خانه زایمان انواع مختلف زایمان درد زایمان طبیعی چقدر و چگونه است

درد زایمان طبیعی چقدر و چگونه است

اگر چه زایمان طبیعی به عنوان یک تجربه دردناک در زندگی در نظر گرفته می‌شود اما این درد از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. زنان معمولا درد زایمان متفاوتی خواهند داشت. با ما در ادامه همراه باشید.
 

زنانی که اولین بار است زایمان در پیش دارند، همیشه در خصوص احساسی که حین زایمان تجربه خواهند کرد گیج و مبهوت هستند و از مادران با تجربه سوال می­کنند که، “زایمان چقدر دردناک است؟” نوع  دردی که هر مادر احساس می­کند متفاوت است و هر زایمان هم با دیگری متفاوت است.

حاملگی اول معمولاً، راحت ­تر است، اما زایمان­‌ های دوم و سوم ممکن است مشقت بار باشند. استفاده از بی­حسی اپیدورال باعث می­شود که مادران نتوانند واقعیت را توصیف کنند.

چرا زایمان درد دارد؟

درد در حین زایمان به علت انقباضات عضلات رحم و فشار بر روی دهانه رحم ایجاد می شود. این درد به صورت درد شدید در شکم یا کشاله ران ،پشت و یا به صورت یک درد مبهم احساس می­شود. برخی از زنان نیز درد را در پهلو ها و یا ران خود احساس می­کنند. فشار سر نوزاد بر مثانه و روده و کشش ایجاد شده در کانال تولد و واژن از سایر علل ایجاد درد در حین زایمان است.

زایمان چقدر درد دارد؟

درد زایمان برای هر کس متفاوت است. به طور کلی می­توان گفت که درد زایمان معمولاً به صورت درد بسیار شدید و فشار در قسمت پایین شکم و کمر احساس می­شود. هنگامی که کودک به نزدیکی کانال تولد می­رسد، درد در مناطق عمیق ­تر در ناحیه لگن احساس می­شود.

برخی توصیفات دیگر از درد زایمانی در زیر آمده است:
 • گرفتگی: درد زایمان به صورت گرفتگی واقعاً شدید مانند قاعدگی احساس می­شود. این گرفتگی از سمت لگن به کمر یا بالعکس از سمت کمر به لگن منتشر می­شود.
 • سفت شدگی: برخی زنان فقط از سفت شدن عضلات خود ابراز شکایت می­کنند. این افراد ممکن است هیچ درد شکمی را تا زمانی که نوزاد به سمت پایین فشار می ­آورد، احساس نکنند.
 • تپش: برخی زنان درد را به صورت احساس ضربان در شکم خود احساس میکنند. این احساس شایع نیست، اما گاهی انقباضات قدرتمند این احساس را ایجاد می­کنند.
 • ضربه چاقو: این احساس معمولاً زمانی که نوزاد وارد کانال زایمانی می­شود ایجاد می شود و مانند این است که یک چاقوی داغ به ناحیه شکم یا لگن ضربه وارد می­کند.
 • سوزش:  این احساس معمولاً زمانی که سر نوزاد بیرون می­آید ایجاد می­شود. سر نوزاد باعث کشیدگی مناطق اطراف آن در واژن شده و باعث ایجاد احساس سوزش شدیدی می­شود.
 • دردهایی که منتشر می­شوند: گاهی اوقات زایمان فقط در هنگام انقباضات درد ایجاد می­کند و مادر در فواصل بین انقباضات دردی احساس نمی­کند. درد معمولاً از کمر شروع شده و به سمت جلوی شکم منتشر می­شوند. همچنین این دردها ممکن است از سمت پایین شکم شروع شده و به سمت کمر منتشر شوند.
 • فشار: احساس فشار زیاد که مانند زمان احساس اجابت مزاج اورژانسی می­باشد.. این احساس فشار ممکن است مداوم بوده و یا فقط در بین انقباضات احساس شود.

How and how is the natural labor pain?

درد زایمان طبیعی چگونه است؟

روش‌ های مقابله با درد زایمان به خود شما بستگی دارد. افراد مختلف از روش‌ های متفاوت برای این کار استفاده می‌کنند. برخی از افراد قادرند درد خود را با تمرکز بر روی سایر موارد کمتر کنند. در برخی از تکنیک‌ ها به زنان آموزش داده می‌شود که زایمان یک فرآیند طبیعی است اما باید تصمیمات آگاهانه در مورد درد زایمان اتخاذ شود.

در برخی از روش‌ ها نیز معمولا بر روی حمایت یک فرد متخصص تاکید می‌شود. این فرد می‌تواند به شما در داشتن زایمانی آسان کمک کند.همچنین تمرکز چنین روش‌ هایی بر روی ورزش و تغذیه دوران بارداری است و به افراد کمک می‌کند تکنیک‌ های مرتبط با آرامش را به خوبی یاد بگیرند.

برخی از زنان درد زایمان را از طریق روش‌های زیر کنترل می‌کنند:
 • استفاده از هیپنوتراپی
 • یوگا
 • درمان دارویی
 • پیاده روی
 • ماساژ
 • تغییر موقعیت ( همچون راه رفتن به اطراف یا دوش گرفتن )
 • دوش گرفتن
 • فرو رفتن در آب گرم
 • انجام فعالیت‌ هایی همچون گوش دادن به موسیقی
 • استفاده از تصاویر بصری
درد در مراحل مختلف زایمان

پاسخ به این سوال که زایمان چقدر دردناک است، بستگی به مرحله‌­ای از زایمان که در آن قرار گرفته‌­اید نیز دارد. با پیشرفت مراحل زایمان درد بیشتر و مداوم تر شده و با تولد نوزاد کاهش پیدا می­کند.

مراحل اولیه زایمان:

این مرحله می تواند از ۸ ساعت تا چند روز طول بکشد. دهانه رحم شما شروع به بیرون نازک و گشاد شدن (تا ۴ سانتی متر) می­کند. درد احساس شده شبیه گرفتگی های قاعدگی در شکم همراه با ​​کمر درد خفیف تا متوسط است.

 
زایمان فعال:

این مرحله می تواند تا ۸ ساعت ادامه پیدا کند. در این مرحله گردن رحم تا ۷ سانتی متر اتساع پیدا می­کند. زایمان فعال به علت طولانی بودن زمان آن، بسیار دردناک می­باشد. در این مرحله شما می توانید درخواست داروی مسکن کنید. همچنین این مدت بهترین زمان جهت اجرای تکنیک ­هایی است که در کلاس­ های آموزش زایمان فرا گرفته ­اید.

مرحله گذار:

انتقال نوزاد از کانال زایمانی حدود یک ساعت طول می کشد و مرحله نهایی زایمان است. نوزاد در این مرحله در کانال تولد حرکت کرده و گردن رحم به بیشترین حالت اتساع خود یعنی، ۱۰ سانتی متر می­رسد. درد بسیار شدید است، اما این مرحله بسیار سریع است.

مرحله فشار:

گردن رحم در این مرحله به طور کامل و به اندازه ۱۰ سانتی متر متسع شده و سر نوزاد از کانال زایمان بیرون می ­آید. در این مرحله مادر درد شدیدی در ناحیه رکتوم و واژن به شکل سوزش احساس می­کند. تمایل شدیدی به فشار به سمت پایین وجود دارد، که در واقع می تواند درد را کاهش دهد.

How and how is the natural labor pain?

مرحله تولد نوزاد:

در چند دقیقه اول شما هنوز هم انقباضات و گرفتگی خواهید داشت تا جفت از بدن خارج شود. دوره گرفتگی عضلات رحم، چند روز تا یک هفته ادامه خواهد داشت تا هر گونه ترشح و خونریزی از رحم خارج شود.

 

زایمان و درد آن معمولا چقدر طول می‌کشد؟

زمانی که می‌خواهید از زایمان طبیعی برای به دنیا آوردن فرزند خود استفاده کنید هیچ زمان خاصی برای آن وجود نخواهد داشت. برای برخی از زنان، تولد نوزاد در عرض چند ساعت انجام می‌شود و برای برخی نیز این زمان ممکن است طولانی باشد.

چه بخواهید از دارو برای این کار استفاده کنید یا خیر، بدن هر فردی واکنش متفاوتی به درد زایمان خواهد داشت.

اگر نتوانید درد را مدیریت کنید چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

درد زایمان ممکن است آسیب رسان باشد. برخی از زنان ممکن است قبل از شروع درد بگویند که هیچ دارویی برای درد خود نمی‌خواهند اما به محض شروع شدن درد های شدید نظر خود را عوض می‌کنند. این موضوع بسیار رایج و قابل درک است. شما باید اشتیاق و تمایل خود را تحسین کنید.

how-and-how-is-the-natural-labor-pain

اما اگر درد بیش از حد بود بهتر است از حرف دیگران نترسید و درمان‌ های دارویی را بپذیرید. اگر تمامی موارد بر اساس برنامه ریزی پیش نرفت؛ ممکن است نیاز به تغییر شرایط داشته باشید. به دنیا آوردن فرزند یک تجربه ناب و دوست داشتنی است پس نگران هیچ چیز نباشید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here