک متخصص داروهای گیاهی و شیمیایی را مصرف کنید.
  • هیچ دارویی باعث نمی شود که ویروس سریع تر از بدن خارج شود. اما با استراحت و مایعات زیاد، که برای نوزادان شیر مادر یا شیر خشک پیشنهاد می شود می توان این بیماری را تا حدی کنترل کرد.
  • یکی از روش های درمان گیاهی سرماخوردگی نوزادان، این است که در مواقع سرما خوردگی حتماً به دستگاه بخور خود چند قطره روغن منتول یا اکالیپتوس یا کاج اضافه کنید، این کار باعث کاهش گرفتگی بینی می شود.
  • استفاده از گیاه مازو (بهتر است با احتیاط بررسی و سپس استفاده شود)
  • در صورتی که سن کودک از ۶ ماه بیشتر است یک چای ولرم بابونه بسیار مفید است.
درمان شیمیایی سرماخوردگی نوزادان
  • در بازار داروهایی برای رفع گرفتگی بینی وجود دارد که به نام ما هوانگ‌ یا افدرا یا افدرین است. از این داروها به هیچ عنوان استفاده نکنید. اثر بخشی این دارو در افراد متفاوت است و سازمان غذا و داروی آمریکا، این دارو را نامناسب اعلائم کرده اند و باعث فشار خون، ضربان نامنظم قلب، تشنج، حمله قلبی و سکته مغزی در بزرگسالان می شود. 
  • در کل، قبل از استفاده از هر دارویی برای نوزاد، حتما با پزشک مشورت کنید.
  • از خوراندن چندین دارو به نوزاد خودداری کنید. چرا که اکثر این داروها دارای استامینوفن هستند و مصرف چندین دارو با هم باعث افزایش دوز استامینوفن خواهد شد.
homeopathic-remedies-for-a-newborns-cold
  • داروهای آنتی هیستامین، به جای اینکه باعث آرامش کودک شود باعث تحریک شدن او می شود ولی استفاده از این داروها مدت بیماری را کوتاه می کند و از عوارضی مانند سینوزیت یا عفونت گوش جلوگیری می کند.
  • در صورتی که فرزند شما تب دارد از استامینوفن اطفال استفاده کنید. استفاده از آسپیرین خطرات جدی را به همراه دارد و باعث بروز سندرم ری (ورم مغز و کبد که کودک دچار استفراغ و تغییرات روحی می شود) می شود که کشنده خواهد بود.
به طور کلی به دلیل حساسیت زیاد بدن نوزاد و کم بودن مقاومت سیستم ایمنی، روش های درمان گیاهی سرماخوردگی نوزادان، باید با احتیاط و طبق نظر پزشک صورت گیرد، دقت شود که سن نوزاد در بکارگیری این روش ها بسیار مهم است، به طوری که معمولاً پزشکان برای نوزادان زیر ۶ ماه دارویی تجویز نمی کنند. 
 
برای استفاده از دارو احتیاط کنید

همان‌طور که گفته شد نوزاد اگر زیر سه ماه باشد باید با در مورد درمان حتما با پزشک مشورت کنید. درست است که بیشتر سرماخوردگی نوزادان طی ۱۰ تا ۱۴ روز از بین می‌رود اما سرماخوردگی برای آنها می‌تواند به یک بیماری جدی تبدیل شود. در صورتی که پوشک فرزندتان برای مدت طولانی خشک است، دمای بالای ۳۸ درجه سانتیگراد دارد، تحریک‌پذیر شده و تنفس دشوار دارد و سرفه می‌کند باید با پزشک تماس بگیرید. در مورد نوزاد کمتر از ۳ ماه درجه حرارت مقعدی در صورتی که بیشتر از ۳۸ باشد فورا باید با پزشک مشورت کنید.

تبش را کنترل کنید

اگر درباره دوز استفاده از دارو سوالی دارید حتما با پزشک مشورت کنید.
استامینوفن برای نوزادان سه ماهه و بالاتر و ایبوپروفن برای نوزادان ۶ ماه بالاتر مناسب است.
اگر نوزاد دچار کم آبی است یا استفراغ دارد به هیچ عنوان به او دارو ندهید چون ممکن است شرایط را بدتر کند.
تب پایین نوزاد باعث می‌شود بتواند با ویروس سرماخوردگی بجنگد. در صورتی که نوزاد بالای سه ماه است در صورتی به او تب‌بر بدهید که تب ۳۹ درجه سانتیگراد داشته باشد.

داروی سرماخوردگی ندهید

از دادن داروهای سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه خودداری کنید. سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این قبیل داروها را برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع اعلام کرده است و بسیاری از کارخانه‌ها تولید این قبیل محصولات برای کودکان زیر ۴ سال را متوقف کرده‌اند. این داروها ممکن است علائم را کاهش دهد اما عوارض جانبی شدیدی ممکن است ایجاد کند از جمله ضربات قلب شدید و حتی سکته مغزی. داروهای سرماخوردگی علت سرماخوردگی را درمان نمی‌کنند.

قطره بینی حتما استفاده کنید

از قطره بینی برای خارج کردن مخاط اضافی از بینی نوزاد استفاده کنید. برای این کار سر نوزاد را عقب نگهدارید و قطره را داخل سوراخ بینی‌اش بریزید. این کار به خروج آسان‌تر مخاط کمک می‌کند. چند دقیقه صبر کنید و بعد با کمک پوآر اقدام به خارج کردن مخاط کنید. پوآر را فشار دهید تا هوای آن خارج شود بعد به آرامی نوک آن را وارد بینی کنید. دقت کنید که نوک پوآر فقط ۰٫۶ تا ۲۷٫۱ سانتی‌متر وارد بینی شود. بهترین زمان برای انجام این کار قبل از غذای نوزاد یا قبل از قرار دادن او در رختخواب است.
دور بینی نوزاد را روغن مالی کنید. یک پوشش نازک از روغن را خارج از بینی و اطراف پره‌های آن بمالید تا سوزش این قسمت‌ها کاهش پیدا کند.

بخور یادتان نرود

از یک بخور برای اتاق نوزاد استفاده کنید تا التهاب بینی کودک راکاهش دهد. قرار دادن بخور در اتاق نوزاد باعث راحت به خواب رفتن او می‌شود. این وسیله پتانسیل ایجاد سوختگی را نیز دارد بنابراین باید در جای ایمن از اتاق قرار دهید. هر روز آب بخور را عوض کنید تا دستگاه جرم نگیرد.

استراحت کودک اهمیت دارد

مطمئن شوید نوزاد استراحت کافی داشته باشد. بدن انسان در مبارزه با عفونت انرژی زیادی مصرف می‌کند. به همین دلیل نوزاد باید در این موقعیت استراحت بیشتری داشته باشد. به طور مثال هر نوع بازی با کودک را بدون آنکه مجبور باشد تحرک زیادی داشته باشد، انجام دهید

با نوزاد در حمام بخار بمانید

نوزادتان را به حمام ببرید و ۱۵ دقیقه آب گرم را باز کنید تا بخار هوا ایجاد شود و گرفتگی بینی نوزاد را از بین ببرد. این کار به آرامش قفسه سینه و کاهش مخاط بینی‌اش کمک می‌کند.

عسل به نوزاد کمتر از یک سال ندهید

عسل گرم باعث درمان گلودرد می‌شود و می‌تواند سرفه را درمان کند اما برای نوزاد زیر یک سال نباید از عسل استفاده کنید چون باعث بوتولیسم و مرگ می‌شود. در صورتی که نوزاد بالای یک سال دارد یک دوم قاشق چای‌خوری پیش از رفتن به رختخواب به او بدهید.

مایعات یادتان نرود

نوشیدن مایعات از کم‌آبی کودک پیشگیری کرده و ترشحات بینی را از بین می‌برد. شما مجبور نیستید هرگونه مایعات اضافی به کودک بدهید اما باید مطمئن شوید که به اندازه قبل مایعات به بدن کودک می‌رسد. با این حال اگر کودک شما علائم خاصی از قبیل تب، استفراغ، اسهال یا تنفس سریع داشت بیش از حد طبیعی نیاز به مایعات دارد. برای نوزادان بالای ۶ ماه سعی کنید از آب، آب میوه و حتی یخ استفاده کنید و برای کودکان زیر شش ماه هم شیر مادر یا شیر خشک کفایت می‌کند. شیر مادر دارای خواص تقویت کننده ایمنی است و ‌می‌تواند به حفاظت کودک در برابر میکروب‌ها کمک کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

59 + = 62